Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Probleme Hidromotor John deere 4440

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
tihyyy

tihyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 24.06.2010
Buna ziua,

Intro zi conducand bine mersi la arat tractorul meu John Deere 4440 cu tractiune hidraulica fata,asa numita HFWD (o mare porcarie dupa parerea mea),am cuplat fata ,dupa cativa metri de mers la supapa de siguranta la hidromotor a dat afara ulei. Am oprit sistemul si dupa ce am arat am inceput sa aprofundez ude e problema.

La mersul inainte imi da uleiafara pe stanga iau la mesul inapoi la roata din dreapta.

Consultand manualele de reparatii ale John Deere am remediat cateva defectiuni cum ar fi inlociut de supape sau o-ringuri in unitatea de control(de unde ii distribuit uleiul in hidromotoare.),dar fara rezultat.

Am mai verificat supape conducte dar par in regula si functioneaza,adica inchid deschid cand sunt actionate.

La sfatul cuiva am ridicat fata tractorlui si am cuplat sistemul direct cu +12 V pe solenoid,asa miau cuplat rotile si se invirteau in aer,am lasat asa vro 30 de minute dar nu a dat afara ulei,cand am repus tractorul pe 4 roti iar da afara ulei.

Intrebarea mea este daca a patit si altcineva aici la fel si care sunt remediile,daca mai exista.

#2
georgelulea

georgelulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.12.2011
Acolo se formeaza o presiune prea mare daca da afara pe supapa de sigurata,poate nu se sincronizeaza cu tractiunea de pe spate, electrovalva care comanda hidromotoarele trebuie sa aiba si un reglaj pentru sincronizare.

#3
tihyyy

tihyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 24.06.2010
Acum au fost cei de la john deere,au masurat cateva presiuni si debite,hidromotorul e de vina,trebuie o rectificare si inca 1000 de ore o sa fuctioneze, pana in 1500 de lei ma duce toata chestia dar sper ca o vand dupa rectificare cu 4x4 functional,ca eu unul fara 4x4 cu cardan tractor nu mai iau:))

#4
yntisar

yntisar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.02.2015
Ce anume sa rectifici la hidromotor ?

#5
tihyyy

tihyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 24.06.2010

 yntisar, on 04 februarie 2015 - 17:17, said:

Ce anume sa rectifici la hidromotor ?
Pai ceva placi,una e mobila si una e fixa,si intre alea iasa uleiul ca suprafata era zgariata si trebuie sa fie perfecta fara nici o zgarietura,in final cu instalatie electrica cu tot ma costat 250 euro si acum fata trage foarte bine,

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate