Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Nume gresit la transfer bancar

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
tyiby

tyiby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 05.11.2010
Daca a fost scris alt nume la un transfer bancar dar codul IBAN a fost scris corect banii o sa ajunga in contul corect, sau ce e de facut?
banii trimisi de la un cont BRD in cont ING

#2
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
nu cred ca e ok, trebuie numele si ibanu. Banii vor ramane blocati la BRd, mergi la brd si intreaba acum

#3
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007
Depinde cum iti e norocul sau cum ii e norocul beneficiarului.
Ex: mie la un transfer din RZBR in ING cu nume gresit + iban corect banii s-au intors cu motiv "Iban nu corespunde cu titular", idem caz transfer RZBR la OTP in aceleasi conditii, iar un transfer din acelasi RZBR la BCR cu titular gresit + iban corect banii au ajuns la destinatie.
Deci nu se poate stabilii o regula generala. In mod normal trebuie sa corespunda titularul cu ibanul, dar...

Edited by dacibesti, 27 January 2015 - 13:35.


#4
tyiby

tyiby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 05.11.2010

 dacibesti, on 27 ianuarie 2015 - 13:12, said:

Depinde cum iti e norocul sau cum ii e norocul beneficiarului.
Ex: mie la un transfer din RZBR in ING cu nume gresit + iban corect banii sau intors cu motiv "Iban nu corespunde cu titular", idem caz transfer RZBR la OTP in aceleasi conditii, iar un transfer din acelasi RZBR la BCR cu titular gresit + iban corect banii au ajuns la destinatie.
Deci nu se poate stabilii o regula generala. In mod normal trebuie sa corespunda titularul cu ibanul, dar...

mersi de raspuns, oricum am sa merg acum la banca si sa rezolv. Am vrut sa o las asa ca imi era lene sa mai dau o fuga la banca, d-aia am si facut topic. dar ma duc totusi.

ma gandeam ca poate poate ajung banii si e totul ok

#5
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
suna, poate rezolvi din fata telefonului...merita sa incerci.
Vezi ca vei fi intrebat diverse date personale pentru a demostra ca esti titularul contului.

#6
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
sunt sanse sa ajunga banii (nu ca ar fi corect din punct de vedere bancar). Stiu un caz de tzeapa a unei tipe care a cerut plata unei excursii in contul personal, dar pe numele agentiei (clientul n-a stat sa verifice daca e intr-adevar contul firmei) si cu siguranta in evidentele bancii contul ala nu figura ca fiind contul persoanei juridice = agentia de turism. Si cu toate astea nu numai ca s-a facut transferul, dar pagubitul nici macar nu si-a recuperat banii, a ramas sa alege pe la politie. Paguba ~ 2500 euro

Edited by Michidoo, 27 January 2015 - 14:06.


#7
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
De regula, transferul se efectueaza dupa IBAN (daca contul este corect), insa banca care proceseaza incasarea poate refuza tranzactia, in special daca este gresit complet numele beneficiarului (Ion in loc de Vasile).Daca este o greseala minora (Ioon in loc de Ion), sunt sanse mari sa se proceseze.
Daca s-ar fi gresit IBAN-ul insa, trebuia solicitata de urgenta anularea tranzactiei (daca mai era posibil).

Edited by TheGrudge, 27 January 2015 - 14:23.


#8
tyiby

tyiby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 05.11.2010
Am fost la banca si au spus ca e ok, imi aparea pe chitanta la Platitor si la Beneficiar numele meu si am crezut ca am gresit eu, dar au spus ca la transfer au pus numele corect contului ING.
Deci din fericire cica nu e nicio greseala. Sper ca au dreptate.

Tot nu am inteles calumea de ce apare numele meu la beneficiar pe chitanta, sub IBAN-ul ING. Dar fie cum spun ei.

#9
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
De obicei se iau numai dupa iban , deci... s-ar putea sa ai noroc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate