Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Teapa operator calculator

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
CristianN00

CristianN00

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 30.12.2013
In ultima vreme au aparut tot mai multe anunturi ca cel de mai jos. E o oferta prea buna sa fie adevarata… Trebuie sa trimiti mail la adresa din anunt, iar ei iti trimit un pdf cu titulul “Informatii”. In ala sunt o gramada de chestiuni psihologice cu care sa te atraga. Iti spune ca pt a te angaja trebuie sa parcurgi 12 cursuri/lectii, iti trimite cate una pe zi, si nu vor sa iti raspunda la nici o intrebare pana nu le parcurgi pe toate. Am citit pe un blog ca dupa ce le parcurgi iti cere sa cumperi o carte. Cel care a scris asta a zis ca aici s-a oprit si nu a cumparat cartea.
Cei care ati dat peste asa ceva ce stiti, este teapa?
Ce carte te pune sa cumperi?
Si dupa ce cumperi cartea ce se intampla mai departe?
Anuntul:
“Căutăm Operatori calculator pentru a ne promova proiectul!
Se lucrează comod, de acasă, 2-3 ore pe zi
Cerințe:
- cunoștințe minime PC
- necesar calculator
- conexiune internet
- răbdare
- seriozitate
Nu este necesară experiența.
Venitul este de 300$.
Dată fiind importanța excepțională a acestui proiect, dorim să folosim o metodă cu totul inedită și specială prin care să selectăm numai persoane extrem de serioase, dispuse să asimileze ceva nou și de viitor…….. “
Si alte chesti cu care sa te atraga, ca se lucreaza pt USA etc.
Inceputul pdf-ului Informatii:
“Bine ai venit!
Vei afla imediat detalii despre un proiect absolut unic la nivel mondial, un proiect în care este nevoie de oameni foarte serioși și foarte ambițioși. Suntem deja un fenomen în plină expansiune. Din ce în ce mai mulți oameni se hotărăsc să profite de această șansă, pentru că s-au convins de seriozitatea absolută a ofertei noastre. Mai întâi, trebuie să afli că, pe lângă câștiguri, în urma colaborării cu noi vei putea primi și ceva ce s-ar putea să te intereseze foarte mult. Ne facem datoria și te informăm. Noi oferim, pe lângă posibilitatea de a câștiga bani, și ceva de care foarte mulți oameni chiar au nevoie.” ……………………
“!!!EXTREM DE IMPORTANT!!!
În lecția 12 a acestui curs vei afla cu lux de detalii CUM câștigi cel puțin 300 de dolari lunar. Acești bani NU îi câștigi dintr-o rețea MLM sau dintr-un joc piramidal, ci îi câștigi numai din
efortul tău. După ce finalizezi cursul celor 12 lecții și te decizi să lucrăm împreună, poți încheia din start un contract care să îți garanteze fcă îți vei primi cu siguranță banii. De asemenea, tot după ce finalizezi cursul celor 12 lecții, îți voi prezenta, dacă dorești, o dovadă foarte clară de plată, respectiv o copie scanată după un extras de cont bancar.”

#2
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
In anunturi, oferta se traduce de cele mai multe ori prin"teapa"

#3
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
e lesne de inteles ca e teapa
cine nu se prinde merita sa plateasca cele 12 lectii

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

View PostCristianN00, on 26 ianuarie 2015 - 18:46, said:


În lecţia 12 a acestui curs vei afla cu lux de detalii CUM câştigi cel puţin 300 de dolari lunar.
Zi-le sa iti dea direct continutul celei de-a 12-a lectii si gata.

#5
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Eu zic sa-i mai tii in sah...pina la lectia 12.

Sa nu te muste sarpele de limba si sa dai ceva bani...Posted Image
Vezi ca tu trebuie sa iei bani de la ei nu invers!

#6
CristianN00

CristianN00

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 30.12.2013

View PostKroghy, on 26 ianuarie 2015 - 18:58, said:

e lesne de inteles ca e teapa
cine nu se prinde merita sa plateasca cele 12 lectii
Cele 12 lectii sunt gratuite, iti trimite cate una pe zi. Dupa, te pune sa cumperi o carte, si mai departe nu stiu ce se intampla

#7
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
pai nu se intampla nimic deosebit
prostul plateste si cel destept ia banii, nu e nimic deosebit, ba chiar e ceva normal si firesc
prostul ramane cu banii dati si cu o carte despe cum a fost prostit si cum sa prosteasca pe altii mai departe
reteta mai clasica de atat e greu de inventat

Edited by Kroghy, 26 January 2015 - 19:10.


#8
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Parca a mai fost un topic similar al unui user care cred ca renuntase pe parcurs la acest curs si intreba care e finalul. Cred.

Pe aici, de la postarea 5 in jos.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Da-mi adresa ca incerc eu. Nu mi-e greu sa trimit un mail de pe telefon.
Te anunt in 12 zile cum e.
Nu am ce pierde ca "nu am bani de dat".

#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pai nu-i clar? 300$ pt 2-3 ore/zi, stand acasa-n pat, fara scoala, calificare. Daca lucrezi 8 ore, faci 1000$/luna. :) Cine-i prost sa te plateasca atat, cand altii sapa santuri pt 1000 lei/luna? Toate "ofertele" de genul asta au un final tragic: esti pus sa cumperi ceva, fie o "interfata speciala", fie o carte. Important pt ei e sa le trimiti banii, apoi nu mai auzi de ei, sau esti declarat "necorespunzator". Posibil ca acea carte sa fie o carte postala, in care sa scrie "Daca vrei sa castigi comod 300$/luna, incearca si tu sa-i prostesti pe altii, asa cum te-am prostit noi pe tine!".

#11
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
Ei, astea sunt ca tepele care se dadeau acum 10 ani, la ziar...''cautam operator facturare, sau munca de acasa, tot ce faci e sa completezi niste formulare, 300 de euro pe luna, blabla...trebuia sa comanzi un starter kit, sau sa cumperi o carte, ceva de genu'. Si cartea era de fapt un indrumar despre cum sa fabrici mobila pe care apoi sa o vinzi, sau starter kitul era o trusa de margele, pe care urma sa le vinzi cu sume aberante, unor clienti pe care trebuia sa-i gasesti, si tot asa...

#12
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Reteta de teapa:

View PostCristianN00, on 26 ianuarie 2015 - 18:46, said:

In ultima vreme au aparut tot mai multe anunturi ca cel de mai jos. E o oferta prea buna sa fie adevarata…

View PostCristianN00, on 26 ianuarie 2015 - 18:46, said:

Am citit pe un blog ca dupa ce le parcurgi iti cere sa cumperi o carte. Cel care a scris asta a zis ca aici s-a oprit si nu a cumparat cartea.

View PostCristianN00, on 26 ianuarie 2015 - 18:46, said:

Aceşti bani NU îi câştigi dintr-o reţea MLM sau dintr-un joc piramidal, ci îi câştigi numai din efortul tău.

Cireasa de pe tort: tot felul de chestii "gratuite".

Voi inca nu ati invatat ca informatiile pretioase/reale/folositoare NU sunt gratuite?

Edited by dexterash, 26 January 2015 - 19:32.


#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Am primit pm de la initiator cu adresa de mail.
Am trimis.
Va tin la curent

Chiar ti-a fost frica sa trimiti un mail?

#14
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postdorin_2k, on 26 ianuarie 2015 - 19:34, said:

Chiar ti-a fost frica sa trimiti un mail?
Unii sunt satui de SPAM :).

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Marchezi o singura data spam si scapi.

#16
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
De pe o adresa... cum crezi ca se fac "bazele de date cu e-mailuri"? Prin astfel de colectari si schimbari intre oamenii de "bine" care ofera diverse carti gratuite&alte informatii prin Internet la un click/email distanta.

Edited by dexterash, 26 January 2015 - 19:49.


#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
cat costa cartea?
oricum, subtire teapa.
la un moment dat am participat la un show fenomenal, teapa delfin international.
si asttia vindeau o carte, la doar vreo 2200 euro.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WSK8sx5Zzjk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postdorin_2k, on 26 ianuarie 2015 - 19:47, said:

Marchezi o singura data spam si scapi.

cand oricum ai casuta de spam plina, ce mai contaza un spam in plus?

#18
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Astea fac parte din țepele legale. Ceva gen Readers Digest care te prosteau ca ai câștigat deja dar trebuia să cumperi o carte la un preț piperat ca să intrii în concurs. Așa și aici. Numai puneți botul la vrăjeli. La cum am eu timp berechet liber aș fi fost milionar până acum daca erau astea reale.

Edited by gerbil, 26 January 2015 - 19:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate