Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Protectie electrocutare dupa UPS

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Buna,

nu stiu daca postez in aria cea mai buna, dar poate cineva are o idee despre acest lucru: in casa toate circuitele electrice sunt protejate de sigurante cu protectie diferentiala. Insa in camera centralei termice sunt prize alimentare de un UPS, si de fapt toata instalatia impreuna cu termostatele montate in camere sunt alimentate de pe UPS. Problema e ca chiar daca diferentialul dinainte de UPS se intrerupe, eu tot o sa am curent din cauza bateriei. Se poate monta protecite diferentiala dupa UPS? Are rost?

#2
lestef

lestef

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 12.02.2014
Nu! Diferentiala poate sa-ti dea afara chiar pompa de circulatie sau alte echipamente vitale ale centralei in cazul celei mai mici puneri la pamant si nu trebuie sa bagi tu degetele in priza ca sa se intample asta...
Eu observ doua mentalitati la romani: Unii care baga cuiul in siguranta ca sa nu se mai arda si ceilalti care monteaza diferentiale peste diferentiale ca sa fie ei mai siguri... Vrei diferentiala pe prize si nu mai stiu ce bec, atunci montezi doar pe prize  si pe bec, nu pe linia comuna cu restul de echipamente vitale. Da eu tot nu inteleg ce atatea diferentiale ? Peste tot se vorbeste numa despre diferentiale si lumea si-a format deja o conceptie gresita, unii chiar au inteles ca se pot juca linistiti cu firele sub tensiune daca si-au montat o diferentiala de 10 mA...

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
UPS-ul nu are protectii la scurt, pe iesire? Parca n-as crede....

#4
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
Este bine sa ai disjunctor pe ieșirea  UPS. Gândește-te  că ai pompe cu statorul și rotorul imersat în apă. O simplă crăpătură în izolația lor şi te vei putea curenta.

#5
lestef

lestef

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 12.02.2014

 orlandobarbulescu, on 25 ianuarie 2015 - 14:29, said:

Este bine sa ai disjunctor pe ieșirea  UPS. Gândește-te  că ai pompe cu statorul și rotorul imersat în apă. O simplă crăpătură în izolația lor şi te vei putea curenta.

Serios ? Da tu de impamantare ai auzit ? Ia gandeste-te ce se intampla cand lipsesti de acasa, isi baga dracul coada in acel moment si ai o punere la pamant pe iesire din ups, moment in care diferentialul taie alimentarea... Jucati-va voi dragilor cu astea si luati in continuare lectii de pe forum.

Edited by lestef, 25 January 2015 - 15:37.


#6
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Eu am pus diferentiale fiindca am copiii mici in care nu am incredere. Posted Image Nu ma joc cu firele sub tensiune, intrerup alimentarea oricand e nevoie sa lucrez la prize/lampi, etc. Am inteles ca spui ca se poate intampla ceva daca diferentialul taie alimentarea, dar nu inteleg ce va face cu cazanul, sau care ar fi echipamentele "vitale" inainte de care sa nu pun diferential. Si un link e ok, imi place sa invat.

Aici in cazul UPS-ului ma gandeam la situatia ca cablul (dublu izolat, dar relativ subtire) care merge la termostate are 230V in ele, si daca sunt rupte/atinse de cineva, sa nu am probleme. UPS-ul in sine are siguranta proprie de 16A si protectie la scurtcircuit.

Edited by amandigi, 25 January 2015 - 20:07.


#7
abru

abru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2005

 lestef, on 25 ianuarie 2015 - 01:16, said:

unii chiar au inteles ca se pot juca linistiti cu firele sub tensiune daca si-au montat o diferentiala de 10 mA...

Scuze de offtopic, dar sa inteleg ca nu m-as putea juca? Ce se poate intampla?

Edited by abru, 25 January 2015 - 21:30.


#8
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
Pune diferential si după iesirea UPS-ului ca sa stai mai linistit. Sunt banii tai si nu trebuie sa dai socoteala la nimeni de gradul de securitate pe care ti-l dorești.

#9
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Aiurea.
Ca sa te protejeze cat de cat la o eventuala atingere accidentala a conductorului de faza iti trebuie o diferentiala foarte sensibila cu,curent de dezechilibru de 10mA.
Astfel de protectii puse pe circuite cu pompe,masini de spalat,centrale intr-un cuvant echipamente care prin natura lor au mici curenti reziduali spre Masa o sa-ti sara diferentiala aia din 5 in 5 minute si ai sa o dai jos singur.  Daca pui un disjunctor diferential la 300mA o sa mori cu faza in mana.
Regula este ca nu ai ce cauta cu mana pe conductoare dezizolate aflate sub tensiune cum nu ai ce cauta nici pe mijlocul strazii pe unde circula masini.Ce-i asa greu de priceput.Pericole sunt peste tot.Daca nu stii sa te pazesti oricum o mierlesti.Eu zic sa nu te mai duci in vizita la nimeni ca poate omul n-are siguranta diferentiala si cine stie cum atingi un conductor de Faza.
Impamantarea este de cand lumea si are rolul ei bine definit si nu poate fi inlocuita cu nici o protectie diferianta.Asta cu diferentiala este o vrajeala gustata de cam toti,rolul ei principal fiind sa tina cu buzunarul Electrica si se pote folosi doar ca masaura complementara de protectie la electrocutare acolo unde circuitele o permit.

#10
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Nu inteleg ce legatura are Electrica cu diferentiale din casa (nu ma refer de diferentialul de 300mA de la contor). Eu am pus diferentiale de 30mA, care stiu e la limita pentru protectie de electrocutare. Cu acestia nu am avut probleme de gen declansare accidentala din cauza masinei de spalat rufe sau vase, nici la cazan (cu pompe), dar unde e pus si UPS-ul intre diferential si cazan.

Edited by amandigi, 26 January 2015 - 10:53.


#11
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Am gasit ceva de genul  http://www.celon.ro/...de-curent-3134/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate