Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pareri Hyundai Tucson

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Silent96

Silent96

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.01.2015
Rog in primul rand posesori de Hyundai Tucson sa imi spuna cum e masina din toate punctele de vedere. Ma refer la primul model de Tucson .
[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0a/2005_Hyundai_Tucson.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
E ok. Au preturi bune.

#3
manuiel2001

manuiel2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 04.10.2012
Eu am avut unul din 2008 cu motor de 2000cc, benzina, fara tractiune 4x4..

Echilibrata, puternica si bine echipata..dar fara computer de bord (pe urma am aflat de ce nu au pus computer de bor)

Un singur mare neajuns...CONSUMUL URIAS,..in oras nu scadea sub 16%...pe verificatea, iar la drum lung depasea 12%.
Cand benzina a ajuns la 6 lei am vandut-o doar ca sa scap de ea.


Parerea mea- NU SE MERITA.

#4
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
De ce nu i-ai pus gaz?

initiator, cat e pretul si cati km?

#5
Silent96

Silent96

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.01.2015

View PostQuantum, on 29 ianuarie 2015 - 18:27, said:

De ce nu i-ai pus gaz?

initiator, cat e pretul si cati km?
Eu vorbeam in general... despre masina nu exact una.
Si pretul incepe de la 4.000 de euro, cu 200.000 km.

Vreau sa stiu cum e masina cum se comporta daca au fost probleme cu ea cine a avut modelul asta.
Eu pe viitor vreau sa achizitionez una si vreau sa aflu mai multe.

#6
logany

logany

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.01.2008
Noul Hyundai Tucson, poate ca sunt subiectiv, dar este o bijuterie... are dotari specifice autoturismelor de lux , la un pret de 30.000 euro si arata bine.

Attached Files


Edited by logany, 09 January 2016 - 18:59.


#7
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Am avut in familie un Tucson 2005 2.0 diesel 112cp, awd, vers de varf, masina afost luata din Germania pe la 90k km sau ceva de genul si vanduta la 135k km in 2011 sau 2012. In tot acest timp s-au schimbat: ambreiaj,bucsi,amortizoare, baterie. Ce pot sa spun, o masina corecta pt pretul platit, se descurca bine prin zapada cu anvelope all-season, in schimb motorul era anemic si consuma f mult, in Buc cam 12%, la drum lung 8-9%.

#8
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Arata incredibil noul Tucson dar nu as da pe el bani de Tiguan sau Nissan Qashqai. Poate cand mai trece efectul de wow al unei masini nou lansate incep cu reduceri serioase la dealeri si atunci vorbim de altceva. "Pielea", plasticele, scaunele, etc nu arata la fel dupa 100 de mii de kilometri la Hyundai versus competitia care ofera masini mai mici in aceeasi bani.

#9
logany

logany

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.01.2008
Lasa-ne, lasa-ne! La aceleasi dotari  pretul la Tiguan si Qashqai este mai mare. Am verificat.Garantia de 5 ani nu o ai la cele 2 marci precizate de tine.  Dupa ce vei merge cu noul tucson  si vei fi in cunostinta de cauza, o sa-ti schimbi parerea si  o sa constati ca-si merita banutii.

#10
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Foarte dotata masina.

#11
foreverbflux

foreverbflux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.01.2007
Am citit mai multe comentarii referitoare la modele din anii anteriori cum ca ar consuma foarte mult in varianta benzina. Mai e valabil asta si pe modele recente 2017-2018, gen daca comand una noua maine (iulie 2018) ce consum ar trebui sa am real pe benzina? merci

Edited by foreverbflux, 08 July 2018 - 10:54.


#12
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007

View Postmanuiel2001, on 28 ianuarie 2015 - 23:30, said:

Eu am avut unul din 2008 cu motor de 2000cc, benzina, fara tractiune 4x4..

Echilibrata, puternica si bine echipata..dar fara computer de bord (pe urma am aflat de ce nu au pus computer de bor)

Un singur mare neajuns...CONSUMUL URIAS,..in oras nu scadea sub 16%...pe verificatea, iar la drum lung depasea 12%.
Cand benzina a ajuns la 6 lei am vandut-o doar ca sa scap de ea.


Parerea mea- NU merita.

Bine-nteles ca nu "se" merita masina mare pe benzina. E la mintea cocosului. Si ar fi bine sa bage la cap toti aia care-si iau benzina "pentru ca e eco", si alte asemenea balarii.

In rest, noul Tucson e f frumos. Consumul de 12% la Diesel in Bucuresti, nu in oras, in Bucuresti, e mare, dar nu foarte mare la masina asta. Are 2 tone parca, nu? :) Noile motoare Diesel sunt mai eficiente. Probabil ca o sa ai 10 cu un model nou.

#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Vreo 1.7 tone diesel awd si cu trapa, cam asta e greutatea.

#14
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Felicitari, ai luat premiul 1, ai raspuns la o postare din 2015 :D

#15
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
:) Am vazut ca e o postare mai veche pentru un model mai vechi, nu te entuziasma. :) Idee ramane insa. Consum mare la o masina mare pe benzina. ;)

Asta poate fi de folos si in 2018 si in anii viitori unora care se gandesc sa ia masina de 2 T pe benzina. ;)

#16
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Si la diesel este valabil același lucru. Nu exista mașina mare cu consum mic.
Dar să știi că în cazul Tucson și nu numai poti avea și 6,5% consum în extraurban daca nu o calci. Ceea ce este destul de ok.
Realist un 7-7,5% tot rămâne un consum ok.
Unii dintre voi vreti 180 de cai din nimic. Ei, asta nu se poate.
Principalii dusmani ai consumului sunt masa și aerodinamica. Așadar, fără demaraje cu talpa grea și fără viteze de 140km/h în sus și este ok.

#17
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
Eu sunt cel mai mare aparator al Dieselului de pe forumul asta. :) Deci...

Eu cred ca poti scoate si mai putin de 6.5l/100 de km daca mergi linistit. In Ro, daca mergi cu pana-n 90kmph, sunt convins ca scoti sub 6.5. Mai ales cu noul model 2018.

#18
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu prea ai cum. E ditamai haramul de mașina. Am avut Jimny. Lua cam 10% în oraș și afara în functie de cum ii dădeai. Între 6 și 15%. În off road la fel, după talpa și teren.

Mie mi-e oarecum indiferent cât consuma orice mașina, cu condiția să am autonomie de mar 600km.

Consoarta are un Suzuki Scross SX4 și ia cam 6,5-7 în afara și pe la 10 in oras in conditiile in care este o mașină mai usoara, motor de 1,6 aspirat și 120 de cai și cutie manuală. Asa ca întreb retoric, cât să consume un Tucson care e ditai harabaia?

Edited by Reactor2015, 23 July 2018 - 11:39.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate