Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Windows 8 - antivirus suplimentar

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
cobrast

cobrast

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 134
  • Înscris: 21.04.2014
De ce ar instala unii pe Windows 8 inca un antivirus suplimentar, daca acesta vine deja cu antivirusul MSE ?

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
- pentru ca updateurile de windows de multe ori sunt horror de aplicat
- ca nu au licenta...
etc

mie imi e suficient primul motiv

#3
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Nu vine cu MSE, se cheama Windows Defender si nu te protejeaza contra prostiei de exemplu, lucru foarte important pentru majoritatea turmei. De exemplu nu protejeaza deloc contra instalarii de extensii si toolbaruri nocive in browsere. Daca il folosesti impreuna cu Ad.Block Plus atunci totul e OK!

#4
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010
Si 7 vine cu MSE, in 8 se numeste defender

View Postrickysyv, on 26 ianuarie 2015 - 13:45, said:

Nu vine cu MSE, se cheama Windows Defender si nu te protejeaza contra prostiei de exemplu, lucru foarte important pentru majoritatea turmei. De exemplu nu protejeaza deloc contra instalarii de extensii si toolbaruri nocive in browsere. Daca il folosesti impreuna cu Ad.Block Plus atunci totul e OK!

pentru aia este UAC evident si un ad block este esetial in zilele noastre

Edited by MooF2010, 26 January 2015 - 13:46.


#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View PostMooF2010, on 26 ianuarie 2015 - 13:46, said:

este esential in zilele noastre
Este esential, dar nu infailibil, fiindca nu protejeaza de toate amenintarile informatice.
O solutie de tipul internet security protejeaza asat de malware cat si de atacuri din exterior, phishing, spam, pagini infectate sau care trimit catre continut periculos, etc.

#6
Costi87

Costi87

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.10.2013

View Postcobrast, on 26 ianuarie 2015 - 13:41, said:

De ce ar instala unii pe Windows 8 inca un antivirus suplimentar, daca acesta vine deja cu antivirusul MSE ?

Pentru ca este o porcarie (o simpla parere personala totusi).
Acuma depinde si ce comportament ai tu pe net, pe ce site-uri intri si tot asa. Daca esti genul care intra doar pe youtube/facebook/yahoo poti bine mersi sa stai linistit cu antivirusul default.  Daca esti genul care "merge" oriunde pe net si instaleaza diverse programe destul de des, atunci ai nevoie de un antivirus bun.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View Postcobrast, on 26 ianuarie 2015 - 13:41, said:

De ce ar instala unii pe Windows 8 inca un antivirus suplimentar, daca acesta vine deja cu antivirusul MSE ?

Poate este vorba despre efectul placebo,nu stiu.
Ce stiu este ca si eu folosesc Bitdefender Total Security pe Win 8.1.Ambele cu licenta.
Multi nu folosesc programe antivirus si nu se infecteaza niciodata.Altii folosesc si au mereu probleme.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Aoleu dar numai erori in topicul asta pana acum:

1. Nu se instaleaza ca antivirus suplimentar. In momentul instalarii unui alt antivirus, Windows Defender devine inactiv. Ca si cum nu ar mai exista. Altfel ar apare conflicte.
2. Windows 7 nu vine cu MSE ci cu Windows Defender - mai mult un antispyware total ineficient. Pe Windows 7 se poate instala MSE ca antivirus, sau oricare altul.
3. Windowsul Defender din 8 este defapt MSE-ul integrat, sub denumirea - pastrata de la 7 - de Windows Defender. Din pacate un pic castrat la setari.
4. Niciun antivirus nu protejeaza de instalarea de pluginuri in browsere. Aici doar utilizatorul se poate proteja singur folosindu-si bunul simt, sau poate folosi diverse programe gen SpywareBlaster care sa blocheze accesul la unele site-uri cu astfel de obiceiuri, sau sa foloseasca Adwcleaner ptr a le scoate.

Antivirusul din 8 e mai bun decat deloc - asigura o protectie destul de ridicata pentru virusii cunoscuti deja.
Dar cine vrea o protectie mult mai buna isi instaleaza un alt antivirus,evident.

#9
cobrast

cobrast

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 134
  • Înscris: 21.04.2014
Ce antivirus recomandati pentru Windows 8.1 ?

#10
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Nu instaleaza nimeni un antivirus suplimentar, ci doar un antivirus. Sau dupa caz, o suita de securitate.

Daca te uiti la teste concrete de pe site-ul av-test ( http://www.av-test.o...dows/windows-8/ ) o sa vezi ca MSE/Defender/whatever stie doar sa scaneze si sa blocheze cateva chestii simple, nu are module care sa asigure protectia precum un antivirus separat, fie el si gratuit. Eu recomand oricand un Avast Free sau ceva asemanator. Dar in final, fiecare face cum considera cu propriul PC.

#11
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

View Postcobrast, on 26 ianuarie 2015 - 14:22, said:

Ce antivirus recomandati pentru Windows 8.1 ?
Windows Defender. Eu asta folosesc la servici si blocheaza rarii virusi care apar pe stickurile primite de la altii.

Edited by Kroghy, 26 January 2015 - 14:33.


#12
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Despre Avast free: Daca ai net gigabite, nu treci de 30MB/s la download, indiferent ce/cum ai downloada (browser web, torrent, etc. Doar testele de viteza gen speedtest nu sunt afectate).
Bitdefender Internet Security si Avira nu te limiteaza, poti dascarca usor peste 70MB/s.
Se simte diferenta in unele cazuri. De exemplu, avand Avast instalat, am reusit sa descarc Battlefield 4 (are cca 40GB) de pe origin, si de patru ori mai lent decat o faceam daca aveam alt av ( ca bitdefender sau avira, pe care le-am mai folosit) si nu ma limita.
Acum am Avira free (mi-a expirat licenta la BIS, iar Bitdefender Free Edition isi ia mereu lumea in cap si-ti sterge/muta unele fisiere pe care el le considera periculoase, fara ca tu sa poti face ceva. Controlul tau asupra bitdefender free este ZERO) si pot copia si cu 80MB/s

Edited by Lolopoco, 26 January 2015 - 14:42.


#13
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Eu unul folosesc de 1 an si ceva Bitdefender Antivirus Free (cel cloud), e foarte light, are o detectie buna si nu te deranjeaza cu reclame sau pop-up-uri. Windows Defender il tin pe off.
In rest mai folosesc Firefox cu NoScript pentru a bloca scripturile pe paginile necunoscute. Cand accesez pagini necunoscute, aleg eu ce scripturi sa imi ruleze, iar daca sunt safe le pun pe lista buna si nu ma mai intreaba de permisiuni pentru scripturile principale ale site-ului.
Sunt multe site-uri care incarca 10-20 de scripturi, dar tu defapt ai nevoie decat de 2-3 scripturi maxim pentru a vizualiza site-ul in conditii optime. Restul sunt reclame, pop-up-uri, elemente java inutile etc.

Edited by antinVidia, 26 January 2015 - 15:00.


#14
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010

View Postcobrast, on 26 ianuarie 2015 - 14:22, said:

Ce antivirus recomandati pentru Windows 8.1 ?
http://forum.softped...tdefender-2015/

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Ptr antivirusi exista deja topic - http://forum.softped...osesti-in-2015/
N-are rost sa continuam discutiile aici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate