Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Setari Yamaha 677+Monitor Audio BX2

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 11.08.2007
Salutari,
Am un receiver Yamaha RX-V 677 si boxe 5.1 Monitor Audio BX2,BX1,BX Center si subwoofer tot din seria BX de la MA.
Sistemul folosit pentru filme cu sunet HD,in proportie de 90%.
Am facut setarea cu microfonul prin Audissey,se aude bine,dar vreau sa se auda mai tare,mai cu bas ca sa zic asa,vrea sa tremure canapeaua,si va intreb pe voi ce setari sunt mai adecvate?
La Bass Cross over am 60 Hz,ma gandeam sa pun la 100 Hz.
Cum pot obtine un bas mai puternic la acest sistem?
Va multumesc.

#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nici intr-un caz nu obtii bas mai puternic ridicand mai sus crossoverul. Obtii sunet doar mai bubuit.
Subwooferul nu trebuie nici intr-un caz sa dubleze cumva basul celorlelte boxe. El trebuie sa presteze doar in domeniul de frecvente unde celelalte boxe nu mai pot. Subwooferul trebuie doar sa completeze la bas ,nu sa se auda tot timpul. De ex. ,daca la BX2 spune acolo ca merg de la 42Hz in sus tu ar trebui sa setezi crossoverul pe undeva pe la 60-50Hz ,presupunand ca mai jos in frecventa exista atenuare in dB la boxele BX2. Deci e bine la tine la 60 Hz ,poti incerca chiar mai jos.
Cred ca lipsa basului rezulta mai mult dintr-o asezare necorespunzatoare a subwooferului ,mai muta-l prin camera. Un coleg de-al nostru (mai dificil, dar priceput)da niste sfaturi.

Edited by edigee, 24 January 2015 - 23:57.


#3
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 11.08.2007
Mersi de raspuns.
Nu ma refeream numai la subwoofer,vreau mai mult bas si in boxe,nu stiu ce setari sa fac si la boxe,oricum o sa ma mai joc si cu ele si vad ce iese.

#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Intrebare ,ce sistem ai avut inainte de asta?
E foarte important de stiut ,multa lume asociaza basul pronuntat cu sistemele de pc cu subwoofer pe care le folosesc. Adica cu un sunet total incorect. Prima auditie a unui sistem cat de cat HI-Fi cu un sunet cat de cat corect poate creea nelinisti. Era pe aici un domn caruia i se parea ca nu aude medii pe niste boxe standfloor entry level. El avusese inainte ceva tot ordinar de pc si a recunoscut ca de fapt nu era obisnuit cu un sunet de boxe normale din lemn.
Daca se vrea mai mult bas in detrimentul unui sunet natural se poate umbla in sectiunea de setari audio a playerului cu care se ruleaza filmul respectiv(am inteles ca problema e doar la filme) sau in setari de bas la receiver.
Inca o data ,pozitionarea corecta a boxelor in camera face  de multe ori o diferenta colosala.

Edited by edigee, 25 January 2015 - 14:20.


#5
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View Postgigoto, on 25 ianuarie 2015 - 13:48, said:

Mersi de raspuns.
Nu ma refeream numai la subwoofer,vreau mai mult bas si in boxe,nu stiu ce setari sa fac si la boxe,oricum o sa ma mai joc si cu ele si vad ce iese.
Subwoofer-ul nu se folosește în principal pentru mai mult bas, ci pentru bas generat unde trebuie în încăpere.
Amplasarea sateliților se face din rațiuni de imagine (acustică) stereo sau multicanal, care n-are nicio legătură cu undele staționare de la frecvențe joase. Când ai subwoofer, nu mai trimiți frecvențele joase prin sateliți. Nu faci decât să anulezi beneficiul pe care îl aduce subwoofer-ul.
Din jucatul cu setările, în lipsa unor cunoștințe adecvate și a unor măsurători, va ieși o mare pierdere de timp.

#6
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 11.08.2007
Inainte am avut un sistem format din receiver Onkyo 508 si boxe 5.1 tot Onkyo,erau acele boxe din plastic,deci nu am avut un sistem de calculator.
Amplasarea boxelor si a subwooferului este asa cum trebuie,adica cele de front sunt in stanga si dreapta tv-ului,boxa centrala pe centru,cele de surround pe spate,iar subwooferul undeva in coltul din stanga al camerei,nici nu as avea unde sa-l pun altundeva.
Nu ma plang ca nu se aude bine,vreau doar un bas mai pronuntat,nu gasesc setari pentru bas in meniul receiverului!

#7
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View Postedigee, on 24 ianuarie 2015 - 23:44, said:

Cred ca lipsa basului rezulta mai mult dintr-o asezare necorespunzatoare a subwooferului ,mai muta-l prin camera. Un coleg de-al nostru (mai dificil, dar priceput)da niste sfaturi.
Sfaturile respective conțin niște ipoteze tacite care nu se confirmă decât parțial într-o cameră tipică, anume că frecvențele cele mai deranjante corespund celui de al doilea mod axial pe lungime, lățime și înălțime. De exemplu, la mine măsurătorile au arătat că modurile dominante sunt al doilea mod axial pe lungime, primul mod axial pe lățime și un mod tangențial, ceea ce a condus la o cu totul altă amplasare a subwoofer-ului, confirmată și auditiv pe material muzical. Camerele noastre nu sunt niște buncăre cu pereți perfect rigizi, lipsiție de uși și ferestre și nemobilate, motiv pentru care din calcule poți obține doar aproximativ frecvențele la care se produc undele staționare, nu și care dintre ele conteaza cel mai mult într-o situație concretă.

Edited by Jean-Luc_Picard, 25 January 2015 - 15:03.


#8
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Totusi  "satelitii" aia sunt niste boxe care coboara pana pe la 50Hz si care pot fi folosite cu succes pe sisteme stereo cu boxe de raft. Daca pune crossoverul prea sus nu face decat ce fac sistmele proaste de pc la care de multe ori se aud voci din subwoofer. Depinde de unde incepe si unde se termina basul ala(in frecventa) ca definitie.
Asezarea ai cu intersectia 1/3-1/3 nici eu n-am gasit-o prea fericita ,cel putin cand am probat la mine in casa.

Edited by edigee, 25 January 2015 - 15:03.


#9
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View Postgigoto, on 25 ianuarie 2015 - 14:58, said:

nici nu as avea unde sa-l pun altundeva.
Dacă vrei și sunet bun și acustică, pune subwoofer-ul unde trebuie atunci când vizionezi sau asculți și unde este estetic în restul timpului. Eu așa fac, pentru că m-am învățat să sune bine, chiar dacă nu arată camera frumos. Când am oaspeți, îl mut de acolo (dar îl pun la loc dacă fac demonstrații audio).

View Postedigee, on 25 ianuarie 2015 - 15:00, said:

Totusi  "satelitii" aia sunt niste boxe care coboara pana pe la 50Hz
Spun "sateliți" ca să nu spun "orice nu e subwoofer". Posted Image
Termenul nu are legătură cu răspunsul în frecvență, ci cu regulile de amplasare. Privit astfel, un sistem 2.0 are doi sateliți (frontali) și nimic altceva.

Edited by Jean-Luc_Picard, 25 January 2015 - 15:12.


#10
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostJean-Luc_Picard, on 25 ianuarie 2015 - 14:59, said:

[...] De exemplu, la mine măsurătorile au arătat că modurile dominante sunt al doilea mod axial pe lungime, primul mod axial pe lățime și un mod tangențial, ceea ce a condus la o cu totul altă amplasare a subwoofer-ului, [...]

[...] Auzi la el, mod tangential

* editat de către Bibi

Edited by bibiaudiofil, 25 January 2015 - 18:04.


#11
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 11.08.2007
Deci sa inteleg ca cel mai bine pentru cineva care nu e profesionist in calibrarea boxelor , trebuie sa lase totul pe baza calibrarii automate a receiverului prin sistemul YPAO de la Yamaha?
In primul post am zis de Audissey,am gresit,era vorba de YPAO...Audissey am avut la Onkyo.

#12
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View Postvata_pa_batz, on 25 ianuarie 2015 - 15:24, said:

[...] Auzi la el, mod tangential
Există și moduri oblice, chiar dacă n-ai auzit tu de ele. Dar probabil că ce luminăția ta nu cunoaște, deși ai impresia că le știi pe toate, nu există, nici nu are dreptul să existe.
[...]

* editat de către Bibi

Edited by bibiaudiofil, 25 January 2015 - 18:05.


#13
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostJean-Luc_Picard, on 25 ianuarie 2015 - 15:41, said:

Există și moduri oblice, chiar dacă n-ai auzit tu de ele. Dar probabil că ce luminăția ta nu cunoaște, deși ai impresia că le știi pe toate, nu există, nici nu are dreptul să existe.
[...]

De regula argumentatia nu incepe cu "io sint inginer", ci la obiect. În realitate tu nici nu stii, cite nu stii. [...]

* editat de către Bibi

Edited by bibiaudiofil, 25 January 2015 - 18:07.


#14
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Pentru care nu doresc să fie dezinformați de habarniști, modurile axiale, tangențiale și oblice sunt denumiri sugestive, deși unele nu tocmai corecte din punct de vedere fizic, pentru soluțiile ecuației de undă aplicate oscilațiilor sonore într-o incintă paralelipipedică ideală.
În soluțiile respective apar trei coeficienți, dintre care doi sunt zero pentru modurile axiale, unul este zero pentru modurile tangențiale și toți sunt nenuli pentru modurile oblice.
Pentru cei care încă nu (au impresia că) au absorbit toată cunoașterea universului și mai au neuroni disponibili pentru ceva nou, există explicații în detaliu pe Internet.

Edited by Jean-Luc_Picard, 25 January 2015 - 15:55.


#15
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 11.08.2007
Mda...haideti ca am inteles ''totul'' din cearta voastra!!
Imi cer scuze ca am iscat o polemica intre voi(sau poate era mai veche),dar totusi se ia in consideratie si ceea ce am intrebat eu?

#16
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View Postgigoto, on 25 ianuarie 2015 - 15:26, said:

Deci sa inteleg ca cel mai bine pentru cineva care nu e profesionist in calibrarea boxelor , trebuie sa lase totul pe baza calibrarii automate a receiverului prin sistemul YPAO de la Yamaha?
In primul post am zis de Audissey,am gresit,era vorba de YPAO...Audissey am avut la Onkyo.
În lipsă de altceva mai bun, poți ieși onorabil și cu calibrarea automată.

#17
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
@ vata_pa_batz : (deschizi Google): "standing waves in rooms". [...]

* editat de către Bibi

Edited by bibiaudiofil, 25 January 2015 - 18:10.


#18
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
so , @domnilor , nu am timp de dat explicații. Eu vă rog frumos să vă opriți aici și să aveți încredere că voi interveni atât de rapid pe cât pot pentru a opri escaladarea conflictelor. Din păcate (sau din fericire pentru mine) nu pot sta conectat online tot timpul, dar nu voi ezita să mă implic. Repet, am rugămintea să nu răspundeți la atacurile altora, eventual să folosiți cu încredere funcția "ignore" dacă este prea mult.

Nu îmi doresc să ajung acolo dar, în ritmul ăsta, voi ajunge să inaugurez acordarea de puncte de warn, suspendări & stuff.

Vă mulțumesc pentru înțelegere,
Bibi

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate