Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Hitron CGNV4 - Conexiune UPC 500 Mbps - Intel(R) 82579V Gigabit ?!?!

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Mihai1901

Mihai1901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 22.09.2008
Salutare! Am si eu o problema cu placa de retea de la PC-desktop. De curand cei de la UPC mi-au montat in casa un modem Hitron CGNV4 pe care nu-l pot conecta la viteza de peste 100 mbps cu calculatorul-desktop, placa de retea a acestuia este Intel® 82579V Gigabit. Cablul este ok deoarece a fost probat cu un laptop, si am avut viteza de 488 mbps. Daca viteza este setata pe "Auto Negotiation" sau "100 Mbps Full Duplex" conexiunea se face insa cu viteze de pana intr-o suta de mega, daca o setez pe 1.0 Gbps Full Duplex mi se dezactiveaza conexiunea ca si cum cablu utp nu ar fi conectat. Am facut update de driver, l-am dezinstalat si instalat iarasi, nu imi dau seama de ce nu pot urca viteza peste 100 mbps, e vreo problema de incompatibilitae, sau trebuie facuta o setare la placa de retea? Pareri?

Attached Files

  • Attached File  1111.png   37.93K   26 downloads

Edited by Mihai1901, 25 January 2015 - 18:45.


#2
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Cel mai probabil e cablul de vina, incearca cu altul ca sa fii sigur. Altceva nu vad ce ar putea fi, nu prea poate fi vorba de o problema de incompatibiliate cand vine vorba de autonegociere.

#3
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
la mine aceas combinatie a functionat perfect.  si eu banuiesc cablul/mufele folosite

#4
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Ar fi bine și cablul sa fie CAT6 pt Gigabit.  Mai contează si procesorul, cantitatea de ram... ( nu la conectare dar pt download susținut contează)

#5
Mihai1901

Mihai1901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 22.09.2008
Am strans inca odata mufele cu clestele, se pare ca acum merge.  Va multumesc tuturor pentru ajutor!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate