Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Centrale pe peleti.

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Niculae19

Niculae19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.01.2015
Buna, intentionez sa cumpar o centrala pe peleti sau un cazan de lemne pentru o casa cu suprafata de  150 m pe parter cu o baie , 150 m etaj cu bai si trei dormitoare , si 150 m mansarda cu o baie . Vreau  ca centrala sa o montez intro anexa alaturata si pentru asta trebuie sa fac un canal termic in suprafata de 15 m.
As dori sa stiu care sunt pierderile pe canalul termic, si ce model de centrala mi-ati recomanda .
Eu vreau o centrala Tatano cu peleti si lemne sau un cazan Viseman.
                                                                                                                    Va multumesc si astept indrumarile voastre

#2
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Am si eu o intrebare, cat costa un kg de peleti? Si ce putere calorica are?
Ca mie mi-a iesit la 1 ron/kg peleti cu o putere calorica de 5 kW/kg si eficienta cazan de 70% deci 1 ron pentru 3.5 kW adica 28 bani/kW  - si mi s-a parut dublu fata de gazul metan 14 bani/kW  si lemnul de foc 13 bani/kW (400 ron/tona, 4.3 kW/kg, 70%, deci 0.4 ron pentru 3 kW) - doar curentul este mai scump la 56 bani/kW.

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,959
  • Înscris: 18.12.2007
http://forum.softped...crari-practice/

#4
marcobun

marcobun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 08.01.2007
Are cineva cumpărat și instalat cazan peleti Red 365 Compact 24? Eu l-am luat recent de la BricoDepot si nu pot să îl instalez deoarece deocamdată nu mi- au dat grupul hidraulic - pompă recirculare cu diverși adaptori si senzori la el. M- ar interesa daca altcineva a mai avut astfel de probleme cu cei de la BRICODEPOT fiindcă au avut aproape în toate magazinele astfel de cazane.

Attached Files


Edited by marcobun, 07 December 2016 - 11:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate