Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

UTC - Automatica sau Calculatoare?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
Pop-Ady

Pop-Ady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.08.2011
Salut!
Sunt si eu in minunata clasa a 12-a, la un profil de mate-info intensiv info si s-ar presupune ca ar trebui sa ma decid cat mai repede unde as vrea sa merg mai departe. In topul preferintelor mele se afla momentam Universitatea Politehnica din Cluj. Aici, as merge la Facultatea de Automatica si Calculatoare. Acum vine dilema: domeniul Automatizari si Informatica Aplicata sau Calculatoare? Care m-ar pregati mai bine astfel incat la sfarsit sa nu regret cei 4 ani in detrimentul celeilalte specializari?
Stiu ca o sa primesc raspunsuri gen "Depinde ce iti place si ce vrei", deci va spun direct aici: imi place cam....tot. Invat repede orice. Imi place sa imi vad programul in actiune dupa o runda de programare de cateva ore. Imi plac de asemenea partile mai tehnice unde lucrez cu componente PC (am cu tata si fratimiu acasa un atelier de reparatii TV - PC si merge bine), sa imi fac vreo chestie micuta cu Arduino etc.
Cu matemtica, informatica, fizica stau foarte bine, nu e nici o problema. Citind pe site-ul lor, am vazut ca la Automatizari si Informatica aplicata as avea admitere direct cu 10 (http://www.utcluj.ro...nts/2014/ac.PDF) deoarece am luat medalie de argint la OTI anul trecut (teoretic as lua si anul asta cel putin tot argint). Cu toate astea si Calculatoarele imi fac cu ochiul si chiar nu stiu ce sa aleg dintre cele doua. Daca as merge la Calculatoare as da admitere aia din mate, m-am uitat mai inainte peste un model si nu pare chiar asa grea.
Care e acea specializare despre care toata lumea vorbeste ca ar fi grea, se face mult din toate, iesi inginer, stii de toate etc.? Care spuneti si credeti ca ar fi alegerea optima?

Mersi anticipat!

#2
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010
Nici nu ai idee ce faci la informatica aplicata si automatizari..... acolo o sa iti fie tare dor de C.

Ambele facultati sunt bune... diferenta e ca daca termini calculatoare cand te angajezi ca debutand te vei prezenta cu portofoliu de creatii.... automatica e infernala fata de calculatoare... dar si foarte apreciata...

Edited by MooF2010, 28 January 2015 - 21:07.


#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Inginer iesi de la ambele.
Nu vei stii niciodata de toate. Mai bine ceva si bine.

Gandeste-te ce ai vrea sa practici la locul de munca: Soft pentru calculatorul de rand, sau, de exemplu, sisteme ce actioneaza utilije industriale, sisteme din automobile etc.

#4
Pop-Ady

Pop-Ady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.08.2011
Credeti-ma, in capul meu e o invalmaseala totala. Multa lume mi-a mai spus "Gandeste-te ce vrei sa faci", insa nu e chiar asa usor cum pare. Zic ca imi place una, apoi imi vine in minte cealalta, apoi din nou prima, apoi alt beneficiu la a doua si tot asa. As vrea sa programez, dar parca as vrea sa fac si ceva practic, nu mereu pe un scaun in fata calculatorului. Ma gandesc la programarea de softuri, pare foarte interesanta plus ca sunt foarte creativ, insa ma gandesc si la partea hardware care iti ofera un alt fel de satisfactie atunci cand vezi totul in functiune.
O Doamne....greu e sa iti decizi viitorul :D

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Care-i cel mai complex soft ce ai facut pana acum? Temele de la scoala nu se pun.

#6
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,395
  • Înscris: 09.08.2006

View PostPop-Ady, on 28 ianuarie 2015 - 21:15, said:

Credeti-ma, in capul meu e o invalmaseala totala. Multa lume mi-a mai spus "Gandeste-te ce vrei sa faci", insa nu e chiar asa usor cum pare. Zic ca imi place una, apoi imi vine in minte cealalta, apoi din nou prima, apoi alt beneficiu la a doua si tot asa. As vrea sa programez, dar parca as vrea sa fac si ceva practic, nu mereu pe un scaun in fata calculatorului. Ma gandesc la programarea de softuri, pare foarte interesanta plus ca sunt foarte creativ, insa ma gandesc si la partea hardware care iti ofera un alt fel de satisfactie atunci cand vezi totul in functiune.
O Doamne....greu e sa iti decizi viitorul Posted Image

Da-i frate la orice sectie, ia-ti DIPLOMA in IT & C, dupa aia o sa gasesti pe Bestjobs sute de joburi in domeniu, salarii babane si trai bun.
Plus ceva cursuri in particular, multa munca si ambitie.
Lasa sectiile si subsectiile pentru altcineva.
Daca faci ceea ce-ti place, da-i bataie!

Edited by ovidiu21, 28 January 2015 - 21:20.


#7
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View PostPop-Ady, on 28 ianuarie 2015 - 20:56, said:

iesi inginer, stii de toate etc.?

Daca vrei sa lucrezi ca scribalau la o firma (programator) faptul ca esti inginer valoreaza fix zero. Nu te pun aia sef de santier. Esti la fel ca si cei care au terminat informatica normala. Mai mult de atat daca asta vrei du-te la info simplu. E pierdere mare de vreme. Eu am terminat ACS in bucuresti. Daca as putea da timpul inapoi m-as fi dus la titu maiorescu, luam diploma si asta era. Conteaza prea putin unde ai terminat. E o perioada critica de 2 ani la inceput pana faci un pic de experienta "pe hartie". Din punctu' ala incolo nici nu se mai uita nimeni, desi e bine sa ai hartia ca obtii scutire de impozit.

View PostMooF2010, on 28 ianuarie 2015 - 21:05, said:

diferenta e ca daca termini calculatoare cand te angajezi ca debutand te vei prezenta cu portofoliu de creatii

Glumesti :)). Cum naiba sa te prezinti la interviu cu cacaturile care se fac in facultate? :)) Mai bine deloc. Ce sa-i arati lu ala? Sistemu' solar in javascript... e jenibil.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View PostPop-Ady, on 28 ianuarie 2015 - 21:15, said:

O Doamne....greu e sa iti decizi viitorul Posted Image
Asta-i floare la ureche fata de ce-ti va oferi viata in materie de alegeri. Dure.

#9
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tinerete, prima data mi-a placut foarte mult modul cum ai formulat intrebarea. stilul dumitale deosebit m-a facut sa vreau sa iti raspund.
iar medalia de argint ma obliga sa imi scot palaria (evident virtuala) in fata dumitale.
Automatica are foarte multi parti de harwd-are. Iar tatal si fratele dumitale te pot ajuta acolo unde dta te vei incurca in curenti, tensiuni si alte probleme ale realizarii montajelor.
Deci vei lua note maxime pt aparatura functionala.
Eu asa mi-as fi dorit ca sa am pe cine sa ma ajute cand invatam electronica...
Dar mi-e usor sa sesizez ca dumitale partea de hw nu te inebunestei.
Acum circa 10 ani am cunoscut un tanar, ma rog atunci student la electronica, acum absolvent, al carui tata (RIP) era atunci si el inginer electronist. Tatal era super depanator, talent deosebit.
Dar fiului lui nu prea i-au placut sa repare televizoarele, radiocasetofoane, etc.  
Dar cand incepea sa discute despre microcontroloare, se facea liniste. Genial e cel mai mic cuvant pe care il pot folosii..Si vorba aia el avea ~20, eu +40 ani, deci mai vazusem meseriasi...
iar tanarul mi-a zis franc ca drumul lui era in uC.
Asa ca si eu voi repeta 'Depinde ce iti place si ce vrei". Placerea poate veni si pe drum.

Altfel, asa in trecere, nu poti incerca sa faci un proiectel pe care sa il si vinzi? Nu conteza daca e in sw sau in hw, cu Arduino, PIC, don't care, numai sa incasezi niste bani.
Cat de multi, nici asta nu conteza foarte mult. Ideea e sa nu sperii clientul cu prea mult. Si nici nu lua doar pt un kil de branza..
Ideea e ca dupa ce ai banii in buzunar, cauta o carciuma si cheama niste prieteni, sau mai bine o prietena, da-i/le de baut din munca dumitale.
Iti garantez ca placerea pur intelectuala va fi altfel...
oricum postarea dumitale mi-a inseninat seara. Mai exista si tineri care promit..
PS. Altfel, indiferent de specializare, o sa ai niste colegi cu IQ mult peste medie..Ceea ce e de bine ..sau de rau...
later edit..Ehehei, la cate alegeri vei face in viata...si eu m-am gandit daca am ales bine..apoi am invata sa zic un cuvant ....anume si sa imi vad de drum.
Stiu o parte din meseria mea. Ca altii stiu mai multe din alte domenii, putin imi pasa.
Eu sunt platit pt ceva si imi fac treaba cat pot de bine.
Altora li se cere altceva. Treaba lor.

Edited by Prien, 28 January 2015 - 21:28.


#10
Pop-Ady

Pop-Ady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.08.2011

View Postdani.user, on 28 ianuarie 2015 - 21:17, said:

Care-i cel mai complex soft ce ai facut pana acum? Temele de la scoala nu se pun.

Am participat la un concurs de info, sectiunea softuri educationale (Infoeducatie se numeste) iar tema mea a fost una istorica, Castelele. Am realizat softul in C#, (C# invatat singur din carti, apoi tutoriale pe net, incercari-esec, forumuri, discutii cu alte persoane etc.). La concurs am luat locul I la prima proba si am intrat la proba Open (competitie intre primii 5) unde aveam 24 de ore sa realizez un alt soft pe o tema data de ei. Dupa 24 de ore de programat in continuu a urmat imediat prezentarea a ceea ce am lucrat si juriul mi-a acordat din nou premiul I. O sa postez imediat un scurt filmulet de prezentare pentru el ca sa vedeti in mare despre ce este vorba.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View PostPop-Ady, on 28 ianuarie 2015 - 21:15, said:

nu mereu pe un scaun in fata calculatorului
Pai tot la fel stai si programand embedded ori avand tangente cu electronica.

#12
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ma faci sa zambesc. Mai nou sunt student la fac de Istorie din Bucuresti, ma rog anul al III-lea.
Asa ca daca dupa ce intrii in AC te duci la una dintre profesoarele/ unul din profesorii lor, dna/dnule, "daca imi dati un student, masterand, doctorand, care sa se ocupe de partea de istorie pura, date, nume, etc, eu va fac prezentarea"...
Evident ca dta iti alegi epoca dorita. Vrei Grecia Antica, mergi la catedra de Grecia. Sau Roma
Sau despre istoria celui de al doilea razboi mondial, subcapitolul luptelor de tancuri..sau de aviatie.....treaba si placerea dumitale..
Sa zicem ca prima data o sa lucrezi pt reclama, adica fara bani. Dar dupa ce faci asta, automat, devii persoana publica.
Si o caracterizare de la cineva precum profesor universitar, dr... .celebru, poate sa conteze..
Sincer, la noi au venit cativa profi cu laptopul, cu imagini, pps-uri, filme.. in timp ce vorbeau isi sustineau argumentele, ipotezele, ....
Jur ca a fost super interesant si deosebit de atractiv..

Edited by Prien, 28 January 2015 - 21:41.


#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View PostPop-Ady, on 28 ianuarie 2015 - 20:56, said:

Care e acea specializare despre care toata lumea vorbeste ca ar fi grea, se face mult din toate, iesi inginer, stii de toate etc.?
De toate si nimic ? Nu asta-i solutia.

#14
dekor

dekor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,
dupa cum scrii, esti foarte talentat si te vei descurca orice ai alege.
Daca iti place sa faci masinarii sa actioneze, poti merge catre automatica.
La Cluj exista si dotare si profesori...
Cat despre C, iti poate fi de mare ajutor cand faci diverse script-uri pentru SCADA sau HMI.
Programarea PLC-urilor este chiar mai simpla decat C.
Poti ulterior sa lucrezi pentru o firma starina, vezi Olanda, sau in industria petroliera DCS...
Sunt multe optiuni si pentru automatica.
Succes orice ai alege!
dekor.

#15
Pop-Ady

Pop-Ady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.08.2011
Mai jos am pus link catre un filmulet cu "softul" la care am lucrat intr-a 10-a. Scuzat flickering-ul, problemele cu afisarea intarziata si partile unde cursorul apare cu fundal negru, e de la programul de inregistrare. Poate parea copilaros ce am facut sau simplu, neoptimizat etc., dar m-am apucat de el dupa doar 2 sau 3 luni de studiat C# si sincer, eu sunt mandru de ce am realizat. Aceasta este varianta VoiceControlDisabled, mai am o varianta unde poti controla softul cu ajutorul unui microfon. Daca spui Start, apasa pe Start, daca zici Next/Back merge inainte/inapoi prin pagini, la Exit iese etc. Sper sa va placa :)
Momentan lucrez la ceva mult mai complex ca acesta (pe tema Marile civilizatii ale lumii) si sper sa am succes ca si atunci. Vizionare placuta, daca pot sa spun asa :)

https://docs.google....nk0Z2FsTjQ/edit

Edited by Pop-Ady, 28 January 2015 - 22:01.


#16
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

View PostMooF2010, on 28 ianuarie 2015 - 21:05, said:

Nici nu ai idee ce faci la informatica aplicata si automatizari..... acolo o sa iti fie tare dor de C.
Cum adica ?

#17
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Link-ul cere drept de access.
Ce descrii tu seamana mai mult cu o prezentare (interactiva) pe o anumita tema. N-as prea numi-o soft, dar astept sa vad exact despre ce-i vorba inainte de un "verdict" final.
Cu atat mai putin nu are legatura cu specializarile pe care ti le doresti.

Edited by dani.user, 28 January 2015 - 22:12.


#18
Pop-Ady

Pop-Ady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.08.2011

View Postdani.user, on 28 ianuarie 2015 - 22:11, said:

Link-ul cere drept de access.
Ce descrii tu seamana mai mult cu o prezentare (interactiva) pe o anumita tema. N-as prea numi-o soft, dar astept sa vad exact despre ce-i vorba inainte de un "verdict" final.
Cu atat mai putin nu are legatura cu specializarile pe care ti le doresti.

Am modificat.
Da, ai dreptate, pare mai mult o prezentare interactiva. Soft-uri utilitare am facut doar ca test, sa vad daca stiu face, nu am insistat pe ele...
Legatura sau nu....eu am raspuns cererii tale Posted Image Scopul meu initial era sa aflu parerile altora in ceea ce priveste politehnica si cele doua specializari Posted Image Daca ar trebui sa fac ceva cu baze de date, calcule, tabele (softuri de gestiune) nu mi-ar fi deloc greu, insa parca sunt prea monotone si nu imi pot pune la lucru si creativitatea.

Edited by Pop-Ady, 28 January 2015 - 22:22.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate