Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Bursa SUA?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Amhai

Amhai

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.01.2015
Salutari!Am si eu cateva nelamuriri in legatura cu bursa de student.Sa presupunem ca iau note f. mari la bac (medie 9,50+).Care sunt sansele sa primesc o bursa de student in SUA?Am gasit un top universitati care ofera peste 150 de burse si sunt destul de numeroase..Sunt eu informat gresit ?Cum se primeste de fapt o bursa de studii in SUA? Nu sunt un mare bogatan dar nici sarac lipit nu sunt..Ma intereseaza cat de mare va fi suma ce trebuie alocata ( chirie,mancare,haine).Se plateste si facultatea / an ? Lamuriti-ma :D

#2
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Zero sanse.

#3
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
http://studiimoldova...e-master-in-sua

http://studiimoldova...nstitutions.pdf

#4
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Costa cam 150000$ un degree normal in sua. Daca vrei doctor, avocat si alte d-astea mult mai mult de atat. In principiu bogatanii bogatanilor isi trimit copiii acolo. Bogatii de rand prin europa: anglia, danemarca, franta etc. Dar sua deja e alt nivel. Ai tai tre' sa fie bugetari de dreapta infipti bine ca sa iti permiti asa ceva :)).

#5
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostAmhai, on 28 ianuarie 2015 - 02:07, said:

Salutari!Am si eu cateva nelamuriri in legatura cu bursa de student.Sa presupunem ca iau note f. mari la bac (medie 9,50+).Care sunt sansele sa primesc o bursa de student in SUA?Am gasit un top universitati care ofera peste 150 de burse si sunt destul de numeroase..Sunt eu informat gresit ?Cum se primeste de fapt o bursa de studii in SUA? Nu sunt un mare bogatan dar nici sarac lipit nu sunt..Ma intereseaza cat de mare va fi suma ce trebuie alocata ( chirie,mancare,haine).Se plateste si facultatea / an ? Lamuriti-ma Posted Image

cred ca poate sa fie o problema cu rezidenta (esti rezident american si/sau in statul respectiv ?).
dupa cate stiu, si pot gresi, cele 8 mari si private nu dau burse pt undergraduate studies; ele te pot ajuta cu oferte de lucru, cu niste imprumuturi fara dobanda sau cu dobanda mica, grant-uri eventual.
cele de stat dau la ai lor.
pe de alta parte pt masterat si phd primesti burse.
universitatile de stat costa mult mai ieftin pt rezidentii statului dar pt nerezidenti sunt zeci de mii. cele private sunt de la 40K/an in sus numai scoala.
pilosii din alte tari isi trimit odraslele in state la universitate in cadrul unor programe guvernamentale, deci pe gratis.

cauta site-uri cu *.edu, astea sunt ale universitatilor.
ca sa vezi nume de universitati exista clasamente ce se fac in fiecare an, se numesc ceva cu ranking.
bafta.

Edited by avenirv, 28 January 2015 - 08:27.


#6
scotty0

scotty0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.02.2007
sunt sanse foarte mari. cauta "liga studentilor romani din strainatate" si ia legatura cu cineve de acolo, poti vorbi cu studenti care deja sunt pe unde vrei tu sa ajungi. bafta

#7
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 10.11.2013
Din cate stiu eu, cand esti pe placul lor te cauta ei. Poti incerca totusi cu liga studentilor romani, n-ai nimic de pierdut.

#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
In 2014 s-au luat 104 medii de 10 curat pe tara, tu cu 9,50+ nu intri cred nici in primii 1000.
Americanii si, cred, toate universitatile care dau astfel de burse, se uita la activitati extrascolare, acea medie de la bac e doar asa, sa-ti permita sa pui cv-ul peste teanc.
Daca esti serios ar trebui sa dai niste telefoane la acele universitati si sa-i intrebi de conditii.

#9
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Dacă eşti olimpic internaţional ai şanse bune să faci facultatea pe gratis în SUA. Dacă singura ta performanţă este media de 9.50 atunci nu prea ai şanse.
Ideea e că nu bursa e elementul cheie ci să te scutească de taxa de zeci de mii de $ pe an (tuition fee, taxa de studii). Pe lîngă asta costul locuitului şi mîncatului îţi dai seama că e neglijabil, nici nu se pune.

#10
Abc2020ro2

Abc2020ro2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 20.01.2015
Astea cu bursele sunt asa mituri. E ca si cum: "Woaaa... Einstein a descoperit teoria relativitatii. Deci si eu pot." Da, succes! Posted Image Bursele sunt doar pentru olimpici internationali. Pentru restul cam zero sanse. Plus faptul ca trebuie sa dai vreo 60.000$/an taxe. Posted Image

Si in plus, ce sa faci in America ? Aia au doar sate. Vrei sa te spanzuri de la depresie ? Singurul oras din America e New York. In rest asta e America:

[ http://www.zillowstatic.com/vstatic/ccc2eb0/static/images/homepage/backgrounds/1500x675_neighborhood.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Abc2020ro2, 31 January 2015 - 21:54.


#11
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

Quote

Salutari!Am si eu cateva nelamuriri in legatura cu bursa de student.Sa presupunem ca iau note f. mari la bac (medie 9,50+).Care sunt sansele sa primesc o bursa de student in SUA?Am gasit un top universitati care ofera peste 150 de burse si sunt destul de numeroase..Sunt eu informat gresit ?Cum se primeste de fapt o bursa de studii in SUA? Nu sunt un mare bogatan dar nici sarac lipit nu sunt..Ma intereseaza cat de mare va fi suma ce trebuie alocata ( chirie,mancare,haine).Se plateste si facultatea / an ? Lamuriti-ma Posted Image

Sint o multime de romani care fac asta, dar nu e asa simplu. Eu am cunoscut personal o multime din ei.
Sint multe forme de ajutor social, poti sa tragi niste bani de undeva si alti bani de altundeva, de asemenea vii cu posibilitatea de a munci 20h pe saptamina. Burselle de la univesritate poat acoperi tuition + casa + masa, sau numai tuition si de restul de mai decurci din alea 20 de ore. De demonstrat trebuie sa demonstrezi o suma minima peste pragul de saracie (~15-20k$ pe an nu mai stiu cit e). Dar asta poate fi numai o formalitate in functie de bursa.
Acum sa-ti spun de ce nu e usor:
1. Criteriul de baza e note + SAT + toefl + alte activitati. Scorul al SAT e foarte important.
2. notele sint bune, dar e preferabil sa vii dintr-un liceu foarte bun de care aia au mai auzit. Prespun ca de la timne din liceu nu a mai plecat nimeni ca altfel ii intrebai pe ei. Ai si alte activitati? ai fost la olimpiade? ai facut voluntariate sau ceva iesit din comun?

Una peste alta e o balanta intre note si valoarea liceului, scorul la SAT, alte activitati, un eseu bun etc.. daca una e mai jos trebuie sa compensezi prin cealalta.

Quote

Si in plus, ce sa faci in America ? Aia au doar sate.

Pai prespun ca se duce la invatat.

Edited by wizardofoz, 11 February 2015 - 20:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate