Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Am o nedumerire

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
La prima vedere pare a fi o chestie cat se poate de banala...
Cred ca toata  lumea seara la culcare isi ia langa pat pe nopiera un pahar cu apa sau o cana,sticla ...in eventualitatea unei senzatii de sete...
Bun.Eu aveam o cana alba emailata de un litru ,in aceasta cana de la o vreme au inceput sa apara depuneri de piatra ,aveau un aspect poros ,o nuanta de gri spre maro si de la o vreme chiar si apa prindea un gust ciudat daca statea mai mult de 12 ore si in afara de asta cine ar fi vazut-o ar fi zis ca este cea ma jegoasa cana din lume cu toate ca era curata dar acele depuneri de calcar ii conferea acest aspect incat sa iti taie pofta de a mai bea.
Am incercat de cateva ori sa o curat cu otet cu detatrant...dar nu a avut cine stie ce rezultate.
Am renuntat la ea si mi-am luat o sticla de plastic de Borsec,am aceasta sticla de mai bine de un an si credeti-ma ca nu sa depus pe ea nici un pic de calcar e curata ca noua...

Intrebarea mea este;

UNDE se duce piatra,depunerile? Pe rinichii mei?
CUM de nu se mai depune pe sticla?
CAND o sa ma ia cu intepaturi pe la diverse organe din cauza acelor depuneri?
DE CE nu mai apar depuneri?

Va multumesc pentru eventualele raspunsuri.

#2
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Eu nu-nţeleg de ce te-ai încăpăţânat să foloseşti cana în condiţiile respective...

N-apar depuneri că-i plastic.Oricum şi flacoanele alea-s de unică folosinţă,nu ştiu cum ai rezistat tu să foloseşti aceeaşi sticlă un an...după câteva reutilizări apare un miros şi un gust stătut pe care n-ai cum să-l ignori dacă stai bine cu simţurile.

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,423
  • Înscris: 10.08.2005
Bine, nu toata lumea mai sta cu apa langa pat.

1. Cana are suprafata deschisa, adica se poate depune praf si mai stiu eu ce.
2. Cum poti sa bei apa dintr-o cana care stat pe masa 12 ore? Eu nu sport apa din cana mai mult de 3 minute.
3. piatra se depunde in timp, dar este de la apa, si nu de la faptul ca o lasi pe masa

UNDE? la WC, cand urinezi
CUM ? apa de la robinet sau imbuteliata?
CAND ? cand o sa se formeze piatra destul de mare
DE CE? vorbim de aceeasi apa, da?

#4
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009

View PostMarianG, on 28 ianuarie 2015 - 19:52, said:

Bine, nu toata lumea mai sta cu apa langa pat.

1. Cana are suprafata deschisa, adica se poate depune praf si mai stiu eu ce.
2. Cum poti sa bei apa dintr-o cana care stat pe masa 12 ore? Eu nu sport apa din cana mai mult de 3 minute.
3. piatra se depunde in timp, dar este de la apa, si nu de la faptul ca o lasi pe masa

UNDE? la WC, cand urinezi
CUM ? apa de la robinet sau imbuteliata?
CAND ? cand o sa se formeze piatra destul de mare
DE CE? vorbim de aceeasi apa, da?


1.Cana era acoperita tot timpul cu o farfuriuta.
2.Daca iti iei apa langa pat si te trezesti pe la 4 dimineata cu arsita ce faci nu bei ?Bantui noaptea prin casa pe la bucatarie dupa apa?
3.Asta era si logic ca e de la apa si nu de la stat pe masa ( ar fi putu sa stea foarte bine si sub pat,pe dulap,televizor dar cu conditia sa fie bagat in priza...)

Pentru restul neintelegerilor mentionez ca era vorba de apa de la robinet din izvor din propria mea curte.Nu apa imbuteliata.

View PostAbbiex, on 28 ianuarie 2015 - 19:50, said:

Eu nu-nţeleg de ce te-ai încăpăţânat să foloseşti cana în condiţiile respective...

N-apar depuneri că-i plastic.Oricum şi flacoanele alea-s de unică folosinţă,nu ştiu cum ai rezistat tu să foloseşti aceeaşi sticlă un an...după câteva reutilizări apare un miros şi un gust stătut pe care n-ai cum să-l ignori dacă stai bine cu simţurile.


Atat timp cat nu are nimic din ceea ce ai mentionat tu...nu ma deranjeaza.
Miros si gust de statut apare daca o lasi doua zile si doua nopti....dar de seara si pana dimineata ...eu iti garantez ca nu se intampla nimic.

#5
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
Ce fel de apa era aia de facea depuneri pe cana?? Apa de fantana? De canal? De izvor? Robinet? Plata dar ieftina din comert? Plata normala din comert?
LE: e posibil ca apa ta din curte e cu continut foarte mare de calciu si eventual alte minerale.

Edited by rinser, 28 January 2015 - 20:08.


#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,423
  • Înscris: 10.08.2005
1. nu ai specificat
2. cand ma trezesc la 4 dimineata plec la munca, bea mai multa apa inainte de culcare
3. apa de izvor desi neprocesata este destul de dura, exista pastile pentru a reduce duritatea apei -- daca ai nelamuriri mergi cu o mostra de apa la directia sanitara

#7
robinudabout

robinudabout

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 28.01.2015

View PostMarianG, on 28 ianuarie 2015 - 19:52, said:

Bine, nu toata lumea mai sta cu apa langa pat.


Eu in niciun caz, daca mi-e sete ma duc si beau apa minerala rece din frigider.

#8
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009

View Postrobinudabout, on 28 ianuarie 2015 - 20:13, said:


Eu in niciun caz, daca mi-e sete ma duc si beau apa minerala rece din frigider.


Cum naiba poti sa bei apa RECE si MINERALA pe deasupre cand esti buimac de somn?mai poti dormi dupa aia?

#9
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Postmagaenea, on 28 ianuarie 2015 - 19:41, said:

Cred ca toata  lumea seara la culcare isi ia langa pat pe nopiera un pahar cu apa sau o cana,sticla ...in eventualitatea unei senzatii de sete...
Absolut!

Asta mi-aduce aminte de bancul cu politaiul care la culcare isi ia un pahar plin cu apa si unul gol. De ce? Pai, poate i-e sete, poate nu...

Acum serios, schimba sticla aia de plastic! Eu folosesc una pe care o car tot timpul dupa mine (tot pe principiul poate mi-e sete, poate nu mi-e) si la o saptamana, maxim doua se observa depuneri de la saliva pe interior, desi o spal de fiecare data cand o umplu. Nu vreau sa stiu ce inghiti tu din sticla aia de un an...

#10
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009

View PostMarianG, on 28 ianuarie 2015 - 20:10, said:

2. cand ma trezesc la 4 dimineata plec la munca, bea mai multa apa inainte de culcare
3. apa de izvor desi neprocesata este destul de dura, exista pastile pentru a reduce duritatea apei -- daca ai nelamuriri mergi cu o mostra de apa la directia sanitara

La 4 dimineata pleci la munca!!!N-as putea face asa ceva....ce jenant...Posted Image
Am fost cu apa si am facut teste ,intr-adevar este foarte dura dar curata (fara nitriti...)Posted Image

In concluzie ;intrebarea mea era cat de mult poate dauna sanatatii pe timp indelungat consumarea aceste ape?Sunt riscuri sau, cum sa mentionat mai sus se elimina prin urina?

View PostMichidoo, on 28 ianuarie 2015 - 21:00, said:

Absolut!

Asta mi-aduce aminte de bancul cu politaiul care la culcare isi ia un pahar plin cu apa si unul gol. De ce? Pai, poate i-e sete, poate nu...

Acum serios, schimba sticla aia de plastic! Eu folosesc una pe care o car tot timpul dupa mine (tot pe principiul poate mi-e sete, poate nu mi-e) si la o saptamana, maxim doua se observa depuneri de la saliva pe interior, desi o spal de fiecare data cand o umplu. Nu vreau sa stiu ce inghiti tu din sticla aia de un an...


Bancul e bun!

Dar si eu spal sticla de fiacare data...dar depuneri de saliva in interior...asta ma lasat rece!

Si poate am exagerat un pic trebuie sa recunosc ca o data la vreo 3-4 luni o mai schimb si eu....
Dar oricum in cana se depunea piatra si la o saptamana...

Edited by magaenea, 28 January 2015 - 21:06.


#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,423
  • Înscris: 10.08.2005
Ia-ti in fierbator cu reziatenta si fierbe apa, eventual faci ceai.

#12
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Sticla se împute la propriu după un timp și trebuie schimbată. În nici un caz nu se ține 1 an. Dă-o încolo că doar nu costă o avere să o mai schimbi din când în când. Și eu am sticla cu apă lângă pat. Rinichii au rol de filtrare, de asta faci nisip sau pietre la rinichi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate