Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Vanzatorii din Romania si intrebarea n-aveti 50 bani?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
victor444

victor444

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 04.04.2011
Tot mai des la cumparaturi aud vanzatorii intreband ca un robot "n-aveti 50 bani marunt?", "n-aveti 80bani?", "n-am sa va dau rest etc".
Frate, o zi n-ai marunt, alta zi n-ai, se intampla, dar nu toata ziua ca un robot intrebi acelasi lucru de 1000 de ori, intrebi fiecare client aceeasi poveste zi de zi.
In UK primeam restul pana la ultimul cent indiferent ce cumparam, INTOTDEAUNA, la orice magazin. Primeam rest chiar daca luam un produs de 99,99 lire, imi dadea 1 penny inapoi rest (1 penny este a suta parte dintr-o lira, cum ar veni in Ro 1 ban!)

In Romania la orice cumparatura aud vesnica spovedanie a vanzatorului "n-aveti x bani, n-avem etc."

Ce mama ma-si, nu mai sunt bani marunti in RO?

Edited by victor444, 28 January 2015 - 23:02.


#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
ba sunt dar gestiunea lor costa mai mul decat fac
drept urmare magazinele nu se obosesc sa aprovizioneze maruntis
doar la Lidl am vazut cau totusi si de 1 ban si chiar dau rest

#3
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 14.02.2010
Noi nu grijim la fel de mult banutii si unii profita de slabiciunea asta.

#4
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
In ultima vreme imi cere lumea maruntisul pe strada...  Si chiar le dau, daca nu sunt de etnii..

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Nu compara UK cu Ro. Acolo, un penny are valoare. Aici, un ban se pune la siguranta de la contor, un ban, 5, 10 etc.

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
bancile nu se complica cu marunt, sa vrei sa te aprovizionezi si nu prea ai de unde, decat daca esti client vip la banca.
daca tu nu ai, altul nu are, de unde naiba sa aiba magazinul?

#7
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005

View Postvictor444, on 28 ianuarie 2015 - 23:01, said:

Ce mama ma-si, nu mai sunt bani marunti in RO?

Sunt dar nu îi primesc. Eu am o găleată de marunți (nu glumesc) și nu îi primește nimeni.

#8
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Du-te la kaufland.

#9
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014
50 de banuti. Pe care nu ti-i dau rest. La un supermarket inmulteste cu nr de case si nr de clienti pe zi si cu nr de zile intr-o luna si vezi ce suma frumusica le ramane...

#10
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Cinci bani, zece bani,
Cins'pe, douas' cinci de bani,

vorba melodiei Posted Image

Inainte de a pleca in UK nu aveai problema asta in Romania cu maruntul?

Edited by undercoverbrother, 28 January 2015 - 23:46.


#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
unde ai vazut supermarket sa nu-ti dea restul? si la chioscul de cartier, daca nu are 50 de bani iti da ceva, guma, bombonele, o napolitana...

View Postdenky, on 28 ianuarie 2015 - 23:38, said:

Du-te la kaufland.
da... te du tu cu un pumn de 1 ban, sa vezi ce frigider iti umplu aia din urma ta de la coada...

#12
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014

View Postslai, on 28 ianuarie 2015 - 23:44, said:


da... te du tu cu un pumn de 1 ban, sa vezi ce frigider iti umplu aia din urma ta de la coada...

Nu se numara, se cantaresc. Eu de 2 ori pe an duc maruntisul la lidl. Ii pun in pungi in functie de valoare (5,10,50 de bani). Ia frumos punga, o pune pe cantar si aia e.

#13
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Eu am patit o faza tare cu maruntu' la un magazin.

M-am dus sa iau ceva si am primit rest monezi de 1 bani
Spoiler
Peste 10 de minute ma intorc la acelasi magazin cu restul care mi l-a dat plus o diferenta sa mai cumpar ceva, si vanzatoarea-mi zice ca nu imi primeste maruntul de 1 ban ca nu poate sa-i de-a rest  -s-au ceva de genu' !

M-am luat-n gura cu ea ca de ce mi-a dat restul in monezi de 1 ban daca nu-i primeste ? si ea ridica din umeri privind in alta parte.
Am plecat, dar in alta zi a facut la fel dandu-mi rest monezi de 1 ban insa eu nu i-am m-ai luat.


Nici eu nu inteleg de ce exista aceste monezi de 1 ban si 5 bani daca nu sunt acceptati la magazinele mici.
Am auzit ca nici la banca nu prea sunt acceptati  Posted Image

#14
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Daca imi dadea rest si a doua oara tot de 1 ban aruncam cu tablele dupa ea Posted Image.

Edited by Serafim606, 29 January 2015 - 00:12.


#15
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View Postslai, on 28 ianuarie 2015 - 23:27, said:

bancile nu se complica cu marunt, sa vrei sa te aprovizionezi si nu prea ai de unde, decat daca esti client vip la banca.
daca tu nu ai, altul nu are, de unde naiba sa aiba magazinul?

...le dau eu marunt, sparg pusculita  Posted Image  1 ban, 5bani,10 bani,50 de bani.... dar crezi ca vor asa  ceva cei de la magazine ? Magazinele de cartier NU VOR bani marunti, daca cumpar de la ei numai pe astfel de monede stramba din nas iar mai repede  in caz ca ai dat bacnote mai mari iti spun: " nu vreti o bombonica de restul ? sau zic in gand "hai sa te stresez un pic altfel poate totusi vrei bomboana": nu aveti dumneavoastra 75 de bani marunt ? La supermarket nu prea intalnesti asa ceva , mai ales la LIDL de obicei se aprovizioneaza cu rest iar cand cineva le ofera bani marunti la cumparaturi mai multi de  1 leu, 50 de bani, 5 bani,1 ban, chiar iti multumesc pentru ei.

View Postvictor444, on 28 ianuarie 2015 - 23:01, said:

Tot mai des la cumparaturi aud vanzatorii intreband ca un robot "n-aveti 50 bani marunt?", ...
Te invat eu ce sa faci: aduna o gramada de bani marunti (cat mai multi de 1 ban,5,bani sau 10 bani) si mergi cu ei sa cumperi de la magazinul unde iti fac acest lucru, daca vezi ca stramba din nas spune asa: "Stiu ca de obicei nu aveti rest !" data viitoare mai mult ca sigur o sa vezi cum gasesc rest sa-ti dea.

Edited by stlk, 29 January 2015 - 00:03.


#16
Tarara09

Tarara09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 23.04.2014
Un vecin a patit asta. Timp de o luna a acceptat restul de la paine sub forma de bomboane. La un moment dat s-a dus cu 40 de bomboane si a cerut 4 paini. Vanzatoarea n-a avut ce sa-i zica :D

#17
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014

View Postvictor444, on 28 ianuarie 2015 - 23:01, said:

Frate, o zi n-ai marunt, alta zi n-ai, se intampla, dar nu toata ziua ca un robot intrebi acelasi lucru de 1000 de ori, intrebi fiecare client aceeasi poveste zi de zi.

In Romania la orice cumparatura aud vesnica spovedanie a vanzatorului "n-aveti x bani, n-avem etc."


Pai daca n-are.

Cearta-te cu patronul, de ce pune preturi cu ,99

Daca toti ar pune preturi cu diviziune de 5 bani macar, nu ar fi problema ta de 1 penny. Pardon, 1 ban.



Si, pana la urma, de ce nu are cumparatorul banuti ca sa acopere exact suma?

Cine are banuti, si de 1 ban, plateste suma exacta si scapa de rest in bomboane.

Edited by Byblos4, 29 January 2015 - 00:14.


#18
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Pai si pretul asta de 0.99 e o chestie de marketing. Neavand sa iti dea rest la 100 de produse se mai strange 1 leu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate