Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Anunturi imobiliare - ce s-a ajuns !?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
TheMaster

TheMaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 09.03.2006
Salut,

Observ tot mai des ca anunturile imobiliare pe toate mediile de comunicare (ziare anunturi, site-uri celebre de anunturi etc.) sunt toate tot mai acaparate de agentii, le-am pus mediul online pe tava, ca sa fie mai nesuferiti.

Chiar nu se mai poate posta un anunt ca si persoana fizica, eu sunt din zona Clujului, si-mi aduc aminte cat de gros era ziarul de anunturi Piata-AZ (si nu ma refer la hartia folosita) acum 8-10 ani, erau anunturi garla trecute ca si persoane fizice.

Acum din cate editii de ziar de anunturi am cumparat, daca am gasit vreo 3 anunturi ca PF in zona unde caut .... WTF!!!!! , restul full frate, numai agentii, chiar atat de comozi pot fi unii proprietari?

In ultima vreme m-am gandit tot mai mult sa fac un site dedicat numai pentru PF.

#2
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
nu e o idee rea

#3
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
E ca în filmele cu proști.

Caz concret: pus anunț pentru un apartament de vânzare (al unui cunoscut plecat din țară) pe un site de anunțuri. În 72 de ore m-au sunat toate agențiile din oraș - nici nu știam cât există atâtea! - să îmi explice cât 2-3% vor ele dacă îmi aduc cumpărător și dacă vreau să fac exclusivitate cu vreuna, că îmi scade comisionul. A trebuie să menționez expres că NU vreau să reposteze ei anunțul. După care începe distracția, cam la 2-3 săptămâni mă mai sună câte o tanti de la o agenție care m-a contactat anterior: "bună ziua, aveți apartament de vânzare? îmi ziceți vă rog câte camera are, ce dotări are, unde este..." de parcă le-ar pocni Alzheimer-ul la fiecare câteva luni sau au o super gestiune de genul "Gheorghe - nr. tel - apartament".

La închirieri e și mai fain, am găsit apartamente de închiriat ai căror proprietari vorbiseră cu 1 agenție disponbile la alte 3 agenții, cu poze și de toate, și toate aveau acces la chei și făceau vizionări. Ba unele mai și lăsau câte 10-15 euro la preț, fără știrea proprietarului, numa să prindă clientul.

Edited by AlexIP, 28 January 2015 - 19:10.


#4
MiculDexter

MiculDexter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 11.09.2006
Multi vînzători se cred avantajati așa. Fac un contract cu o agentie, apoi agentia publică anuntul în fiecare săpt, săptămîni în sir, fără ca vînzătirul să plătească nimic. Dar dacă tu vrei să dai un anunț îndividual într-un ziar, plătesti fiecare aparitie.

#5
TheMaster

TheMaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 09.03.2006
Si sa vezi preturi din alea umflate, acelasi AP care-l stiam de anul trecut la una era ex. 74000euro, la alta 72500 neg, la una fara site, 69800 parca ... si toate aveau aceleasi poze, e de ras nu alta.

Si asta inseamna disperare din partea agentiilor ... si atunci tu ca un om strangaret , risti sa arunci banutii adunati cu truda la niste oameni care au transformat acest sector intr-o sursa necinstita de a face bani, easy money cum zic americanii.

Cand nu aperi interesele ambelor parti, atunci e o problema cand tu ceri express 74000 euro pe un ap. care proprietarul l-ar da si pe 69000 de exemplu .... asa ca ce variante va mai raman inafara de anunturi ziare,site?

Anunturi in scarile blocului vizat sau la intrare :) , stalpi , asociatii de proprietari, prieteni, rude (un networking continuu) ?

Edited by TheMaster, 28 January 2015 - 20:01.


#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
s-ar putea sa ai ceva surprize daca incepi sa vanezi proprietari :)

cu cativa ani in urma am recunoscut in pozele dintr-un anunt (al unei agentii) zona in care cautam sa-mi cumpar ceva. am reusit relativ usor sa identific blocul, scara si etajul aproximativ(din poze), am mers vreo 2-3 seri la rand pe acolo pana am nimerit seara in care administratorul incasa intretinerea si am obtinut de la acesta numarul proprietarului. surpriza a venit atunci cand l-am sunat, pentru ca mi-a cerut mai mult decat cerea agentia in anunt. cand i-am spus asta, mi-a zis ceva de genul "pai vad ca esti interesat, ca te-ai agitat sa dai de mine, deci vrei neaparat apartamentul....asa ca trebuie sa platesti cat iti cer".

#7
RveMO

RveMO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 15.04.2008
In general anunturile postate de propietari directi sunt supraevaluate. Un alt dezavantaj e ca multi nu au actele necesare vanzarii.

La fel sunt si anunturile agentiilor care au preluat anunturile celor de mai sus. Daca il cauti bine vezi ca e pus si de proprietar.

#8
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View PostTheMaster, on 28 ianuarie 2015 - 19:42, said:

Anunturi in scarile blocului vizat sau la intrare Posted Image , stalpi , asociatii de proprietari, prieteni, rude (un networking continuu) ?

Doar dacă ai cui.

#9
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostTheMaster, on 28 ianuarie 2015 - 19:42, said:

Cand nu aperi interesele ambelor parti, atunci e o problema cand tu ceri express 74000 euro pe un ap. care proprietarul l-ar da si pe 69000 de exemplu .... asa ca ce variante va mai raman inafara de anunturi ziare,site?
Ai tu alta idee cum functioneaza economia de piata ?  Ce vezi ilegal in asta ???

#10
ilestan

ilestan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 25.03.2014
Scrii "Exclus agentii imobiliare si intermediari" si pui poze cu watermark in anunt, si asa ai rezolvat problema!

#11
charmides

charmides

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 18.04.2004
Caz real si recent : am un amic care a vandut o locuinta veche, in bloc comunist, cu 950 euro/mp si a cumparat, IN ACELASI CARTIER, apartament in bloc nou, cu 650 ero/mp ...
Cum s-a putut ? Apartamentele in blocul nou sunt vandute direct de dezvoltator ( care mai are si banner-e de 10 metri prin oras CU PRETUL pe mp), iar maghernitele comuniste de agentii ... Le mai dai si comision, ca au lucrat pt tine si ti-au gasit ceva f f bun :D
N-as vrea sa fiu in pielea aluia care a cumparat la 950 cand o sa i se deschida ochii :)

#12
Alteran

Alteran

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 874
  • Înscris: 28.11.2014
Pai poate a vandut metrii patrati utili si a cumparat metrii patrati construiti. Si poate a vandut in Militari la Lujerului si a cumparat in Militari dupa Pacii.

#13
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.07.2014

View Postcharmides, on 30 ianuarie 2015 - 16:30, said:

Caz real si recent : am un amic care a vandut o locuinta veche, in bloc comunist, cu 950 euro/mp si a cumparat, IN ACELASI CARTIER, apartament in bloc nou, cu 650 ero/mp ...
Cum s-a putut ? Apartamentele in blocul nou sunt vandute direct de dezvoltator ( care mai are si banner-e de 10 metri prin oras CU PRETUL pe mp), iar maghernitele comuniste de agentii ... Le mai dai si comision, ca au lucrat pt tine si ti-au gasit ceva f f bun Posted Image
N-as vrea sa fiu in pielea aluia care a cumparat la 950 cand o sa i se deschida ochii Posted Image
Nici eu n-as vrea sa fiu in pielea amicului tau la primult cutremur serios.
http://webcache.goog...n&ct=clnk&gl=ro
"În România sunt însă zeci de mii de clădiri noi care nu au fost construite după standardele de seism."

Dar la 650€ sunt ferm convins ca blocul a fost facut cu "simt de raspundere"...sau nu

P.S. Este ca a cumparat in militari residence?care app nu e in buc
P.S.2. Vezi ca mai erau cativa tigani semianalfabeti pe aici care mai construiesc cate o cocina cu fundatie de 30m si ne explica ei cum fundatia nu e importanta la o cladire ,poate a cumparat de la ei daca zici ca a fost superofertaPosted Image

Edited by daybreak246, 31 January 2015 - 00:18.


#14
charmides

charmides

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 18.04.2004
Nu, nu este in Bucuresti, este in Brasov. Nu e scopul meu sa-i fac reclama, dar a facut treaba buna. F buna. Un bloc este deja gata, mai are unul inceput.
Perceptia GENERALA este ca sunt construite impecabil. Si 650 euro/mp este pretul cel mai mare, mai are un pret de 555 euro/mp. Utili, bineinteles.
Cine e curios poate sa caute, s-a discutat si aici pe forum.
Deci se poate construi, vinde si obtine profit la preturi mult mai mici decat cele cerute pe blocurile vechi, comuniste, preturi afisate la unison pe internet in anunturi super neprofesionale.
Anunturi pe internet : poze facute cu mobil-ul, si ala de 2 lei, in miscare (probabil pe furis, incognito, dandu-se drept client), detalii putine sau deloc, detalii cu mobilier, lustre sau robineti in loc de poze cat mai largi, anunturi false pentru atragerea de noi clienti, poze false din aceleasi motive sau pentru derutarea "adversarilor" ... Haos total, nereglementat ca lumea, facut neprofesionist... Aici s-a ajuns cu anunturile.
Nu exclusivitate, haos, agentul obligat sa se miste ca pe teritoriul inamic, sub acoperire, te studiaza ca pe un infractor prima data cand dai ochii cu el :)

#15
TheMaster

TheMaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 09.03.2006

View Postcharmides, on 31 ianuarie 2015 - 15:45, said:

Anunturi pe internet : poze facute cu mobil-ul, si ala de 2 lei, in miscare (probabil pe furis, incognito, dandu-se drept client), detalii putine sau deloc, detalii cu mobilier, lustre sau robineti in loc de poze cat mai largi, anunturi false pentru atragerea de noi clienti, poze false din aceleasi motive sau pentru derutarea "adversarilor" ... Haos total, nereglementat ca lumea, facut neprofesionist... Aici s-a ajuns cu anunturile.
Nu exclusivitate, haos, agentul obligat sa se miste ca pe teritoriul inamic, sub acoperire, te studiaza ca pe un infractor prima data cand dai ochii cu el Posted Image

Chiar ca asa este si pe mine m-au ingrozit aceste lucruri cand le-am auzit de la colegi si patit personal , e o jungla, din cauza celor de bani gata care sunt dispusi sa le dea bani, doar are "tati" bani ... bleahh.

Iar daca in loc de vizionare directa ii intrebi intai de situatia juridica a imobilului , schita imobilului, modifcari trecute in acte si altele, te considera client dificil si iti fac vant fara sa te mai contacteze ziua urmatoare, "s-a dat apartamentul, nu vreti altundeva?" .... vor rapid sa faci contract cu ei si sa-ti treaca ap. vizionate si in caz de ceva, sa le dai comision.

Dar, sa revin la titlul topicului, cum naiba dau astia asa de usor de clienti?

Chiar toti care vor sa vanda merg direct in agentia X si cer sa li se vanda apartamentul prin agentie?

S-au terminat site-urile, sau ce ?

Sau romanului ii place sa vanda orice cat mai scump, daca se poate la dublu pret.

#16
cation

cation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 23.07.2006
Si eu caut un apartament si m-am lovit de problema asta. Foarte greu de gasit direct proprietarul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate