Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Ce este omul?Ce este viata?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
60 replies to this topic

#1
Sellena28

Sellena28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 22.01.2015
Am vazut de curand un topic cu ce este omul.Din cate am citit topicul este inchis,drept urmare nu stiu daca mai pot posta acolo ,pt ca sunt noua aici.

Deci..ce este omul?ce este viata?            


Omul este o iluzie,viata este un moment.Azi esti,maine numai esti.Reprentam NIMIC,habar nu avem 100% cum am fost construti...universul,lumea,oamenii..incep sa fiu sigura ca nu stim nici 1% din tot si toate.Alergam dupa job-uri,case,masini,bani toata viata ca apoi sa ne ducem in pamant,fara nimic.Suntem ocupati ,alergam si uitam sa ne oprim.Cautam motive si ex variante cum ,de ce si in ce fel sa ne facem viata.Cautam soti,sotii pentru a indeplini niste dorinte,vise,impliniri sau pt ca vrem sa descoperim fericirea.Dar uitam sau habar nu avem cum sa gasim fericirea ,implinirea inauntrul nostru.De fapt..abea atunci vom gasi fericirea...cand vom fi capabili sa o gasem inauntrul nostru.Si tin sa cred ca multi ....extrem de multi nu sunt atat de evoluati.Traim intr-o lume superficiala,un moment numit viata...si cel mai grav este ca noi insine suntem superficiali..desi culmea..nu ne place superficialul.Criticam non stop,cautam raspunsuri intruna si ne intereaza mereu de ceilalti.In toate astea uitam sa TRAIM...sa traim momentul numit viata.Omul este o iluzie,sentimentele sunt iluzii creeate de mintea noastra iar viata este un moment/o clipa si atat ,nimic mai mult.Nu stim ce ne asteapta dupa ce nu vom mai fi si din pacate poate chiar maine nu vom mai fi oricare dintre noi.Cu toate astea desi toate le stim..continuam sa o ducem asa ....adica..sa nu traim,sa nu simtim cu adevarat viata.Doar alergam si cautam ....si ne agatam de cu totul si cu totul alte lucruri intodeauna.Uitam sa ne oprim si sa stam noi cu noi insine ..sa meditam asupra naostra.Cine sunt eu cu adevarat,ce sunt eu.cum vreau eu sa traiesc viata..etc...poate daca ne-am pune aceste intrebari mai multi ...am schimba cu ceva viata.Dar viata din pacate nu reprezinta traire..viata din pacate pt 95% din omenire inseamna:job-uri ,case,masini,bani.sotii.sotii etc...cautam fericire in tot si toate dar nu in noi.
Tin sa precizez ca asta este ceea ce consider eu si atat.

#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
E grele intrebarile , boss .

#3
Sellena28

Sellena28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 22.01.2015

 jeffy86able, on 25 ianuarie 2015 - 18:09, said:

E grele intrebarile , boss .
Sunt femeie..deci drept urmare ....pastreaza boss pt altii.Nu pt mine ca nu suport cuvantul asta

#4
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Asta e filosofie de-a 12-a. Subiectul fi insa studiat si mai devreme. E binevenit si comentariul tau, oricand pot exista noi acceptiuni.

#5
Sellena28

Sellena28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 22.01.2015

 master_oz, on 25 ianuarie 2015 - 18:14, said:

Asta e filosofie de-a 12-a. Subiectul fi insa studiat si mai devreme. E binevenit si comentariul tau, oricand pot exista noi acceptiuni.
Filozofie de-a 12-a pe care putini o pun in aplicare cat traiesc

Edited by Sellena28, 25 January 2015 - 18:16.


#6
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.08.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QOCaacO8wus?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
Sellena28

Sellena28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 22.01.2015

 awss, on 25 ianuarie 2015 - 18:21, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QOCaacO8wus?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
:)))lol

#8
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,388
  • Înscris: 28.02.2007

 master_oz, on 25 ianuarie 2015 - 18:14, said:

Asta e filosofie de-a 12-a. Subiectul fi insa studiat si mai devreme. E binevenit si comentariul tau, oricand pot exista noi acceptiuni.
La filosofie eram "baiatul lui 3". Asa imi zicea diriga cand se uita in catalog si vedea ce note am la filosofie.
Cat despre subiect, as vrea si eu sa existe cineva care sa-mi raspunda la unele intrebari, asemanatoare titlului topicului, dar...

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Ce chestii puerile... chiar ca de maxim clasa 12. Mi s-ar parea mai mult de clasa 9-10.

#10
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Ce este viața?
Ocupația cu care fiecare își omoară timpul de când se naște omul și până moare.
Ce este omul?
Sunt întrebări la care nici cei mai mari filozofi,și nici religiile nu au găsit răspuns.

#11
Sellena28

Sellena28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 22.01.2015

 andreic, on 25 ianuarie 2015 - 18:34, said:

Ce chestii puerile... chiar ca de maxim clasa 12. Mi s-ar parea mai mult de clasa 9-10.

 Sellena28, on 25 ianuarie 2015 - 18:45, said:

Daca ti se pare atat de pueril....de ce iti consumi timpul sa scri la topicul meu?

 gigi_4476, on 25 ianuarie 2015 - 18:30, said:

La filosofie eram "baiatul lui 3". Asa imi zicea diriga cand se uita in catalog si vedea ce note am la filosofie.
Cat despre subiect, as vrea si eu sa existe cineva care sa-mi raspunda la unele intrebari, asemanatoare titlului topicului, dar...
Eu nu am raspuns la anumite intrebari.Am scris fix ceea ce gandesc eu.Si ar fi bine celor care li separe pueril,filozofii de-a 12-a ...etc..sa nu isi mai consume din timpul lor pretios sa scrie la topicul meu.Cum am mai spus..filozofii de-a 12 -a care majoritatea nu le pun in aplicare o viata intreaga

#12
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014

 Sellena28, on 25 ianuarie 2015 - 18:03, said:

habar nu avem 100% cum am fost construti...

Parintii inca te mai aburesc cu barza :))? Tu nu stii cum ai fost construita? Ai fost construita cu dragoste Posted ImagePosted Image .

#13
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

 gigi_4476, on 25 ianuarie 2015 - 18:30, said:

La filosofie eram "baiatul lui 3". Asa imi zicea diriga cand se uita in catalog si vedea ce note am la filosofie.
Cat despre subiect, as vrea si eu sa existe cineva care sa-mi raspunda la unele intrebari, asemanatoare titlului topicului, dar...
Tu nu erai mare afacerist pe alt topic? Filosofia nu e pentru tine.

 Sellena28, on 25 ianuarie 2015 - 18:16, said:

Filozofie de-a 12-a pe care putini o pun in aplicare cat traiesc
Apai nici ceea ce ai scris tu nu e foarte profund, nu vad de ce altii ar fi interesati mai mult decat obligatia de a o studia in clasa a 12, in cazul in care o au in programa.

#14
criistake

criistake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 14.01.2009
Cum bine spunea cineva "viata e ca paru' din cur, scurta si plina de c...."

#15
Sellena28

Sellena28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 22.01.2015

 Serafim606, on 25 ianuarie 2015 - 19:04, said:

Parintii inca te mai aburesc cu barza Posted Image)? Tu nu stii cum ai fost construita? Ai fost construita cu dragoste Posted ImagePosted Image .
Am 28 de ani..deci stiu cum am fost eu contruita..ma refeream la om...cine..cum a construit omul..E LOGIC..la ceea ce ma refeream

 criistake, on 25 ianuarie 2015 - 19:15, said:

Cum bine spunea cineva "viata e ca paru' din cur, scurta si plina de c...."
Eu as spune ca viata e cum ne-o facem.Toate deciziile si tot ceea ce facem mai devreme sau mai tarziu revin intr-un anumit mod in viata noasttra.Consider ca ne facem viata noi insine  prin actiunile ce le avem .

 master_oz, on 25 ianuarie 2015 - 19:05, said:

Tu nu erai mare afacerist pe alt topic? Filosofia nu e pentru tine.


Apai nici ceea ce ai scris tu nu e foarte profund, nu vad de ce altii ar fi interesati mai mult decat obligatia de a o studia in clasa a 12, in cazul in care o au in programa.
Nu eram nici un afacerisit sau afacerista.Si sunt femeie.Nu ma intereseaza ce parere ai tu despre ceea ce am scris.Consider ca e extrem de simplu sa nu te uiti la ceea ce am scris si sa cauti mai departe ce topic te intereasza.Din moment ce stai aici si imi scri dar in acelasi timp ai ceva de spus care nu isi are rostul consider ca esti tare interesat de persoana mea.Nu fac filozofie..daca deschizi bine ochii ..spun clar ca am vazut acest topic  pus de alta persona si a fost inchis drept urmare..am raspuns acelei persoane si am scris exact ceea ce gandesc eu despre viata.Asa ca te-as invita sa nu mai bati campii pe topicul meu.E un simplu topic in care am scris ceea ce eu consider despre viata.Strict in opinia mea.O seara minunata sa ai

Edited by Sellena28, 25 January 2015 - 19:22.


#16
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

 Sellena28, on 25 ianuarie 2015 - 18:03, said:

Am vazut de curand un topic cu ce este omul.Din cate am citit topicul este inchis,drept urmare nu stiu daca mai pot posta acolo ,pt ca sunt noua aici.

Deci..ce este omul?ce este viata?


Omul este o iluzie,viata este un moment.Azi esti,maine numai esti.Reprentam NIMIC,habar nu avem 100% cum am fost construti...universul,lumea,oamenii..incep sa fiu sigura ca nu stim nici 1% din tot si toate.Alergam dupa job-uri,case,masini,bani toata viata ca apoi sa ne ducem in pamant,fara nimic.Suntem ocupati ,alergam si uitam sa ne oprim.Cautam motive si ex variante cum ,de ce si in ce fel sa ne facem viata.Cautam soti,sotii pentru a indeplini niste dorinte,vise,impliniri sau pt ca vrem sa descoperim fericirea.Dar uitam sau habar nu avem cum sa gasim fericirea ,implinirea inauntrul nostru.De fapt..abea atunci vom gasi fericirea...cand vom fi capabili sa o gasem inauntrul nostru.Si tin sa cred ca multi ....extrem de multi nu sunt atat de evoluati.Traim intr-o lume superficiala,un moment numit viata...si cel mai grav este ca noi insine suntem superficiali..desi culmea..nu ne place superficialul.Criticam non stop,cautam raspunsuri intruna si ne intereaza mereu de ceilalti.In toate astea uitam sa TRAIM...sa traim momentul numit viata.Omul este o iluzie,sentimentele sunt iluzii creeate de mintea noastra iar viata este un moment/o clipa si atat ,nimic mai mult.Nu stim ce ne asteapta dupa ce nu vom mai fi si din pacate poate chiar maine nu vom mai fi oricare dintre noi.Cu toate astea desi toate le stim..continuam sa o ducem asa ....adica..sa nu traim,sa nu simtim cu adevarat viata.Doar alergam si cautam ....si ne agatam de cu totul si cu totul alte lucruri intodeauna.Uitam sa ne oprim si sa stam noi cu noi insine ..sa meditam asupra naostra.Cine sunt eu cu adevarat,ce sunt eu.cum vreau eu sa traiesc viata..etc...poate daca ne-am pune aceste intrebari mai multi ...am schimba cu ceva viata.Dar viata din pacate nu reprezinta traire..viata din pacate pt 95% din omenire inseamna:job-uri ,case,masini,bani.sotii.sotii etc...cautam fericire in tot si toate dar nu in noi.
Tin sa precizez ca asta este ceea ce consider eu si atat.

Ai si tu dreptate in felul tau, asta este omenirea secolului 21!Posted Image
La 28 ani, eu zic sa te bucuri de viata daca nu esti inca casatorita, esti foarte tanara.

Edited by xmanyacs77, 25 January 2015 - 19:35.


#17
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
Food in.

_?__?__ out.

#18
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012

 Sellena28, on 25 ianuarie 2015 - 18:03, said:

Am vazut de curand un topic cu ce este omul.Din cate am citit topicul este inchis,drept urmare nu stiu daca mai pot posta acolo ,pt ca sunt noua aici.

Deci..ce este omul?ce este viata?


Omul este o iluzie,viata este un moment.Azi esti,maine numai esti.Reprentam NIMIC,habar nu avem 100% cum am fost construti...universul,lumea,oamenii..incep sa fiu sigura ca nu stim nici 1% din tot si toate.Alergam dupa job-uri,case,masini,bani toata viata ca apoi sa ne ducem in pamant,fara nimic.Suntem ocupati ,alergam si uitam sa ne oprim.Cautam motive si ex variante cum ,de ce si in ce fel sa ne facem viata.Cautam soti,sotii pentru a indeplini niste dorinte,vise,impliniri sau pt ca vrem sa descoperim fericirea.Dar uitam sau habar nu avem cum sa gasim fericirea ,implinirea inauntrul nostru.De fapt..abea atunci vom gasi fericirea...cand vom fi capabili sa o gasem inauntrul nostru.Si tin sa cred ca multi ....extrem de multi nu sunt atat de evoluati.Traim intr-o lume superficiala,un moment numit viata...si cel mai grav este ca noi insine suntem superficiali..desi culmea..nu ne place superficialul.Criticam non stop,cautam raspunsuri intruna si ne intereaza mereu de ceilalti.In toate astea uitam sa TRAIM...sa traim momentul numit viata.Omul este o iluzie,sentimentele sunt iluzii creeate de mintea noastra iar viata este un moment/o clipa si atat ,nimic mai mult.Nu stim ce ne asteapta dupa ce nu vom mai fi si din pacate poate chiar maine nu vom mai fi oricare dintre noi.Cu toate astea desi toate le stim..continuam sa o ducem asa ....adica..sa nu traim,sa nu simtim cu adevarat viata.Doar alergam si cautam ....si ne agatam de cu totul si cu totul alte lucruri intodeauna.Uitam sa ne oprim si sa stam noi cu noi insine ..sa meditam asupra naostra.Cine sunt eu cu adevarat,ce sunt eu.cum vreau eu sa traiesc viata..etc...poate daca ne-am pune aceste intrebari mai multi ...am schimba cu ceva viata.Dar viata din pacate nu reprezinta traire..viata din pacate pt 95% din omenire inseamna:job-uri ,case,masini,bani.sotii.sotii etc...cautam fericire in tot si toate dar nu in noi.
Tin sa precizez ca asta este ceea ce consider eu si atat.

Este normal sa-ti pui aceste intrebari, numai sa nu fie cauzate de o stare de depresie.
Viata merita traita iar fericirea este compusa (nu mai stiu cine spunea, dar sunt de acord) din micile bucurii de zi cu zi.
Ca sa traiasca omul trebuie sa munceasca, este simplu, mai departe fiecare poate sa-si faca viata cam cum vrea.
Nu trebuie sa fim ipocriti, putem alege sa invatam, sa muncim, sa mancam sanatos, sa fim buni, etc., etc. Ca este greu...nimic nu este usor, trebuie sa te zbati.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate