Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

parcare neregulamentara. amenda?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Den2009

Den2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 22.09.2009
Buna seara,
Sunt si eu sofer de cativa ani si am reusit si eu tocmai in perioada asta s-o dau in bara rau (sau poate nu chiar asa rau).
Situatia e urmatoarea: o strada deschisa recent (a fost prima "tentativa" de a opri acolo de cand s-a deschis circulatia) - dublu sens - si doar pe un sens se poate parca, pe celalalt e oprirea interzisa.
Am oprit eu fain frumos pe partea unde era oprirea interzisa (nu am vazut semnul pentru ca sunt multi copaci si pe toata strada era un singur semn, pe un stalp intre copaci. Pur si simplu nu am vazut semnul din cauza crengilor. Ok, vina mea mi-o asum.
De mentionat ca la momentul cand am parcat eu, toata banda respectiva era ocupata (masini parcate dintr-un capat in altul - deci si alti vinovati). Am plecat, mi-am facut treaba, cand ma intorc: surpriza! la 80% din masinile parcate - li s-a pus autocolant pe parbriz cum ca au parcat neregulamentar.  Pe masina mea si inca alte cateva, n-a fost nimic.
Acum am totusi o dilema... "distinsii" de la rutiera m-or fi "notat" pe undeva? Sau atata timp cand n-am avut nimic pe parbriz pot oarecum sa rasuflu usurat?
Multumesc anticipat!

#2
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
Tie trebuie sa-ti spuna cineva ca e oprirea interzisa ca sa parchezi civilizat pe locurile marcate corespunzator ?

#3
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

 Den2009, on 25 ianuarie 2015 - 22:16, said:

(nu am vazut semnul pentru ca sunt multi copaci si pe toata strada era un singur semn, pe un stalp intre copaci.

Semnul ala trebuia pus in loc vizibil, in cazul in care ai merge in instanta ar trebui sa ai pregatite niste imagini din care sa rezulte ca acel semn este slab vizibil dovada fiind si numeroasele alte masini parcate.

 Den2009, on 25 ianuarie 2015 - 22:16, said:

De mentionat ca la momentul cand am parcat eu, toata banda respectiva era ocupata (masini parcate dintr-un capat in altul - deci si alti vinovati). Am plecat, mi-am facut treaba, cand ma intorc: surpriza! la 80% din masinile parcate - li s-a pus autocolant pe parbriz cum ca au parcat neregulamentar.  Pe masina mea si inca alte cateva, n-a fost nimic.
Acum am totusi o dilema... "distinsii" de la rutiera m-or fi "notat" pe undeva? Sau atata timp cand n-am avut nimic pe parbriz pot oarecum sa rasuflu usurat?
Daca nu ai autocolant mai bine stai linistit.

#4
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013

 OmulLLORT, on 25 ianuarie 2015 - 22:31, said:

Tie trebuie sa-ti spuna cineva ca e oprirea interzisa ca sa parchezi civilizat pe locurile marcate corespunzator ?
welcome to our newest member
zorro

Attached File  cat zorro.jpg   36.95K   9 downloads

@Den, cred ca tre sa te astepti o vreme sa iti vina o notificare....  Asta e. In instanta ai sanse sa cistigi, daca iti da mina si esti afurisit.
Oricum, misto rezolvare a la romanes - amenajarea locurilor de parcare costa....mai bine dam amenzi.

Edited by viotl, 25 January 2015 - 23:08.


#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Despre ce autocolant vorbesti?
Poate e ala cu "ai parcat ca un b...".
Daca nu ai vreun PV intocmit, slabe sanse sa mai primesti asa ceva acasa.

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
autocolantul se considera prima avertizare, dupa care la a doua abatere vine si procesul-verbal
Daca n-ai avut colant, se pare ca ai scapat.

#7
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Pai, semnul ala era pentru toata strada?!
Stiam ceva de 50 de m, sau nu....?!

#8
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008
Se poate primi PV cu amenda si daca nu se intocmeste proces verbal de fata cu tine (fie ca semnezi, fie ca nu...)?

[In afara cazurilor cu inregistrare pe radar sau alte mijloace de inregistrare de ale Politiei]

Edited by BlueKing-69, 25 January 2015 - 23:50.


#9
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
bine zis,stiai ceva de 50 de metri. ca nu mai e demult. un semn ca acesta (de oprire/stationare) e valabil pana la prima intersectie sau pana cand il anuleaza alt semn.
si atunci ne mai miram ca traficul e asa cum e.

#10
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 Den2009, on 25 ianuarie 2015 - 22:16, said:

: surpriza! la 80% din masinile parcate - li s-a pus autocolant pe parbriz cum ca au parcat neregulamentar.  Pe masina mea si inca alte cateva, n-a fost nimic.
Acum am totusi o dilema... "distinsii" de la rutiera m-or fi "notat" pe undeva? Sau atata timp cand n-am avut nimic pe parbriz pot oarecum sa rasuflu usurat?


cred ca ai scapat.
astepti acasa, daca vine, vine ceva de la primarie, de regula aia se ocupa cu parcarile
autocolant nu pun decat cei care sunte deranjati de nesimtiti care parcheaz acolo unde este interzis.

daca iti vine amenda, poti merge in curte sa te plangi ca semnul nu este vizibil, sau sa platesti amenda, depinde care e mai usor pentru tine

#11
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Asa`i la noi, pana nu ti`a furat cineva autocolantu nu s`a lasat. Toti se intorc acasa cu ceva, numa tu cu mana goala.

#12
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
1. ai vazut tu militian sa lipeasca timbre pe masina? Eu n-am vazut.
2. poate ca atunci cand ai parcat tu, erau deja lipite timbrele pe celelalte masini de catre dementii astia cu biciclete etc. De parca eu n-as vrea sa parchez civilizat, daca as avea posibilitatea.

#13
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Ce viata trista poti avea, de te sperie atat de tare posibilitatea platii unei amenzi auto...!
Arunca auto si ia o trotineta!

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
In codul rutier nu e prevazut sanctionarea "cu colantul".
Iar PV-ul nu se intocmeste pt masina. Nu au de unde sa stie cine a fost soferul. Sunt firme ce au sute de masini. Cel mult se cere proprietarului sa comunice soferul. Dar nu in acest caz.
Cei ce au lipit colantul pot fi sanctionati pt distrugere.

#15
mmcornel

mmcornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 02.11.2009
dupa descrierea faptelor, nu cred ca s-a intamplat in bucuresti. aici iti ridica masina si trebuie sa platesti minim 700 de lei ca s-o iei inapoi, deci treci mai departe, viata e scurta, nu merita sa-ti cresti tensiunea pentru un autocolant.

#16
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 dorin_2k, on 26 ianuarie 2015 - 08:03, said:

In codul rutier nu e prevazut sanctionarea "cu colantul".
Iar PV-ul nu se intocmeste pt masina. Nu au de unde sa stie cine a fost soferul. Sunt firme ce au sute de masini. Cel mult se cere proprietarului sa comunice soferul. Dar nu in acest caz.
Cei ce au lipit colantul pot fi sanctionati pt distrugere.

eu as sanctiona pe soferi ca distrug colantul
eu le-as vopsi parbrizul

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Intrebarea ramane: al cui e colantul? ;)

#18
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
[ http://www.opiniatimisoarei.ro/wp-content/uploads/2013/01/parcare-neregulamentara.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Autocolante d-astea aplica politia locala. Procedura de sanctionare este stabilita prin legea politiei locale + HCL emise de CL municipale privind parcarea in municipii.

 dorin_2k, on 26 ianuarie 2015 - 08:03, said:

In codul rutier nu e prevazut sanctionarea "cu colantul".
Autocolantul nu sanctioneaza nimic. Este nota de constatare in baza careia, urmand anumite proceduri, se intocmeste PV de constatare si sanctionare.

Edited by Lipsum, 27 January 2015 - 22:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate