Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Unde gasesc antena AM/FM pentru radio

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
tony_ghitzu

tony_ghitzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 22.07.2008
Buna ziua. Am cumparat un receiver second hand si nu am antene de radio. De unde (de la ce magazin din Bucuresti, predare personala) pot lua antene similare celor din poze? Am cautat pe la magazine online de componente electro si sunt de negasit, exceptand unul singur (care nu le are pe stoc). Iar pe site-uri de anunturi second-hand, unii le vand cu nici mai mult, nici mai putin de 50 lei! 50 lei pe o bucata de sarma de cupru; mai mult decat aparatul de pe care au fost demontate... Ar trebui sa coste sub 10 lei/bucata. Va multumesc anticipat.

Attached File  6-0001M.jpg   24.73K   10 downloads Attached File  amant_001_1_5.png   176.67K   10 downloads

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Pune o sarma si-i suficient daca esti intr-o zona cu semnal bun.

#3
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Sau gasesti in talcioc.

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Trebuia sa pui titlul corect: unde gasesc antena  am/fm la pret de sarma, sub 10 lei.
Si atunci, te puteam ajuta: Nu gasesti niciunde.
Dar daca n-ai pus titlul corect, imi pare rau, nu te pot ajuta.

#5
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Construiește-ți una! Google te ajută.

E normal ca antenele astea să fie scumpe, deoarece se adresează unui segment de public foarte mare, care mai bine dă bani pe o sârmă frumos îndoită, decât să ia personal o sârmă și să o transforme în antenă, de multe ori cu aceleași rezultate ca una cumpărată.

Edited by 0x0c, 25 January 2015 - 17:09.


#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Post0x0c, on 25 ianuarie 2015 - 17:08, said:

Construiește-ți una! Google te ajută.

E normal ca antenele astea să fie scumpe, deoarece se adresează unui segment de public foarte mare, care mai bine dă bani pe o sârmă frumos îndoită, decât să ia personal o sârmă și să o transforme în antenă, de multe ori cu aceleași rezultate ca una cumpărată.

Sau chiar mai bune, la o executie ingrijita.

#7
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Posttony_ghitzu, on 25 ianuarie 2015 - 16:48, said:

Ar trebui sa coste sub 10 lei/bucata.
Aici http://electronicser...na-tv-2-1-44520  este doar 9 lei. și aratã așa:

Attached Files



#8
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
O sarma litata de vreo 10 m facuta bucla si aruncata in pomul din fata casei e cea mai buna solutie. O legi la mufa de antenna . Am de zile am avut o astfel de antena dar trebuit  sa ma mut . Prindeam tot ce misca.... Dar costa mai mult de 10 ron...din pacate...

Edited by Clovis, 25 January 2015 - 19:32.


#9
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 14.05.2010

View PostClovis, on 25 ianuarie 2015 - 19:32, said:

O sarma litata de vreo 10 m facuta bucla si aruncata in pomul din fata casei e cea mai buna solutie. O legi la mufa de antenna . Am de zile am avut o astfel de antena dar trebuit  sa ma mut . Prindeam tot ce misca.... Dar costa mai mult de 10 ron...din pacate...
sau un fir de cupru de 2.5 brut il îndoaie si la capete ii leagă un coax rg6 dublu sau triplu ecranat Costuri 2m fir cupru a 0.9 Ron metrul,preț rg 6 0.3-0.9 metrul,preț mufa radio 1ron.Firul il pune afara intro zona deschisă

#10
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

View PostClovis, on 25 ianuarie 2015 - 19:32, said:

O sarma litata de vreo 10 m facuta bucla si aruncata in pomul din fata casei e cea mai buna solutie. O legi la mufa de antenna . Am de zile am avut o astfel de antena dar trebuit  sa ma mut . Prindeam tot ce misca.... Dar costa mai mult de 10 ron...din pacate...
Atentie cand ploua si trasneste...!

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postarab, on 02 februarie 2015 - 18:10, said:

Atentie cand ploua si trasneste...!
Daca-i bucla inteleg ca are intrarea antenei cu doua fire, unul din ele e pus la masa aparatului, de aici ar trebui sa aiba si impamantare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate