Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ajutor cumparare Hyundai Accent 2010

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
mitzadadj92

mitzadadj92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2008
Buna ziua tuturor!
Vreau sa imi cumpar si eu o masina SH care sa ma coste maxim 4500 de euro cu tot cu inmatriculare, iar ca an de fabricatie sa fie minim 2007. De aceea am cautat pe internet anumite masini si mi-a sarit in ochi un Hyundai accent 2010 1.5 diesel exact in judetul in care locuiesc eu. Link-ul masinii il las aici pentru a vedea toate detaliile suplimentare:
http://www.autovit.r...-C35454045.html
Fiind in Franta, am rugat-o pe mama sa ia legatura cu vanzatorul pentru a vedea masina impreuna cu un prieten de familie care este mecanic auto.
Asa ca a fost la vanzator si a luat masina la un mic test. In urma testului, persoana respectiva mi-a spus faptul ca masina nu ar avea nicio problema dpdv mecanic, doar un cap de bara de schimbat si un proiector stanga parca.
Insa acesta a mai observat un mic detaliu cand a desfacut capota masinii, faptul ca , capacul motorului lipsea. Acum sunt si eu putin in dubii, poate fi acesta un semn de reparatii la motor mai "severe" / accident frontal etc. ?
Va rog nu radeti de mine, dar nici nu vreau sa arunc banii aiurea pe geam, vreau totusi sa-mi iau o masina fara probleme grave.

Edited by mitzadadj92, 25 January 2015 - 18:07.


#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
nu e musai
de ex Ford nu are capac la multe motoare la masinile cu dotari medii, cel putin la focus
pare ciudat cand deschizi capota si vezi o grama de fire, tevi... plus suportii pentru capac la locul lor
mai dai 50 euroi si cumperi capac separat daca tii neaparat Posted Image

#3
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
in general dieselurile au!

#4
mitzadadj92

mitzadadj92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2008
daca stiti pe cineva care are acest model de masina sa ma anunte si pe mine va rog frumos

#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Postsanderoalex, on 25 ianuarie 2015 - 18:23, said:

in general dieselurile au!

a mea e diesel si nu are

#6
szocske

szocske

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 22.10.2013
nu toate modele au...

#7
mitzadadj92

mitzadadj92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2008

View Postaeon, on 25 ianuarie 2015 - 18:30, said:

a mea e diesel si nu are
Din ce an este masina ta? Ca sa stiu Posted Image
Mie si pretul imi da de banuit (raportul an / numar de kilometrii) o masina asemanatoare fiind mai scumpa, de asta si intreb.

Edited by mitzadadj92, 25 January 2015 - 18:44.


#8
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Intra pe hyundaiclub.ro nu aici.

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
nimic din ce ai spus pana acum nu indica un posibil accident sau o reparatie semnificativa.
capacul de la motor nu e neaparat necesar, el ajuta la diminuarea zgomotului motorului si in plus arata destul de bine  cand ridici capota (acopera diferte cabluri si tevi de pe acolo). ca si idee, e o chestie care se scoate cu mainile goale, doar tragand un pic de el (nu e prins in suruburi sau ceva de genul asta).

#10
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Pune-ti intrebarea altfel:

Tu ai vinde o masina de maxim 5 ani vechime, posibil chiar si 4 ani si cateva luni, pe care ai dat 14.000 de euro cu 4000 daca nu ar avea niciun fel de problema? Eu sincer iti spun ca nu. Adica daca tot s-a devalorizat in halul asta si masina merge ceas, as tine-o pentru mine.

Casca ochii bine ca sa nu casti punga. Si este o greseala sa te uiti la cele mai ieftine masini de pe piata in aceeasi categorie. Ieftinaciunea vine cu bube ascunse. Aproape sigur.

Edited by Groot, 25 January 2015 - 19:18.


#11
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Postmitzadadj92, on 25 ianuarie 2015 - 18:43, said:

Din ce an este masina ta? Ca sa stiu Posted Image
Mie si pretul imi da de banuit (raportul an / numar de kilometrii) o masina asemanatoare fiind mai scumpa, de asta si intreb.

e un focus din 2007

#12
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,690
  • Înscris: 23.04.2007

View Postmitzadadj92, on 25 ianuarie 2015 - 18:05, said:

Fiind in Franta,
"Fiind in Franta" ... nu crezi ca ar fi mai bine sa iei de acolo o masina de la proprietar decit una de la samsar ?

#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
nu zice nimic de taxa, deci probabil nu e platita. mai pui 1000 de euro si aia.

#14
razvan_milan08

razvan_milan08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 13.07.2008
Detin acest model de masina, model 2007.Modelul care intentionezi sa-l cumperi este mai nou, au mai schimbat cateva lucruri, ceasurile, grila din fata, farurile, insa cel mai important are coloana de directie este hidraulica, d.p.d.v al pieselor daca ti se strica ceva, amortizoare, senzor debimetru, coloana directie, etc, e foarte scump.Singurul plus al masinii este motorul si consumul.

#15
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
Dacă amicul de familie e mecanic cu adevărat ar cauta urme de accidemt în alta parte pe la lonjeroane, trager și faruri. Lipsa capac motor nu înseamnă nimic. Personal nu îmi place accent și nu as da 4000 pe asa ceva chit ca e 2010.

#16
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nici eu n-as da banii aia pe gramada aia de plastic. In banii aia gasesti un Astra classic care e ani lumina peste coaja asta.

#17
dumitrescumaurelian

dumitrescumaurelian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.04.2013
+1 razvan_milan08
Accent din 2008:
- piesele de schimb nu sunt chiar asa de scumpe fata de alte modele (o revizie ma duce la 450 lei max)
- punctul forte al masinii este motorul (si cam atat) - poate conteaza ca are si distributia pe lant
- nu are chiar asa de multi "ani" in spate fata de astra clasic (la fel de plasticoase, insa cu un plus la motor pentru Accent)
- confortabila (roti pe 14), ceea ce implica si o manevrabilitate foarte slaba
- nu stiu daca au schimbat ceva la coloana de directie, insa mie mi se blocheaza de 2-3 ori pe zi (daca sunt intr-un sens giratoriu trag de volan mai tare ca la dacie)
Toate acestea fiind spuse, iti recomand sa te uiti si la alte masini (desi toti spun ca e suspect de ieftina, eu zic ca ar putea fi si mai ieftina)

#18
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

View Postxtremdriving, on 25 ianuarie 2015 - 18:45, said:

Intra pe hyundaiclub.ro nu aici.

sau pe forumul "4ciuning" si ia legatura cu userul RVL.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate