Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Despăgubire daune de la autorul accidentului

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
Steauaboy95s

Steauaboy95s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 01.10.2009
Menționez de la început ca ei nu am fost de acord cu combinația asta și uite ca pana la urma, inevitabilul s-a produs, iar acum trebuie să găsesc O soluție..
Am o prietenă,  a intrat la 3 facultății, plătește doua, una e la buget, învață bine, isi plătește facultatea singura șamd.
S-a apucat și de școala de șoferi, iar taică-său a vrut sa O răsplătească cumva, asa ca a făcut un credit și i-a luat un Ford Fiesta la 3500 euro, în care s-au mai investit aprox 600 euro lucrări de mentenanță. În fine. Fericire maxima, dar încă nu are permis.
Avem un prieten comun, a lovit masina maicasii, a făcut-o praf, iar maicasa nu avea casco, și cum e vorba de 40 000 euro, au rămas fără masina. De aici a venit combinația, cu care eu nu am fost de acord, să îi împrumute masina ei pe perioada cat nu are permis fata, cu condiția să o ducă pe ea unde are nevoie când are nevoie. Bun, doar ca băiatul respectiv s-a gândit el sa facă need for speed pe pod la Fundeni, și a depășit pe contrasens și s-a lovit frontal cu o altă mașină, amândoi răniți, în fine. A făcut ambele mașini praf. Bineînțeles ca RCA ii expirase cu doua zile înainte, ca el e smecher și nu ii trebuie.
Așa că la ora actuala el are de plătit doua mașini, pe a lu ala și a ei. Întrebarea mea e cum sa fac, ce proceduri implica sa îl forțez pe ala sa ii achite masina ei, pentru ca el nu are un loc de munca și acum o da cotită ca "o sa rezolve el" dar el nici măcar nu A ridicat masina de la daune cu platforma pentru ca "nu are bani"
Prin urmare ce soluții sunt, pentru ca taicasu în momentul de fata plătește pt o masina ce nu mai exista.
Mulțumesc Anticipat

#2
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
Stai linistit , masina aceea se 40.000 are asigurare casco , nu plateste nimeni nimic.
Cat desprefiesta, asta este, a decedat subit , va trebui sa stricati prietenia si sa va vedeti in continuare de viata .
Pune o lumanare, ca in timpul accidentului prietena ta nu era pe locul din dreapta fata.

Mai pune o lumana ca datorita accidentului , probabil inca nu esti " chit " cu amicul respectiv .
Cat despre 3 facultati, spune-i prietenei tale sa mai taie din ele .

Edited by tiopedi, 26 January 2015 - 17:27.


#3
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Eu cred ca veti recupera praful de pe toba... In viata mai si pierzi.... din pacate.
Spune-i prietenei, care face 3 facultati, ca n-ar minte nici cat un gugustiuc, cand imprumuta o masina aluia care i-a facut-o praf si pe a maica-sii.

#4
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
Mai exact ala trebuie sa aschite si daunele celui pe care l-a lovit (ai zis ca avea RCA expirat), si daunele la fiesta - pe care e foarte probabil sa nu le mai vezi ever. Daca s-a lasat cu prietena ranita, il poate da in judecata sa-i ceara daune, da' ii trebuie ceva certificat medico-legal.

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cum presupun ca e exclus sa mai faci ceva din epava - vinduta cui o vrea cu cit o vrea si viata merge mai departe.
Daca ar avea vreo proprietate ai putea intra putin in el, dar oricum slabe sanse.

#6
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
Masina si femeia nu se imprumuta!

#7
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
ei, nu se imprumuta femeia .
Si tu acum . Daca ea nu are permis , asta inseamna cu nu mai circula ?

#8
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
...of pana sa scriu mi-a luat-o Volvo inainte...
Eu am invatat de la batrani ca femeia si masina nu se imprumuta.
Cine nu are batrani sa-si cumpere.

View Posttiopedi, on 26 ianuarie 2015 - 17:36, said:

ei, nu se imprumuta femeia .
Si tu acum . Daca ea nu are permis , asta inseamna cu nu mai circula ?
bine, imprumuta tu femeia dar macar masina nu o da

antevorbitorii au avut dreptate:
1. nu mai vezi nici masina si nici bani, puteti sa va luati adio de la fiesta
2. fiti bucurosi ca nu ati fost si voi in masina
3. fiti bucurosi ca prietenia cu acel individ v-a costa numai cateva mii de euro, se putea si mai rau
4. degeaba face 3 facultate daca nu si-a dat seama ca nu trebuie sa-i dea masina unuia care tocmai a facut praf pe alta
5. puteti sa-l dati in judecata dar slabe sanse de castig

Edited by Kroghy, 26 January 2015 - 17:41.


#9
RUN_SLOWLY

RUN_SLOWLY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 29.11.2014
Eu nu înțeleg cum sa dai mașina pe mana unuia care le are cu făcutu praf???

Edited by RUN_SLOWLY, 26 January 2015 - 17:42.


#10
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
o fi jurat pe rosu (de la semafor) ca se face baiat cuminte si ei l-au crezut Posted Image

Edited by Kroghy, 26 January 2015 - 17:43.


#11
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008

View Posttiopedi, on 26 ianuarie 2015 - 17:36, said:

ei, nu se imprumuta femeia .
Si tu acum . Daca ea nu are permis , asta inseamna cu nu mai circula ?
S-o fi nascut in masina ...

#12
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Individu' ala de a facut praf ambele masini, o fi vreun sociopat/psihopat.
Sociopatii/psihopatii au o carisma anume ce le ofera putere de convingere sa faci exact ce nu trebuie.

Vorba unora de aici

Quote

fiti bucurosi ca prietenia cu acel individ v-a costa numai cateva mii de euro, se putea si mai rau


#13
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,877
  • Înscris: 12.03.2009

View PostSteauaboy95s, on 26 ianuarie 2015 - 17:18, said:

... need for speed pe pod la Fundeni, și a depășit pe contrasens și s-a lovit frontal cu o altă mașină, ....
Pe 19.01.2015?

#14
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014

View Postmisu78, on 26 ianuarie 2015 - 18:34, said:

Pe 19.01.2015?

Tu erai soferul celeilalte?

#15
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008

View PostKroghy, on 26 ianuarie 2015 - 17:37, said:

... degeaba face 3 facultati daca nu si-a dat seama ca nu trebuie sa-i dea masina unuia care tocmai a facut praf pe alta
+1
Taica-su e prost rau, nu cred ca fata a decis sa dea masina fara acordul tatalui

#16
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
cum dracu sa imprumuti masina unuia care a mai facut praf inca una?
cred ca te invarti intre cercuri nu prea stralucite, dar, cine seamna se aduna, nici tu nu esti mai breaz.

#17
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
Cata minte trebe sa ai sa termini un liceu , si  apoi  sa "  faci " 3 facultati concomitent ?
Cica una la buget si celelalte 2 la taxa .
Pai abia acum a venit sesiunea, peste 2 saptamani va trebui sa plateasca 3 " taxe "
Sunt curios daca a platit taxe pentru intregul an sau doar pentru primul semestru .
normal ca tac-su este vinovatul principal, el este cel care -i finanteaza excentricitatile . Bine , el ai da banii cash iar ea cu manutele sale merge la caseria facultatilor sa-si plateasca taxa .
Presupun ca tot ea s-a ocupat de cumpararea fiestei si de ratarea examinarii la scoala de soferi . Nu a avut timp draguta vara trecuta ca a fost in concediu pre-studii superioare .

Edited by tiopedi, 26 January 2015 - 19:29.


#18
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

View PostKroghy, on 26 ianuarie 2015 - 17:37, said:

5. puteti sa-l dati in judecata dar slabe sanse de castig
Slabe sanse de recuperat banii imediat dar asta nu inseamna ca nu puteti sa-l dati in judecata si sa castigati procesul care ii va pune poprire pe salariu cu maxim cat prevede legea lunar.
Crezi tu ca daca banii vor veni putini cate putini nu sunt bine veniti multi ani de aici incolo?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate