Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Gerunzii școlărești

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Se întîmplă frecvent să observ, mai ales la cei care nu au obișnuința scrisului de calitate, folosirea stîngace a gerunziului. Iată aici cîteva exemple:

1. Zona nu are sisteme de supraveghere, ea fiind patrulată continuu de agenți de securitate, furtul avînd loc între două ronduri.

2. Dintre orașele Japoniei Tokio este cel mai mare, avînd 13 milioane de locuitori.

3. Fiind ai noștri, înseamnă că avem o anumită responsabilitate.

Eu le numesc provizoriu gerunzii școlărești, pentru că apar frecvent la elevii care se străduiesc din răsputeri să se exprime elegant în compuneri de școală. Le-aș putea numi și gerunzii snoabe, pentru că autorii lor vor să pară mai distinși decît e cazul. Sau le-aș putea numi gerunziile jurnalistului prost sau ale funcționarului, pentru că le văd des la jurnaliștii incompetenți de azi și la funcționarii care se chinuie să facă frazele cît mai lungi, cu ajutorul gerunziului, crezînd așa ar suna mai bine. Nu cunosc denumiri încetățenite pentru fenomenul ăsta, deși într-un ghid stilistic am văzut sfatul de a evita „inflația de gerunzii” sau așa ceva.

Evident, pe unii nu-i deranjează deloc astfel de gerunzii, de aceea le și folosesc așa. Atunci întrebările mele sînt pentru ceilalți:

- Ce anume vă deranjează la aceste gerunzii? Ce așteptări aveți de la un gerunziu folosit firesc, așteptări încălcate în exprimări de felul celor de mai sus?

- Puteți clasifica cumva aceste gerunzii folosite prost? Cele trei exemple de mai sus fac parte din trei categorii distincte găsite de mine, dar mai știți și alte categorii?

Dacă știți undeva vreo descriere a problemei spuneți-mi. Aș vrea să citesc mai mult pe tema asta, dar e greu să caut fără a avea o denumire clară a fenomenului.

#2
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am făcut la un moment dat meditaţii la română cu cineva care nu suporta gerunziul; inutil să spun că pe mine NU mă deranjează gerunziul.   :)

Edited by djl, 25 January 2015 - 13:07.


#3
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015

View PostAdiJapan, on 25 ianuarie 2015 - 12:56, said:


Poti folosi ceva gresit in mai multe feluri? Cauti nod in papura.
Unde e folosit gresit asta e, unde e corect e corect si gata.

Ce-ar fi sa clasificam tipurile de oameni prosti din Romania?

Nu ne-ar ajunge o viata.

Edited by Demon000, 25 January 2015 - 13:12.


#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Mai deranjant mi se pare sa folosesti in 2015 î in loc de â, sau sînt.
Apoi, cum ai formula 2. Dintre orașele Japoniei Tokio este cel mai mare, avînd 13 milioane de locuitori. pentru a-ti fi pe plac?

Edited by dani.user, 25 January 2015 - 13:25.


#5
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
pana sa critici ai putea sa inveti sa scriiiii ( :) ) in limba romana. â se fol acum. î nu se mai foloseste la modul la care il il fol tu

#6
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View Postzile_san, on 25 ianuarie 2015 - 13:35, said:

pana sa critici ai putea sa inveti sa scriiiii ( Posted Image ) in limba romana. â se fol acum. î nu se mai foloseste la modul la care il il fol tu
N-as vrea sa fiu foarte rau, presupun ca folosesti o tableta/telefon pentru a edita.

Edited by master_oz, 25 January 2015 - 14:00.


#7
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
De gerunziu asta parca imi amintesc eu ceva, ceva
Dar sincer habar nu am ce e ala

#8
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

Quote

Mai deranjant mi se pare sa folosesti in 2015 î in loc de â, sau sînt.
Dar aia e grafia corecta. :)

#9
Baghe

Baghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 30.01.2006

View Postdani.user, on 25 ianuarie 2015 - 13:24, said:

Mai deranjant mi se pare sa folosesti in 2015 î in loc de â, sau sînt.
Apoi, cum ai formula 2. Dintre orașele Japoniei Tokio este cel mai mare, avînd 13 milioane de locuitori. pentru a-ti fi pe plac?
Dintre orașele Japoniei Tokio, cu peste/aproape 13 milioane de locuitori, este cel mai mare.
Deși am și eu bubele mele, dacă ma gîndesc puțin la o anumita fraza o pot face sa "sune" mai bine.
PS: acum observ ca î este oferit de corectorul paginii. Cel puțin la mine.

#10
Schnucki

Schnucki

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,812
  • Înscris: 09.12.2014

View Postnewbie13, on 25 ianuarie 2015 - 14:32, said:

Dar aia e grafia corecta. Posted Image

De când e aia grafia corectă?!

De ce ar fi aia grafia corectă?!

Despre gerunziu, pe mine nu mă deranjează folosirea sa, chiar îmi place.

#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007

View Postnewbie13, on 25 ianuarie 2015 - 14:32, said:

Dar aia e grafia corecta. :)

Grafia-i o conventie, nu-i matematica unde 1 + 1 da mereu 2. Iar cand vorbesti de o conventie, o folosesti pe cea in vigoare.
La fel cum, in prezent, nu-ti iei nevasta de 10 ani, chiar daca acum vreo 100 de ani poate era "corect".

View PostBaghe, on 25 ianuarie 2015 - 14:37, said:

Dintre orașele Japoniei Tokio, cu peste/aproape 13 milioane de locuitori, este cel mai mare.

Mai ajusteaza virgulele ca suna oribil.

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdani.user, on 25 ianuarie 2015 - 13:24, said:

Mai deranjant mi se pare sa folosesti in 2015 î in loc de â, sau sînt.

Sau anceputul, an masina etc in loc de î Posted Image

Edited by andreic, 25 January 2015 - 14:51.


#13
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,821
  • Înscris: 15.08.2014
Nu inteleg de ce ar fi deranjante. Da ne un exemplu in care gerunziul sa fie folosit corect, conform normelor tale.
Care e diferenta:
Treceam pe drum fluierand.
Trenul  opri cu greu, scartaind din toate incheieturile.
Zona nu are sisteme de supraveghere, ea fiind patrulată continuu de agenți de securitate, furtul avînd loc între două ronduri.

#14
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

Quote

De când e aia grafia corectă?!
De ce ar fi aia grafia corectă?!
http://forum.softped...pentru-i-sau-a/
Sport la citit.

Quote

Grafia-i o conventie, nu-i matematica unde 1 + 1 da mereu 2. Iar cand vorbesti de o conventie, o folosesti pe cea in vigoare.
Conventia noua e proasta si nejustificata. Decizia Academiei a fost total arbitrara.

#15
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postdjl, on 25 ianuarie 2015 - 13:07, said:

Eu am făcut la un moment dat meditaţii la română cu cineva care nu suporta gerunziul; inutil să spun că pe mine NU mă deranjează gerunziul.   Posted Image
Nu cred că există cineva care să nu suporte gerunziul. Eu vorbesc aici de folosirea gerunziului în anumite construcții, nu în toate.

View PostDemon000, on 25 ianuarie 2015 - 13:12, said:

Poti folosi ceva gresit in mai multe feluri? Cauti nod in papura.
Unde e folosit gresit asta e, unde e corect e corect si gata.
Nu e vorba de corectitudine aici. Iarăși obsesia asa a românului că orice discuție despre limbă trebuie pusă pe dimensiunea corect-greșit.

Și nu caut nod în papură. Ideea e că fiecare din noi avem un alt simț al limbii. Construcțiile pe care le-am dat ca exemplu pe unii îi surprind prin stîngăcie, în timp ce alții nu observă nimic deosebit la ele. Dumneavoastră faceți parte din a doua categorie, se pare. Eu le-am pus întrebări celorlalți.

View Postdani.user, on 25 ianuarie 2015 - 13:24, said:

Mai deranjant mi se pare sa folosesti in 2015 î in loc de â, sau sînt.
Niște ageamii în ale ortografiei, mînați de interese personale și la inițiativa unuia certat cu ortografia, s-au apucat și au schimbat standardul de ortografie, deși cei care chiar se pricepeau la domeniu au fost categoric împotrivă. Iar dumneavoastră aveți impresia că felul cum scriu eu e deranjant. Aveți o scară a valorilor impresionant de inteligentă, felicitări.

View Postdani.user, on 25 ianuarie 2015 - 13:24, said:

Apoi, cum ai formula 2. Dintre orașele Japoniei Tokio este cel mai mare, avînd 13 milioane de locuitori. pentru a-ti fi pe plac?
În nenumărate feluri. De exemplu:

- Dintre orașele Japoniei Tokio este cel mai mare, cu 13 milioane de locuitori.
- Dintre orașele Japoniei Tokio este cel mai mare. Are 13 milioane de locuitori.

View Postzile_san, on 25 ianuarie 2015 - 13:35, said:

pana sa critici ai putea sa inveti sa scriiiii ( Posted Image ) in limba romana. â se fol acum. î nu se mai foloseste la modul la care il il fol tu
Mulțumesc, o să vă iau pe dumneavoastră ca exemplu și o să scriu și eu peltic. Vedeți că pana înseamnă altceva, cuvîntul inveti nu există, la început de frază se scrie cu majusculă și așa mai departe. Rîde ciob de oală spartă. Cum nu vă dați, nene, seama de ridicolul situației cînd criticați pe cineva pentru ortografie și aveți ortografia varză?!

View Postpetit_christian, on 25 ianuarie 2015 - 15:25, said:

Nu inteleg de ce ar fi deranjante. Da ne un exemplu in care gerunziul sa fie folosit corect, conform normelor tale.
Care e diferenta:
Treceam pe drum fluierand.
Trenul  opri cu greu, scartaind din toate incheieturile.
Zona nu are sisteme de supraveghere, ea fiind patrulată continuu de agenți de securitate, furtul avînd loc între două ronduri.
Tocmai asta spuneam, că pentru unii sînt deranjante și pentru alții nu. M-am lămurit, faceți parte din a doua categorie. (Nu zic nici că e bine, nici că e rău. Doar constat.)

Diferența dintre exemplele pe care le dați și ale mele e următoarea: gerunziul e legitim dacă arată modul în care se face acțiunea, cauza sau în general circumstanțele. În fraza cu agenții de securitate însă gerunziul nu e folosit decît pentru concatenarea cu forța a mai multor bucăți independente. Se poate formula simplu și natural astfel: Zona nu are sisteme de supraveghere, ci este patrulată continuu de agenți de securitate, iar furtul a avut loc între două ronduri.

#16
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007

View PostAdiJapan, on 25 ianuarie 2015 - 17:27, said:

Aveți o scară a valorilor impresionant de inteligentă, felicitări.

Scara a valorilor? Trebuie sa fiu Gica-Contra pentru a pretui valori?
Trebuie sa scriu romaneste folosind litere chirilice?
Trebuie, in Romania, sa conduc pe partea stanga a drumului?

Daca primesc, de exemplu, un CV din partea unuia ce scrie asa, permite-mi sa-l arunc direct la gunoi.

View PostAdiJapan, on 25 ianuarie 2015 - 17:27, said:

- Dintre orașele Japoniei Tokio este cel mai mare, cu 13 milioane de locuitori.
- Dintre orașele Japoniei Tokio este cel mai mare. Are 13 milioane de locuitori.

Nu mi se pare cu nimic inferioara/mai deranjanta varianta folosind gerunziul fata de aceste doua alternative. Dar cine sunt eu sa-mi dau cu parerea ... n-am valoare.

Edited by dani.user, 25 January 2015 - 21:26.


#17
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,821
  • Înscris: 15.08.2014
Am banuit de la inceput despre ce ar cam fi vorba.Limba romana e mai permisiva, dar in lb franceza face clar diferenta, intre gerondif si participe present, aceasta fiind particula en.
Il est entré en cassant le vitre. El a intrat spargand geamul- gerondif, gerunziu asa cum il vede initiatorul.

Arrivant à temps, j'ai trouvé une place. Sosind la timp, am gasit un loc-paricipe present, gerunziu in romana, asa cum e el folosit in mod curent, si corect.

Sau in cazul nostru:
Parmi toutes les villes de Japan, Tokio est le plus grand, a y a n t 13 milions d'habitants-participiul prezent.

Dar, repet,  cele 2 limbi sunt diferite,  si intr-un fel AdiJapan are dreptate.
Insa, in romana e mai mult o diferenta de nuanta, foarte fina, de altfel.


#18
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,821
  • Înscris: 15.08.2014
Prozaic vorbind, in limba romana, diferenta intre cele  utilizari ale gerunziului, e ca diferenta dintre PaleGreen si LightGreen.(http://ro.wikipedia....wiki/Culori_web)
Adica, nu oricine o observa, si dintre observatori, nu toti  sunt deranjati de treaba asta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate