Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

doar 8 ore zilnic la munca: masura sociala

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
73 replies to this topic

Poll: Ziua de lucru de maxim 8 ore? (94 member(s) have cast votes)

Ar trebui ca ziua de lucru sa fie OBLIGATORIU de maxim 8 ore si pe teren, in viata reala?

  1. DA (60 votes [63.83%] - View)

    Percentage of vote: 63.83%

  2. NU (28 votes [29.79%] - View)

    Percentage of vote: 29.79%

  3. Nu stiu, votez ca sa ma aflu in treaba (6 votes [6.38%] - View)

    Percentage of vote: 6.38%

Vote Guests cannot vote

#1
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Acest topic e o perspectiva mai sanatoasa (cred eu) a Zvon: Victor Ponta ia in calcul introducerea salariului minim/ora acordat

In Romania, cred ca stim cu totii ca angajatorii isi subjuga angajatii, platindu-i doar 8 ore zilnic, desi ei muncesc 12.

Teza: daca toti angajatii ar munci doar 8 ore zilnic, rata somajului ar scade.

Deci daca Basistul Ponta (cine coabiteaza, se aseamana) vrea sa scada somajul, poate sa ia urmatoarele masuri:
  • toti angajatorii sa fie obligati prin lege sa inregistreze digital, intr-un sistem centralizat, timpii la care fiecare angajat incepe munca si intrerupe munca - fiecare angajat sa aiba un card personal (se pot folosi carduri cu tehnologia celor de debit, sunt carduri sigure, bazate pe criptografie asimetrica)
  • sa reglementeze plata pe ora, si plata orelor suplimentare sau a orelor muncite in anumite dati sau la anumite ore - sa zicem, o plata dubla
  • sa reglementeze plata minima pe ora pentru fiecare tip de munca
  • sa nu fii considerat angajat daca nu detii un card de angajat
Voi ce credeti, daca toti angajatii din mediul privat ar fi sustinuti printr-o astfel de infrastructura sa munceasca maxim 8 ore zilnic, nu ar scade rata somajului?

Ar fi nevoie de mai multi angajati.

Cred ca cu totii stim cazuri de oameni care muncesc mai mult de 40 de ore pe saptamana, si asta nu in cazuri exceptionale, ci intregi ani la rand. Oameni, sclavi exploatati, care la batranete au nevoie de ingrijire medicala, deci care costa statul multi bani - d-aia avem cate o farmacie la fiecare 100 m.

Si apoi ne plangem ca cei care nu mai produc (batranii) consuma multi din banii pe care noi, angajatii, ii dam la buget. De ce sa ne plangem, cand putem economisi bani pe termen lung?

Numarul de angajati ar creste lejer cu 20-25%, investitia intr-un astfel de sistem ar merita pe termen lung, iar infrastructura nu e deosebit de complicata: angajatorul sa fie obligat sa aiba un dispozitiv gen POS, iar angajatul un card.

Starea de sanatate a populatiei s-ar imbunatati, deci costurile la sanatate ar scade.

Ar scoate la suprafata si mult din munca la negru.

Care e parerea voastra? De ce da? De ce nu?

Edited by OriginalCopy, 24 January 2015 - 23:10.


#2
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 OriginalCopy, on 24 ianuarie 2015 - 22:56, said:

Numarul de angajati ar creste lejer cu 20-25%
In Ungaria si Bulgaria.

Quote

Deci daca Basistul Ponta (cine coabiteaza, se aseamana) vrea sa scada somajul, poate sa ia urmatoarele masuri:
-Sa nu mai f.te la cap mediul privat cu toate aberatiile pamantului, sa scada taxele si sa simplifice plata acestora in timp ce, in paralel, inaspreste controalele si pedepsele pentru evaziune
-Sa privatizeze ce se poate privatiza din sistemul de pensii
-Sa nu mai finanteze de la buget aberatii precum BOR
-Sa implementeze (in ce masura se poate in contextul legislatiei europene) facilitati si scutiri de taxe pentru orice fel de investitie in locuri de munca, sa concesioneze in mod avantajos terenuri aflate in proprietatea statului investitorilor cu planuri viabile
-Sa reduca aparatul bugetar si sa eficientizeze/informatizeze ce ramane
-Sa-i zboare din functie pe toti cei care incetinesc dezvoltarea retelei de autostrazi. Dupa ce termina cu ei, sa se zboare din functie si pe el insusi.

Edited by shefu_de_combinat, 24 January 2015 - 23:15.


#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 shefu_de_combinat, on 24 ianuarie 2015 - 23:10, said:

In Ungaria si Bulgaria.

De ce? Ar pleca angajatii din Romania, pentru ca Romania le ofera conditii de munca prea bune (8 ore zilnic)?

#4
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Ca dezvoltator de aplicații care lucrează cu americanii de ani de zile: ce mama mă-sii e de făcut de trebuie să stai 12 ore pe zi și tot mai e de muncă?

Cei din SUA mereu au cerut aplicații care să le scurteze timpul de muncă. De la stat 8+ să învârți numere, acum e un mega-proces automat care are diferite unelte unde dai câteva click-uri și ai datele în maxim 5 minute.

#5
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,770
  • Înscris: 07.01.2012
In constructii in timpul iernii nu se poate lucra in schimb echivaleaza cu 12 ore de lucru  in timpul verii.
In firmele de avocatura cand  primesc termen pentru cateva zile pentru urmatoarea infatisare si au de parcurs o documentatie stufoasa, nu merge cu "studiez 8 ore dupa care ma duc acasa si vad eu cand mai pregatesc si apararea"
Un chirurg daca apar complicatii si operatia depaseste 8 ore nu-si permite sa isi dea jos manusile si masca si sa-l lase pe altul la bisturiu
In teatre cand se apropie data premierei se sta mult dupa program

#6
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 OriginalCopy, on 24 ianuarie 2015 - 23:13, said:

Ar pleca angajatorii din Romania
Ceea ce se intampla deja. Hai sa nu acceleram procesul. Daca vrei dezvoltare economica, aperi drepturile si demnitatea angajatilor, insa fara a-i dezavantaja pe angajatori. Nu de alta, dar angajatorii sunt aia care o pot tira cu fabrica in carca in alta parte. Dupa care, nefiind de munca, o tireaza si angajatii. 2-0.
+ Ce zice postul de mai sus. E cam la fel si in arhitectura. Poti sa ai 2 saptamani in care o freci in dunga, urmate de 2 saptamani in care dormi 4 ore pe noapte si lucrezi 18 ore/zi.

Edited by shefu_de_combinat, 24 January 2015 - 23:22.


#7
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007
Sa vezi ce misto o sa fie cand ti-o expira norma de 8h/zi sau de 40h/sapt fix cand ai sedinta cu aia de peste ocean.

#8
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,008
  • Înscris: 13.12.2009

Quote

Numarul de angajati ar creste lejer cu 20-25%
nu stiu de unde scoti procentele astea. +ca ar fi fizic imposibil, nu exista atatea persoane.

oricum, o masura proasta, comunista si irationala. nu e treaba statului sa spuna cat ar trebui sa munceasca fiecare.

#9
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Ar fi inca o masura cretina ca si aia care il obliga pe angajator sa imi dea 2 saptamani de concediu neintrerupt, chiar daca eu nu vreau. Si imi aminteste de perioada cand portarul scolii nu te lasa sa intri daca n-aveai cravata de pionier si cordeluta.

Edited by andrei_0, 24 January 2015 - 23:22.


#10
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011
Munca: 4 ore / zi. Asa vii cu bucurie la serviciu si ai timp sa-ti explorezi si alte talente in timpul liber.
Ca sa ajungem acolo, trebuie sa mai renuntam la consumerism. Pana la urma traim ca sa fim fericiti, nu ca sa producem/consumam cat mai mult, dar fara folos.

#11
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 lyanna, on 24 ianuarie 2015 - 23:19, said:

Sa vezi ce misto o sa fie cand ti-o expira norma de 8h/zi sau de 40h/sapt fix cand ai sedinta cu aia de peste ocean.

Cand ai teleconferinta peste ocean, planifici acest lucru si vii de la 12 la munca, ca sa poti sta pana mai tarziu. Solutii exista.

#12
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Pentru aia care au fost incadrati pe 4 ore si au muncit 14 (da, da!), n-ar fi asa o masura rea.

#13
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Totusi, cand somajul tehnologic vine tavalug peste noi, cred sincer ca munca umana are alte probleme de rezolvat. As in, ce dracu facem cand si sa vrei sa lucrezi chiar si alea 8 ore, n-o sa ai ce sa faci.

#14
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 OriginalCopy, on 24 ianuarie 2015 - 22:56, said:

In Romania, cred ca stim cu totii ca angajatorii isi subjuga angajatii, platindu-i doar 8 ore zilnic, desi ei muncesc 12.

Nu cunosc pe nimeni care să muncească mai mult de 5 minute decât este plătit.   Dacă tu zici că sunt, poate știi cazuri, dar eu nu am cunoscut așa ceva.

Referitor la tema topicului.
Sunt categoric împotriva intervenției statului în relațiile de muncă.  Nu este nici treaba și nici rolul statului să se amestece într-un contract de muncă.

Dacă aș lucra ca angajat, așa cum am lucrat suficient de mult timp, atât la stat cât și în domeniul privat,  nu mi-ar conveni deloc să lucrez doar 8 ore.    Dacă vreau să câștig bani și să fac ore suplimentare, de ce să-mi interzică statul acest lucru?   Dacă eu vreau să lucrez mai mult, cine-i statul de își permite să-mi limiteze dreptul meu la muncă?    Mie îmi convine să lucrez 12 ore și să fiu plătit pentru 12 ore.   Nu după 8 ore să fiu trimis acasă.

Și când lucram la stat ca militar preferam să am program de 24 de ore după care să am liber două zile.  Pentru mine era mult mai convenabil așa.
Sunt de acord cu limitarea timpului de lucru pentru meserii unde a munci mai mult de 8 ore este un risc pentru alții.

Hai să îți expun un exemplu clar din care rezultă că este imposibil să emiți o astfel de  lege.
Avem cazul unui echipaj de avion care pleacă de la Londra pe la ora 10 seara și ajunge la Bangkok pe la ora 9 dimineața (GMT).    Zborul efectiv durează 11 ore (fără escală).
Însă acest echipaj a ajuns la lucru pe la ora 7 seara.  Formalitățile de predare a avionului durează alte 2 ore.  Deci au acumulat la servici  un total de 16 ore de muncă.  
Odată ajunși la BKK, se duc la odihnă, dar ei sunt tot la lucru, de fapt.  Pentru că se află acolo nu pentru o vacanță, ci în interese de serviciu.  După 12 ore de odihnă intră din nou într-o tură de 16 ore de muncă pentru a face un zbor de întoarcere.

Cum poți să limitezi programul de muncă la 8 ore în cazul acesta?  Este imposibil.

#15
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
De unde atata bucurie....
Nu o sa se intample asa ceva in veci.

#16
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011
Exceptii vor fi intotdeauna, e vorba de o majoritate de vreo 90%.

#17
emi_axel

emi_axel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 29.08.2007
Tata lucreaza 60 de ore pe saptamana pentru 800 de lei (pe bune) iar altul mai bun nu este (traim in Botosani)

#18
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
in contractul meu de munca scrie ca nu am voie sa stau mai mult de 8 ore la munca Posted Image , exceptie facand situatiile de forta majora

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate