Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Bilocatie si Dedublare

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015
Fenomene...stranii.
Cautam si eu niste articole deapre dedublare, asa, din lipsa de ocupatie, si ce sa vezi:

Un fenomen straniu, în care a fost implicat un corp eteric în acțiunea denumită generic bilocație, l-a avut protagonist pe părintele Arsenie Boca. Se afla în închisoare când mama sa a murit și nu a fost lăsat să participe la înmormântare. Între orele 12,00 și 14,00 s-a dat alarma în pușcăria în care era închis Boca pentru că acesta dispăruse din celulă. S-a dat alarma, s-a fãcut mare vâlvă și s-a raportat evadarea sa până la București. Este găsit după aceste două ore culcat în iarbă lângă gardul de sârmă al închisorii. Părea cã doarme. L-au trezit. Buimăcit, deschide ochii și le spune celor care l-au găsit: “Bată-vă norocul! De ce nu m-ați mai lãsat puțin. Am participat la înmormântarea mamei mele. Dar acum au îngropat-o, gata. Chiar acum au depus-o în groapă”. Este de înțeles uimirea avută de șefii închisorii la această întâmplare. Au sunat la Brad ca sã verifice afirmația pãrintelui și li s-a confirmat prezenta sa la înmormântarea mamei, inclusiv ora îngropării comunicată de părinte. Prezența în spirit sau chiar fizic – fenomen numit bilocație sau teleportare, adică a fi în mai multe locuri deodată, este foarte puþin amintită în literatura de specialitate.

Este adevarat ce zice acolo?

#2
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
E o inventie. Intr-adevar, parintele Arsenie nu era in celula lui, dar se afla in bucataria inchisorii, fierband niste porumb. S-a creat o stare de confuzie cand s-a constat ca celula sa era goala si astfel a luat nastere aceasta legenda cu dedublarea.

Edited by Dares, 29 January 2015 - 01:39.


#3
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Eu ma cam indoiesc  Posted Image
Mai degraba e propaganda Bisericeasca sa-i faca pe oameni sa creada-n Biserica sa sara cu banu'.

#4
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015
Noroc ca-s ateu. :D

Si totusi mai sunt si alte "dovezi"  pro dedublare.

#5
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,958
  • Înscris: 14.08.2006
Nu este nicio inventie, doar ca in timpurile noastre pare SF, este si normal ptr. ca traim intr-o epoca de fier in care orice lucru spiritual este aruncat la gunoi, este la moda sa fi ateu. Toti oamenii au capacitatea de a se transporta fie cu corpul astral fie cu corpul fizic in a 4 a dimensiune demonstrata de Einstein, doar ca aceasta capacitate este latenta si fara exercitiu este firesc sa nu o poti folosi, mai ales cand nici macar nu esti constient de ea. In Tibet sunt multe locuri unde se intampla aceste lucruri. si Parintele Nicolae Steinhardt a calatorit cu corpul astral si multii altii. Ca si idee, in fiecare noapte corpul nostru astral (fiecare om are acest corp astral/corp eteric sau energetic) se desprinde de corpul fizic si calatoreste inconstient..daca am face efortul sa fim mai constienti in timpul zilei, poate in timpul noptii am fi constienti si ne-am trezi in lumea astrala, dar asa nu ne aducem aminte nimic..ptr. ca suntem maxim 3% constienti si 97% este mister in vietile noastre..si totusi noi ne credem buricul universului..

#6
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015
Oare am ramas eu in urma sau Einstei doar a gandit O TEORIE pentru a 4-a dimensiune, care este timpul, nu a si demonstrat-o? A fost confirmata mai incoace. Deci ce vrei sa spui e ca noi, in somn calatorim in timp? Aberezi.

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostDemon000, on 29 ianuarie 2015 - 07:56, said:

A fost confirmata mai incoace. Deci ce vrei sa spui e ca noi, in somn calatorim in timp? Aberezi.

Vrei sa spui ca tu cind te trezesti e exact ora, minutul, secunda (si evident ziua, luna, anul) cind te-ai culcat? E un experiment banal de facut, s-ar putea sa ai o surpriza.

View Postmeanman, on 29 ianuarie 2015 - 07:40, said:

Nu este nicio inventie, doar ca in timpurile noastre pare SF, este si normal ptr. ca traim intr-o epoca de fier in care orice lucru spiritual este aruncat la gunoi, este la moda sa fi ateu.

Nu este SF, este doar F.
Si nu e la moda sa fii ateu, cel putin nu in Romania unde majoritatea (de departe) e intr-adevar blocata undeva in superstitii de dinainte de evul mediu.
Ca o paranteza exista si o corelare, adica e mai probabil ca "bisericosii" sa fie agramati. Corelare nu-i totuna cu cauzalitate ci probabil este o cauza comuna, agramatii sint mai putin educati, mai putin rigurosi deci mai dispusi sa fie pacaliti sa creada in orice elucubratii.

#8
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015

View Postf300, on 29 ianuarie 2015 - 08:21, said:


Vrei sa spui ca tu cind te trezesti e exact ora, minutul, secunda (si evident ziua, luna, anul) cind te-ai culcat? E un experiment banal de facut, s-ar putea sa ai o surpriza.

A, asa da. Insa in trecut nu. Doar inainte.

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostDares, on 29 ianuarie 2015 - 01:32, said:

E o inventie. Intr-adevar, parintele Arsenie nu era in celula lui, dar se afla in bucataria inchisorii, fierband niste porumb. S-a creat o stare de confuzie cand s-a constat ca celula sa era goala si astfel a luat nastere aceasta legenda cu dedublarea.

Eu cred mai degraba ca au luat spaga aia de la inchisoare si dupa aia au dres-o cu povestea asta.

Mai lipseste sa-l vedem pe Becali la un meci si sa tragem concluzia ca s-a dedublat: o dublura face puscaria, o dublura injura la meci. Ca si el a facut donatii la biserica, mai mult e pictat pe icoane, un adevarat sfint, ce naiba!

http://www.cancan.ro...rul-micula.html

#10
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015

View PostDemon000, on 29 ianuarie 2015 - 01:25, said:

Fenomene...stranii.
Cautam si eu niste articole deapre dedublare, asa, din lipsa de ocupatie, si ce sa vezi:

Un fenomen straniu, în care a fost implicat un corp eteric în acţiunea denumită generic bilocație, l-a avut protagonist pe părintele Arsenie Boca. Se afla în închisoare când mama sa a murit și nu a fost lăsat să participe la înmormântare. Între orele 12,00 și 14,00 s-a dat alarma în pușcăria în care era închis Boca pentru că acesta dispăruse din celulă. S-a dat alarma, s-a fãcut mare vâlvă şi s-a raportat evadarea sa până la Bucureşti. Este găsit după aceste două ore culcat în iarbă lângă gardul de sârmă al închisorii. Părea cã doarme. L-au trezit. Buimăcit, deschide ochii şi le spune celor care l-au găsit: “Bată-vă norocul! De ce nu m-ați mai lãsat puțin. Am participat la înmormântarea mamei mele. Dar acum au îngropat-o, gata. Chiar acum au depus-o în groapă”. Este de înţeles uimirea avută de şefii închisorii la această întâmplare. Au sunat la Brad ca sã verifice afirmaţia pãrintelui şi li s-a confirmat prezenta sa la înmormântarea mamei, inclusiv ora îngropării comunicată de părinte. Prezenţa în spirit sau chiar fizic – fenomen numit bilocaţie sau teleportare, adică a fi în mai multe locuri deodată, este foarte puþin amintită în literatura de specialitate.

Este adevarat ce zice acolo?

Tot ce zic schizofrenicii este adevarat, cel putin din punctul lor de vedere.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate