Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Cum pot obtine permis de vanatoare.

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
ionut3107

ionut3107

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 16.09.2014
Salut.
Bunicul meu fost ajutor de padurar a fost vanator o viata intreaga,
Decedat de anul trecut, armele lui de vanatoare au ramas in custodia mea, recunosc ca le-am m-ai folosit de cateva ori cand am fost pe la tara si imi place foarte mult sa vanez cu toate ca nu prea am precizie sper in timp sa ma perfectionez dar as vrea sa obtin permis de vanatoare sa nu am probleme si sa numai ma feresc sa ma vada cineva cu arma la spate.
Mentionez ca armele au actele doar ca dupa deces nu a mai platit nimeni taxa anuala la arme.
1-Beretta Semiautomata calibru 12
2-BREDA Semiautomata calibru 12/70

Deci scurt si la obiect, cum as putea sa obtin permis de vanatoare?

#2
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
De ce nu intrebi la asociatia vanatorilor ? sigur in capitala de judet este una.
In alta ordine de idei, am impresia ca armele trebuiau predate unui armurier in custodie , pina obtii permis.
Esti un pic triky sa te lauzi ca le-ai folosit fara pemis.

#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
http://agvps.ro/faq/...s-de-vanatoare/

#4
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

Quote

Permis de vânătoare
1. Cum se poate deveni vânător ?
Răspunsul nu este la fel de simplu precum întrebarea. Pentru început, doritorul trebuie să se adreseze unei asociaţii care are în gestionare fonduri cinegetice. De preferat, asociaţiei care gestionează fondul cinegetic în care aceasta doreşte să-şi desfăşoare, în viitor, activitatea de vânător. Dacă asociaţia respectivă are locuri libere şi dacă solicitantul are împliniţi cel puţin 17 ani, primeşte cererea tip, completată de cel în cauză, îi comunică acceptul şi îl repartizează la o grupă de vânători, ţinând seama de eventuala preferinţă a solicitantului, pentru efectuarea stagiaturii. În perioada de cel puţin un an de stagiatură, candidatul trebuie să-şi însuşească un minim de cunoştinţe teoretice şi practice necesare viitorului posesor de armă de vânătoare, care trebuie să ştie: când, cum şi unde poate face uz legal de aceasta.Urmează un examen de vânător, pe baza unui dosar complet întocmit de candidat împreună cu reprezentanţii împuterniciţi ai asociaţiei vânătoreşti, la care trebuie făcută dovada însuşirii minimului e cunoştinţe despre care s-a făcut vorbire, iar după promovarea examenului, eliberarea permisului de vânătoare şi repartizarea vânătorului într-o grupă, care are în responsabilitate gestionarea unui fond cinegetic. Obţinerea permisului de armă constituie o altă etapă. Mai înainte trebuie absolvit însă şi un curs special de cunoaştere a armamentului şi muniţiei de vânătoare, precum şi a legislaţiei în materie.
Precizări privind aspectele succint prezentate se pot găsi în art. 28 din Legea vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic nr. 407/2006, actualizată şi Regulamentul pentru obţinerea permiselor de vânătoare – anexa nr.1 la Ordinul MADR nr. 539/2008.

La ce zice acolo mai bine tii armele ca si pina acum si, daca te prinde, asta e... :D

#5
ionut3107

ionut3107

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 16.09.2014

 andu2006, on 28 ianuarie 2015 - 17:41, said:

De ce nu intrebi la asociatia vanatorilor ? sigur in capitala de judet este una.
In alta ordine de idei, am impresia ca armele trebuiau predate unui armurier in custodie , pina obtii permis.
Esti un pic triky sa te lauzi ca le-ai folosit fara pemis.
Nu le-am predat pentru ca au fost ale lui pesonale cu acte in regula.
Am predat predat decat o singura arma Winchester care o avea data de la Ocolul Silvic in folosinta, cele doua de care am mentionat mai sus erau personale.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Avand in vedere caracterul mai mult decat serios al problemei tale,iti recomand sa te adresezi Asociatiei Vanatorilor de la tine din judet.
Aici unde ai postat, suntem pe aria ironii&bascalii&aberatiiPosted Image

#7
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014

 mihalexmihalex, on 28 ianuarie 2015 - 17:46, said:

La ce zice acolo mai bine tii armele ca si pina acum si, daca te prinde, asta e... Posted Image

Nu prea e ok ce spui tu aici.

E normal ca daca omul doreste sa practice vanatoarea, sa o faca avand acte in regula si dupa ce absolvit un examen dedicat.

#8
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 14.04.2006

 ionut3107, on 28 ianuarie 2015 - 17:47, said:

Nu le-am predat pentru ca au fost ale lui pesonale cu acte in regula.
Am predat predat decat o singura arma Winchester care o avea data de la Ocolul Silvic in folosinta, cele doua de care am mentionat mai sus erau personale.

Chiar daca au fost ale lui tu nu ai inca dreptul sa le detii.
Trebuie sa ai permis de vanatoare si permis port arma categoria b.
Atentie mare; ramai fara arme si mai dai si de belea.

Edited by Repulse #, 28 January 2015 - 19:20.


#9
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013

 ionut3107, on 28 ianuarie 2015 - 17:47, said:

Nu le-am predat pentru ca au fost ale lui pesonale cu acte in regula.
Am predat predat decat o singura arma Winchester care o avea data de la Ocolul Silvic in folosinta, cele doua de care am mentionat mai sus erau personale.

Regimul armelor si al munitiilor , art 8 (3) Rudele sau persoanele care locuiesc impreuna cu o persoana ce detine in mod legal arme ori munitii au obligatia ca, in cazul in care detinatorul a decedat sau este declarat disparut, sa anunte cea mai apropiata unitate de politie si sa depuna armele si munitiile respective la cel mai apropiat armurier, in termen de 15 zile de la data decesului ori, dupa caz, a ramanerii definitive a hotararii judecatoresti de declarare a disparitiei.
Citeste mai mult: http://www.avocatura...l#ixzz3Q8dgPURJ

#10
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011
da la ce-ti trebuie sa vanezi, nu sunt toate supermarketurile pline de carne?   Posted Image

#11
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Esti in cerneala rau de tot, sa nu te puna necuratu' sa depui armele sau sa le declari la politie ca iti fac dosar penal pe loc. Cauta un armurier, spune-i si lui ce ne-ai spus si noua si vezi ce te sfatuieste.

#12
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,661
  • Înscris: 23.10.2006
Depunele rapid la un armurier si da acatiste sa nu ti-se deschida dosar penal.

#13
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Daca te prinde careva cu arma in spate, o sa faci buba mare mare. Preda armele la un armurier, spui ca abia acum ai aflat care-i legea si e ok. Altminteri e dosar penal pentru nerespectarea regimului armelor si munitiilor, si e trist rau pentru tine, iti distrugi viata.
Armele le vei putea recupera de la armurier odata ce ai sa devii vinator cu patalama la mina, dupa ce dai (si iei) testul psihologic, examenul, si esti inscris ca membru in AJVPS.

#14
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
In primul rand, asa cum a spus si un coleg mai sus, daca nu vrei potcoave destul de grele, fuguta repede la politie si povesteste situatia. Este mai usor cand declari tu situatia decat sa te gaseasca ei.
Stii ca exista o baza de date nationala cu fiecare om din Romania despre care se stie tot. La o mica "razie" informatica se poate descoperi ca bunicul tau nu mai exista si ca avea armele in posesia lui.
Ce ar putea sa spuna Garcea... "Hai sa vedem cum stau jucariile alea". Si il gaseste pe @ionut3107 care se joaca cu armele, fara sa aiba nici un document care sa ii dea voie.
Pasul urmator, cred ca il poti intui si singur.
Asa ca... pana la obtinerea permisului de vanatoare / port arma... fa chestia asta, ca s-ar putea sa te ajute mai mult decat de astepti.

#15
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
In nici un caz sa se duca la politie cu armele, eventual doar sa intrebe ce si cum, altfel dosal penal il paste.

#16
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Mergi la o asociatie de vanatori si intreaba acolo. In principiu, dai un test dintr-o carte, iei cazier de la politie. Daca insisti, ma pui pe mine sa caut cartea si ti-o dau, daca o gasesc.
Vei plati cotizatie anuala si separat pentru anumite partide.

Nu te mai juca cu armele ca ti-o poti lua urat de la autoritati.

#17
MesterulAdrian

MesterulAdrian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.03.2015
Vă salut domnilor,

După multă vreme de cugetare, m-am decis și eu c-ar fi bine să demarez acțiunile în vederea obținerii permisului de vânător așa că încep cu culegerea informațiilor.
Având în vedere că locuiesc în străinătate e puțin mai dificil dar totuși nu imposibil, am două variante, să obțin permisul aici unde locuiesc(HU) sau acasă, în RO...cine mi-ar putea spune care ar fi costurile aproximative pentru a obține permisul în România?

Cu stimă,
Adrian.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate