Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Camera IP - alimentare POE

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007
Salut, sunt total nepriceput pe subiect, de aceea search-ul pe care l-am dat pe arie nu m-a ajutat prea mult (am gasit doar lucruri prea complicate pentru mine).
Pe scurt, vreau sa cumpar o camera IP si am gasit-o pe asta, la care am citit ca poate fi alimentata si prin POE ("It can be upgraded to POE power supply with extra $20").
Mi se pare foarte interesanta optiunea, dar nu stiu daca am inteles bine cum se aplica in practica.
Adica, este posibil sa conectez camera la o mufa ethernet a routerului (Thomson TWG870U) si ea se alimenteaza prin acelasi cablu prin care transmite si datele?
Daca nu, va rog sa-mi spuneti de ce anume ar mai fi nevoie si cum trebuie realizate legaturile.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Ideea e ca NU mai ai nevoie de alimentare sperata pt camera, DACA folosesti un router/switch/ataptor care stie POE, adica trimite curent direct pe o pereche de fire din cele 8 prezente in cablul UTP.

http://en.wikipedia....r_over_Ethernet

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d8/PoE_Access_Point_v2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Camera foloseate doar 4 fire din 8, deci celalalte se pot folosi pt alimentare, telefonie etc. Acum depinde de lungimea/calitatea cablului, daca ai si leduri IR, posibil sa ai caderi mari de tensiune. Cel mai sigur ar fi o sursa de tensiune mai mare si un stabilizator langa camera.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003

Quote

Unlike standards such as Universal Serial Bus which also power devices over the data cables, PoE allows long cable lengths.


#5
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007

View PostAdm, on 25 ianuarie 2015 - 20:05, said:

Ideea e ca NU mai ai nevoie de alimentare sperata pt camera, DACA folosesti un router/switch/ataptor care stie POE, adica trimite curent direct pe o pereche de fire din cele 8 prezente in cablul UTP.

http://en.wikipedia....r_over_Ethernet


De acolo inteleg ca ar mai fi nevoie de un splitter - asta trebuie sa aiba anumite caracteristici functie de camera, sau sunt toate la fel?
Iar routerul, cum aflu daca stie sau nu POE?

@rumegus, vrei sa spui ca mai bine o alimentez clasic, de la priza?!

Scuze, dar chiar sunt "tabula rasa" in domeniu, v-am spus :)

#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
N-am zis cum e mai bine, ca n-ai zis nimic despre conditii. Am zis cum ar fi o varianta, cu cablu lung si prost.

#7
veltryx

veltryx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 10.10.2009
Thomson TWG870U nu are POE.Cel mai simplu verifici alimentatorul switch-ului,cele cu POE sunt la 48V.
Ai doua variante ori injector POE ori switch cu POE.

#8
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007
@veltryx: multumesc, macar am aflat ca routerul nu ma ajuta.

@rumegus: pai nu stiu ce anume ar trebui sa mai spun. Vreau sa pun o camera de supraveghere in casa, va sta in biblioteca - unde sta si routerul plus o multime de alte aparate, asa ca nu mai am prize disponibile si n-as prea vrea sa incep cu prelungitoare sau triplu-stechere, ca strica estetica :) De aceea mi s-a parut interesanta chestia cu POE, dar daca nu se poate...

#9
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Poate asa ceva:
http://www.tik.ro/po...-poe-pasiv.html

#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Daca-i cablu scurt, nu mai ai nevoie de alimentator sofisticat, dar de o priza tot e nevoie pt alimentator. Acum ca folosesti un adaptor pasiv, ca cel din likul de mai sus, pe care poti sa ti-l faci si singur, sau bagi alimentatorul direct in camera e totuna in cazul tau, ultima solutie e cea mai simpla. Initial am crezut ca-i o camera de exterior, cu cablu de zeci de metri.

#11
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007
Am inteles, in conditiile actuale nu pot scapa de priza.
Exista routere - bune si nu foarte scumpe - la care porturile LAN ofera si POE? Daca da, pot sa-l inlocuiesc pe cel de la UPC, sau providerii astia mari au niste configuratii "proprietare" la aparate?

#12
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
varianta simpla ar fi sa cumperi un mikrotik rb260gsp

Edited by carmenclara1, 28 January 2015 - 03:58.


#13
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Am 4 camere IP Full HD fără POE. Cele 4 cabluri de rețea sunt trase deja la locația NVR-ului și aș dori să le și alimentez prin cablurile deja trase.
Dacă plec din casă de la un switch cu POE sau un NVR cu POE, afară la camere pot pune doar un spliter POE oarecare?
Faza e că pe la noi am găsit spliterele doar pereche cu injectoarele, sunt ieftine, de la 11 lei în sus. Bineînțeles că mai am și varianta să iau NVR simplu și switch simplu și să bag curent prin injectoarele POE.
Încă nu m-am decis exact cum să fac, dar mă interesează să ies mai ieftin dar nici să dea rateuri, chestia asta cu supravegherea e mai mult un hobby.
Să iau NVR cu POE? Să iau switch cu POE? Să iau doar injectoare + splitere pentru POE și apoi NVR și switch normal? Deja 4 cabluri sunt trase la locația switchului sau a NVR-ului.

La un moment dat o să am mai multe camere, poate peste 8, dar la cele viitoare pot pune și alimentare sau le pot alege direct cu POE, văd eu atunci.

Edited by XrainX, 15 December 2018 - 19:04.


#14
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006

View PostXrainX, on 15 decembrie 2018 - 19:02, said:

Am 4 camere IP Full HD fără POE.
Schimba camerele cu unele care stiu PoE daca vrei PoE.
NVR sau switch PoE. Atentie la max W per port si per total indiferent daca alegi NVR sau switch. Vezi ca sunt mai multe standarde PoE 802.3af / 802.3at / 802.3bt (active poe) - sau passive poe (24V).  Ideea e ca nvr-ul/swtich-ul trebuie "sa se pupe" cu camerele in ceea ce priveste standardul PoE.

#15
cezar-user1

cezar-user1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 07.02.2016
buna ziua,
am un nvr hikvision cu alimentare poe....pot alimenta o camera speed dome din poe ?

#16
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
Camera stie poe? Daca da, ce fel de standard? Si nvr-ul ce standard poe respecta?

#17
cezar-user1

cezar-user1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 07.02.2016
Nvr-ul are poe 802.3af si 802.3at
Si speed domul hi poe

#18
cezar-user1

cezar-user1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 07.02.2016
Daca nvr-ul nu suporta pot face asa???
Adica sa folosesc un injector ...de la nvr la injector sa folosesc un cablu doar cu 4 fire doar date si dupaia de la injector la camera cablu cu 8 ....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate