Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Loc parcare

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
PIonut24

PIonut24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 02.01.2011
Buna,
recent am achizitionat o masina si doresc sa imi cumpar un loc de parcare langa bloc (sector 3 ). Casa in care stau si masina sunt trecute pe numele altei persoane, si nu a mea. Defapt, masina inca nu e pe numele noului proprietar, urmeaza sa fie inmatriculata curand.
Intrebarea mea este, ce pasi trebuie sa urmeze respectiva persoana sa inchirieze un loc de parcare ?
Poate sa inchirieze un loc de parcare daca inca nu e masina pe numele ei, dar are contract de vanzare cumparare ?

#2
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 23.09.2008
Care-i graba? Nu poate sa astepte pana e masina pe numele ei? O inmatriculare nu dureaza mult.

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
este musai ca masina sa fie pe numele tau, cu toate actele in regula si sa ai domiciliul in acea locatie
altfel nici o sansa (normala :)) de a obtine loc
oricum, m-as mira sa fie locuri libere, cel mult poti sa fii cu ochii in 14 si sa mergi in primavara sa ceri locul unui care nu a platit

#4
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 02.09.2005
domiciliu obligatoriu la adresa. si masina pe acelasi nume.

#5
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
E obligatoriu sa ai si domiciliul la adresa respectiva, iar masina sa fie pe numele tau, altfel faci un contract de "nu stiu ce" cu proprietarul si se duce el sa ceara loc.
De curiozitate, unde in sectorul 3? In multe zone gasesti locuri de parcare si la liber.

#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
Merge si cu contract de comodat (cel putin intr-un alt sector), are un vecin asa, masina e a unei rude plecate din tara si o foloseste el, a luat loc de parcare langa blocul lui (al vecinului beneficiar de contract de comodat, nu al proprietarului masinii) pe numele lui (adica tot al vecinului). Dar in cazul prezentat de initiator proprietarul s-a schimbat, deci nu e acelasi lucru.

Edited by sags, 26 January 2015 - 11:54.


#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,242
  • Înscris: 05.06.2002

View Postaeon, on 26 ianuarie 2015 - 10:45, said:

este musai ca masina sa fie pe numele tau, cu toate actele in regula si sa ai domiciliul in acea locatie
altfel nici o sansa (normala Posted Image) de a obtine loc
oricum, m-as mira sa fie locuri libere, cel mult poti sa fii cu ochii in 14 si sa mergi in primavara sa ceri locul unui care nu a platit
de curiozitate, daca nu mai sunt locuri de parcare disponibile cei care-si cumpara masini pe unde le parcheaza?

#8
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Asta nu-i intereseaza pe ei. Pe ei ii intereseaza doar sa faca cat mai multi bani

View Postaeon, on 26 ianuarie 2015 - 10:45, said:

este musai ca masina sa fie pe numele tau, cu toate actele in regula si sa ai domiciliul in acea locatie
altfel nici o sansa (normala Posted Image) de a obtine loc
oricum, m-as mira sa fie locuri libere, cel mult poti sa fii cu ochii in 14 si sa mergi in primavara sa ceri locul unui care nu a platit
Numai cu domiciliu merge? Viza de flotant nu este acceptata?

#9
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007

View Postjericho, on 26 ianuarie 2015 - 11:01, said:

... si masina pe acelasi nume.

S-o crezi tu pe asta! Din cate mai tin eu minte si o sa verific cand ajung acasa, in contractul meu (Bucuresti sector 6) parca este specificat faptul ca poti sa iei loc de parcare de resedinta si pt o masina de servici. Binenteles daca nu ai luat deja unu pentru masina personala.

#10
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 02.09.2005
Se pot atribui numai pentru autoturismele proprietate personală, pentru autoturismele utilizate în baza unor contracte de leasing şi pentru autoturismele utilizate în baza unor contracte de comodat.

Edited by jericho, 26 January 2015 - 14:34.


#11
PIonut24

PIonut24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 02.01.2011
Ce am spus mai sus.. e foarte neclar..
Situatia sta in felul urmator:
Eu am domiciliul intr-un apartament al mamei. (si pe buletin) Mama, sta in afara orasului la casa, cu domiciliu acolo (si pe buletin).
Eu am cumparat o masina pe numele mamei. Avem pana acum doar contractul de v-c, urmand sa facem si financiarul (fiscalul- inmatricularea), iar eu o sa folosesc masina.
Vreau un loc de parcare la domiciliul meu actual (apartamentul mamei).
Cum ar trebui sa procedez cel mai corect ?
Fac cu ea un comodat ca sa imi transfere mie masina si fac eu cerere de autorizatie loc de parcare ? sau poate sa faca ea chiar daca domiciliul e in afara orasului ?
Comodatul e musai sa il faci la notariat ? Sau poate fi facut si in particular.

View Postaeon, on 26 ianuarie 2015 - 10:45, said:

... oricum, m-as mira sa fie locuri libere, cel mult poti sa fii cu ochii in 14 si sa mergi in primavara sa ceri locul unui care nu a platit
Explica-mi :D in primavara cand ?? o data cat mai aproape de adevar te rog, ca sa fiu atent.

#12
PIonut24

PIonut24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 02.01.2011
Si inca ceva. Daca masina e pe numele mamei, eu sunt obligat sa fac contract de comodat ca sa ii pot conduce masina ? Sau pot sa o conduc fara nici un act aditional?

#13
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 02.09.2005
1 martie

#14
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,875
  • Înscris: 27.04.2010
Dar nu mai bine mergi pana la cei care atribuie locurile de parcare si-i intrebi direct pe ei ...?? Crezi ca-ti poate da cineva sfaturi mai exacte decat ei ??

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate