Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

soft compresie

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
24razvan

24razvan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.11.2010
Am de facut backup la serverul de date de la servici, are aprox 80 GB  doar fisiere de office si poze, si am nevoie de un program sa le arhivez, am folosit WinRAR, 7 zip, freearc cu setari maxime de compresie ( cat duce calculatorul )dar reduce la aprox 60%. Calculatorul pe care fac compresia i7 haswell cu 8g ram si windows 7 pe 64 biti. Ceva recomandari ???

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
60% din 80GB e ca nimic in ziua de azi, mie imi ia mai mult backup-ul de la microsd-ul din telefon. De aia majoritatea comparatiilor, unele versiuni de software popular, etc sint destul de vechi, spatiul este ieftin si oricum fisierele media sint deja comprimate si nu se comprima bine.

Insa acum mai putin de un an am facut si eu niste teste. Cel mai bine a iesit lrzip (cu lrzip -z -L 9).

Edited by f300, 27 January 2015 - 07:46.


#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Post24razvan, on 27 ianuarie 2015 - 07:16, said:

........setari maxime de compresie ( cat duce calculatorul )............

setarile nu tin de calculator, ci de programul de arhivare. calculatorul afecteaza doar viteza cu care se face arhivarea.
daca pozele sunt intr-un format care si comprima datele (ex: jpg), nu vei reusi sa le mai comprimi prea mult indiferent ce aplicatie vei folosi.

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Cat ai pus dictionarul la 7zip? Apoi, la fisiere multimedia nu vei simti aproape nici o diferenta, decat poate daca ai multe dubluri.

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca folosesti pe server Windows Server 2012 are deduplication, e chiar foarte misto. Iti salveaza spatiu si in cazul in care fisierele sint diferite de fapt dar au parti comune (de exemplu baze de date in care doar o parte se schimba regulat, masini virtuale, etc).

Daca mergi pe solutie de backup ca salvezi pur si simplu copii undeva (nerecomandat dar sa zicem) atunci poti sa salvezi mai multe copii (sa zicem doua pe saptamina) fara sa ocupe cu adevarat 80GB fiecare ci doar cit s-a modificat.

#6
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Incearca iarasi cu 7Zip, folosind setarile urmatoare:

Attached File  set.PNG   6.46K   11 downloads

#7
24razvan

24razvan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.11.2010
f300 ca server am Ubuntu 14.04, solutia ta ar fi cea mai buna daca as gasi un soft asemanator care sa stie sa organizeze prin deduplication nu pentru linux pentru windows, actele cum sunt organizate in teorie trece luna se incep alte seturi noi de formulare, dintre cele vechi doar unele se mai modifica, am date adunate pe 4 ani de zile, deci 90% ar fi aceleasi fisiere doar ultimele luni cu care se lucreaza ar fi diferite.
Doar excel-uri, pdf-uri si .doc-uri cu poze am, multimedia sau alte formate nimic.
Am sa fac o selectie de doc-uri, pdf-uri, excel-uri  vreo 4 gb sa fac cateva teste cu diferite programe si revin cu rezultatele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate