Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Vreau sa pun cateva kg

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Sedativ0

Sedativ0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 04.12.2013
Am 19 ani, sunt oarecum scund de inaltime (1,70). La 14-15 ani aveam inaltimea de 1,65 si de atunci am mai crescut aproximativ 1 cm/an...deci cresterea si dezvoltarea oaselor s-a oprit.
Am 60 de kg si sunt destul de slabut/firav...am mainile si picioarele subtiri (nu foarte subtiri).Daca ma ingras 2-3 kg asta se vede doar la burta si par mic, slab dar cu burta.
Cum as putea sa iau 5-6 kg dar sa se puna pe brate,solduri si picioare ?

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Sport, sala. Cum crezi ca se formeaza musculatura, mancand sarmale?

Apropo, esti in grafic cu greutatea.

#3
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015

View PostSedativ0, on 28 ianuarie 2015 - 20:27, said:

Am 19 ani, sunt oarecum scund de inaltime (1,70). La 14-15 ani aveam inaltimea de 1,65 si de atunci am mai crescut aproximativ 1 cm/an...deci cresterea si dezvoltarea oaselor s-a oprit.
Am 60 de kg si sunt destul de slabut/firav...am mainile si picioarele subtiri (nu foarte subtiri).Daca ma ingras 2-3 kg asta se vede doar la burta si par mic, slab dar cu burta.
Cum as putea sa iau 5-6 kg dar sa se puna pe brate,solduri si picioare ?

De ce sa pui grasime in loc sa pui muschi?

#4
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Sa faci bodybuilding (http://www.bodybuild...ind-a-plan.html) Posted Image

#5
Sedativ0

Sedativ0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 04.12.2013
Cam ce exercitii as putea face acasa ?

#6
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015

View PostSedativ0, on 28 ianuarie 2015 - 20:34, said:

Cam ce exercitii as putea face acasa ?

Flotari, abdomene si tractiuni. Mai si alergi si ai lucrat tot ce e important.

#7
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

View PostSedativ0, on 28 ianuarie 2015 - 20:34, said:

Cam ce exercitii as putea face acasa ?

-mobilitate,rasuciri,aplecari..
-flotari,abdomene,cu extensorul...

#8
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007
2-3 beri/ zi si cred c-ai rezolvat problemaPosted Image

#9
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015

View Postprimuministru, on 28 ianuarie 2015 - 20:39, said:

2-3 beri/ zi si cred c-ai rezolvat problemaPosted Image

O sa faca burta de bere, plus ca a zis ca se descurca pe partea asta. :P

#10
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014

View Postlex404, on 28 ianuarie 2015 - 20:30, said:

Sport, sala. Cum crezi ca se formeaza musculatura, mancand sarmale?


Ala e fostul meu motan Posted Image.

Revenind la subiect.
Baga sport daca vrei sa ai o greutate ok fara burta. Daca nu faci sport se pune grasime si arati ca un tobosar. Mic si cu burta. Daca faci sport si eventual te mai latesti si in spate, vei arata chiar ok. Vezi sa nu te latesti prea mult. Dupa vei arata ca Sponge Bob.

Edited by Serafim606, 28 January 2015 - 20:43.


#11
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Gantere poti face acasa, sau iti cumperi un aparat multifunctional, daca ai loc unde sa il amplasezi, desi nu vei putea lucra toate grupele de muschi acasa, ci doar anumite grupe.
Aparate si accesorii bodybuilding gasesti la Decathlon :  http://www.decathlon...e-body-building

Cu un aparat din asta : http://www.decathlon...id_8193221.html iti poti lucra si pieptul si bicepsul si picioarele. E relativ ieftin si nu ocupa foarte mult.
Il poti completa cu o gantera mare si 2 mici de mana, iesi sub 1000 lei cu toate si poti face diverse excercitii nu numai cele care se executa la aparat.

Trebuie sa iti faci un plan de antrenament pe zile, pe grupe de muschi. Sa tragi in jur de 1h pe zi, apa cat mai multa pe zi (in jur de 2 l\zi e consumul optim), sa te pui la punct cu somnul (7-8 ori de somn pe noapte), sa manaci cat mai natural, multa proteina (cauta sursele de proteina pe google), dar si carbohidrati, mai usor cu fastfood, dulciuri si sucuri.
Ca sa pui pe tine ai nevoie de exces de calorii, deci trebuie sa mananci zilnic mai multe calorii decat ai nevoie. Gasesti pe net calculator de calorii.  Rezultatele notabile incepi le vezi dupa 5-6 luni, mai ales daca faci acasa, dar 2-3 Kg le vei pune dupa primele 2 luni, cel putin asa a fost la mine...
Ca suplimente poti lua un weight gainer eventual ca sa te ajute cu caloriile, un supliment de vitamine, creatina (inainte de antrenamente) si proteina whey.

Edited by antinVidia, 28 January 2015 - 20:56.


#12
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010

View PostSedativ0, on 28 ianuarie 2015 - 20:27, said:

Am 19 ani, sunt oarecum scund de inaltime (1,70). La 14-15 ani aveam inaltimea de 1,65 si de atunci am mai crescut aproximativ 1 cm/an...deci cresterea si dezvoltarea oaselor s-a oprit.
Am 60 de kg si sunt destul de slabut/firav...am mainile si picioarele subtiri (nu foarte subtiri).Daca ma ingras 2-3 kg asta se vede doar la burta si par mic, slab dar cu burta.
Cum as putea sa iau 5-6 kg dar sa se puna pe brate,solduri si picioare ?

Nutritionistul ce ti-a zis?

#13
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Calculator de calorii : http://www.csid.ro/calculator-calorii/

Greutatea ta este normala, esti sanatos, doar ca nu ai muschii. Greutatea ideala conform indicelui IMC pentru inaltimea ta e undeva la 63 Kg, deci esti foarte aproape de ideal.
Trebuie sa consumi peste 3000 de calorii zilnic ca sa pui ceva pe tine si sa te antrenezi, bineinteles, ca altfel o sa pui doar grasime.

Edited by antinVidia, 28 January 2015 - 21:20.


#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006

View PostSedativ0, on 28 ianuarie 2015 - 20:27, said:

Am 19 ani, sunt oarecum scund de inaltime (1,70). La 14-15 ani aveam inaltimea de 1,65 si de atunci am mai crescut aproximativ 1 cm/an...deci cresterea si dezvoltarea oaselor s-a oprit.
Am 60 de kg si sunt destul de slabut/firav...am mainile si picioarele subtiri (nu foarte subtiri).Daca ma ingras 2-3 kg asta se vede doar la burta si par mic, slab dar cu burta.
Cum as putea sa iau 5-6 kg dar sa se puna pe brate,solduri si picioare ?

De pe la 25 de ani vei avea toata viata inainte sa-ti indeplinesti visul.

#15
mecoparsapteplus

mecoparsapteplus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 08.05.2012
Mai este o luna-jumatate si vine primavara : o bicicleta ti-ar prinde bine(si una second hand ar fi buna...) apoi o bara de tractiune ar fi perfect si usor de facut acasa.Dupe cum scrie mai sus : iti faci un program si te tii ! de el.Uita-te in jurul tau la colegii/prietenii tai  pt.varsta ta este OK ! NU ! trebuie sa astepti rezultate imediat dar in 4 - 6 luni daca respecti un program vei vedea rezultate...Principalul lucru este : sa fi sanatos.Cate putin din fiecare -  ai tot timpul in fata...

#16
paulicaFX

paulicaFX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 08.08.2011
Nu poti pune grasime unde vrei tu, la fel de bine cum nu poti scapa de grasimea de unde vrei tu.

De acasa nu poti face mai nimic, flotarile si abdomenele sunt cam degeaba...daca chiar vrei sa pui masa mergi la sala, de macar 4-5 ori pe saptamana....si asa rezultatele o sa vina in luni..dar va trebui sa incepi odata

#17
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015

View PostpaulicaFX, on 28 ianuarie 2015 - 21:34, said:

Nu poti pune grasime unde vrei tu, la fel de bine cum nu poti scapa de grasimea de unde vrei tu.

De acasa nu poti face mai nimic, flotarile si abdomenele sunt cam degeaba...daca chiar vrei sa pui masa mergi la sala, de macar 4-5 ori pe saptamana....si asa rezultatele o sa vina in luni..dar va trebui sa incepi odata

Nu sunt degeaba.
In 3 luni de facut abdomene ai deja "patratele"(bine, daca faci macar 200 pe zi).

#18
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012
Stai la PC si rontaie toata ziua in timp ce iti storci creierii lucrand. Intr-un an am pus vreo 14kg. Acuma il incep si pe al 15-lea :lol:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate