Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Primul sistem Hi-Fi

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ddhex

ddhex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.01.2015
Salut

M-am hotarat sa imi cumpar un sistem Hi-Fi in perioada urmatoare. Cum nu am deloc cunostinte in ceea ce priveste am inceput sa caut reviewuri si sa citesc pe forum. Aici am gasit cele mai multe informatii, si m-am hotarat sa mai cer ceva opinii inainte de a lua o decizie.

Datele problemei sunt:

buget: aprox. 2500RON
spatiu: camera apartament cu suprafata 4 / 4,5 m
sursa: nu am momentan dar i-au in considerare un cd player si un pc cu placa de sunet cu iesire analogica. Nu se vor considera in buget, le voi achizitiona ulterior.
utilizare: muzica, dar nu m-ar deranja sa pot face upgrare la 5.0 sau 5.1 in viitor. Totusi prioritatea va fi stereo, iar genurile variaza de la rock la reggae, electro si altele.

Din ceea ce am citit cel mai bine in cerintele de mai sus se incadreaza urmatoarele:

https://www.avstore....tique-ex-202-1/

Am vazut unele configuratii formate din boxe si amplificator, iar unele formate din boxe si receiver. Nu prea am inteles care e diferenta, si ce ar fi mai bine sa aleg.

La auditie nu am fost inca, dar voi merge sigur inainte sa achizitionez.

#2
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
Nu e nici un upgrade de la stereo la 5.0 sau 5.1 (mai multe nu inseamna mai bine, pentru muzica).

In bugetul tau Hi-Fi inseamna:

https://www.avstore....ated-amplifier/
https://www.avstore....or-supreme-802/

#3
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
e bun ce ai ales pana acum .
diferenta dintre amplificator si receiver o cunosti ?
apoi , poti folosi boxele intr-un sistem multicanal dar un receiver abordabil ca pret , pe stereo o sa sune slab . nu neaparat ca putere cat ca si calitate .

#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Receiverul e de obicei multicanal ,5.0,5.1,7.1,etc. Receiverul se ocupa atat cu semnale audio cat si video ,avand intrari audio diverse anlogice si digitale si intrari video ,de obicei digitale (HDMI). Receiverul are si tuner ,diverse DSP-uri pe audio ,scalre de imagine video ,alte facilitati A/V(bass management ,room correction/calibration ,etc).Alte facilitati sunt de gen networking ,conectivitate wireless cu diferite device-uri si protocoale.
Receiverul ,mai departe se conecteaza la randul sau la un display(TV ,proiector,monitor) de obicei prin conexiune HDMI
Mai exista si receivere stereo ,acestea de obicei nu au partea de conectica video.
Cat priveste link-ul tau ,pachetul ala e bun ,cu rezerva la amplificator ,pe care nu-l cunosc(interesant ca are intrari digitale). Propun amplificatorul din link-ul lui Proiectil. Oricum Mission-urile alea sunt peste Magnaturile MMS 802,ca detalii ,mai putin pe partea de bas.

Edited by edigee, 26 January 2015 - 22:18.


#5
ddhex

ddhex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.01.2015

View PostProiectil, on 26 ianuarie 2015 - 21:36, said:

Nu e nici un upgrade de la stereo la 5.0 sau 5.1 (mai multe nu inseamna mai bine, pentru muzica).

Ai dreptate. Ma gandeam la vizionare de filme, pentru ca oricum va fi conectat la PC. Dar nu e important

View Postserginho74, on 26 ianuarie 2015 - 21:38, said:

e bun ce ai ales pana acum .
diferenta dintre amplificator si receiver o cunosti ?
apoi , poti folosi boxele intr-un sistem multicanal dar un receiver abordabil ca pret , pe stereo o sa sune slab . nu neaparat ca putere cat ca si calitate .

Nu, tocmai de asta intrebam.

@edigee, mersi.

Daca merg acum pe statie, presupun ca nu este o problema sa adaug mai tarziu si un receiver stereo.
Ce receiver stereo s-ar integra ok cu restul boxele si aplificatorul de mai sus?

#6
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View Postddhex, on 26 ianuarie 2015 - 22:35, said:

Ce receiver stereo s-ar integra ok cu restul boxele si aplificatorul de mai sus?
Receiver-ul nu se integrează în niciun fel cu amplificatorul, folosești ori unul, ori altul, mai ales că nici nu se mai fabrică stereo. E adevărat ca modelele mai pricopsite au ieșiri din preamp, pentru amplificare externă, din receiver urmând să folosești funcțiile de decodare de semnal și alte câteva facilități, dar ajungem în bălării la multicanal, pentru că ți-ar trebui atâtea amplificatoare câte perechi de ieșiri ai, adică vreo trei-patru. Nu știu dacă ți-ai propus să cheltui atâția bani și să umpli camera de amplificatoare.
Poți totuși să faci o șmecherie, să legi un singur amplificator la ieșirile de preamp stânga și dreapta și să folosești receiver-ul ca DAC stereo, dar îți mai trebuie o pereche de boxe, pentru că va fi aiurea să le tot muți pe cele de stereo dintr-un aparat în celălalt.

Edited by Jean-Luc_Picard, 26 January 2015 - 22:59.


#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostJean-Luc_Picard, on 26 ianuarie 2015 - 22:52, said:

Receiver-ul nu se integrează în niciun fel cu amplificatorul, folosești ori unul, ori altul, mai ales că nici nu se mai fabrică stereo.
Sunt o gramada acum stereo. Aproape toate firmele fac. Cu intrari digitale ,airplay ,networking si alte functii in trend cu moda. Cu iesire de subwoofer(dar fara management de bas(!)-cu exceptia unui model de la Outlaw). De fapt sunt amplificatoare stereo pur sange la care le-au pus un tuner plus restul de facilitati.
De exemplu ,lista de receivere stereo de la Yamaha.

Edited by edigee, 27 January 2015 - 00:38.


#8
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View Postedigee, on 27 ianuarie 2015 - 00:36, said:

Sunt o gramada acum stereo. Aproape toate firmele fac. Cu intrari digitale ,airplay ,networking si alte functii in trend cu moda. Cu iesire de subwoofer(dar fara management de bas(!)-cu exceptia unui model de la Outlaw). De fapt sunt amplificatoare stereo pur sange la care le-au pus un tuner plus restul de facilitati.
Ce chestie, eu n-am văzut niciunul și am scormonit o grămadă, că mi-am luat receiver anul trecut și nu cumpăr nimic până nu-l întorc pe toate fețele. Acum receiver înseamnă mai mult decât era pe vremuri amplituner-ul. Înseamnă intrări HDMI, înseamnă video, măcar pass through. Înseamnă calibrare automată și manuală. Trebuie să mă documentez mai bine, să nu dau informații greșite. Totuși mă miră că le fac, nu văd avantajul. Amplificator cu DAC? (Că nu știu câți ascultă radio, eu n-o fac, nu suport reclamele; și nici n-ai sonor de calitate cu o antenă de cameră între blocuri.)

Edited by Jean-Luc_Picard, 27 January 2015 - 00:55.


#9
ddhex

ddhex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.01.2015
Mi-a atras atentie si urmatoarea configuratie:

https://www.avstore....ustique-ex-222/

Sigur, e cu mult peste suma mentionata de mine, dar diferenta e asa mare intre mx-3 si mx-4? Am vazut ca amplificatorul are bluetooth, si din ce se lauda ei se aude destul de bine, . Se merita un amplificator cu bluetooth, sau se pierde mult din calitate, si e doar o strategie de marketing?

Si ca tot vorbeam mai sus de receiver stereo, zilele astea vad ca e la reducere asta:

http://www.emag.ro/s...f/pd/DXQVWBBBM/

Edited by ddhex, 27 January 2015 - 09:45.


#10
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
ddhex, in primul rand neaparat sa mergi la auditii, doar asa vei veni acasa cu ceea ce suna cel mai bine (pentru tine, evident) in banii platiti.

In al doilea rand, daca vei folosi ca sursa cu precadere pc-ul, atunci iti sugerez sa iei in calcul un amplificator cu DAC inclus, adica precum acel BC Acoustique, insa mai gasesti variante si de la yamaha (A-S301), Marantz (PM6005, cu care, insa, nu prea te mai inscrii in buget, doar el ocupand aproape tot bugetul), Magnat (MA-600, care, insa, din nou depaseste bugetul), iar ca boxe, sa nu cumva sa nu asculti si ceva din gama Zensor, de la Dali.

Cat priveste filmele, daca nu esti foarte pasionat de filme si nici nu detii filme pe suport original, chiar si-un sistem stereo este suficient. Si sistemele stereo sunt capabile sa amplaseze o scena in spatiu.

#11
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postddhex, on 27 ianuarie 2015 - 09:40, said:

Mi-a atras atentie si urmatoarea configuratie:

https://www.avstore....ustique-ex-222/

Sigur, e cu mult peste suma mentionata de mine, dar diferenta e asa mare intre mx-3 si mx-4? Am vazut ca amplificatorul are bluetooth, si din ce se lauda ei se aude destul de bine, . Se merita un amplificator cu bluetooth, sau se pierde mult din calitate, si e doar o strategie de marketing?

Si ca tot vorbeam mai sus de receiver stereo, zilele astea vad ca e la reducere asta:

http://www.emag.ro/s...f/pd/DXQVWBBBM/
(Se) Merita un amplificator cu orice facilitate are pe el ,cu conditia ca amplificatorul sa-si faca treba bine .
La blutooth sunt oarece limitari ,largimea de banda echivaleaza cu maxim calitatea unor mp3-uri la vreo 256kbps.
HK-ul din al doilea link e urmasul unui model foarte laudat(HK 3390). Nu as recomanda totusi produsele recente de la HK datorita oarecaror probleme de fiabilitate ,desi ca sunet sunt foarte bune. Nu-mi inspira incredere nici sursele astea de alimentare noi (digitale -cred) care fac un aparat din asta sa cantareasca jumatate cat modelul vechi.

View PostJean-Luc_Picard, on 27 ianuarie 2015 - 00:42, said:

Ce chestie, eu n-am văzut niciunul și am scormonit o grămadă, că mi-am luat receiver anul trecut și nu cumpăr nimic până nu-l întorc pe toate fețele. Acum receiver înseamnă mai mult decât era pe vremuri amplituner-ul. Înseamnă intrări HDMI, înseamnă video, măcar pass through. Înseamnă calibrare automată și manuală. Trebuie să mă documentez mai bine, să nu dau informații greșite. Totuși mă miră că le fac, nu văd avantajul. Amplificator cu DAC? (Că nu știu câți ascultă radio, eu n-o fac, nu suport reclamele; și nici n-ai sonor de calitate cu o antenă de cameră între blocuri.)
Receiverele stereo noi nu mai au partea de video ,si bine fac. Au in schimb o serie de alte facilitati trendy.
DAC in amplificator e foarte util ,bineinteles cu conditia sa fie bun(sau bine implementat). Din fericire se folosesc DAC-uri destul de bune (Wolfson ,AKM ,BurrBrown) care suporta si hi-res, asa incat merita sa legi acolo un mediplayer sau chiar pc-ul(pe S/PDIF) tinand cont de calitatea scazuta a convertoarelor din placile de sunet sau din mediaplayere. Si un DVD player din ala de 100 RON din supermarket ,daca are din greseala iesire digitala e bine sa-l pui pe digital la receiver/amplificator daca cumva vrei sa asculti un CD pe el.

Edited by edigee, 27 January 2015 - 12:39.


#12
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View Postedigee, on 27 ianuarie 2015 - 12:29, said:

Receiverele stereo noi nu mai au partea de video ,si bine fac. Au in schimb o serie de alte facilitati trendy.
DAC in amplificator e foarte util ,bineinteles cu conditia sa fie bun(sau bine implementat). Din fericire se folosesc DAC-uri destul de bune (Wolfson ,AKM ,BurrBrown) care suporta si hi-res, asa incat merita sa legi acolo un mediplayer sau chiar pc-ul(pe S/PDIF) tinand cont de calitatea scazuta a convertoarelor din placile de sunet sau din mediaplayere. Si un DVD player din ala de 100 RON din supermarket ,daca are din greseala iesire digitala e bine sa-l pui pe digital la receiver/amplificator daca cumva vrei sa asculti un CD pe el.
Presupun ca un receiver stereo nu este gandit a fi folosit ca sistem pentru filme, nici macar cu downmix de la multicanal, asa ca nu stiu daca e bine, dar e logic sa nu existe video. La un multicanal vrei sa comuti si imaginea din surse multiple (STB, player de discuri, mediaplayer, calculator), chiar daca nu o procesezi deloc, nu doar sunetul.
Cand spui ca sistemele astea nu au bass management, te referi ca nu poti seta fronturile large/small si nu au crossover intern pentru subwoofer si stanga / dreapta? Daca da, mi se pare o mare lipsa. Eu unul nu mi-am luat receiver pentru a comuta imaginea, TV- ul are suficiente intrari HDMI, ci pentru a controla volumul si intarzierea pe fiecare canal si pentru a putea trimite toate frecventele joase doar la subwoofer, adica pentru a putea calibra sunetul in incapere, bineinteles incluzand amplificarea de rigoare, pentru a nu mai avea nevoie decat de boxe pentru un sistem complet. Mai e de interes o decodare de format multicanal, eventual chiar un upmix.
Asta cu ascultatul de CD cu muzica pe DVD player e riscanta. Pe Samsung BD-F7500, care nu e deloc o scula ieftina, desi figureaza in specificatie, nu am putut reda muzica de pe CD, pentru ca nu reuseste sa-l citeasca in mod continuu, ci se intrerupe cand "pierde sirul" si trebuie "sa-si aduca aminte" unde a ramas, ceea ce se repeta dupa un numar de secunde. E vorba despre CD-uri originale, matritate, nu inregistrabile. Ori iti iei un player multi-suport si multi-format adevarat, care lucreaza bine cu toate, ori un CD-player dedicat.

Edited by Jean-Luc_Picard, 27 January 2015 - 14:19.


#13
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostJean-Luc_Picard, on 27 ianuarie 2015 - 14:14, said:

Cand spui ca sistemele astea nu au bass management, te referi ca nu poti seta fronturile large/small si nu au crossover intern pentru subwoofer si stanga / dreapta? Daca da, mi se pare o mare lipsa. Eu unul nu mi-am luat receiver pentru a comuta imaginea, TV- ul are suficiente intrari HDMI, ci pentru a controla volumul si intarzierea pe fiecare canal si pentru a putea trimite toate frecventele joase doar la subwoofer, adica pentru a putea calibra sunetul in incapere, bineinteles incluzand amplificarea de rigoare, pentru a nu mai avea nevoie decat de boxe pentru un sistem complet. Mai e de interes o decodare de format multicanal, eventual chiar un upmix.

Da ,la asta ma refeream cu acel bass management.
Are doar asta ,si la amplificatoare are HK 990 dar alta e o uzina .e din alta liga.

Edited by edigee, 27 January 2015 - 15:58.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate