Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Playstation 4 (coltul incepatorului)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
96 replies to this topic

#1
Yav

Yav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.05.2006
Urmeaza sa-mi cumpar un PS4.
Nu am mai avut pana acum consola playstation.

Am mai multe intrebari la care nu am gasit un raspuns clar.

1. Exista Playstation store pentru Romania?
Ar trebui sa-mi fac cont in US/UK pentru a avea access la toate jocurile?

2. Ca sa joc jocurile de pe PS3 inteleg ca ar trebui sa-mi fac cont pe Playstation Now.
Am citit ca ar fi valabil doar un US si UK,. Au dat drumul si la noi?
Daca nu, ar trebui sa fie cont diferit de cel de Romania?

3. Jocurile pe care le descarc/dowloadez de pe net, pot fi jucate si offline?

4. De unde as putea sa cumpar mai ieftin prepaid cards?
Ar trebui sa am conturi diferite daca iau din afara?

5. De unde as putea sa cumpar jocuri mai ieftin?
Merira Playstation Plus din acest punct de vedere?

Alte tips and tricks sau sfaturi pe care mi le puteti da.

Ma gandeam sa facem un thread unde un incepator(asa cum sunt eu) gaseste raspunsurile la intrebari.
Scuzati intrebarile de "noob" dar asa cum am spus mai sus sunt incepator in ale consolelor.

Edited by Yav, 28 January 2015 - 11:49.


#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
1. iti faci mai bine pe UK. Ultima data cand mi-am facut stiu ca aveam restrictii la multiplayer

2. Nu merg jocurile de PS3 pe PS4

3. Daca te referi la jocurile cumparate din PS Store, da, merg jucate si offline. Daca te refer la torrent nu merge asa ceva. Dai 400e pe consola si nu iti permiti jocuri ? defapt de ce ma mai mir ? era unu in oras care avea seria 5 dar statea in garsoniera in chirie

4. Iti alimentezi wallet-ul cu bani si cumperi direct din store. Eu prefer copiile pe cd-uri

5. De pe net. Poti cumpara jocuri la mana a doua, merg jucate si online

PS : ca sa joci online, iti trebe abonament, (PS plus) , ii 50e pe an

#3
Yav

Yav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.05.2006
@Andreysc7: La punctul 3 ma refeream evident la jocurile cumparate din store.
Merci pentru raspuns, totusi nu ar fi trebuit sa faci presupunerile respective despre mine.
Ma intereseaza sa pot lua consola in brate si sa o pot duce la munte, bunici samd ca sa se poata juca fiul meu.
Prin intrebarile de mai sus incerc doar sa minimizez costurile.

#4
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
Poti sa o iei unde vrei. Merge sa joci offline insa ai grija la jocurile care le cumperi, ca sunt jocuri care merg DOAR online (ex : destiny). Nu sunt multe de acest gen, dar e bine sa sti

#5
Yav

Yav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.05.2006
Merci. Din pacate nu mai pot edita postul initial ca sa pot scrie la punctul 3 ca ma refeream la store.
Sa inteleg ca e mai bine sa ia de pe UK si nu din US pentru compatibilitatea cu jocurile de pe disk/addonuri ulterioare pt ca suntem pe zona Europa?

#6
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 Andreysc7, on 28 ianuarie 2015 - 12:14, said:

4. Eu prefer copiile pe cd-uri
Asa ziceam si eu mai demult... dar pana la urma tot mai buna e versiunea digitala.
Singurul avantaj la copia fizica este ca poti sa o vinzi, insa copia digitala o ai pe viata, nu se poate zgaria precum discul si nici nu-ti uzeaza mecanismul blu-ray-ului (l-am schimbat o data, imi ajunge) Posted Image
[ http://card.psnprofiles.com/1/dualis_mit.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dualis, 28 January 2015 - 13:51.


#7
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 Yav, on 28 ianuarie 2015 - 11:41, said:

1. Exista Playstation store pentru Romania?

5. De unde as putea sa cumpar jocuri mai ieftin?
Merira Playstation Plus din acest punct de vedere?

Alte tips and tricks sau sfaturi pe care mi le puteti da.
Da, a aparut de curand si in Romania PS Store.
Pt. mine PS PLUS merita in primul rand pt. jocurile primite in fiecare luna, dar ai si reduceri daca vrei sa cumperi alte jocuri.
Un abonament este de ajuns, chiar daca ai mai multe conturi toate vor avea acces la jocurile luate cu PLUS.
[ http://card.psnprofiles.com/1/dualis_mit.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
fr33pr0d

fr33pr0d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 12.06.2007

 Yav, on 28 ianuarie 2015 - 11:41, said:

2. Ca sa joc jocurile de pe PS3 inteleg ca ar trebui sa-mi fac cont pe Playstation Now.
Am citit ca ar fi valabil doar un US si UK,. Au dat drumul si la noi?
Daca nu, ar trebui sa fie cont diferit de cel de Romania?

N-a fost lansat inca in UK, se zvoneste ca va intra in Beta prin vara (stau cu ochii pe el ca pe butelie Posted Image). In ceea ce priveste contul de Romania, daca nu te intereseaza PSNow (din cate am inteles, trebuie platit extra), poti sa-ti faci linistit cont pe Romania. Daca vrei, insa, sa folosesti PSNow, atunci o sa-ti trebuiasca un cont de UK. Mi-e greu sa cred ca se grabeste Sony sa faca serviciul disponibil in Romania chiar daca are succes maxim in UK. Le-a trebuit ani de zile sa deschida Store Romania...

#9
Yav

Yav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.05.2006
Am comandat PS4, urmeaza sa il primesc.
Astept cu nerabdare sa-l vad ce poate :)
Multumesc celor care mi-au raspuns.
Daca mai aveti alte tips and tricks sau alte raspunsuri la intrebarile mele, le astept cu interes.

#10
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003

 Yav, on 28 ianuarie 2015 - 11:41, said:


1. Exista Playstation store pentru Romania?
Ar trebui sa-mi fac cont in US/UK pentru a avea access la toate jocurile?

2. Ca sa joc jocurile de pe PS3 inteleg ca ar trebui sa-mi fac cont pe Playstation Now.
Am citit ca ar fi valabil doar un US si UK,. Au dat drumul si la noi?
Daca nu, ar trebui sa fie cont diferit de cel de Romania?

3. Jocurile pe care le descarc/dowloadez de pe net, pot fi jucate si offline?

4. De unde as putea sa cumpar mai ieftin prepaid cards?
Ar trebui sa am conturi diferite daca iau din afara?

5. De unde as putea sa cumpar jocuri mai ieftin?
Merira Playstation Plus din acest punct de vedere?

Alte tips and tricks sau sfaturi pe care mi le puteti da.

Ma gandeam sa facem un thread unde un incepator(asa cum sunt eu) gaseste raspunsurile la intrebari.
Scuzati intrebarile de "noob" dar asa cum am spus mai sus sunt incepator in ale consolelor.
1. Nu exista store in Romania. Cand vine PS-ul si trebuie sa-ti faci cont, ai grija sa selectezi la tara UK sau (recomandarea mea) US, si NU Romania, pentru ca, in lipsa store-ului, nu o sa poti cumpara ceva din store-ul oficial cu acel cont.

2. Nu exista PS Romania, deci nu are cum sa existe la noi. Oricum, PS Now se vrea a fi mai mult un... short-term rental sau inchiriat pe termen scurt (adica sa apelezi la el doar cand vrei sa joci ceva anume), pentru ca pe termen lung s-ar putea sa-ti faca gaura in buzunar. Daca vrei sa dai banii pe ceva, mai degraba vezi PS Plus ;)

3. Da.

4. Depinde de zona pe care iti iei card-ul :)

5. Da, dp meu dv, PS Plus isi merita banii.

#11
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 Nozavi, on 29 ianuarie 2015 - 18:44, said:

1. Nu exista store in Romania. Cand vine PS-ul si trebuie sa-ti faci cont, ai grija sa selectezi la tara UK sau (recomandarea mea) US, si NU Romania, pentru ca, in lipsa store-ului, nu o sa poti cumpara ceva din store-ul oficial cu acel cont.
Cum nu exista ? Exista, cred ca are o luna deja. Acum nu stiu daca sunt inca in teste si nu ai acces la gama completa de jocuri, dar exista.
Eu as zice mai bine o tara care foloseste euro (desi totul e mai ieftin in USA), daca intr-adevar cel romanesc e pe butuci Posted Image
Despre PS Now stie el ceva, referitor la jocurile pt. PS3 (sau chiar 2 & 1) jucate pe PS4.
Pe mine cel putin asta ma opreste deocamdata sa-mi iau PS4, mai sunt o gramada de jocuri PS3 de jucat.
[ http://card.psnprofiles.com/1/dualis_mit.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dualis, 29 January 2015 - 20:13.


#12
Yav

Yav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.05.2006
Pai si daca imi fac cont de US nu pot accesa Playstation Now din US?(contracost evident)
Astfel as putea juca si jocurile de PS3.
Asta era scopul intrebarii.


 dualis, on 29 ianuarie 2015 - 20:04, said:

Cum nu exista ? Exista, cred ca are o luna deja. Acum nu stiu daca sunt inca in teste si nu ai acces la gama completa de jocuri, dar exista.
Eu as zice mai bine o tara care foloseste euro (desi totul e mai ieftin in USA), daca intr-adevar cel romanesc e pe butuci Posted Image
Despre PS Now stie el ceva, referitor la jocurile pt. PS3 (sau chiar 2 & 1) jucate pe PS4.
Pe mine cel putin asta ma opreste deocamdata sa-mi iau PS4, mai sunt o gramada de jocuri PS3 de jucat.
[ http://card.psnprofiles.com/1/dualis_mit.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#13
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Problema e ca nu cred ca poti sa joci jocurile PS3 din colectia ta. Trebuie sa le cumperi (sau inchiriezi mai exact) iar de la ei. Asa ca e o porcarie, daca nu ma insel.
Iar store-ul romanesc merge, chiar acum am intrat cu id-ul romanesc al unui prieten si este la fel cu cel european, doar ca este in engleza dar preturile sunt in RON.
[ http://card.psnprofiles.com/1/dualis_mit.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dualis, 29 January 2015 - 22:50.


#14
Yav

Yav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.05.2006
Merci. Probabil ca o sa-mi fac mai multe conturi ca sa am si pe RO si pe US sau UK.
Banuiesc ca nu e vreo problema atat timp cat pe RO platesc cu cardul iar pe US/UK cumpar carduri vaorice de pe net.
Referitor la carduri valorice de PS4. Unde gasesc mai ieftin dar si de incredere?

 dualis, on 29 ianuarie 2015 - 22:49, said:

Problema e ca nu cred ca poti sa joci jocurile PS3 din colectia ta. Trebuie sa le cumperi (sau inchiriezi mai exact) iar de la ei. Asa ca e o porcarie, daca nu ma insel.
Iar store-ul romanesc merge, chiar acum am intrat cu id-ul romanesc al unui prieten si este la fel cu cel european, doar ca este in engleza dar preturile sunt in RON.
[ http://card.psnprofiles.com/1/dualis_mit.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Yav, 29 January 2015 - 23:20.


#15
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Asa e cel mai bine, iti faci mai multe conturi dar nu are rost sa-ti iei PLUS la doua, 90% sunt aceleasi jocuri.
N-am vrut sa caut surse de incredere, as fi vrut CS:GO din US pt. ca in Europa nu a aparut, dar am zis sa astept poate apare.
Nu prea ai cum sa gasesti mai ieftin, cat scrie aia e (sau sunt comisioane ? nu stiu, eu iau direct din magazin).
[ http://card.psnprofiles.com/1/dualis_mit.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003

 Yav, on 29 ianuarie 2015 - 22:58, said:

Merci. Probabil ca o sa-mi fac mai multe conturi ca sa am si pe RO si pe US sau UK.
Banuiesc ca nu e vreo problema atat timp cat pe RO platesc cu cardul iar pe US/UK cumpar carduri vaorice de pe net.
Da, e ok, eu numai asa cumpar pe contul de US (si le joc aici, in RO)

 dualis, on 29 ianuarie 2015 - 22:49, said:

Problema e ca nu cred ca poti sa joci jocurile PS3 din colectia ta. Trebuie sa le cumperi (sau inchiriezi mai exact) iar de la ei. Asa ca e o porcarie, daca nu ma insel.
Iar store-ul romanesc merge, chiar acum am intrat cu id-ul romanesc al unui prieten si este la fel cu cel european, doar ca este in engleza dar preturile sunt in RON.
Foarte mare adevar graiesti Posted Image De asta nu mi-am luat inca PS4, am zeci de jocuri pe PS3 la care n-am ajuns, deeeci de ce sa ma complic inutil? Posted Image


Ulterior mi-am dat seama ca Plus e cam un must-have la PS4, ca nu poti joca online multiplayer fara el...

Nu stiam ca exista acum store si pentru RO. Eu am facut cont pe US acum cativa ani si nu m-am mai uitat inapoi.

Oricum nu prea vad rostul la mai multe conturi... in primul rand nu cred c-o sa vezi preturi mai mici decat cele de pe US (garantat la noi tot o sa fie cel putin la fel scump pentru ca... TVA), iar salvarile se fac la nivel de cont, deci ai putea sa ajungi in situatia de a te reloga doar pentru a juca un joc...

Edited by Nozavi, 30 January 2015 - 13:10.


#17
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010

 fr33pr0d, on 29 ianuarie 2015 - 01:56, said:

Le-a trebuit ani de zile sa deschida Store Romania...
Cat timp stia romanul sa modeze o consola si sa "cumpere" jocurile de pe torent, nu era rentabil pentru Sony.
Bine ca la PS4 putem sta linistiti in ce priveste modarea.

#18
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 Nozavi, on 30 ianuarie 2015 - 13:09, said:

Oricum nu prea vad rostul la mai multe conturi... in primul rand nu cred c-o sa vezi preturi mai mici decat cele de pe US (garantat la noi tot o sa fie cel putin la fel scump pentru ca... TVA), iar salvarile se fac la nivel de cont, deci ai putea sa ajungi in situatia de a te reloga doar pentru a juca un joc...
Jocurile cumparate sau luate cu Plus sunt "la nivel de cont" doar pt. PS Vita.
La PS3 pot sa iau un joc cu contul american si sa-l joc cu cel european.
[ http://card.psnprofiles.com/1/dualis_mit.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate