Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Casa Magurele IF si amenajare teren.

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
bobo16

bobo16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 17.09.2006
Buna seara,

Suntem proprietarii unei parcele de cca 1900 mp in Magurele ~ 19 * 100 cu dorinta de a mai adauga o parcela de 5 * 100.
Dorim sa facem o casa de cca 150 mp pentru un cuplu si un copil (care va veni in Aprilie), eventual 2 + o casa alipita de cca 50mp pt parinti, alipita din motive economice. Momentan nu am inceput cu arhitectul discutiile, in 1 sapt sper sa inceapa.
Am si desenat eu aproape cel mai rudimentar mod cum cred ca va fi planificata
Suntem fara vecini stanga - dreapta, terenul e plan.

Cum suntem presati oarecum de timp as dori sa incep totusi ceva.

Momentan administrativ facem o alipire prin certificat urbanistic de alipire.
Dupa, o sa scoatem certificatul urbanisitc pentru construire.

Ce ma apasa e ca nu avem gard si in primavara vreau sa plantez pomii fructiferi.

M-am gandit, rasfoind ceva la forum sa il fac cat se poate de ieftin avand in vedere lungimea.
Am gasit buna solutia cu stalpi de beton si plasa. Stalpii sau spalierii sunt de gasit sh, luati de la vie, pe net, de la 8 la 20 lei.
M-am gandit ca cei de 2,4 m vor fi buni si ii voi ingropa in pamant 40 cm unde cred ca voi baga si niste ciment (sau nu).
M-am gandit ca pentru ~250ml (luand in considerare si parcela alaturata), punand stalpii din ~3 in 3m, voi avea nevoie de ~84 stalpi.
La plasa inca nu m-am gandit insa m-am gandit ca o voi dubla cu plasa verde de umbrire pt intimitate, praf sau zapada. Ma mai gandisem ca pe varful stalpilor sa pun si sarma ghimpata. (nu pare o zona rea dar nu se stie niciodata).
Ma mai gandisem sa fac un santulet longitudinal unde sa prin plasa cu ciment dar ma gandesc ca poate la un moment dat voi face un gard cum trebuie cu brau si stalpi.
Gaurile la stalpi m agandeam sa le fac cu burgiu de pamant "foreza manuala"

As dori sa ma apuc in primavara insa sapatul si plantatul stalpilor va dura si nu am unde sa magazionez lucrurile, asa m-am gandit la container maritim insa e scump el cat si logistica lui. Propunere?

Cum dorim sa construim alt fapt ma macina.

Putul. Din necunostinta de cauza nu stiu cum e mai ok.
Stiu ca apa buna e la adancimi mari, unde e a 3-a panza freatica minim.
Stiu si ca sunt sisteme de filtrare f capabile sa faca apa potabila.
Banuiesc ca un put ar ajunge pt casa.

O ajunge si pt gradina/livada? sau sa mai fac unul dedicat la adancime rezonabila. Daca va trebuie sa optez si la aceasta varianta voi opta la un sistem cu energie solara pe care l-am vazut pe forum.

Cam astea sunt principalele probleme.

Pamantul pare fertil, sa il mai incarc cu "pamant de padure"?

Ce as putea sa mai fac din hartzogaraie fara proiect?


Merci si seara buna!

Attached Files


Edited by bobo16, 25 January 2015 - 23:05.


#2
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,482
  • Înscris: 03.04.2013
Sa ceri un CU si sa faci intarusare.
Spalieri ar trebui sa gasesti si mai ieftin. Ai grija totusi de unde si cum ii iei.

Edited by viotl, 25 January 2015 - 23:17.


#3
bobo16

bobo16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 17.09.2006

 viotl, on 25 ianuarie 2015 - 23:15, said:

Sa ceri un CU si sa faci intarusare.
Spalieri ar trebui sa gasesti si mai ieftin. Ai grija totusi de unde si cum ii iei.

Merci de raspuns, intarusarea e facuta si da, CU va fi urmatorul pas.

Inca mai caut spalieri insa pe site-urile de mica publicitate cam scoruri d-astea gasesc. Nu ar strica sa gasesc la sursa.

#4
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,482
  • Înscris: 03.04.2013
La intarusare ziceam si de pv, si de pv de vecinatate - unde sa-ti fie recunoscut de vecini dreptul pe tarusii pusi. Nu este intotdeauna nevoie neaparat, e bine totusi sa te documentezi, ca sa actionezi in buna cunostinta de cauza.
La spalieri ma refeream ca e bine sa fie justificati, eventual direct de la propietar. Sint multi care schimba spalierii sau scot viile, la asa numar asta ar fi bine sa gasesti, sint de obicei mai ieftini. Aia cu 8 lei sint probabil mina a doua, revinduti. La sursa, ai dreptate, dar mai ieftin e unde cineva vrea sa scape de ei. Uite o simpla googalire
http://www.obiectivt...o/tag/spalieri/

Edited by viotl, 26 January 2015 - 08:33.


#5
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
De ce vrei sa faci un gard pe care nu stii daca il pastrezi? Mi se par bani aruncati si munca degeaba. Crezi ca iti va scoate cineva pomii din pamant ? Vecinii sunt departe? De unde vei lua curent electric ? Vezi cum e cu apa la cel mai apropiat vecin si apoi te decizi cat sapi pentru put. Avand un teren atat de mare sigur poti pune ce casa vrei pe el. Primul pas: intereseaza-te de utilitati ( electricitate, gaze, amenajare drum) ,apoi fa proiectul cu un arhitect bun ,obtine Autorizatia de construire si da-i drumul la treaba . Spor.

#6
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Plasa de umbrire e degeaba; cu orice ai prinde-o (sarma, coliere de plastic) la vant puternic cedeaza.
Eu am cerut apa de la vecini inainte sa forez putul. De la 16-18m si de la 45m. Cea de la 45m era mai buna dar nu era nici ea potabila. Am decis sa forez 14m pt. constructie, la mutare mai vedem.
Eu am ales gard de plasa impletita si nu sudata. A fost un pic mai scumpa si mai dificil de montat dar arata "mai a gard". Pt. stalpi am folosit teava rectangulara de 40x30, nu m-am gandit la spalieri. Cred ca ieseam mai ieftin cu ei.
Demareaza si urgenteaza cat poti de mult partea cu hartiile daca vrei sa construiesti anul asta.
Spor.

#7
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Sfat:
Nu intra deloc in criza. Mai ales daca e primul copil, mare atentie.
Daca ai unde locui acum, contructia unei noi case nu trebuie facuta sub presiunea nasterii copilului, oricum!
Multa bafta!

#8
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Drumul e circulat? Incearca sa bagi casa mai in spate (de zgomot si praf) si in fata ei ca tot e si sudul un rand de pomi, locul de joaca / flori / iarba / fosa, in spatele casei fantana mai departe si o terasa umbrita de pomi sau vie pe bolta, creste mai repede decat pomii, in 3-4 ani.
Nu baga solarul foarte in spate, iti trebuie multa apa la el si alee circulabila, la fel si la cotete unde tragi curent/lumina si vrei sa le ai mai la vedere, cam la jumatatea curtii pe lungime.
Pe latura de nord-vest poti planta deja un rand de "salcie energetica" sa te fereasca de vanturi ca tot e camp deschis. Ai grija cum pui pomii sa nu ia soarele, oricum nu planta nimic unde vrei sa faci casa cu vreo 10 metri in jur ca ti le nimicesc constructorii.
Fundul curtii pui o perdea de salcami. Nu pune conifere.
Poti inchiria o freza de pamant, e 80 ron/zi si faci toate gropile intr-o zi. Gardul de plasa sudata e ok, peste 10 ani mai vezi cu ce il schimbi. Spalierii de beton sunt ieftini si nu sunt asa "atragatori" ca stalpii de fier.
Casa - recomand P+M, jos caramida eficienta 25, sus OSB, iese cel mai ieftin si bun.
Daca vrei 2 case mai bine le lipesti pe lungul terenului, nu pe lat. La drum un 10x5 parter, in spate 10x8 P+M, ai la mansarda vedere sud-vest peste casa mica. Nord-vest ai ferestre zona functiuni (baie, hol, scara) si SE-SV camere, sufrageria jos NE si SE.

Edited by Oxigen1234, 26 January 2015 - 10:50.


#9
yk17fox

yk17fox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 08.02.2005
"Heleșteu (sper cu pești)"
Eu nu mă gândeam să am pești, vroiam doar nuferi,  dar am luat zambile de apă și aveau icre pe ele. Acum am vreo 40 de pești (carași roșii, bălțați, etc.) Vor veni și alte lighioane la apă (broaște, buhai de baltă, șopârle, etc.)
Spalierii trebuie băgați bine în pământ, prinși în beton că altfel se lasă. Dacă vrei doar provizoriu, ia un sfredel de pământ, e altceva decât la cazma.
Nu pune plasă de umbrire/folie pe gard, o ia vântul cu tot cu gard.

#10
bobo16

bobo16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 17.09.2006

 viotl, on 26 ianuarie 2015 - 08:32, said:

La intarusare ziceam si de pv, si de pv de vecinatate - unde sa-ti fie recunoscut de vecini dreptul pe tarusii pusi. Nu este intotdeauna nevoie neaparat, e bine totusi sa te documentezi, ca sa actionezi in buna cunostinta de cauza.
La spalieri ma refeream ca e bine sa fie justificati, eventual direct de la propietar. Sint multi care schimba spalierii sau scot viile, la asa numar asta ar fi bine sa gasesti, sint de obicei mai ieftini. Aia cu 8 lei sint probabil mina a doua, revinduti. La sursa, ai dreptate, dar mai ieftin e unde cineva vrea sa scape de ei. Uite o simpla googalire
http://www.obiectivt...o/tag/spalieri/

Ai dreptate, voi cauta mai adanc, sper sa gasesc cum trebuie. Am mai gasit pe unii din Ungaria care au astfel de garduri dar trebuie calculat si am sa calculez. Stalpul (cu ochiuri de prindere) este 11 lei + tva. Presupun ca nu am voie sa pun link?

 xjl, on 26 ianuarie 2015 - 09:13, said:

De ce vrei sa faci un gard pe care nu stii daca il pastrezi? Mi se par bani aruncati si munca degeaba. Crezi ca iti va scoate cineva pomii din pamant ? Vecinii sunt departe? De unde vei lua curent electric ? Vezi cum e cu apa la cel mai apropiat vecin si apoi te decizi cat sapi pentru put. Avand un teren atat de mare sigur poti pune ce casa vrei pe el. Primul pas: intereseaza-te de utilitati ( electricitate, gaze, amenajare drum) ,apoi fa proiectul cu un arhitect bun ,obtine Autorizatia de construire si da-i drumul la treaba . Spor.

Probabil il voi pastra 7-8 ani pana imi voi reveni din groapa de cheltuieli si, am nevoie da gard.
Ma mai gandisem sa plantez gard viu dupa cel "provizoriu pe termen nelimitat" si in 2 ani sa am un perete viu, dupa care sa pun plasa rabitz si stalpi discreti.
Am un vecin vis-a-vis si unul in spate, o sa imi iau inima in piept si sa le cer un pahar de apa  Posted Image) apoi sa ii intreb de una alta.
Nu stiu de unde sa iau curent, sper sa fie ok vecinii daca nu, generator? poate panou solar pt pompa apa si iluminat cand e nevoie? In faza de santier desigur.

Utilitati:
Curent Electric: casa de vis-a-vis are prin pamant de la un stalp care e cam departe de mine, cca 100ml sau altul tot cam la aceeasi distanta la soseaua principala, Nici nu stiu cum sa incep, Ca si intrebare: Care sunt primi pasi pentru a spera la o racordare?
Gaz: este la 100 - 200 m  la soseaua principala, inca nu suntem decisi daca incalzirea va fi gaz sau alternativ (peleti). Noi am vrea o casa cat mai verde si pasiva si stiu ca se dau subventii la astfel de sisteme.

 adinosh, on 26 ianuarie 2015 - 09:40, said:

Plasa de umbrire e degeaba; cu orice ai prinde-o (sarma, coliere de plastic) la vant puternic cedeaza.
Eu am cerut apa de la vecini inainte sa forez putul. De la 16-18m si de la 45m. Cea de la 45m era mai buna dar nu era nici ea potabila. Am decis sa forez 14m pt. constructie, la mutare mai vedem.
Eu am ales gard de plasa impletita si nu sudata. A fost un pic mai scumpa si mai dificil de montat dar arata "mai a gard". Pt. stalpi am folosit teava rectangulara de 40x30, nu m-am gandit la spalieri. Cred ca ieseam mai ieftin cu ei.
Demareaza si urgenteaza cat poti de mult partea cu hartiile daca vrei sa construiesti anul asta.
Spor.

Da, cam asa e, o ia pe sus cu tot cu gard poate gasesc una cu ochi mai mari, sa nu Posted Image)
Cat despre putz, asa voi face si eu, cel mai sanatos.

Am depus astazi pt CU de alipire si vineri va fi gata. apoi astept sa iasa cadastru nou, apoi depunem pt CU si numar stradal Posted Image), dupa CU  nu stiu ce sa mai fac, cred ca totusi trebuie sa duc tratativele cu arhitectul.

 crisbud, on 26 ianuarie 2015 - 10:29, said:

Sfat:
Nu intra deloc in criza. Mai ales daca e primul copil, mare atentie.
Daca ai unde locui acum, contructia unei noi case nu trebuie facuta sub presiunea nasterii copilului, oricum!
Multa bafta!

Nu suntem presati, avem unde sta, inca Posted Image) doar ca la un moment dat va trebui vandut locul unde stam pt a finaliza locul nou.
Merci!

 Oxigen1234, on 26 ianuarie 2015 - 10:41, said:

Drumul e circulat? Incearca sa bagi casa mai in spate (de zgomot si praf) si in fata ei ca tot e si sudul un rand de pomi, locul de joaca / flori / iarba / fosa, in spatele casei fantana mai departe si o terasa umbrita de pomi sau vie pe bolta, creste mai repede decat pomii, in 3-4 ani.
Nu baga solarul foarte in spate, iti trebuie multa apa la el si alee circulabila, la fel si la cotete unde tragi curent/lumina si vrei sa le ai mai la vedere, cam la jumatatea curtii pe lungime.
Pe latura de nord-vest poti planta deja un rand de "salcie energetica" sa te fereasca de vanturi ca tot e camp deschis. Ai grija cum pui pomii sa nu ia soarele, oricum nu planta nimic unde vrei sa faci casa cu vreo 10 metri in jur ca ti le nimicesc constructorii.
Fundul curtii pui o perdea de salcami. Nu pune conifere.
Poti inchiria o freza de pamant, e 80 ron/zi si faci toate gropile intr-o zi. Gardul de plasa sudata e ok, peste 10 ani mai vezi cu ce il schimbi. Spalierii de beton sunt ieftini si nu sunt asa "atragatori" ca stalpii de fier.
Casa - recomand P+M, jos caramida eficienta 25, sus OSB, iese cel mai ieftin si bun.
Daca vrei 2 case mai bine le lipesti pe lungul terenului, nu pe lat. La drum un 10x5 parter, in spate 10x8 P+M, ai la mansarda vedere sud-vest peste casa mica. Nord-vest ai ferestre zona functiuni (baie, hol, scara) si SE-SV camere, sufrageria jos NE si SE.
Salutare,

O sa tin cont de sfaturi,
Drumul nu este f circulat, nu duce inca nicaieri, dar pe viitor, cine stie cum se dezvolta.
Ma voi gandi cum as putea pune solarul si eventualele cotete fara sa strice designul Posted Image oricum, ai dreptate.
Pe latura NV ma gandeam sa pun tuja sau alt fle de gard viu dar am o teama pt ca tuja e cam bolnavicioasa si inca nu sunt decis, Acum m-am uitat pe google la niste garduri din salcie energetica impletita, nu e rau deloc, mai e de cautat.
Nu voi planta langa casa decat dupa ce se va termina cu santierul. In fundul curtii am Nuci si altele, fac o perdea f placuta.
De unde pot inchiria freze? ar fi super asa.
Casa probabil asa fa fi, P+M, doar sa fie cat mai verticala panta incat sa nu miscoreze drastic spatiul de la mansarda. SAU, P+1 si pod, sau nu. Mai vedem, cat de curand dupa o discutie cu arhitectul. Clar vom folosi caramida
Voi incerca sa ma transpun in plan, poate desenez pe hartie.

Merci mult pt sfaturi.

 yk17fox, on 26 ianuarie 2015 - 10:59, said:

"Heleşteu (sper cu peşti)"
Eu nu mă gândeam să am peşti, vroiam doar nuferi,  dar am luat zambile de apă şi aveau icre pe ele. Acum am vreo 40 de peşti (caraşi roşii, bălțați, etc.) Vor veni şi alte lighioane la apă (broaşte, buhai de baltă, şopârle, etc.)
Spalierii trebuie băgați bine în pământ, prinşi în beton că altfel se lasă. Dacă vrei doar provizoriu, ia un sfredel de pământ, e altceva decât la cazma.
Nu pune plasă de umbrire/folie pe gard, o ia vântul cu tot cu gard.

Bine eu sper la doar niste Koi, imi plac f mult, intr-un helesteu feng shui Posted Image Am vazut eu pe youtube Posted Image).




Gardul, cu spalieri prinsi cu niste ciment in groapa si plasa, are nevoie de ceva autorizatie?

Aici e un fel de ghid, cam asa sper sa reusesc si eu.

Multumesc tuturor.

Edited by bobo16, 26 January 2015 - 16:42.


#11
yk17fox

yk17fox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 08.02.2005
Inevitabil vor veni și restul de lighioane, că apa e ca un magnet. Sfat, nu pune copaci lângă iaz, arată fain, dar te vor înnebuni cu frunzele toamna. Iarăși, nu pune folie PVC, pune EPDM.
Sfedelul cu motor s-ar putea să găsești să închiriezi la magazinele DIY care închiriază scule, dacă nu (și te țin puterile) unul manual. Dar nu tirbușon de tablă chinezesc cum se vinde pe la ddman sau brico ci unul ca lumea. Eu am [ http://s3emagst.akamaized.net/products/417/416478/images/res_3ad87afc11b9485602ae1a4e37e4c935.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] și e super (scump, dar la câte găuri ai de făcut oricum strici vreo trei-patru tirbușoane d-alea)

#12
bobo16

bobo16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 17.09.2006

 yk17fox, on 26 ianuarie 2015 - 18:09, said:

Inevitabil vor veni şi restul de lighioane, că apa e ca un magnet. Sfat, nu pune copaci lângă iaz, arată fain, dar te vor înnebuni cu frunzele toamna. Iarăşi, nu pune folie PVC, pune EPDM.
Sfedelul cu motor s-ar putea să găseşti să închiriezi la magazinele DIY care închiriază scule, dacă nu (şi te țin puterile) unul manual. Dar nu tirbuşon de tablă chinezesc cum se vinde pe la ddman sau brico ci unul ca lumea.  

EPDM 100%, daca e sa pun copaci, voi pune conifere, nu f multe si nu f aproape de apa.
O sa caut un tirbushon cu motor, asa am sanse mari sa fac toate gaurile intr-o zi. Acum sa si gasesc, am dat cateva cautari, mai caut.

#13
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Sper sa nu fie considerat reclama, dar am cautat in multe locuri de inchiriat moto-burghiu cand am pus via, si am gasit doar la mr. bricolage la vitan - au un stihl cu burghiu solid de 20 - din pacate cand am avut nevoie era defect la reparat si am dat 200 gauri cu burghiul manual, insa saptamana trecuta era ok, m-am interesat ca in primavara trebuie sa pun spalierii la vie si mai am de facut vreo 60 metri de gard.
P+M - recomand deoarece e cea mai eficienta solutie, practic e doar putin mai scump decat un parter simplu, in acte neaparat sa treci la certificat P+1 dar faci mansarda cu peretii laterali la pod 1.80 - la o panta de 25% ajungi cu acoperisul pana la 3.50 - 4 metri, sa folosesti cherestea standard de 4 metri.

#14
bobo16

bobo16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 17.09.2006

 Oxigen1234, on 27 ianuarie 2015 - 08:23, said:

Sper sa nu fie considerat reclama, dar am cautat in multe locuri de inchiriat moto-burghiu cand am pus via, si am gasit doar la mr. bricolage la vitan - au un stihl cu burghiu solid de 20 - din pacate cand am avut nevoie era defect la reparat si am dat 200 gauri cu burghiul manual, insa saptamana trecuta era ok, m-am interesat ca in primavara trebuie sa pun spalierii la vie si mai am de facut vreo 60 metri de gard.
P+M - recomand deoarece e cea mai eficienta solutie, practic e doar putin mai scump decat un parter simplu, in acte neaparat sa treci la certificat P+1 dar faci mansarda cu peretii laterali la pod 1.80 - la o panta de 25% ajungi cu acoperisul pana la 3.50 - 4 metri, sa folosesti cherestea standard de 4 metri.

Merci de info, sunt langa mine si voi trece pe la ei sa intreb.
Am primit o oferta cu tot cu montaj de la baietii in hungary si anume 1400 eur toti cei 250m, fara poarta. Plus transportul , cat o fi. Pare super.
Asa as face, trebuie inainte sa vedem si cum arata o astfel de casa. Face to face.

Edited by bobo16, 27 January 2015 - 14:48.


#15
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Ai grija ca arhitectul te va pune sa platesti design, cere-i sa fie si structuristul ca el iti da metrii cubi de beton si tonele de armatura. Si tot structuristul iti poate simula costurile pentru BCA sau caramida eficienta, pereti de 25 sau 30 samd.

#16
StefanConstruct

StefanConstruct

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.03.2015
Buna ziua
Daca suneti in cautarea unui constructor, va pot ajuta.

Cu respect.

#17
bobo16

bobo16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 17.09.2006
Buna seara,

Multumesc insa cu siguranta mai am pana acolo.
Momentan acte.
Alipire 2 terenuri. Cert urbanistic de alipire > referat alipire la topo 800 ron, 3 sapt cu tot cu depunere > alipire notar inca 800 ron.
Casuta din imagini ar fi the one.
Garajul va fi modificat intr-un apartament pt batrani.
Dimensiunile casei vor fi micsorate.

Studiul geo are nevoie de cadastru?
O recomandare daca se poate.

'Seara.

Attached Files



#18
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 30.03.2009
Nice! 500 euro/mp x supraf construita de aprox.400mp = ai ceva lovele.

Scuze, ai undeva peste 450mp.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate