Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

izolatie fonica rulouri exterioare

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
bluesony

bluesony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 11.10.2010
Salutare!

Deoarece in apropierea locuintei (la bloc) exista un minunat club, ma bate gandul sa imi instalez niste rulouri exterioare. Am citit ca izoleaza fonic binisor (cele din aluminiu). Intrebarea mea li se adreseaza in special celor care au montat astfel de rulouri, considerati ca se simte o diferenta dpdv fonic?
Alternativa de a rezolva problema fonica este mult mai groaie, a.i. ne rezumam la rulouri :) ... Deocamdata...:)

Multumesc

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
O atenuare se simte chiar si cu cele de plastic, asa ca recomand sa folosesti jaluzele. Ca o solutie mai eficienta, sunt obloanele de lemn, doar ca la bloc.....Posted Image Posted Image

#3
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
dopuri de urechi din silicon m ieftin...

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Sau ghips pe cele doua incheieturi ale mainii, unora.

#5
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
poti incerca sa inlocuiesti geamul termopan cu tripan.

Edited by bilti, 25 January 2015 - 10:22.


#6
bluesony

bluesony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 11.10.2010
Am deja tripan dar nu face fata. Dopurile sunt o varianta pe termen scurt (din punctul meu de vedere)

#7
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
vezi ca exista prevederi legale clare cu privire la programul de functionare si numarul decibelilor a unui club . asadar , inainte de toate , plangeri cat cuprinde la politia locala .

o sa investesti multi bani dar de zgomot nu vei scapa in totalitate . frecventele joase se transmit prin pamant si structura de rezistenta a blocului , e imposibil sa scapi de ele . chiar daca nu se aud , se simt. .

#8
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
daca nu gasesti intelegere la politie (autoritati) iar pe ceilalti vecini nu ii deranjeaza = mutare

#9
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,751
  • Înscris: 03.02.2007

 bluesony, on 25 ianuarie 2015 - 10:29, said:

Am deja tripan dar nu face fata. Dopurile sunt o varianta pe termen scurt (din punctul meu de vedere)
Dacă sunt 3 foi de 4 mm, dpdv fonic nu e mare diferență față de două, sau chiar o singură sticlă. E nevoie de geam antifonic, sau măcar geam gros.
http://termopan-blog...nteresante.html

#10
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
de la 50 la 33db e o diferenta uriasa!  100db e o sirena iar 30db e o besina.

#11
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
66.2 -16 - 66.2 termopan 40 mm cu sticlă dublă laminată antifonică - 50 dB !!!

asta e cea mai buna varianta?adica atenuaza cu 50 db?care e diferenta de pret intre sticla simpla si sticla antifonica?

#12
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,751
  • Înscris: 03.02.2007
Dacă pui sticlă de 88.2, iese și mai bine. De vreo 5-10 ori mai scumpă. Problema apare că trebuie să ai și o ramă/feronerie care să poată ține măgăoaia.

#13
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 05.11.2009
Scriu aici pentru ca vad ca este activ mai decurand topicul. Sunt in cautare de firme care monteaza rulouri exterioare.Am gasit firma Rollite Shadow SRL, pret convenabil, amabili la telefon, dar am gasit pe net un comentariu ca ar fi neseriosi. Ati auzit ceva despre ei?

#14
MBI

MBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.08.2007
Salutare,

Vreau sa-mi pun si eu rulouri exterioare din aluminiu la apartament. Am niste nelamuriri.

1. In urma perforarii tocului de termopan pentru snur/panglica se pierde si din izolarea fonica putin? Oricum cand sunt trase rulourile atenueaza zgomotele de afara, dar cand sunt ridicate? Prin orificiul acela mic nu patrund zgomotele? Deloc sau aproape deloc? Zgomotul prin natura sa se strecoara prin orice orificiu. De exemplu, cand tin fereastra pe pozitia cu manerul la 45 de grade, pe microventilatie, se aud zgomotele putin.


2. Vreau si sa termoizolez. Care e ordinea operatiunilor? Intai pun rulouri si apoi izolez? Sau invers? Sau nu conteaza. Ma gandesc ca daca intai izolez si apoi pun rulouri, acestea vor fi mai mici in latime si inaltime din cauza polistirenului de 2 cm pus pe exterior pe langa tocul  fereastrei.


Ce imi recomandati?

Edited by MBI, 22 August 2015 - 18:28.


#15
bluesony

bluesony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 11.10.2010
Salutare!

Inainte de a face o investitie serioasa in rulouri trebuie sa va avertizez ca, in urma catorva investigatii, acestea nu prea izoleaza fonic. Deci daca doriti sa izolati fonic optati pentru sticla laminata cu folie acustica aka Stadip Silence. O configuratie cu 2 geamuri care folosesc astfel de folie (de exemplu o configuratie 4.4.2+ 3.3.2 sau 4.4.2 + 4.4.2) vor reduce teoretic zgomotul la cel putin jumatate (>10 db) fata de o configuratie standard. Rulourile nu se apropie de aceasta performanta.

Asadar, daca doriti montarea rulourilor din considerente "fonice" va recomand sa inlocuiti geamurile (daca PVC-ul existent are o adancime mai maricica puteti inlocui doar geamul, daca nu, va trebui inlocui si PVC-ul).

Pentru orice alt motiv pentru care doriti instalarea rulourilor, nu ma pot pronunta.

Edited by bluesony, 23 August 2015 - 11:49.


#16
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
stadip silence asta...... e ca si cum te duci in piata si ii ceri precupetei sa iti vanda fructu pasiunii... e exotica rau.
eu cand am cautat si intrebam pe la termopanisti de ea, toti se uitau ca precupeata de mai sus.
ba ma mai si intrebau unii: "ce ie aia maica? noi avem antiefractie ... e buna si aia"
ca sa nu mai spun ca geamu "antiefactie" era un amarat 331...

#17
MBI

MBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.08.2007
Stadip silence  intr-adevar nu au auzit de el toti cei care vand termopane. Probabil ca e f. scump si n-au avut comenzi pentru el.

Intrebarea mea era nu daca rulourile ajuta la izolatie fonica (stiu ca ajuta) ci daca gaurirea termopanului permite patrunderea zgomotului de afara. Am intrebat la o firma de termopane si au spus ca zgomotele de afara se aud intr-o oarecare masura si in casa atunci cand rulourile  nu sunt trase jos.

Edited by MBI, 12 September 2015 - 10:31.


#18
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,751
  • Înscris: 03.02.2007
Păi orice gaură cu păr ...  :) .  
Găurirea afectează, dar o singură gaură nu e așa o problemă.  

Se poate alege varianta cu motor și se poate găuri pentru cablu pe lângă tâmplărie, apoi se acoperă.

Edited by Digix, 13 September 2015 - 10:19.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate