Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum este viata in Mogosoaia?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
scubidu

scubidu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.06.2010
Salut, dupa multe cautari si "inspectiuni", am gasit o casa frumusica si foarte bine facuta in Mogosoaia, pe un teren de 1000 mp, langa padure. Am ceva retineri pentru ca asta inseamna sa ma mut din buricul Bucurestiului la cuca macaii. Mentionez ca am 2 copii (3 si 5 ani).
Ma astept sa fac mai mult timp pe drum spre centrele de interes, insa ma astept si la lucruri bune care sa compenseze: aer mai curat, liniste, padure:)
As vrea, daca sunt persoane in aceeasi situatie sau daca locuiti chiar in Mogosoaia sa imi relatati din experienta voastra, cum este viata acolo, cum v-ati acomodat.
Multumesc!

#2
alexxxz

alexxxz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 26.11.2009
salut , eu stau in otopeni, din 2011 si vreau sa ma mut la casa in bucuresti, motive: 2 copii de 3 ani care au nevoie, de gradinita, scoala , liceu facultate, prieteni in apropiere.....mogosoaia e ok e curat, au palatal, parc acolo care e superb....
1000 m este enorm de mult si f greu de intretinut.

Edited by alexxxz, 27 January 2015 - 10:20.


#3
scubidu

scubidu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.06.2010

 alexxxz, on 27 ianuarie 2015 - 10:19, said:

salut , eu stau in otopeni, din 2011 si vreau sa ma mut la casa in bucuresti, motive: 2 copii de 3 ani care au nevoie, de gradinita, scoala , liceu facultate, prieteni in apropiere.....mogosoaia e ok e curat, au palatal, parc acolo care e superb....
1000 m este enorm de mult si f greu de intretinut.

Mogosoaia este ok in sensul ca este mai ok decat otopeni pentru copii? Sau asa, ca si locatie in general? Intr-adevar ca si noi am fi destul de izolati, nu am sta in vatra ci chiar langa padure. Ma gandesc ca in perioada asta ar fi bine si pentru ei, si eventual cand vor mai creste ne mai gandim daca ramanem acolo sau nu.

#4
Klaron

Klaron

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 68
  • Înscris: 24.12.2014
Sunt multe zone frumoase pe lângă București.Atâta timp cât nu ai nevoie de statul român, totul e superb.

Necazul începe când dorești o hârtie, o aprobare,o doleanță, un drept.

Dacă nu ai pretenții de salvare, pompieri, poliție, justiție, medicamente, spital,scoală, grădiniță, pensie, drum asfaltat, canalizare,gaz etc,etc în România e miraculos de frumos.

#5
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Nu, trebuie sa te gandesti la copii. Daca unul dintre parinti sta acasa, s-ar putea rezolva partial treaba. Sau daca ai un sofer personal care sa se ocupe de copii. Altfel, nu merita deoarece trebuie sa ii duci la gradinita ( in Otopeni / smecheri baneasa cat costa o gradinita privata? Cateva sute de euro / luna?), apoi va veni scoala, liceul etc. Pe langa asta poate va avea anumite activitati extrascolare / sportive... cum faci sa il duci la cursuri? Va fi cineva toata ziua plecat cu ei? Acasa iti va trebui o menajera sa faca ordine daca nu e nimeni pe acolo. Deci, cu cheltuieli mari te poti muta linistit.

Merita daca ai copii mari care circula singuri cu masina.

Edited by xtremdriving, 27 January 2015 - 10:36.


#6
scubidu

scubidu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.06.2010

 Klaron, on 27 ianuarie 2015 - 10:34, said:

Sunt multe zone frumoase pe lângă București.Atâta timp cât nu ai nevoie de statul român, totul e superb.

Necazul începe când dorești o hârtie,o aprobare,o doleanță,un drept.

Dacă nu ai pretenții de salvare,pompieri,poliție,justiție,medicamente,spital,scoală,grădiniță,pensie,drum asfaltat,canalizare,gaz etc,etc în România e miraculos de frumos.
Vorbesti din experienta? In caz afirmativ mi-ar fi de ajutor lucruri mai concrete de care te-ai lovit. Stiu ca este o gradinita buna in Mogosoaia, iar scoli bune sunt in Bucurestii Noi. Si acum mergem la gradi tot cu masina (intr-adevar, fac cam 7 minute).

#7
alexxxz

alexxxz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 26.11.2009

 scubidu, on 27 ianuarie 2015 - 10:30, said:

Mogosoaia este ok in sensul ca este mai ok decat otopeni pentru copii? Sau asa, ca si locatie in general? Intr-adevar ca si noi am fi destul de izolati, nu am sta in vatra ci chiar langa padure. Ma gandesc ca in perioada asta ar fi bine si pentru ei, si eventual cand vor mai creste ne mai gandim daca ramanem acolo sau nu.

ca locatie este mai ok, pt copii sunt gradinite private si scoala private clasele 1-4, doi copii la gradinita te ar costa cam 2500 ron
de curiozitate ce casa ai gasit ?
la clasa zero unde o sa dai , la ora 12 termina scoala cine ii ia?

Edited by alexxxz, 27 January 2015 - 10:44.


#8
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
In zone retrase ii privezi de educatie. Ii privezi de profesori buni. Iti va manca o gramada de timp sa ii duci in oras la cursuri cu profesori buni ( cat se gasesc in romania).
Sau asa...daca sari cu mia de euro pt gradinita, e ok. Am vazut serbari de gradinite private din zona aia. Nimic deosebit. Parca puneau ceva mai mult accent pe limbile straine. Dar...cam atat.

Edited by xtremdriving, 27 January 2015 - 10:43.


#9
scubidu

scubidu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.06.2010

 xtremdriving, on 27 ianuarie 2015 - 10:35, said:

Nu, trebuie sa te gandesti la copii. Daca unul dintre parinti sta acasa, s-ar putea rezolva partial treaba. Sau daca ai un sofer personal care sa se ocupe de copii. Altfel, nu merita deoarece trebuie sa ii duci la gradinita ( in Otopeni / smecheri baneasa cat costa o gradinita privata? Cateva sute de euro / luna?), apoi va veni scoala, liceul etc. Pe langa asta poate va avea anumite activitati extrascolare / sportive... cum faci sa il duci la cursuri? Va fi cineva toata ziua plecat cu ei? Acasa iti va trebui o menajera sa faca ordine daca nu e nimeni pe acolo. Deci, cu cheltuieli mari te poti muta linistit.

Merita daca ai copii mari care circula singuri cu masina.

I-as lasa la gradi/ scoala in drum spre job, apoi afterschool. Si acum tot la gradi privata merg. Stau la gradi intre 9-5.30 pm. Acest program ar ramane la fel pentru ei, probabil s-ar schimba gradinita. Realizez insa ca unul dintre parinti clar ar trebui sa se ocupe mai mult de casa. Dar da, si eu stiu ca ar exista multe compromisuri. Tocmai de aceea ma intreb daca maerita efortul...

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Problemele zonelor limitrofe oraselor sunt destul de comune, si par insurmontabile generatiei crescute la bloc, cu metroul la "5 minute distanta".

Problema cea mai mare ramane cea a accesului copiilor la educatie.
Desigur, e rezolvabila, dar implica mult timp pierdut, ca sa nu vorbim de bani.

In rest, eu prefer sa imi cresc copii in aer mai curat, langa padure.
Prefer asta decat sa imi fie frica sa ii lasa afara din casa/curte, pt ca: ii calca masina, ii fura drogatii, ii fura teroristii etc.

In rest... nu vin popoare migratoare, nu arde zilnic cate o casa in sat si nici nu mori cu zile pt ca nu ajunge ambulata in "5 minute".

Viata la tara implica altfel de programare a timpului.
Trebuie sa iei in considerare timpul pierdut in trafic, sa planuiesti din timp cumparaturile necesare (acum exista alternative online) si sa ai in vedere ca te poti imprumuta de la vecini de 1 Kg de faina...

Curtea de 1000mp trebuie ingrijita, altfel e napadit rapid de balarii.

Da, e mai comod la bloc, dar te usuci mai repede.

#11
scubidu

scubidu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.06.2010

 alexxxz, on 27 ianuarie 2015 - 10:42, said:

ca locatie este mai ok, pt copii sunt gradinite private si scoala private clasele 1-4, doi copii la gradinita te ar costa cam 2500 ron
de curiozitate ce casa ai gasit ?
la clasa zero unde o sa dai , la ora 12 termina scoala cine ii ia?

Este o casa aproape de padure, dupa cum ziceam, curte mare, P+1, 5 camere, 4 bai, automatizata, construita de proprietar pentru el. De la 12 ar ramane la afterschool. De obicei personalul de la after school se ocupa sa aduca copiii de la scoala.
Ei sunt amandoi acum la gradi in Bucuresti. Clasa 0 ar putea sa o faca si la gradi la care este acum.

 Adm, on 27 ianuarie 2015 - 10:47, said:

Problemele zonelor limitrofe oraselor sunt destul de comune, si par insurmontabile generatiei crescute la bloc, cu metroul la "5 minute distanta".

Problema cea mai mare ramane cea a accesului copiilor la educatie.
Desigur, e rezolvabila, dar implica mult timp pierdut, ca sa nu vorbim de bani.

In rest, eu prefer sa imi cresc copii in aer mai curat, langa padure.
Prefer asta decat sa imi fie frica sa ii lasa afara din casa/curte, pt ca: ii calca masina, ii fura drogatii, ii fura teroristii etc.

In rest... nu vin popoare migratoare, nu are zilnic cate o casa in sat si nici nu mori cu zile pt ca nu ajunge ambulata in "5 minute".

Viata la tara implica altfel de programare a timpului.
Trebuie sa iei in considerare timpul pierdut in trafic, sa planuiesti din timp cumapraturile necesare (acum exista alternative online) si sa ai in vedere ca te poti imprumuta si de la vecini de 1 Kg de faina...

Curtea de 1000mp trebuie ingrijita, altfel e napadit rapid de balarii.

Da, e mai comod la bloc, dar te usuci mai repede.

Da, este adevarat. Accesul copiilor la scoala este problema cea mai mare. Ingrijirea curtii este cea mai mica dintre probleme. Aici, si cand este frumos afara, la 6 intram in casa, nu am unde sa ii las afara. Vara trecuta in fiecare zi de la gradi ii duceam in parc cu masina. SI ajungeam la 8-9 seara acasa. Dar am obosit.Si ma gandeam ca daca as avea curte s-ar juca langa casa pana la 10 seara. Daca era numai dupa mine stateam de mult la tara. Incerc sa nu ii privez nici de educatie dar nici de o copilarie frumoasa...grea alegere

#12
alexxxz

alexxxz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 26.11.2009

 scubidu, on 27 ianuarie 2015 - 10:55, said:

Este o casa aproape de padure, dupa cum ziceam, curte mare, P+1, 5 camere, 4 bai, automatizata, construita de proprietar pentru el. De la 12 ar ramane la afterschool. De obicei personalul de la after school se ocupa sa aduca copiii de la scoala.
Ei sunt amandoi acum la gradi in Bucuresti. Clasa 0 ar putea sa o faca si la gradi la care este acum.

da, e ok daca iti permiti Mogosoaia e ok, cunosc zona deci eu zic sa faci acest pas.Eu vb din experienta, asta am facut acum 4 ani, a construit o casa dorindu mi o viata mai buna, dar uite ca Romania nu ti ofera.
gandese te si pe termen lung, acum sa zicem ca iti permiti , dar peste 10 ani ?

#13
scubidu

scubidu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.06.2010
Am mai intrebat prieteni care locuiesc in Mogosoaia. Mai exact 2:) Ambii au familie si copii. Ambii mi-au spus ca sunt fericiti acolo si ca daca s-ar muta, eventual ar schimba casa, dar tot Mogosoaia ar alege. Nu am intalnit pe nimeni nefericit. Proprietarii celor catorva case vizionate se mutau din motive obiective, pertinente de altfel (va dati seama ca i-am descusut pe fiecare). Vroiam sa stiu daca exista si pareri contra, insa venite de la persoane care chiar stau acolo.

 alexxxz, on 27 ianuarie 2015 - 11:02, said:


da, e ok daca iti permiti Mogosoaia e ok, cunosc zona deci eu zic sa faci acest pas.Eu vb din experienta, asta am facut acum 4 ani, a construit o casa dorindu mi o viata mai buna, dar uite ca Romania nu ti ofera.
gandese te si pe termen lung, acum sa zicem ca iti permiti , dar peste 10 ani ?

Da, este si o angoasa de-a mea, mai ales prin prisma faptelor recente (asccensiunea francului). Din acest motiv stau si acum cu 2 copii in 60 mp. Alternativa ar fi sa ma mut tot in apartament. Unul mai spatios. As avea mai multi pereti si mai putina bataie de cap. Si inca o data, ma intreb daca merita.

Edited by scubidu, 27 January 2015 - 11:06.


#14
alexxxz

alexxxz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 26.11.2009

 scubidu, on 27 ianuarie 2015 - 11:06, said:

Am mai intrebat prieteni care locuiesc in Mogosoaia. Mai exact 2:) Ambii au familie si copii. Ambii mi-au spus ca sunt fericiti acolo si ca daca s-ar muta, eventual ar schimba casa, dar tot Mogosoaia ar alege. Nu am intalnit pe nimeni nefericit. Proprietarii celor catorva case vizionate se mutau din motive obiective, pertinente de altfel (va dati seama ca i-am descusut pe fiecare). Vroiam sa stiu daca exista si pareri contra, insa venite de la persoane care chiar stau acolo.

de curiozitate la ce pret are casa ?

#15
scubidu

scubidu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.06.2010

 alexxxz, on 27 ianuarie 2015 - 11:11, said:


de curiozitate la ce pret are casa ?

NU este nici nun secret, 195.00 E

#16
alexxxz

alexxxz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 26.11.2009

 scubidu, on 27 ianuarie 2015 - 11:11, said:

Am mai intrebat prieteni care locuiesc in Mogosoaia. Mai exact 2:) Ambii au familie si copii. Ambii mi-au spus ca sunt fericiti acolo si ca daca s-ar muta, eventual ar schimba casa, dar tot Mogosoaia ar alege. Nu am intalnit pe nimeni nefericit. Proprietarii celor catorva case vizionate se mutau din motive obiective, pertinente de altfel (va dati seama ca i-am descusut pe fiecare). Vroiam sa stiu daca exista si pareri contra, insa venite de la persoane care chiar stau acolo.



Da, este si o angoasa de-a mea, mai ales prin prisma faptelor recente (asccensiunea francului). Din acest motiv stau si acum cu 2 copii in 60 mp. Alternativa ar fi sa ma mut tot in apartament. Unul mai spatios. As avea mai multi pereti si mai putina bataie de cap. Si inca o data, ma intreb daca merita.

si inca ceva pt ce iti trebuie 5 camera? 4 bai? 1000 mp? e mult si greu de intretinut.
cauta ceva mai mic 3 dormitoare,2 bai, max 500 mp.

#17
ilestan

ilestan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 25.03.2014
195.000 euro?!
Pai apartamentul tau de 2 camere de 60 mp valoreaza...cat? maximum 55.000.

O astfel de casa implica si costuri foarte mari de intretinere. De ce sa te legi la cap daca nu te doare?

In plus, va fi greu de vandut ulterior!

#18
alexxxz

alexxxz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 26.11.2009

 scubidu, on 27 ianuarie 2015 - 11:15, said:

NU este nici nun secret, 195.00 E

da numai terenul 1000*70mp=70000 eur. 100.000 casa , si restul profit pt proprietar.
cum crezi mie mi se pare mult , la banii astia  cumpreri in bucuresti spre centru.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate