Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Probleme intermitente hot-shoe D300

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Am zis sa imi iau un D7000 ca backup dar m-am sucit si mi-am luat un D300 pentru ca foloseste aceleasi carduri, grip si baterii ca D700. Am gasit un aparat pomana, 1000 Ron, vanzator super serios din Ploiesti, nu am putut merge sa il probez personal dar am mers pe incredere.

Azi a ajuns si am facut 100 de poze pisoiului prin casa ca sa vad ce si cum. Am folosit flash in mod TTL, reflectat din tavan si pereti. Am observat ca la un moment dat mi-a ars vreo 4-5 poze la rand desi nu lucram pe spot, eram pe manual, nu ar fi avut vreun motiv. Pentru ceva bani in plus am cumparat si un grip original, o baterie mare de D3, EN-EL4a, parca, si un incarcator MH-21. Cu gripul si bateria pusa, aparatul da eroare de baterie terminata, iar camera devine inerta.

Nu mereu, doar uneori, si uneori dispare, daca desurubez gripul dispare mereu. Bateria are indicator de viata 2, cele noi au 0 iar cele terminate au 4. Cel mai des mi-a dat eroare fix dupa ce am montat gripul.

Seara am avut o mini-sedinta foto cu un bebe si am luat D300-le, ca sa vad daca merge de backup sau i-l pun in brate posesorului. Cam 100 de poze facute, 14 la rand arse aproape complet (am tras la rand, nu am verificat fiecare poza).

M-am gandit ca obturatorul nu respectat timpii sau aparatul nu poate controla diafragma obiectivului, lasand-o deschisa la maxim, dar in timp ce ma uitam la poze pe ecran am observat ca desi la toate celelalte aparea compensarea blitzului, -0.7 TTL, la cele arse nu aparea nimic.

Bag seama ca hot-shoe-ul functioneaza permanent dand impuls de declansare dar uneori nu comunica cum trebuie si blitzul declanseaza la putere mare sau maxim.

Flashul folosit a fost SB-800, nu mi-a facut niciodata probleme pana acum.

Ce parere aveti ? Ati patit asa ceva ?

#2
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

Nu-s pe Nikon, după cum probabil știi. Până primești un sfat poate mai avizat, eu aș zice să încerci următoarea chestie:
Fixează o scenă, eventual cu camera pe stativ. Forțează camera până iese o poză arsă. Apoi treci blițul pe manual cu putere maximă, după care poți scade puterea de la o poză la alta. Prin comparație vei ști măcar cam la ce putere lucrează blițul pe pozele arse. Dacă e pe putere maxima aș zice ca e problemă de transmitere de informație cameră - bliț.


Edited by calexe, 27 January 2015 - 22:40.


#3
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Sa fie o problema la contacte ?
Fie sunt oxidate, fie elementul de prindere nu tine blitul suficient de strans si sunt momente cand un pin nu face bine contact.

Curata bine contactele, verifica daca blitul are un pic de joc atunci cand e montat pe camera.


Am probleme din astea cu un blit Vivitar. Uneori nu declanseaza deloc sau alteori declanseaza si arde pozele. Arde pozele din cauza ca aparatul nu stie ca a declansat blitul.

-

Edited by katran, 28 January 2015 - 11:44.


#4
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Da dar Vivitar e una, Nikon SB-800 cumparat aproape nou si care nu a facut niciodata probleme pe D700 in 2 ani de utilizare e alta. Aparatul a venit cu hotshoe-ul acoperit de accesoriul ala de plastic, arata ca nou hotshoe-ul insa seria D300 si D700 are o problema celebra la hotshoe. De asta am descris problema aici, ca sa vad daca cineva a mai avut-o si cat a costat sa fie rezolvata. Blitzul sta foarte fix in hotshoe, cum ziceam, zici ca nu a mai fost montat vreodata blitz pe aparatul asta.

Am sa curat contactele si sa incerc din nou, eventual si cu celalalt SB-800, sa vad ce si cum, multam de sfat.

Edited by nicolaie, 28 January 2015 - 13:39.


#5
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Probleme cu contactele pot sa fie si la camera, nu doar la blitz : au oxidat, camera a fost scapata pe jos si placa pe care se pune blitzul s-a miscat un pic...etc.


-

#6
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Nu am banuit pentru vreo clipa blitzul. Poate nu am fost clar atunci cand m-am exprimat, sunt convins ca problema e de la hotshoe-ul camerei. Blitzul stiu ca functioneaza impecabil si din cele 2 SB-800 pe care le am, asta e cel mai putin folosit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate