Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Căldura dată la maxim în magazine, mijloace de transport în comun

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Afară e răcoare, deci oamenii se îmbracă mai gros. Dar unii propietari de magazine uită asta și dau căldura tare. Înțeleg că cei din magazin nu trebuie să stea înfofoliți, dar nici cei care intră nu trebuie să transpire.
Iar ieri, când erau 4 grade cu plus în 2 troleibuze din alea vechi mergea căldura la maxim, deși nu cred că era nevoie să se facă cuptor.

#2
baducu

baducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 21.08.2008
Intreaba printre cunoscuti in stinga si-n dreapta ce e un termostat si la ce foloseste si-ai sa-ti dai seama de ce.

#3
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
Da' termostatu' ala e batut in cuie pe o anume valoare???
Se poate regla pe ce temperatura vrea muschiu' tau, nu?

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postdjl, on 28 ianuarie 2015 - 12:23, said:

Afară e răcoare, deci oamenii se îmbracă mai gros. Dar unii propietari de magazine uită asta şi dau căldura tare. Înţeleg că cei din magazin nu trebuie să stea înfofoliţi, dar nici cei care intră nu trebuie să transpire.
Iar ieri, când erau 4 grade cu plus în 2 troleibuze din alea vechi mergea căldura la maxim, deşi nu cred că era nevoie să se facă cuptor.

View Postdjl, on 28 ianuarie 2015 - 12:23, said:


Iar ieri, când erau 4 grade cu plus în 2 troleibuze din alea vechi mergea căldura la maxim, deşi nu cred că era nevoie să se facă cuptor.

Tu n-ai de unde sa stii ca mergea caldura la maximum.Eventual doar sa presupui.
Iar ca sa fie concludenta analiza ar trebui intrebati toti calatorii care au fost cu tine in troleibuzele respective.Din nou, tu n-ai de unde sa stii cum s-au simtit ceilalti.Poate celorlalti le-a fost frig.I-ai intrebat?Posted Image

#5
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

View Postdjl, on 28 ianuarie 2015 - 12:23, said:

în 2 troleibuze din alea vechi mergea căldura la maxim, deşi nu cred că era nevoie să se facă cuptor.
La cererea aurolacilor, care put infiorator si se plimba gratis de la un capat la celalalt, caldura este dat la maxim. Complici sunt controlorii RATB, Politia Locala, Politia nationala...

#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Aerotermele alea din troleibuze ştiu că nu au decât 2 poziţii.
În tramvai nu e aşa de cald în general şi nu se plânge lumea.

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,988
  • Înscris: 18.12.2007
In magazine ai vrea sa tii angajatii aia cu geaca, manusi si caciula?
oricum ai da-o, tot nu multumesti pe toata lumea, vezi topicul celalalt cu 'cat de frig e la voi', unde fiecare are o temperatura la care se simte bine.

#8
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Un alt lucru bun aplicat "romaneste" la noi :
In magazine - exista termostat de ambient care e foarte bine gindit iar temperatura mediului pentru o buna desfasurare a activitatii de zi cu zi este de 21 grade celsius si iluminare la 4000 Kelvin , punct, nu ca ce zice ala, ca la alalalt ii cald sau frig . Dar termostatul nu-l stie regala nimeni , am avut surpriza ca intr-un sediu de banca sa fie 26 grade iar exterior -4 grade , daca nu stai bine cu motorasul o iei pe ulei si iesi cu picioarele inainte la asa diferenta de temperatura .
In mijloacele de transport soferul cupleaza caldura de acolo in colo urmeaza : daca e prea cald Dorel de la atelier stie de ce , daca nu functioneaza caldura Protopopescu de la garaj e vinovat si oricite setari si trepte ar avea aeroterma tot una singura functioneaza pentru ca restul sunt "strapate" dupa regula reparatiilor tip Gherla - toate firele merg intr-un singur loc si acolo va spinzura un bec ce preia supratensiunea (deobicei balangane in fata autobuzului) .
Din aceeasi categorie :
Blocurile cu doua intrari la care una e blocata
Daca pe o strada exista 40 stilpi de iluminat minim 2 nu functioneaza
Daca o straduta e prea frumos asfaltata sigur este inchisa .

Edited by xilo, 28 January 2015 - 13:35.


#9
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

View Postdjl, on 28 ianuarie 2015 - 13:05, said:

Aerotermele alea din troleibuze ştiu că nu au decât 2 poziţii.
În tramvai nu e aşa de cald în general şi nu se plânge lumea.

Mai djl esti cumva nou in oras ? In caz ca da, bine ai venit. Pe aici, daca vrei normalitate ori te lupti cu toate autoritatile si regiile, insa se prea poate ca roadele luptelor tale sa le culeaga stranepotii tai, ori te apuci de pe acuma si iti faci bagajul :)
Uite, sa te mai dregi, vizavi de facut dus cand vrei:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PUXfeIdlXAo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdjl, on 28 ianuarie 2015 - 13:05, said:

Aerotermele alea din troleibuze ştiu că nu au decât 2 poziţii.
În tramvai nu e aşa de cald în general şi nu se plânge lumea.
Pai iarna trebuie sa fie cald, te deschizi la geaca in mijlocul de transport, dai caciula jos eventual o tii in buzunar si te bucuri ca nu ingheti de frig :) Nu uita ca in ala stai pe loc, nu e acelasi lucru ca si cum ai fi afara si te-ai misca.

#11
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
Geaca are un fermoar, il poti folosi daca iti este cald. Caciula o poti da jos. Problema rezolvata.

#12
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Mare tampenie cu supraincalzirile astea, fie ca e vorba de trenuri, autobuze, microbuze, tramvaie sau masini. Asa si racesti, asa si se produce/amplifica mirosul de transpiratie, ai parte de disconfort si moleseala. Si cel putin in cazul trenurilor disconfortul asta e produs cu un extra-cost pentru operator, adic plateste mai mult la curent. Din fericire sunt tot mai rare vagoanele supraincalzite.

#13
Andantae

Andantae

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 19.09.2014

View PostLunaCrystal, on 28 ianuarie 2015 - 15:37, said:

Mare tampenie cu supraincalzirile astea, fie ca e vorba de trenuri, autobuze, microbuze, tramvaie sau masini. Asa si racesti, asa si se produce/amplifica mirosul de transpiratie, ai parte de disconfort si moleseala. Si cel putin in cazul trenurilor disconfortul asta e produs cu un extra-cost pentru operator, adic plateste mai mult la curent. Din fericire sunt tot mai rare vagoanele supraincalzite.

ai tu o treaba cu transpiratia. vezi ca daca transpiri mult si puti ca un dihor, s-ar putea sa fie o chestie hormonala. Cotabita era asa...

#14
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postxilo, on 28 ianuarie 2015 - 13:29, said:

temperatura mediului pentru o buna desfasurare a activitatii de zi cu zi este de 21 grade celsius
Citeam niste studii (ale japonezilor, nu ale britanicilor) care afirmau c-ar fi pe la 17 grade.
La mine, cel putin, se confirma.


View Postandreic, on 28 ianuarie 2015 - 13:52, said:

te deschizi la geaca in mijlocul de transport, dai caciula jos eventual o tii in buzunar

View PostShock-G, on 28 ianuarie 2015 - 14:46, said:


Geaca are un fermoar, il poti folosi daca iti este cald. Caciula o poti da jos. Problema rezolvata.
La 26oC, cum se zicea mai sus (bine, era vorba despre banca, nu despre autobuz), tre' sa-mi dau si geaca jos.  :lol:
Si tare-as simti nevoia sa-mi scot si camasa.   :w00t:

#15
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"afirmau c-ar fi pe la 17 grade."

Sustin .
Eu am confundat/gresit temperatura optima in locuinta cu cea de la lucru .

#16
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Iar vara dau drumul la "maxim" la răcoare...

#17
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Aia ar fi bine, dar rar ii dau drumul ,,la maxim" la racoare.

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAndantae, on 28 ianuarie 2015 - 16:31, said:

ai tu o treaba cu transpiratia. vezi ca daca transpiri mult si puti ca un dihor, s-ar putea sa fie o chestie hormonala. Cotabita era asa...
Transpiratia este bio, oamenii trebuie sa fie sociabili si sa o accepte ca parte a ecosistemului Posted Image Unii chiar se excita... oricum e de preferat decat tonelor de chimicale.

Edited by andreic, 31 January 2015 - 12:15.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate