Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Nu pot sa invat!

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
Anorexxx

Anorexxx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 25.01.2015
Salut. Sunt un fost sedentar si  gasesc invatatu o adevarata provocare. Ca o comparatie metaforica,daca-mi permiteti,invatatul pentru mine e precum un adversar instruit impecabil in tainele boxului,iar eu de fiecare data cand intru in ring imi iau knock down...si tin sa precizez ca un meci are 12 reprize,iar eu imi iau cate 2,3 knock down uri pe repriza. De aici puteti deduce ca am incercat sa lupt cu boala asta,al carui nume imi e frica sa-l pronunt. Daca se poate,fara satira,niste sugestii demne de citit. Va multumesc.

Edited by Anorexxx, 25 January 2015 - 16:22.


#2
Fiorello2009softpedia

Fiorello2009softpedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 27.12.2009

View PostAnorexxx, on 25 ianuarie 2015 - 16:20, said:

Salut. Sunt un fost sedentar si  gasesc invatatu o adevarata provocare. Ca o comparatie metaforica,daca-mi permiteti,invatatul pentru mine e precum un adversar instruit impecabil in tainele boxului,iar eu de fiecare data cand intru in ring imi iau knock down...si tin sa recizez ca un meci are 12 reprize,iar eu imi iau cate 2,3 knock down uri pe reriza. De aici puteti deduce ca am incercat sa lupt cu boala asta,al carui nume imi e frica sa-l pronunt. Daca se poate,fara satira,niste sugestii demne de citit. Va multumesc.
Ce varsta ai?
Faci sport?
Ai cateva kq in plus?
Cate ore dormi pe noapte?
Analize medicale ti-ai facut?

Nu vreau sa te iau la rost ca nu sunt de la politie dar sunt unele din lucrurile care pot sa iti dauneze si sa nu poti invata.

Edited by Fiorello2009softpedia, 25 January 2015 - 16:25.


#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ce înveti?

#4
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
Nu vrei sa inveti*.

#5
Anorexxx

Anorexxx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 25.01.2015
Fiorello2009...nu cred ca e cazu.Toate intrebarile tale de mai sus au un raspuns normal in raportul cu cota normala.

#6
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 14.04.2006

View Postgumball3000, on 25 ianuarie 2015 - 16:26, said:

Ce înveti?

Pai tocmai, nu invata !

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nici nu te chinui, o sa ai mereu ochii umflati.

#8
Anorexxx

Anorexxx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 25.01.2015
Masurari electrice si electronice invat

#9
FoxKids

FoxKids

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 18.05.2014
Stii si tu ca nu exista nu pot, mai bine spui "Nu vreau sa invat!"

#10
Anorexxx

Anorexxx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 25.01.2015
Dar imi e atat de greu. E ca si cum ai cere unui fost atlet sa-ti faca suta in 11 secunde.  Hai sa reconstruim putin subiectu. Daca totu se reduce la vointa,atunci care este probabilitatea invatarii a 7 cursuri intr-o zi...o zi intreaca (24 de ore) par example

Edited by Anorexxx, 25 January 2015 - 16:44.


#11
lestef

lestef

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 12.02.2014
Invata ce iti place si specializeaza-te pe asta iar informatia o sa o asimilezi in acest mod fara sacrificii de memorare, la restul te pregatesti cat sa iei cinciul...
Atletul de care spui face asta din placere si dorinta de a fi mai bun, de a evolua (asta e secretul). Gasesti si tu un astfel de domeniu, nu neaparat ce vor parintii sau ca asa te-a sfatuit prietenul.

Edited by lestef, 25 January 2015 - 16:42.


#12
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Bilomag forte .
https://www.farmacia...atie-periferica

#13
alexkr

alexkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 23.04.2014
Semestrul a inceput de mult, vrei sa inveti de azi pe maine toata materia ?

#14
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

View PostAnorexxx, on 25 ianuarie 2015 - 16:29, said:

Masurari electrice si electronice invat

Esti la Electrotehnica ? Enervant obiect, l-am avut si eu de invatat.

#15
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostAnorexxx, on 25 ianuarie 2015 - 16:20, said:

Salut. Sunt un fost sedentar si  gasesc invatatu o adevarata provocare. Ca o comparatie metaforica,daca-mi permiteti,invatatul pentru mine e precum un adversar instruit impecabil in tainele boxului,iar eu de fiecare data cand intru in ring imi iau knock down...si tin sa precizez ca un meci are 12 reprize,iar eu imi iau cate 2,3 knock down uri pe repriza. De aici puteti deduce ca am incercat sa lupt cu boala asta,al carui nume imi e frica sa-l pronunt. Daca se poate,fara satira,niste sugestii demne de citit. Va multumesc.

Salut.
Daca te autoinstruiesti mai intai in metode si tehnici de invatare eficienta este posibil sa faci tu knock out adversarul inainte ca el sa te doboare.
Exista anumite trucuri care te pot ajuta.
De exemplu, esti atent la miscarile adversarului si in momentul in care ataca te folosesti de un blocaj si ii aplici o lovitura pe contra intr-un punct vulnerabil exact atunci cand el nu se asteapta.
Cu alte cuvinte, blochezi informatia neesentiala, redundanta si ataci esentialul. Discriminarea intre ceea ce este esential si neesential este un efort care sprijina memorizarea.
Un alt truc pe care il voi oferi ca exemplu este inspirat din Bodybuilding, nu din Box: antrenamentul in serii si repetari, actionand asupra grupelor musculare alaturate, altfel risti sa te trezesti doar cu febra musculara extinsa si fara efect pozitiv pe termen lung. Cu alte cuvinte dozezi informatia si o repeti la intervale regulate, apoi faci o pauza mai lunga si incepi o noua serie. Relaxarea dintre reprize este la fel de importanta ca si in cazul celor din Galele de Box. Cu invatarea dupa principiul 'repetitio est mater studiorum' este chiar mai simplu, deoarece nici macar nu trebuie sa faci efort, asa ca s-ar potrivi metoda unui fost sedentar.

#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
fost sedentar, crezi ca invatatul e miscare?

#17
Anorexxx

Anorexxx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 25.01.2015
Da alex,vreau vreau sa invat de azi pe maine toata materia

#18
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Mai întîi, înţelegi ceea ce vrei sau ai de învăţat ? Dacă da, atunci nu e decît o chestie de disciplină şi de repetiţie (repeţi informaţia pe care ai citit-o în cap, să vezi dac-ai reţinut-o). Dacă nu, ai pus-o, îţi trebuie cineva să-ţi explice mai întîi (dacă n-ai fost în stare să pricepi la ore).

Şi 2. (vorbesc serios acuma), las-o mai moale cu lab@, sau stabileşte-ţi ca obiectiv: nu ţi-o freci pînă nu bagi la cap 2-3 pagini sau capitole (depinde cît ai de învăţat). Deşi mulţi nu vor să recunoască, masturbarea excesivă îngreunează gîndirea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate