Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Prepay - noi reglementari ?

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
DarkMinion

DarkMinion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 08.11.2013
Am solicitat la Orange sa fiu trecut pe cartela prepay in locul abonamentului care il am de aproape 4 ani caci in cazul meu nu mai era justificat un astfel de abonament.
In prima faza mi s-a spus ca OK si ca voi fi sunat in 5 zile maxim.
Astazi cand am sunat eu (evident ca nu a sunat nimeni in cele 5 zile) mi s-a spus ca exista noi reglementari in ceea ce priveste cartela prepay si ca voi fi nevoit sa o incarc lunar, altfel voi pierde numarul.

Stie cineva mai multe despre acest lucru? Care mai e scopul unei carte prepay daca, in cazul in care uit sa  incarc dupa 30 de zile / nu am nevoie de ea 30 de zile, imi pierd numarul ?

#2
GaMeR

GaMeR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 15.04.2007
Pai ti-au zis si ei asa sa o incarci lunar sa nu simti lipsa abonamentului Posted Image ma indoiesc ca s-a scos perioada de gratie la cartelele prepay care poate fi si de 12 luni.

http://www.orange.ro...periods-ro.html

Edited by GaMeR, 26 January 2015 - 13:13.


#3
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
Am cartela prepay de cativa ani, s-a intamplat sa nu incarc o luna si n-am patit nimic. Sunt la alt operator, dar  regurile sunt aceleasi la toti (banuiesc).

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Pai nu se mai acorda gratie la transfer din abonament...asa ca practic au inchis manevra, nu mai merita. Prepay dedicat are in continuare gratie si tot...
Probabil e ceva nou cum au zis si ei, noi conditii in caz de transfer numar de pe abonament.

Am cautat pe net acum dar nu am gasit nimic clar, doar discutii mai vechi despre chestii asemanatoare patite si de altii mai demult.

Edited by andreic, 26 January 2015 - 13:16.


#5
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Baietii profita de pozitia aproape monopolista pe piata...
Eu sa fiu in locul tau as uita numarul si as apela la altii...

(dai un sms la prieteni si gata)

Edited by Quantum, 26 January 2015 - 13:13.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postandreic, on 26 ianuarie 2015 - 13:12, said:

Pai nu se mai acorda gratie la transfer din abonament...asa ca practic au inchis manevra, nu mai merita.
Pe bune? De cand e asa? Adica daca eu vreau sa-mi trec numarul de pe abonament pe PrePay si nu incarc intr-o luna, pierd numarul? Eu nu stiam de asa ceva.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Am cautat dar nu am gasit nimic clar insa am mai dat de discutii chiar pe forum legat de pierdut numar daca n-a incarcat...

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostQuantum, on 26 ianuarie 2015 - 13:12, said:

Eu sa fiu in locul tau as uita numarul si as apela la altii...

Am verificat, nu e un thread din 2007...
De ce sa renunti la numar?! Exista portabilitate!

P.S. Parca la erdesh era 6 luni valabilitate + 6 luni gratie cu o incarcare de 50 eurocenti. Sau era un euro?

#9
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009
Daca chiar e asa, porteaza abonamentul in alta retea pe prepaid si peste cateva luni inapoi in orange pe prepaid.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu nu am gasit ceva detaliat legat de asta, pe site scrie doar atat:




ce trebuie să știi despre migrarea de la abonament către Orange PrePay

La Orange, îți poți păstra numărul de telefon obținut în urma activării unui abonament, dacă la închiderea acestuia alegi să treci pe cartelă PrePay. Poți obține acest beneficiu în anumite condiții stabilite de Orange și cu respectarea condițiilor contractuale referitoare la închiderea abonamentului.

Dacă optezi să treci pe PrePay, se va activa automat opțiunea disponibilă în oferta de achiziție PrePay din ziua modificării contului. Vezi oferta curentă pe www.orange.ro/prepay/oferte-speciale/oferta-prepay-baza-ro.html.
Poți alege să primești credit în locul ofertei comerciale din acel moment, respectiv 5 euro credit . Pentru asta, trebuie să trimiți un SMS gratuit cu textul CREDIT la 321, imediat după activarea cartelei, pentru a se dezactiva opțiunea din ofertă și a primi în schimbul acesteia creditul de 5 euro.
Contravaloarea a 6,2 euro cu TVA, reprezentând oferta PrePay pentru care optezi (opțiune sau credit), se va regăsi pe ultima factură ce se va emite pe codul tău de abonat, după transferul numărului de pe abonament pe cartelă PrePay.

#11
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Corect, poti porta numarul in orice alta retea pe cartela si ai scapat de probleme. Apoi poti sa il portezi si inapoi in Orange.

#12
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014

View PostDarkMinion, on 26 ianuarie 2015 - 13:04, said:

[...]
In astfel de conditii (plata, incarcare  lunara)care mai este diferenta intre abonament si cartela PrePay?

#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
aia vor sa te prosteasca cu un abonament din ala fluture, sau cum se cheama.
adica banii pe care ii platesti pe abonament, ii folosesti ca un credit prepay, activezi tu optiune.

#14
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
vezi ca am impresia ca e vorba despre un abonament reincarcabil, la prepay incarci 7E si ai doua luni de valabilitate +240 zile perioada de gratie

Edited by gumball3000, 26 January 2015 - 13:41.


#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMKdens24kw, on 26 ianuarie 2015 - 13:22, said:

In astfel de conditii (plata, incarcare  lunara)care mai este diferenta intre abonament si cartela PrePay?
Pai la prepay platesti inainte :)

#16
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,987
  • Înscris: 18.12.2007

View PostMKdens24kw, on 26 ianuarie 2015 - 13:22, said:

In astfel de conditii (plata, incarcare  lunara)care mai este diferenta intre abonament si cartela PrePay?

Ca la prepay vorbesti/faci trafic de date de cate resurse/credit ai, apoi pa pa. La abonament iti poti depasi ce ai inclus si platesti cost suplimentar (de aia se numeste postpaid, adica platesti dupa)

#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
astora de la retentie se pare ca nu le cere nimeni socoteala pt prostelile care le zic. te-au prostit cu ceva? dovedeste! da-i in judecata!

#18
petrutnet

petrutnet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.12.2007

View Postandreic, on 26 ianuarie 2015 - 13:36, said:

Pai la prepay platesti inainte Posted Image

Doar așa, de chestie, suma reprezentând costul de bază al abonamentului tot înainte de luna respectivă este facturată.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate