Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Problema portiera golf 4

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
funnkylov3

funnkylov3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.02.2013
Salut , am o problema la portiera de la sofer . Am inchidere centralizata aftermaket , problema e ca atunci cand incui masina din telecomanda , cea de la sofer nu se inchide , dar celelalate da . Apoi am observat ca daca nu am casetofonul pus , scos din locul lui , cand inchid din cheie , se inchide si portiera de la sofer , dar si se armeaza si masina , adica se aprinde beculetul rosu , si nu poate fi deschisa din interior . Acum nu stiu din ce cauza nu se inchide portiera din partea soferului cand am casetofonul pus , firele de la casetofon sunt ok , nu ai nici o problema , nici casetofonul . Daca a mai intalnit cineva problema asta , il rog sa posteze . Multumesc.

#2
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012
Mi se pare doar sau ai intrebat asta si pe forumul VW?

#3
funnkylov3

funnkylov3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.02.2013
@OutOfMind da am intrebat si acolo , dar fara nici un raspuns ... am spus tot ce mi sa cerut , poate nu am inteles eu bine ce mi-a cerut acolo sa le arat .

#4
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,958
  • Înscris: 06.04.2007
Inchide-o/deschide-o  manual de cateva ori , da cu ceva spray WD40 la usa chiar la mecanism (are ceva senzor/contacte si acolo) tranteste-o de cateva ori si incearca din telecomanda, poate da rezultat.

La mine nu se mai deschidea... asa mi-a reparat-o nasu si merge perfect Posted Image

#5
funnkylov3

funnkylov3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.02.2013
Chestia e ca merge inchisa , merge perfect fara casetofon . Dar odata ce conectez mufa cea neagra in casetofon nu mai vrea sa se inchida portiera de la sofer . Adica se inchid taote celelalate. inafara de cea de la sofer

#6
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Ori alarma e legata gresit, ori casetofonul.

#7
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Am un prieten care are VW si majoritatea problemelor le rezolva cu un ciocan mai mare... S-ar putea sa fie ceva intepenit -> unge, sau un contact -> spray de contacte electrice.
(si eu am avut un Golf, nou, l-am vandut dupa 8-9 luni... )

#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,849
  • Înscris: 06.01.2008

View PostQuantum, on 27 ianuarie 2015 - 07:34, said:

(si eu am avut un Golf, nou, l-am vandut dupa 8-9 luni... )
Poti spune ce vrei, dar adevarul e ca pana la Passat B5 si Golf 4 cei de la VW au facut niste masini foarte bune, care daca au fost intretinute cum trebuie (nu cum spui tu cu ciocan si dalta) merg fara probleme si in ziua de azi. Trebuie doar schimbate consumabilele la timp si ai o masina decenta, ce nu te lasa in drum.
Doar generatiile mai noi au luat-o la vale la fel ca majoritatea concurentei dpdv al fiabilitatii pieselor si calitatii finisajelor.

Edited by Hider141, 27 January 2015 - 08:28.


#9
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Exista alarma pe masina? din ce spui, ma indoiesc...

Mufele care intra in "casetofon" sunt originale sau au suferit modificari?
Mai ai altceva conectat care nu este din fabrica sau facut de VW? Altceva cu legatura la problema ta, evident

#10
funnkylov3

funnkylov3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.02.2013
@ campary modulul de inchidere centralizata , e pus bine zic eu , altfel nu ar merge deloc .
@valitudor Nu nu exista alarma pe masina , doar modulul asta care e aftermaket , la casetofon nu s-a umblat , e unu aftermaket eboda , nici la mufele masinii care intra in casetofon nu s-a umblat , sunt alea originale de la masina , mufa maro si cea neagra .
Ma gandesc poate e din cauza casetofonul , o sa incerc azi altul sa vad pe unde gasesc unu de proba ...
Daca nici el nu e problema atunci nu stiu , chestia e ca atunci cand l-am cumparat si pus pe masina , nu mi-a facut probleme si nici dupa un timp nu mi-a facut probleme . De vreo 2 luni a inceput sa faca asa .
@Quantum - nu totul se rezolva cu ciocanul , mie imi place masina foarte mult , si nu ma lasat niciodata , si nici nu ma va lasa , pentru ca e buna , chiar daca e veche 15 ani ... . O masina daca e ingrijita te tine foarte mult timp .

Edited by funnkylov3, 27 January 2015 - 14:00.


#11
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,906
  • Înscris: 09.12.2004

View PostOctavian___, on 27 ianuarie 2015 - 00:21, said:

Inchide-o/deschide-o  manual de cateva ori , da cu ceva spray WD40 la usa chiar la mecanism (are ceva senzor/contacte si acolo) tranteste-o de cateva ori si incearca din telecomanda, poate da rezultat.

La mine nu se mai deschidea... asa mi-a reparat-o nasu si merge perfect Posted Image
buba a fost din switchul ala de la hayon; in rest am incercat si eu sa fac ce imi e mai usor :D

tu ai cheie briceag sau cheie normala?
chiar daca ai cheie normala e posibil sa ai inchidere si sa poti folosi o cheie briceag.
pe una din fostele masini am avut alarma aftermarket si am eliminat-o instant dupa ce am constatat ca eu voiam masina deschisa si geamurile lasate si ea avea alte dorinte: sa o inchida inclusiv geamurile (la RAR, noroc ca a fost pe faza tipul de acolo si a bagat mina pe geam sa ia cheia)
avind doar inchidere am luat din dez senzori si goarna si am completat inchiderea oem cu tot cu alarma oem ;)
acelasi lucru o asteapta si pe actuala care are doar inchidere din fabrica (Slava Domnului ca nu au bagat si altii labutele in fire)
La radio sint 2 plusuri care in cele mai multe cazuri trebuiesc inversate in cazul radiourilor aftermarket.
Sa nu mai zic ca din radio pleaca spre antena 12v pt alimentarea amplificatorului si ar mai trebui sa ai acolo un fel de filtru extern pt ca oem stie, aftermarket nu.
Poti face si o diagnoza sa vezi daca iti functioneaza switchurile ca si pe acolo poate ai probleme...
Evident ca acel calculator din usa sofer este master si daca in el intra volti aiurea, aiurea vor fi si comenzile.
De aia e cel mai bine sa mergi la cineva care stie ce sa faca cu firele
De unde esti ca poate primesti o recomandare?!?!?

#12
funnkylov3

funnkylov3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.02.2013
Am incercat alt casetofon , mai vechi putin , si cu acel casetofon merge perfect , dar cu asta nu , probabil e de la casetofon , dar nu pot sa imi dau seama cum , si ce legatura are casetofonul cu inchiderea ...
Am avut cheie normala , acum am cheie briceag .
Nu stiu daca masina are s-au nu , adica inainte , puteam inchide doar cu cheia in portiera .

#13
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,906
  • Înscris: 09.12.2004
cheie briceag oem sau aftermarket?

#14
funnkylov3

funnkylov3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.02.2013
Aftermarket , am primit 2 chei la modulu de inchidere centralizata.
Ca sa nu mai deschid alt topic , intreb aici , a venit timpul sa schimb uleiul , masina e un golf 4 1.9 tdi alh , are 235000 km , acum am castrol 10w40 magnatec , as vrea sa trec pe alta firma de ulei si vroiam sa intreb , daca are ceva sa trec pe 5w40 , la multe service-uri mi-au recomandat 5w40 . Ma gandeam la firma liqui moly .

Edited by funnkylov3, 27 January 2015 - 17:26.


#15
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,906
  • Înscris: 09.12.2004
ia alt brand, 5w40

poate ai ceva setari, sa apesi de doua ori pe inchidere?!? (un fel de functie din calculatorul de confort oem, deschizi o data se deschide usa sofer, dai de doua ori deschizi si la pasageri)

#16
funnkylov3

funnkylov3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.02.2013
Deci cand am casetofonul pus degeaba apas o doata de 2 ori ca tot la fel se intampla , daca il scot , si apas de 2 ori masina se armeaza , se aprinde beculetul rosu si nu se poate deschide prin interior .
Am zis mai sus ca am pus un alt casetofon si a mers , sa inchis toate usile si se armeaza cu celalalt casetofon . Ce am observat ca la casetofonul mai vechi cu acelasi mufe , unde vine bagata mufa neagra lipsesc 2 pini , la celalalt sunt toti pini si ma gandeam ca poate de asta face asa din cauza pinilor.

Edited by funnkylov3, 28 January 2015 - 15:30.


#17
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,906
  • Înscris: 09.12.2004
de udne esti?

#18
funnkylov3

funnkylov3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.02.2013
Sunt din Suceava , dar momentan sunt in Targu Mures.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate