Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Unde e cel mai bine sa fac expertiza medico-legala ?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Oxytocin

Oxytocin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 12.01.2015
Am de ales intre Galati si Tulcea sa fac o expertiza medico legala.M-ar interesa cat ar fi tariful prestat pentru un diagnostic schizofrenie paranoida pe care il am in prezent si unde ar fi mai bine sa merg sa o fac.In Tulcea sunt experti de nivel II si III iar in Galati sunt si de nivel I.Vreau sa ies din evidenta persoanelor cu handicap.

Edited by Oxytocin, 26 January 2015 - 17:23.


#2
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
Daca de rezultatul acestei expertize depinde cuantumul pensiei de boala pe care o primesti , atunci mergi  acolo unde  doctorii primesc atentii .
Daca persoana respectiva trebuie musai sa fie internata la  cucu-bau , aplica iarasi primul sfat .
Daca Nu trebuie internata persoana respectiva atunci aplica iarasi pasul 1 .

Edited by tiopedi, 26 January 2015 - 17:00.


#3
Oxytocin

Oxytocin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 12.01.2015

 tiopedi, on 26 ianuarie 2015 - 16:59, said:

Daca de rezultatul acestei expertize depinde cuantumul pensiei de boala pe care o primesti , atunci mergi  acolo unde  doctorii primesc atentii .
Daca persoana respectiva trebuie musai sa fie internata la  cucu-bau , aplica iarasi primul sfat .
Daca Nu trebuie internata persoana respectiva atunci aplica iarasi pasul 1 .

Nu e cazul meu sa dau atentii.Vreau sa ma angajez .Pot obtine hartie sa ma pot angaja dar vreau sa scap de acest diagnostic !

 gumball3000, on 26 ianuarie 2015 - 17:02, said:

Nu am luat nimic in gluma, dar asa se intelege din primul mesaj.


Nu ai luat in gluma ? Atunci la ce instigi ? Ilegalitate ?

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Intrebare:
Suferi de schizofrenie paranoida?

#5
Oxytocin

Oxytocin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 12.01.2015

 lex404, on 26 ianuarie 2015 - 17:07, said:

Intrebare:
Suferi de schizofrenie paranoida?
am acest diagnostic.

#6
Mata2

Mata2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.07.2010
Daca ti s-a pus acest diagnostic , e greu de scapat de el. Poti eventual sa obtii vre-o hartie de la experti in care sa specifice ca esti remis. Adica, intr-o traducere simplista, nu mai manifesti acele comportamente pentru care ai fost incadrat la schizofrenie-paranoida.

#7
Oxytocin

Oxytocin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 12.01.2015

 Mata2, on 26 ianuarie 2015 - 17:24, said:

Daca ti s-a pus acest diagnostic , e greu de scapat de el. Poti eventual sa obtii vre-o hartie de la experti in care sa specifice ca esti remis. Adica, intr-o traducere simplista, nu mai manifesti acele comportamente pentru care ai fost incadrat la schizofrenie-paranoida.


Ce ar mai trebui sa fac in afara de aceasta expertiza dupa ce  din aceasta ar reiesi ca sunt sanatos mental ? Sau de ce mai depinde scoaterea mea din evidenta persoanelor cu handicap ?

Edited by Oxytocin, 26 January 2015 - 17:29.


#8
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
Cum ai ajuns la concluzia ca o astfel de expertiza va spune ca esti sanatos mintal ?

#9
Oxytocin

Oxytocin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 12.01.2015

 tiopedi, on 26 ianuarie 2015 - 17:29, said:

Cum ai ajuns la concluzia ca o astfel de expertiza va spune ca esti sanatos mintal ?

te rog sa mi spui daca esti avizat sau ai vreo cunostinta in legatura cu acest domeniu pentru ca acest sfat l-am primit de la domnul doctor pshiatru de care apartin.Poate nu e suficient doar acest lucru dar cred ca e un prim pas destul de mare.

Edited by Oxytocin, 26 January 2015 - 17:34.


#10
Mata2

Mata2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.07.2010
Parerea mea e sa te adresezi comisiei care ti-a stabilit gradul de handicap si sa-i intrebi cum trebuie procedat pentru o re-evaluare.

Oricum, daca ai posibilitatea sa muncesti undeva, asta ar trebui sa fie primul pas. Fiindca felul in care te adaptezi si socializezi este esential in cazul unei expertize psihiatrice. Tu degeaba te duci acolo si spui ca te simti bine , asta nu va conta foarte mult....

#11
Oxytocin

Oxytocin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 12.01.2015

 Mata2, on 26 ianuarie 2015 - 17:45, said:

Parerea mea e sa te adresezi comisiei care ti-a stabilit gradul de handicap si sa-i intrebi cum trebuie procedat pentru o re-evaluare.

Oricum, daca ai posibilitatea sa muncesti undeva, asta ar trebui sa fie primul pas. Fiindca felul in care te adaptezi si socializezi este esential in cazul unei expertize psihiatrice. Tu degeaba te duci acolo si spui ca te simti bine , asta nu va conta foarte mult....

pot sa ma ajuti cu o cerere tip pentru a ma programa pe viitor la o astfel de expertiza medico legala? Deja am inceput sa lucrez dar maine sau poimaine ar trebui sa merg sa semnez contractul si sa mi se faca cartea de munca .

#12
Mata2

Mata2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.07.2010
In primul rand te duci la serviciu , sub nici o forma sa nu lipsesti de la servici ca sa te duci sa-ti rezolvi aceste probleme. Cand vei fi liber de la servici, te duci cu documentele medicale in baza carora ti s-a stabilit gradul de handicap exact la acea comisie care te-a examinat. Sper ca iti amintesti institutia.... Daca exista cereri tip, astea ti le dau ei.

Sau, alta varianta, te duci la psihiatrul tau curant, ii explici starea ta actuala nu mai este cea de la momentul in care comisia ti-a stabilit gradul de handicap, si ii ceri chiar lui o trimitere spre o re-evaluare psihiatrica la comisie.

Varianta a III-a, vorbesti cu apartinatorii tai (familia ta, sau acea persoana care a umblat pentru tine ca sa-ti obtina documentele de handicap), si ii convingi sa-ti dea documentele medicale si chiar sa te insoteasca la psihiatrul curant, ori chiar la comisie.

Cati ani ai ?
In prezent iei medicamente?
In ce grad de handicap ai fost inclus ?
Primesti tu sau familia bani sub forma de alocatie de handicap?

#13
Oxytocin

Oxytocin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 12.01.2015

 Mata2, on 26 ianuarie 2015 - 18:07, said:

In primul rand te duci la serviciu , sub nici o forma sa nu lipsesti de la servici ca sa te duci sa-ti rezolvi aceste probleme. Cand vei fi liber de la servici, te duci cu documentele medicale in baza carora ti s-a stabilit gradul de handicap exact la acea comisie care te-a examinat. Sper ca iti amintesti institutia.... Daca exista cereri tip, astea ti le dau ei.

Sau, alta varianta, te duci la psihiatrul tau curant, ii explici starea ta actuala nu mai este cea de la momentul in care comisia ti-a stabilit gradul de handicap, si ii ceri chiar lui o trimitere spre o re-evaluare psihiatrica la comisie.

Varianta a III-a, vorbesti cu apartinatorii tai (familia ta, sau acea persoana care a umblat pentru tine ca sa-ti obtina documentele de handicap), si ii convingi sa-ti dea documentele medicale si chiar sa te insoteasca la psihiatrul curant, ori chiar la comisie.

Cati ani ai ?
In prezent iei medicamente?
In ce grad de handicap ai fost inclus ?
Primesti tu sau familia bani sub forma de alocatie de handicap?


povestea este lunga si pe scurt ar fi ca nu am fost evaluat de o comisie ci doar am fost internat si neconsiliat dupa o tentativa de suicid cand aveam doar 19 ani iar apoi pe biletul de iesire din spital mi a fost pus acest diagnostic dupa ce am vrut sa mi pun capat zilelor iar  pe la inceputul internarii am  iesit din curtea spitalalui si m am urcat pe acoperisul unui bloc. N am sarit ! M-am dus apoi sa ma plimb prin oras in haine normale.A urmat o internare la cheie si o injectie care mi a sters jumatate de creier sau asta a fost impresia lasata. Prima tentativa a fost cu xanax (20 pastile)..Imi aduc aminte ca o doamna din spital mi a aruncat o hartie cu niste intrebari grila la care am raspuns foarte bizar din cauza depresiei in care ma aflam.Pastile mi s au prescris dar nu am luat in 6 ani decat 2-3 luni in total.Nu primesc nici un ban pentru acest handicap.Anul acesta fac 26 ani.

Gradul de handicap in care ma incadrez nu il stiu ,singura hartie pe care am acest diagnostic este biletul acela de iesire din spital,in care nu este specificat.

Edited by Oxytocin, 26 January 2015 - 18:33.


#14
Mata2

Mata2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.07.2010
Daca asta e tot, atunci nu ai certificat de handicap. Daca ai fost internat in spital urmare a unui episod psihotic, psihiatrii erau obligati sa-ti puna un diagnostic, altfel nu te puteau tine acolo.

Daca nu ai certificat de handicapat, nu ai de ce sa scapi, deci... iata ce simplu a fost!

Biletul ala de iesire cu diagnosticul ala n-are decat o valoare orientativa pentru alti psihiatrii, in caz ca vei mai ajunge pe mana lor, precum si o valoare de justificare pentru decontarea medicatiei.

Pentru incadrarea intr-un grad de handicap sunt mult mai multe demersuri de facut , si dupa cum spui, apartinatorii tai nu le-au facut.

#15
Oxytocin

Oxytocin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 12.01.2015

 Mata2, on 26 ianuarie 2015 - 18:40, said:

Daca asta e tot, atunci nu ai certificat de handicap. Daca ai fost internat in spital urmare a unui episod psihotic, psihiatrii erau obligati sa-ti puna un diagnostic, altfel nu te puteau tine acolo.

Daca nu ai certificat de handicapat, nu ai de ce sa scapi, deci... iata ce simplu a fost!

Biletul ala de iesire cu diagnosticul ala n-are decat o valoare orientativa pentru alti psihiatrii, in caz ca vei mai ajunge pe mana lor, precum si o valoare de justificare pentru decontarea medicatiei.

Pentru incadrarea intr-un grad de handicap sunt mult mai multe demersuri de facut , si dupa cum spui, apartinatorii tai nu le-au facut.
Bun.Si atunci de ce figurez in calculatorul doamnei doctor de familie ca avand acest diagnostic si este obligata sa mi l  treaca daca vreau sa mi eliberez o adeverinta medicala pentru angajare.

Cum arata un astfel de certificat ? Pot tine un asemenea secret parintii mei si sa primeasca si bani de pe urma mea fara ca eu sa aflu?
Mentionez ca am card de sanatate facut de tata.

Edited by Oxytocin, 26 January 2015 - 18:52.


#16
Mata2

Mata2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.07.2010
Figurezi in calculatorul medicului de familie fiindca de ceva ani datele noastre sunt centralizate in mod informatic.Medicul de familie nu isi asuma riscul de a nu mentiona acest aspect (schizofrenia paranoida) fiindca acesta este unul din cele mai grave diagnostice.

Dar daca diagnosticul tau a fost pus incorect, deja... discutam de altceva. Si eu nu exclud nici un diagnostic gresit, deoarece de obicei la prima internare nu se pune acest diagnostic. Poate ai avut mai multe internari? Ce medicatie ti s-a prescris?

#17
Oxytocin

Oxytocin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 12.01.2015

 Mata2, on 26 ianuarie 2015 - 19:06, said:

Figurezi in calculatorul medicului de familie fiindca de ceva ani datele noastre sunt centralizate in mod informatic.Medicul de familie nu isi asuma riscul de a nu mentiona acest aspect (schizofrenia paranoida) fiindca acesta este unul din cele mai grave diagnostice.

Dar daca diagnosticul tau a fost pus incorect, deja... discutam de altceva. Si eu nu exclud nici un diagnostic gresit, deoarece de obicei la prima internare nu se pune acest diagnostic. Poate ai avut mai multe internari? Ce medicatie ti s-a prescris?

Am mai avut un tratament cu seroquel(25 sau 50 mg) cateva luni .Am suferit o trauma cand eram mic si devenisem fricos.Prin clasa a 8-a.

Edited by Oxytocin, 26 January 2015 - 19:14.


#18
Mata2

Mata2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.07.2010
Seroquel pare a fi un medicament scump si compensat.

Au existat cazuri de coruptie in zona asta medicala, adica medicii fortau un diagnostic exagerat pentru a putea prescrie un medicament foarte scum si compensat.

Nu stiu care este situatia, dar daca tu nu ai schizofrenie paranoida ci un alt diagnostic, va fi foarte greu de dovedit..., dar nu imposibil.

Daca este asa, atunci intradevar, trebuie sa faci ceva....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate