Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandare dual sim full active

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004
caiet de sarcini Posted Image

1. DSFA

2. ecran 5'' pana in 6"

3. pret pana la 1.500 Ron

4. durata cat mai mare a bateriei



nu ma intereseaza jocuri sau filme pe telefon (poate 2 zile?)

in principal e pentru vorbit in 2 retele (digi + vodafone/orange)

secundar pentru navigat pe net/email, sa zicem 1/2 maxim 1 ora pe zi  si asta  nu in fiecare zi



edit: scuze, am postat cu un topic mai jos, rog un moderator sa il mute la locul potrivit

Edited by data, 26 January 2015 - 22:10.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
HTC one M7 dual sim are ecran prea mic

Edited by gumball3000, 26 January 2015 - 23:05.


#3
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 14.02.2010
Nokia are o aplicatie Smart Dual Sim care permite redirectionarea intre SIM-uri, astfel nu pierzi apeluri pe SIM-ul inactiv in timpul convorbirii pe celalalt.

#4
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
Nokia, in afara de 535 (care nu e stralucit la autonomie) nu are nici un model dual sim mai mare de 4.7".

#5
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
De ce vrei neaparat dual sim activ? ca sa ai teoretic ambele simuri online e nevoie ca cel putin unul din ele sa fie abonament pentru a redirectiona pe cealalt in timpul convorbirii. mi se pare un compromis ok. Eu asa am avut si chiar nu am avut probleme.

#6
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Lenovo Vibe Z K910. Nu stiu cum sta la baterie, in rest credca se incadreaza.
Cum s-a scris mai sus, gandeste-te daca intr-adevar ai nevoie de dual active. Redirectionare when not reachable sau mesagerie vocala si nu pierzi apeluri.

#7
jafjaf

jafjaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 28.11.2009
Huawei honor 6.
Ram 3gb-rom 16 gb
Baterie 3100 mAh.

Edited by jafjaf, 27 January 2015 - 10:17.


#8
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

 jafjaf, on 27 ianuarie 2015 - 10:13, said:

Huawei honor 6.
Ram 3gb-rom 16 gb
Baterie 3100 mAh.

in locurile in care am gasit sub 1500 ron scriau ca este single SIM, variantele dual SIM sunt mai scumpe

 Drag0n_X, on 26 ianuarie 2015 - 23:50, said:

De ce vrei neaparat dual sim activ? ca sa ai teoretic ambele simuri online e nevoie ca cel putin unul din ele sa fie abonament pentru a redirectiona pe cealalt in timpul convorbirii. mi se pare un compromis ok. Eu asa am avut si chiar nu am avut probleme.

ce se intampla daca sunt pe net (eventual navigare GPS)? insemana ca cealalta cartela este inactiva  ...mai poti fi apelat?
si alte situatii in care ai nevoie de ambele cartele simultan, cred ca mai sunt si altele


si mai este un aspect, nu stiu daca este adevarat sau doar o impresie  personala
am senzatia ca avand 2 antene si 2 circuite separate ... ar avea o receptie mai buna in zonele cu semnal slab


poate ne ajuta un coleg mai priceput decat mine si la aceasta intrebare

#9
geronimo72

geronimo72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 08.12.2010
daca ai un sim "master"(abonament, de ex), iar celalalt e o cartela prepaid(pe care doar primesti apeluri/sms si o incarci o data pe an ca sa nu pierzi nr), DSFA isi dovedeste din plin utilitatea! caci pe simul fara credit nu poti redirectiona apelurile primite si nici activa mesageria! ;)

eu am un HTC One SU t528w din vara trecuta...si sunt multumit de el. a mai facut el unele figuri(fiind un model exclusiv pt piata asiatica, are unele "incompatibilitati" cu retelele europene), dar s'au rezolvat la garantie. din pacate nu se incadreaza in cerintele tale, avand ecranul de 4.3"... :(

#10
Schumy_abc

Schumy_abc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.11.2008
Si eu vreau sa gasesc ceva de genul, dar modelele DSFA sunt foarte putine in general. Vad ca multi isi dau cu parerea legat de necesitatea variantei active, dar nimeni nu se gandeste ce faci atunci cand ai o cartela personala si una de servici. Varianta cu redirectionatul costa bani, chestie pe care nu toata lumea o agreaza. Sa vorbesti cu sotia sau un aproapiat, pentru 1-2 minute, si fix atunci sa primesti un telefon important de la un posibil client si sa para ca ai telefonul inchis in timpul progamului de servici nu e o optiune(se mai poate intampla si la volan sa nu ai semnal, dar cand esti la birou e altceva). Si de varianta cu doua telefoane, eu cel putin m-am saturat.

Ce aproape se incadreaza in ceea ce vrei tu e HTC One M7 Dual Sim 802W. Singurul inconvenient e ca are ecran de 4.7 fata de 5 cat ai zis tu minimul. In ultimele saptamani era redus la 1600 la Emag, iar in 27-29 ianuarie a fost 1430lei redus in timpul unei promotii. Azi este 1700 neredus, dar se va mai ieftini(eu il urmaresc din noiembrie si atunci era 2000). Legat de baterie, trebuie sa te gandesti ca in el sunt defapt 2 telefoane(2 antene separate si circuitele aferente, unul pentru fiecare SIM), dar are o singura baterie. Deci durata de viata depinde de cat de mult il folosesti.

Galaxy Note 3 N9002, varianta dual-sim era DSFA. E foarte mare(poate prea mare pentru purtat in buzunar) si mai greu de gasit.

Samsung Galaxy S5 DUOS in varianta G9008W(ce se vinde la noi e alta varianta si e dual sim stand-by). Destul de scump si mai greu de gasit, dar in rest se incadreaza in cerintele tale.

De Huawei sau Lenovo nu ma pot pronunta(nu ma atrag).

#11
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

 Schumy_abc, on 02 februarie 2015 - 09:06, said:

ce faci atunci cand ai o cartela personala si una de servici.
Angajatorul iti da SIM-ul fara telefon? :)

#12
trica22

trica22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 13.02.2011
Unde lucrez eu firma (1600 angajati) ne da SIM fara telefon, daca ii intreb de telefon imi zice ca e imposibil sa nu am pe acasa un model mai vechi sa-l folosesc cu SIM-ul lor.

#13
Mikelis75

Mikelis75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.08.2014
Samsung Note3 N9002-DSFA este de apreciat, insa nu are 4G, detin acest telefon, este in garantie pana in ianuarie 2018 si il vand la un pret rezonabil- 1050 lei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate