Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Accident RCA Carpatica - Ce service cu decontare directa recomandati

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
TheALiEN

TheALiEN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.03.2006
Din pacate am avut ghinionul de a fi lovit de catre un taxi de la Pelicanul, firma care are incheiata politele RCA cu firma de asigurari Carpatica.

Impactul a fost perpedincular in partea dreapta a masinii (Mazda 3, 2008), infundand aripa + portiera fata, zgariat bara fata, portiera spate si aripa spate (toate dreapta), si afectand geometria rotii din fata (plus probabil alte probleme invizibile la prima vedere).

Neavand CASCO, va trebui sa ma multumesc cu unul din serviceurile care au decontare directa cu Carpatica. Dupa ce am citit mai multe povesti, am mare reticenta in a alege unul din ele, nestiind cu ce ma trezesc pus pe masina in final (unul din ele mi-au spus ca ei nu isi bat capul cu vopsele originale, pur si simplu si le fac ei).

Singura parte buna este ca lista de serviceuri care colaboreaza cu Carpatica s-a marit considerabil in ultimul an: http://www.carpatica... 08.01.2015.pdf . Din pacate (din nou), BDT Mazda nu face parte din lista respectiva, si nu cunosc nici un alt service din cele in Bucuresti.

Aveti vreo recomandare sau experiente cu vreunul din serviceurile listate?

Multumesc!

#2
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Eu am fost mulțumit de serviceul Auto Cobălcescu când am fost pălit de unul cu asigurare la Astra.

#3
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
As merge la Autoklass, daca se poate.

#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
bine e sa tii cont de recomandare pe care ti-o face inspectorul de daune care a facut constatarea
sau intr-un service care are inspector propriu de la carpatica

#5
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Daca ai pretentii de vopsea si piese originale, trebuia sa iti faci un CASCO. Nici ala nu iti garanteaza calitatea reparatiei, dar deh...acolo iti permiteai sa faci scandal.
Sa zici bogdaproste daca ti-o repara aia de la Carpatica...
Bafta si aprobare rapida a dosarului de dauna!Posted Image

#6
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
La oricare dintre reparatori vei  merge  masina ta va avea parte de o reparatie low cost cu tot ce implica ea . Daca te tine buzunarul mergi la un service fara contract , fa reparatia ca la carte , plateste tu factura si vei primi banii de la Carpatica ulterior. Nu iti face griji , se deconteaza repede pentru ca ASF-ul este cu ochii pe ei !

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,238
  • Înscris: 05.06.2002

 kos_funny, on 26 ianuarie 2015 - 08:04, said:

Daca te tine buzunarul mergi la un service fara contract , fa reparatia ca la carte , plateste tu factura si vei primi banii de la Carpatica ulterior.
iar cei de la carpatica iau factura si zic: asta-ti decontam, asta nu-ti decontam, aici ai pus prea multa manopera, aici prea multe materiale, iar asta nu credem ca s-a stricat in accident.

#8
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 TheALiEN, on 26 ianuarie 2015 - 00:58, said:

(unul din ele mi-au spus ca ei nu isi bat capul cu vopsele originale, pur si simplu si le fac ei).[...]
Din pacate (din nou), BDT Mazda nu face parte din lista respectiva,

Nimeni nu isi bate capul cu vopseluri originale. De fapt nu stiu ce intelegi tu prin asta, ar trebui sa trimita fabrica niste cutii cu vopsea pe codul tau? Amuzant...

Oricum vopseaua isi schimba aspectul in timp, in ziua de azi se foloseste un scaner special de vopsea, se scaneaza vopseaua masinii si un computer iti amesteca o culoare de vopsea absolut identica cu a ta. Cel putin la nivel de performanta a ochiului uman. Este mult mai bine asa, abia daca folosesti vopsea originala se vor vedea diferente de nuanta.

Si alta duma amuzanta: cica din pacate garajul reprezentantei (nu fac referire strict la Mazda ci la toate marcile) nu-i pe lista. Pai normal ca nu sunt pe lista, pentru ca trebuie mecanici si tinichigii meseriasi, maestri ca sa lucreze daune RCA. Aia de la reprezentanta stiu doar sa schimbe ulei si filtre si sa conecteze calculatorul de diagnoza in mufa odb. Si pentru asta taxeaza 50 de euro pe ora fara tva. Ma lasi cu service-ul tau minunat de marca?

#9
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013

 TheALiEN, on 26 ianuarie 2015 - 00:58, said:

Neavand CASCO, va trebui sa ma multumesc cu unul din serviceurile care au decontare directa cu Carpatica. Dupa ce am citit mai multe povesti, am mare reticenta in a alege unul din ele, nestiind cu ce ma trezesc pus pe masina in final (unul din ele mi-au spus ca ei nu isi bat capul cu vopsele originale, pur si simplu si le fac ei).

Singura parte buna este ca lista de serviceuri care colaboreaza cu Carpatica s-a marit considerabil in ultimul an: http://www.carpatica... 08.01.2015.pdf . Din pacate (din nou), BDT Mazda nu face parte din lista respectiva, si nu cunosc nici un alt service din cele in Bucuresti.
TOTAL GRESIT! Orice service autorizat RAR! Inclusiv reprezentanta MAZDA!

 Fane, on 26 ianuarie 2015 - 08:16, said:

iar cei de la carpatica iau factura si zic: asta-ti decontam, asta nu-ti decontam, aici ai pus prea multa manopera, aici prea multe materiale, iar asta nu credem ca s-a stricat in accident.
Ce vorbesti, Frantz? Ii chemi frumos la reconstatare, observa ce-i de observat, daca nu vor sa aprobe pentru inlocuit/reparat, reclamatie la ASF!

La fel, reclamatie la ASF si daca in a 11-a dimineata dupa depunerea cererii de despagubire nu ai banii in cont.

Edited by _overboost, 26 January 2015 - 09:02.


#10
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

 Fane, on 26 ianuarie 2015 - 08:16, said:

iar cei de la carpatica iau factura si zic: asta-ti decontam, asta nu-ti decontam, aici ai pus prea multa manopera, aici prea multe materiale, iar asta nu credem ca s-a stricat in accident.
Pe cat punem pariu ca nu este ca tine ?
Cand pagubitul platrste reparatia niciun asigurator nu mai are nimic de comentat si nici nu o face .

#11
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
La momentul in care mi-am facut Honda pe CASCO (ca deh, ala care a binevoit sa ma pupe era asigurat la Euroins), inspectorul de daune de la fostul Omniasig a inceput sa mustaceasca atunci cand i-am zis ca o fac la reprezentanta, ajunsese chiar la faza ca "ei nu deconteaza asa ceva si o sa-mi platesc reparatia singur". Am sunat la reprezentanta, am discutat cu oamenii de acolo, surpriza, aveau chiar decontare directa cu ei da' erau instruiti sa te faca sa te duci la o lista de "service-uri agreate". Asa ca mi-am dus masina frumusel la reprezentanta, cei de acolo asigurandu-ma ca au ei grija de reconstatare si tot ce inseamna plata de catre asigurator a reparatie. Si asa a fost.

Eu zic ca nu strica sa discuti si cu cei de la reprezentanta la un telefon, vezi ce-ti propun.

#12
TheALiEN

TheALiEN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.03.2006

 RealThing, on 26 ianuarie 2015 - 11:21, said:

La momentul in care mi-am facut Honda pe CASCO (ca deh, ala care a binevoit sa ma pupe era asigurat la Euroins), inspectorul de daune de la fostul Omniasig a inceput sa mustaceasca atunci cand i-am zis ca o fac la reprezentanta, ajunsese chiar la faza ca "ei nu deconteaza asa ceva si o sa-mi platesc reparatia singur". Am sunat la reprezentanta, am discutat cu oamenii de acolo, surpriza, aveau chiar decontare directa cu ei da' erau instruiti sa te faca sa te duci la o lista de "service-uri agreate". Asa ca mi-am dus masina frumusel la reprezentanta, cei de acolo asigurandu-ma ca au ei grija de reconstatare si tot ce inseamna plata de catre asigurator a reparatie. Si asa a fost.

Eu zic ca nu strica sa discuti si cu cei de la reprezentanta la un telefon, vezi ce-ti propun.

Reprezentanta a fost prima la care am sunat :) Mi-au zis insa ca nu lucreaza sub nici o forma cu cei de la Carpatica.

Din pacate, varianta cu imi platesc eu si apoi fug dupa cei de la Carpatica nu prea e valabila datorita costurilor (trebuie inlocuite macar doua elemente de caroserie, vopsit alte 3, plus ce se mai gaseste la service).

Am vorbit cu cei de la Autoklass si mi-au spus sa vin la ei dupa ce primesc ok-ul de la Carpatica. Daca mai are cineva recomandari privind alte serviceuri care lucreaza cu cei de la Carpatica, sunt deschis la sugestii.

Multumesc!

#13
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
ai doua variante:
1 o faci la ce service vrei tu (chiar si reprezentanta, ai acest drept legal), pe banii tai (imprumut familie / alte variante), si apoi recuperezi de la carpatica, dar stai linistit ca iese treaba cum trebuie...
2 o faci la unul din cotetzurile numite service de pe lista agreata de ei, cu piese chinezesti de pe vapor, aduse eventual de inspectorul de daune (care face bara - bara la bani cu seful de service) din surse gri, tinichigerie cu chit la greu si vopsitorie de cacat, o sa iasa un mare mumu, o sa te dai cu curul de pamant ca masina o sa fie stramba si asta e
la varianta 1, vezi ca exista serviceuri serioase si bune care accepta inclusiv ca tu sa cedezi lor creanta pe care o are asiguratorul si se ocupa ei de recuperat banii :)
cat e devizul (audatex) pentru lucrare? cel initial, bazat pe constatarea inspectorului daune? ce piese mai apar la reconstatare? airbagurile laterale / cortina nu s-au declansat daca a fost perpendicular impactuul?

#14
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013
La cum te vad, deja ai capitulat si ai inceput sa joci dupa muzica lor. Asteapta-te la piese AM de proasta calitate, cele mai ieftine, implicit la o lucrare proasta.

Iti spun pentru ultima data: poti repara masina in orice service autorizat RAR, conform legii! Sanatate!

De-aia le tine placa asta asiguratorilor. Fix de-aia! Ca sunteti atatia care dansati pe muzica lor, ca va e frica! Cu legea de partea voastra voua va e frica...!

Bravo lor, ma, ca procedeaza asa. Au si cu cine!

#15
TheALiEN

TheALiEN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.03.2006

 aandrei_24, on 26 ianuarie 2015 - 23:37, said:

ai doua variante:
1 o faci la ce service vrei tu (chiar si reprezentanta, ai acest drept legal), pe banii tai (imprumut familie / alte variante), si apoi recuperezi de la carpatica, dar stai linistit ca iese treaba cum trebuie...
2 o faci la unul din cotetzurile numite service de pe lista agreata de ei, cu piese chinezesti de pe vapor, aduse eventual de inspectorul de daune (care face bara - bara la bani cu seful de service) din surse gri, tinichigerie cu chit la greu si vopsitorie de cacat, o sa iasa un mare mumu, o sa te dai cu curul de pamant ca masina o sa fie stramba si asta e
la varianta 1, vezi ca exista serviceuri serioase si bune care accepta inclusiv ca tu sa cedezi lor creanta pe care o are asiguratorul si se ocupa ei de recuperat banii Posted Image
cat e devizul (audatex) pentru lucrare? cel initial, bazat pe constatarea inspectorului daune? ce piese mai apar la reconstatare? airbagurile laterale / cortina nu s-au declansat daca a fost perpendicular impactuul?

Sincer cei de la Mazda mi-au recomandat Autoklass-ul, in caz ca au decontare cu Carpatica (si asa si este). Service care intr-adevar, nu era pe lista acum un an-doi, dar din cat am inteles e unul din serviceurile ok din Bucuresti. Daca ai alte sugestii, te rog, sunt foarte receptiv :)

Legat de deviz, n-am idee, abia vineri am facut constatarea initiala. Airbagurile laterale nu s-a declansat, mare parte din impact a avut loc in aripa/roata din fata.

 _overboost, on 27 ianuarie 2015 - 00:18, said:

La cum te vad, deja ai capitulat si ai inceput sa joci dupa muzica lor. Asteapta-te la piese AM de proasta calitate, cele mai ieftine, implicit la o lucrare proasta.

Iti spun pentru ultima data: poti repara masina in orice service autorizat RAR, conform legii! Sanatate!

De-aia le tine placa asta asiguratorilor. Fix de-aia! Ca sunteti atatia care dansati pe muzica lor, ca va e frica! Cu legea de partea voastra voua va e frica...!

Bravo lor, ma, ca procedeaza asa. Au si cu cine!

Nu am capitulat (altfel nu as fi aici). Insa, avand in vedere situatia curenta, incerc sa aleg cea mai buna varianta.

#16
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013

 TheALiEN, on 27 ianuarie 2015 - 01:27, said:

Sincer cei de la Mazda mi-au recomandat Autoklass-ul, in caz ca au decontare cu Carpatica (si asa si este). Service care intr-adevar, nu era pe lista acum un an-doi, dar din cat am inteles e unul din serviceurile ok din Bucuresti. Daca ai alte sugestii, te rog, sunt foarte receptiv Posted Image

Legat de deviz, n-am idee, abia vineri am facut constatarea initiala. Airbagurile laterale nu s-a declansat, mare parte din impact a avut loc in aripa/roata din fata.



Nu am capitulat (altfel nu as fi aici). Insa, avand in vedere situatia curenta, incerc sa aleg cea mai buna varianta.
Cea mai buna varianta ti s-a dat: sa nu joci dupa cum iti canta ei. Tu fix asta o sa faci...

#17
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
am fost foarte multumit de cobalcescu, recomandat de alliantz tiriac, sept, 2014

#18
tadys_ro

tadys_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 30.12.2011
1 Intereseaza-te de un avocat bun( daca esti din Braila ti-l recomand eu pe al meu)
2 Cheama Carpatica la conciliere si pune-le in fata un Audatex(acel deviz estimativ ce este recunoscut international)
3 Daca nu vor?!? Foarte bine. Ii dai in judecata.
4 Daca ii dai in judecata vb cu avocata sa isi bage cheltuieli de judecata cu varf si indesat.
5 Ceri evaluarea pagubelor la cel mai scump service auto va veni un expert in dinamica accidentelor si va spune " accidentul a fost savarsit in circumstantele scrise in dosar"
6 Vei castiga procesul si cu banii de la Carpatica ce vor fi peste 6000lei + cheltuieli de judecata iti repari masina cu 1000lei ca ei nu iti vor mai cere absolut nimic (facturi, reparatii... etc...)
7 Vinzi masina reparata, pui diferenta de bani de la Carpatica si iti cumperi o masina mai buna.

Asa am procedat eu.
Talharii de la Carpatica acum 8 ani nu au vrut sa imi repare masina "bara spate nu prezinta zgarieturi rupturi si julituri, accidentul a fost savarsit in alte imprejurari" unul a intrat in mine in partea din spate si bara a intrat sub masina (avand zgarieturi, rupturi si julituri dat nu a pleznit)
Cheltuieli de judecata: 3000lei (recuperati de avocata)
Deviz estimativ: 4800lei (in audatex la vremea aceea)
Cost reparatie parca 500lei sau 600lei.
Am vandut masina, am pus banii de la Carpatica, am mai pus si eu o parte si mi-am luat alta masina.
Daca ii dai in judecata sigur vei castiga pt ca stie toata lumea cat de scarbe sunt.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate