Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Trafo ~=28V -> ~14V

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
battman

battman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 05.04.2011
Buna ziua

Am un trafo toroidal cu 2 iesiri de ~20VAc si ~28VDc dupa redresare si filtrare. Am un amplificator cu TDA7375 pe care as dori sa-l alimentez cu acest transformator fara sa adaug chestii gen regulatoare de tensiune daca se poate. Cam asa ceva as dori sa fac sa ma intelegeti mai bine
http://i.stack.imgur.com/M47w4.png 
Ar fi perfect daca s-ar putea realiza ceva chestie de genul, avand in vedere ca TDA-ul este destinat pentru masini si la alimentare de ~14.4V

Multumesc,
O zi frumoasa!

#2
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Nici eu nu recomand alimentarea prin stabilizator. Elementul serie va disipa putere in mod inutil.
Cel mai simplu e sa dai jos din sarma.
Pe de alta parte, ca sa obti tensiuni +/- cu schema posta de dta e cam pacat. Ce e acolo e bun pt jucarele care consuma mA..Totusi in audio se cer curenti mai mari..
Mai bine inseriezi cele 2 infasurari ale trafului, evident dupa debobinare si aplici schema clasica. Punctul comun al celor 2 infasuri la masa, un "crac" la + celalalt la - ul puntii redresoare.
Pute netul de scheme din astea..

#3
battman

battman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 05.04.2011
Faza e ca eu oricum nu am nevoie de alimentare simetrica, eu vreau pur si simplu sa injumatatesc cei 28VDc..Fara regulatoare daca se poate.Si amplificatorul "papa" cam 3.5-4 A.

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Faza e ca fara regulatoare , la curentii doriti de tine, nu se prea poate.

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Schema din linkul tau e pt a obtine tensiune simetrica de la o sursa simpla, pt preamplificatoare care consuma cativa miliamperi, nu pt ce-ti trebuie tie.
N-ai spus ce putere scoate traful tau, n-ajunge sa scoata tensiunea. Solutiile ar fi: Scoti din spire, rebobinezi secundarul cu sarma mai groasa, cauti alt traf sau alta schema ce merge la +/- 28v.

#6
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 20.09.2007
In opinia mea varianta cea mai simpla este sa cauti o alta schema care sa accepte alimentarea la +/-28V.

#7
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

 tandrei99, on 29 ianuarie 2015 - 11:23, said:

In opinia mea varianta cea mai simpla este sa cauti o alta schema care sa accepte alimentarea la +/-28V.

Corect.Componenetele sunt ieftine si in functie de puterea trafului se poate face ceva mult mai serios decat petarda aia de TDA si nu mai ai nici bataie de cap cu rebobinare,regulatoare si alte balarii.
Daca te incapatanezi cu acel integrat dai jos cu grija sarma din secundar de pe o infasurare,o dai in doua si rebobinezi cu fir dublu dar e pacat de traf.

Edited by geo123, 29 January 2015 - 11:42.


#8
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Se vede ca azi se gasesc de toate. Si cu tot netul, toti vor mura-n gura.
Sa nu cumva sa calculeze cate spire trebuie date jos. Pt ca trebuie citit si inteles.
Sau sa exprimenteze..
Da, stiu, sunt rau.

Edited by Prien, 30 January 2015 - 18:58.


#9
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 20.09.2007
Poti calcula cate spire sa dai jos dar nu merita sa faci atata efort pentru un CI dezvoltat pentru auto. Mai degraba alegi un integrat care nu e limitat de tensiunea dealimentare de 12V si care e deci rezultatul a mai multor compromisuri.

#10
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 battman, on 29 ianuarie 2015 - 10:03, said:

Am un trafo toroidal cu 2 iesiri de ~20VAc si ~28VDc dupa redresare si filtrare. Am un amplificator cu TDA7375 pe care as dori sa-l alimentez cu acest transformator fara sa adaug chestii gen regulatoare de tensiune daca se poate.
Ai specificat puterea transformatorului?

Edited by barbu78, 30 January 2015 - 22:10.


#11
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 20.09.2007
Eu zic ca toata lumea care a intervenit la acest subiect a citit  ce vrea intiatorul si i s-au dat sfaturi pertinente.
Tu ce vrei sa spui?
Esti prea criptic sau ai mai vrut sa adaugi o postare la cele 5000 si ceva pe care le ai? Asa le-ai strans si pe cele 5000 si ceva?

#12
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Zic ca nu prea exista transformatoare toroidale Up220V/Us120V/Us228V.
Exista transformatoare toroidale Up220V/Us2x28V. Puterea unui astfel de transformator poate fi de la 20VA (mai greu de gasit) pima la citeva sute de VA.
battman specifica 20VA dar, nu specifica 2x28V. Datele nu par a fi corecte!
Daca transformatorul are doar 20VA, nu se poate alimenta acel integrat la cit poate el!
Chiar daca transformatorul ar avea 100VA, tot este necesara rebobinarea secundarelor.

Te rog cauta caracteristicile transformatoarelor toroidale!

Edited by barbu78, 30 January 2015 - 22:50.


#13
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 20.09.2007
Am vazut ca intre timp ti-ai corectat postarea si ai pus mentiunea "Ai specificat puterea transformatorului? ".
Initiatorul cand scria "2 iesiri de ~20VAc si ~28VDc dupa redresare si filtrare" dorea sa spuna ca are un traf cu 2 iesiri de 20V curent alternativ ( nu 20 de Volt Amperi) care redresate si filtrate dadeau 2x28V curent continuu.

#14
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 tandrei99, on 30 ianuarie 2015 - 22:56, said:

Am vazut ca intre timp ti-ai corectat postarea si ai pus mentiunea "Ai specificat puterea transformatorului? ".
Vezi ora editarii mele si ora postarii tale! Nu este frumos sa minti!

Transformatoarele toroidale cu Us2x20V sint mai rare, mai des se gasesc cele de Us2x19V.
Se pot scoate spire doar daca P>160VA, la aceasta aplicatie.

Pentru P=100VA este necesara rebobinarea transformatorului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate