Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Pareri DSLR-uri mai vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
mateius

mateius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.04.2014
As vrea sa stiu parerile voastre despre Canon 30d si 450D..care e mai bun(cu obiectiv 18-55mm efs)

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
eos 30D este camera semi-PRO de 8MP
Este o camera buna de 8 MP.
A nu se confunda cu eos D30 de 3 MP...

450D este entry-level ieftin, dar de 12MP.
Are o calitate buna a imaginii, dar camera este o plasticaraie ieftina, cu vizor prost.

Vezi mai bine 40D de 10 MP.
40D are ecran de 3", insa cu rezolutie inca mica, 230 Kilo-dot.

Edited by loock, 25 January 2015 - 13:51.


#3
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
30D pe flickr

450D pe flickr

Ai acolo zeci de mii de fotografii facute cu fiecare camera. Am testat 450D la un moment dat, mi s-a parut o camera ok, calitate a imaginii bunicica si balans de alb fain. 30D nu am testat dar am testat 20D, cred ca sunt modele foarte similare, in mod sigur au acelasi senzor doar ca 30D are un ecran mai mare, de 2.5 inci fata de 2 inci, cred. Mi-a placut si 20D, mai putin ecranul. Calitate a imaginii ok chiar si la ISO 1600, culori faine.

Daca ar fi sa aleg, cred ca as alege 40D, vorba lui loock. Dar strict dintre cele doua, poate 450D, poate 30D, depinde cum m-as trezi dimineata. Fiecare are ceva in plus fata de cealalta..

Edited by nicolaie, 25 January 2015 - 17:41.


#4
mateius

mateius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.04.2014

View Postnicolaie, on 25 ianuarie 2015 - 17:39, said:

30D pe flickr

450D pe flickr

Ai acolo zeci de mii de fotografii facute cu fiecare camera. Am testat 450D la un moment dat, mi s-a parut o camera ok, calitate a imaginii bunicica si balans de alb fain. 30D nu am testat dar am testat 20D, cred ca sunt modele foarte similare, in mod sigur au acelasi senzor doar ca 30D are un ecran mai mare, de 2.5 inci fata de 2 inci, cred. Mi-a placut si 20D, mai putin ecranul. Calitate a imaginii ok chiar si la ISO 1600, culori faine.

Daca ar fi sa aleg, cred ca as alege 40D, vorba lui loock. Dar strict dintre cele doua, poate 450D, poate 30D, depinde cum m-as trezi dimineata. Fiecare are ceva in plus fata de cealalta..
asa am vazut si eu destule poze,dar ma gandeam ca imi poate spune cineva din experienta,ma intereseaza strict claritate\calitate(fara pretentii enorme)

#5
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
Am lucrat multi ani si mai lucrez si acum cu 30d ca second aparat si la care m-as intoarce ca aparat de baza fara retineri in caz de nevoie. Numai cuvinte de lauda, un aparat care nu m-a tradat niciodata, sta bine in mana, butoane bine asezate mai putin on-off. Culori naturale, sharp, noise acceptabil, a fost un workhorse. Daca e in stare buna si la un pret bun nu mai sta pe ganduri. E in alta clasa decat 450d.

Edited by wyo, 25 January 2015 - 18:09.


#6
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Pai claritatea tine de obiective. Atata senzorul de pe 30D cat si cel de pe 450D iti vor oferi calitate. Procesarea si stilul de a fotografia iti vor oferi cele mai mari satisfactii, camera e doar un pion. Sunt fotografi care au devenit celebri folosind camere gen 400D sau mai vechi, sunt sigur ca te-ai descurca cu oricare din cele doua modele.

Asa cum ziceam, fiecare are avantaje si dezavantaje. 30D poate fi socotit superior cam la toate capitolele, mai putin ecran si senzor de generatie ceva mai veche. 450D are in plus si liveview.

Vazand preturile derizorii (550 Ron) la care se vinde un 40D, eu ti-as recomanda sa cauti unul bun.

#7
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
@mateius:
Problema nu e neapărat care e mai bună. La nivelul anului la care au intrat pe piață ambele erau ok, cu un plus de ergonomie și de calitate constructivă la 30D față de 450D, cum au zis și colegii mai sus. La nivel actual ambele sunt depășite; dar dacă spui că nu ești pretențios...
Problema e că ți-ar trebui o porție mare de noroc să găsești astfel de camere acum, în 2015, în stare normală de funcționare. Iar dacă ești începător și nu știi cum să le verifici atunci ai nevoie de noroc cu carul. Treci pe la biserică înainte de a cumpăra una sau alta.

Edited by calexe, 25 January 2015 - 18:13.


#8
mateius

mateius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.04.2014

View Postwyo, on 25 ianuarie 2015 - 18:09, said:

Am lucrat multi ani si mai lucrez si acum cu 30d ca second aparat si la care m-as intoarce ca aparat de baza fara retineri in caz de nevoie. Numai cuvinte de lauda, un aparat care nu m-a tradat niciodata, sta bine in mana, butoane bine asezate mai putin on-off. Culori naturale, sharp, noise acceptabil, a fost un workhorse. Daca e in stare buna si la un pret bun nu mai sta pe ganduri. E in alta clasa decat 450d.
350 lei body,am eu un obiectiv 18-55mm efs III

View Postcalexe, on 25 ianuarie 2015 - 18:10, said:

@mateius:
Problema nu e neapărat care e mai bună. La nivelul anului la care au intrat pe piață ambele erau ok, cu un plus de ergonomie și de calitate constructivă la 30D față de 450D, cum au zis și colegii mai sus. La nivel actual ambele sunt depășite; dar dacă spui că nu ești pretențios...
Problema e că ți-ar trebui o porție mare de noroc să găsești astfel de camere acum, în 2015, în stare normală de funcționare. Iar dacă ești începător și nu știi cum să le verifici atunci ai nevoie de noroc cu carul. Treci pe la biserică înainte de a cumpăra una sau alta.
pai nu sunt pretentios pentru ca sunt incepator si momentan nu imi permite bugetul de mai mult,stiu cat de cat cum sa le folosesc dar nu sa le verific..o sa caut

#9
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Daca stii sa le folosesti, stii sa le verifici. Mergi cu vanzatorul la facut poze si schimbi de cateva ori obiectivele, cardul, bateria, faci poze in mai multe moduri de declansare, te uiti la ele pe aparat. Sfatul lui Calexe mi se pare alarmist, eu am cumparat camere vechi si de peste 10 ani si nu am avut probleme cu niciuna.

#10
mateius

mateius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.04.2014

View Postnicolaie, on 25 ianuarie 2015 - 18:46, said:

Daca stii sa le folosesti, stii sa le verifici. Mergi cu vanzatorul la facut poze si schimbi de cateva ori obiectivele, cardul, bateria, faci poze in mai multe moduri de declansare, te uiti la ele pe aparat. Sfatul lui Calexe mi se pare alarmist, eu am cumparat camere vechi si de peste 10 ani si nu am avut probleme cu niciuna.
a mai aparut un competitor,nikon d3000 cu 18-55 cu stabilizare,aa si d80 cu 28-80mm,sunt peste cele 2?

Edited by mateius, 25 January 2015 - 18:56.


#11
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
D3000 e varza, cred ca e cel mai anost model scos vreodata de Nikon. D80 e camera buna dar obiectivul ala e slab, e de pe vremea aparatelor pe film. Cu cat ai gasit D80 ?


L.E. Eu zic ca asta e cea mai buna varianta.

Edited by nicolaie, 25 January 2015 - 19:17.


#12
mateius

mateius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.04.2014

View Postnicolaie, on 25 ianuarie 2015 - 19:14, said:

D3000 e varza, cred ca e cel mai anost model scos vreodata de Nikon. D80 e camera buna dar obiectivul ala e slab, e de pe vremea aparatelor pe film. Cu cat ai gasit D80 ?


L.E. Eu zic ca asta e cea mai buna varianta.
600 la fel si d3000
Dintre toate d40 sa fie cel mai ok?

Edited by mateius, 25 January 2015 - 19:23.


#13
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Eu nu am avut 30d, deci aici nu pot sa comentez - insa intre 40D si 450D.....(am lucrat o perioada cu ambele):
- 40d e mai bine construit, alta clasa, optiuni mai multe, PCsync, calitate buna a imaginii
- 450d mai plasticos, unele lipsuri la optiuni -  insa expune mai bine decat 40D. Constatat asta cu mai multe obiective, aceleasi setari.Parca si WB mai bunicel.

La fel, cred si eu ca sunt sanse sa gasesti unul ok - numarul de cadre poate fi verificat cu eosinfo. Inca mai am 450D-ul si are doar vreo 5000 cadre (cinci mii).

#14
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Nu stiu de ce te uiti la Nikon daca tu ai deja un 18-55. Eu zic sa il imperechezi cu o camera Canon si sa iti faci mana cu ele. Atat 450D, 30D cat si 40D or sa fie camere foarte potrivite ca sa inveti pe ele. Sfatul meu ar fi sa incerci sa cumperi o camera care sa vina cu niste accesorii care altfel te-ar costa mult. Adica as prefera un 450D cu acumulator de rezerva, geanta si card in locul unui 30D chel.

#15
mateius

mateius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.04.2014

View Postnicolaie, on 25 ianuarie 2015 - 19:31, said:

Nu stiu de ce te uiti la Nikon daca tu ai deja un 18-55. Eu zic sa il imperechezi cu o camera Canon si sa iti faci mana cu ele. Atat 450D, 30D cat si 40D or sa fie camere foarte potrivite ca sa inveti pe ele. Sfatul meu ar fi sa incerci sa cumperi o camera care sa vina cu niste accesorii care altfel te-ar costa mult. Adica as prefera un 450D cu acumulator de rezerva, geanta si card in locul unui 30D chel.
si niste obiective ok,nu foarte scumpe?in general portret si landscape.

#16
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Pentru portret ai cea mai ieftina varianta in persoana lui 50 f/1.8. Nu e un obiectiv grozav dar il gasesti la 350-400 Ron second. Pentru landscape sunt suficiente astea 2, 18-55 si 50 f/1.8.

#17
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,189
  • Înscris: 24.02.2007
Din celelalte topic-uri deduc ca ai deja o camera Canon.
De ce vrei s-o inlocuiesti cu alta vechitura?

#18
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postnicolaie, on 25 ianuarie 2015 - 18:46, said:

Daca stii sa le folosesti, stii sa le verifici. Mergi cu vanzatorul la facut poze si schimbi de cateva ori obiectivele, cardul, bateria, faci poze in mai multe moduri de declansare, te uiti la ele pe aparat. Sfatul lui Calexe mi se pare alarmist, eu am cumparat camere vechi si de peste 10 ani si nu am avut probleme cu niciuna.
Nu e sfat alarmist - am văzut multe la viața mea. Tu probabil știi să verifici o cameră, colegul nostru însă pare a fi "blană".

Câteva sfaturi referitoare la defecte mai parșive:
  • "E senzorul murdar - se curăță" --> cîteodată nu se curăță (de ex. zgârieturi).
  • Începătorii nu prea testează T = 1/4000s, 1/8000s. Dacă aparatul are probleme la asa ceva - utilizatorul poate considera că nu e grav, că oricum nu folosește asemenea T; dar problema semnalează că obturatorul e pe ducă și reparația costă mai mult decât prețul SH al camerei.
  • Mai sunt și altele dar nu mai zic că voi părea de-a dreptul cobe :)


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate