Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Dau in arenda, dar la ce pret?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
cftimis

cftimis

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.01.2015
Am 60 de hectare de pasune in Bihor in jurul unui lac. As dori sa stiu care ar fi arenda pe hectar  ce ar trebui s-o cer unui cioban cu peste 500 de oi.  Nu vrea sa se incurce cu subventia, deci va trebui sa aplic la Apia ca si propietar. Va multumesc pentru sugestii.

#2
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013
Esti Boier mare daca detii 60 ha... pamantul este amplasat langa o padure, ceva ? De ce nu incepi tu sa-l cultivi ?

#3
gvest

gvest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 06.04.2012
declari tu la apia si iei subventia + lejer 150-200 roni /ha de la cioban...

#4
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

 cftimis, on 29 ianuarie 2015 - 00:03, said:

Am 60 de hectare de pasune in Bihor in jurul unui lac. As dori sa stiu care ar fi arenda pe hectar  ce ar trebui s-o cer unui cioban cu peste 500 de oi.  Nu vrea sa se incurce cu subventia, deci va trebui sa aplic la Apia ca si propietar. Va multumesc pentru sugestii.

-Ar venii nici 10 oi la pascut pe un hectar si ca atare complect nerentabil in sensul unei arendari.Daca gasesti un fermier cu scule,si care sa-ti cultive pamantul atunci ii poti cere conform legii pana la 33 %,plus impozitul.Fermierul ar trebuii sa scoata minim vreo 300 de tone de cereale daca si iriga pamantul cu apa din lac,si din care sati dea si tie daca o vrea arenda exact 100 tone pe care le poti vinde cu maxim 0,50lei per Kg.adica vreo 50.000 lei.din care vreo 2000 impozitul pe teren,alte 2000 impozitul pe arenda,Subventia o ia el adica arendasul.Dar cu ciobanasul cel cu 500 de oi nu cred sa faci mare branza,nici chiar daca il pui sa-ti cante cu fluierul si sa mulga si toti berbecii...,

Edited by Arayan, 29 January 2015 - 00:45.


#5
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010

 Arayan, on 29 ianuarie 2015 - 00:38, said:

-Ar venii nici 10 oi la pascut pe un hectar si ca atare complect nerentabil in sensul unei arendari.Daca gasesti un fermier cu scule,si care sa-ti cultive pamantul atunci ii poti cere conform legii pana la 33 %,plus impozitul.Fermierul ar trebuii sa scoata minim vreo 300 de tone de cereale daca si iriga pamantul cu apa din lac,si din care sati dea si tie daca o vrea arenda exact 100 tone pe care le poti vinde cu maxim 0,50lei per Kg.adica vreo 50.000 lei.din care vreo 2000 impozitul pe teren,alte 2000 impozitul pe arenda,Subventia o ia el adica arendasul.Dar cu ciobanasul cel cu 500 de oi nu cred sa faci mare branza,nici chiar daca il pui sa-ti cante cu fluierul si sa mulga si toti berbecii...,


tinand cont ca e pasune...nu cred ca ii poate schimba destinatia in primul rand (la subventie cand va declara suprafata in blocul respectiv...ii va aparea categorie de folosinta pasune) iar in al doilea rand...chiar daca il va cultiva...fiind un teren nelucrat de ani de zile....cativa ani la rand nu va produce mare lucru....deabia dupa 3-4 ani de aratura pamantul isi va reveni....cat despre irigarea din lac...nu cred ca apa este tocmai ok pentru culturi....asa ca tot la un cioban cu oi ajunge terenul pentru pascut...ca arenda dupa parerea mea in jur de 20000 lei pe toata suprafata....tinand cont ca daca era teren de cultivat...arenda era undeva la 30000-36000 lei pe toata suprafata...

Edited by yo_suporter, 29 January 2015 - 02:49.


#6
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Ciobanii nu-s buni platnici.

#7
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010

 e_bulu, on 29 ianuarie 2015 - 02:52, said:

Ciobanii nu-s buni platnici.

doar nu va da pamantul in arenda ciobanilor...il va da proprietarului animalelor...

#8
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Simplu cu arenda. Care este arenda medie in Romania? Aproximativ 600 kg grau/hectar. Ok. Stabileste valoarea in lei a acestei arende si ia banii de la el. Poti negocia si plata in natura.

#9
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Tinand cont ca tu incasezi subventia , mai poti cere aproximativ 200-300 pe hectar , cu plata in avans daca se poate ,daca astepti toamna tare greu o sa-ti iei banii.

#10
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

 yo_suporter, on 29 ianuarie 2015 - 02:47, said:

-tinand cont ca e pasune...nu cred ca ii poate schimba destinatia .....fiind un teren nelucrat de ani de zile....cativa ani la rand nu va produce mare lucru...
-Nu poti schimba destinatia fara aprobare doar daca vrei sa-l scoti din circuitul agricol adica sa construiesti ceva definitiv pe el ;casa,fabrica,teren de fotbal,etc.dar daca vrei doar sa-l ari,sa faci pescarie, livada,vie, sau  padure,etc etc nu este nevoie decat de instiintarea primariei sau APIA.
-Terenul statut si nelucrat de ani de zile (parloaga)este cel mai gras si cel mai bun pentru lucrat,deoarece este imbogatit natural cu toate substantele nutritive,si care dupa cativa ani de lucru dispar fiind necesare ingrasamintele chimice...

#11
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010

 Arayan, on 29 ianuarie 2015 - 10:44, said:

-Terenul statut si nelucrat de ani de zile (parloaga)este cel mai gras si cel mai bun pentru lucrat,deoarece este imbogatit natural cu toate substantele nutritive,si care dupa cativa ani de lucru dispar fiind necesare ingrasamintele chimice...

terenul nelucrat de ani de zile...care a stat parloaga...cativa ani va trebui curata de buruieni in primul rand.... nefiind arat deloc...au crescut tot felul de daunatori...

#12
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

 yo_suporter, on 29 ianuarie 2015 - 10:49, said:

terenul nelucrat de ani de zile...care a stat parloaga...cativa ani va trebui curata de buruieni in primul rand.... nefiind arat deloc...au crescut tot felul de daunatori...

-Greseala mare ! Acele buruieni si acei ,,daunatori'' introdusi de plug sub brazda devin prin putrefactie un excelent ingrasamant natural...Sper ca ai auzit de Humulus.....

Edited by Arayan, 29 January 2015 - 11:40.


#13
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

 Arayan, on 29 ianuarie 2015 - 00:38, said:

-Ar venii nici 10 oi la pascut pe un hectar si ca atare complect nerentabil in sensul unei arendari.Daca gasesti un fermier cu scule,si care sa-ti cultive pamantul atunci ii poti cere conform legii pana la 33 %,plus impozitul.Fermierul ar trebuii sa scoata minim vreo 300 de tone de cereale daca si iriga pamantul cu apa din lac,si din care sati dea si tie daca o vrea arenda exact 100 tone pe care le poti vinde cu maxim 0,50lei per Kg.adica vreo 50.000 lei.din care vreo 2000 impozitul pe teren,alte 2000 impozitul pe arenda,Subventia o ia el adica arendasul.Dar cu ciobanasul cel cu 500 de oi nu cred sa faci mare branza,nici chiar daca il pui sa-ti cante cu fluierul si sa mulga si toti berbecii...,
10 oi la hectar?
Pai ce tii oile imprastiate?
Toate la un loc iti mananca 1 Ha la 2 saptamani.Despre ce vorbim?

 cftimis, on 29 ianuarie 2015 - 00:03, said:

Am 60 de hectare de pasune in Bihor in jurul unui lac. As dori sa stiu care ar fi arenda pe hectar  ce ar trebui s-o cer unui cioban cu peste 500 de oi.  Nu vrea sa se incurce cu subventia, deci va trebui sa aplic la Apia ca si propietar. Va multumesc pentru sugestii.
Vorba lu` Florin calinescu :Da-o in mortii masii de oaie :)))

Cultiva terenul cu ceva.E mult mai profitabil.

#14
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010

 Arayan, on 29 ianuarie 2015 - 11:38, said:

-Greseala mare ! Acele buruieni si acei ,,daunatori'' introdusi de plug sub brazda devin prin putrefactie un excelent ingrasamant natural...Sper ca ai auzit de Humulus.....

nu chiar toate buruienile...sunt ierburi care fac prapad in anumite culturi....

#15
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Daca ciobanul iti lasa subventia tie ar trebui sa te multumesti cu atat. Fermierul sa iti intretina pasunea conform normelor.In mod normal arenda este 600-800 kg la ha. Subventia bineinteles o ia cine lucreaza terenul. Facand un calcul tu castigi dublu 700lei ha

#16
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010

 special_murinio, on 29 ianuarie 2015 - 14:03, said:

Daca ciobanul iti lasa subventia tie ar trebui sa te multumesti cu atat. Fermierul sa iti intretina pasunea conform normelor.In mod normal arenda este 600-800 kg la ha. Subventia bineinteles o ia cine lucreaza terenul. Facand un calcul tu castigi dublu 700lei ha


din cate stiu...subventia la pasune este mai mica ca la un hectar arabil...

#17
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
http://agrointel.ro/...ilor-eligibile/


#18
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010
din cei 156 e...in mana vin cam 140e...dupa reducerea liniara...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate