Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Conectare 2 amplificatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
unicalone

unicalone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 28.10.2011
Salut! Am doua stați de amplificare , vreau să vă intreb daca există vreo modalitate sa le conectez pe ambele la un laptop în același timp , deoarece vreau sa conectez mai multe difuzoare.

#2
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Da. Cu un splitter jack. Recomand cu fire nu dintr-o bucata.

#3
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
Cu ajutorul unui mixer audio.

#4
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Recomand totusi sa folosesti cel mai bun amp cu cele mai bune 2 boxe si atat. Altfel o sa se auda ca manelele live.

#5
unicalone

unicalone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 28.10.2011

 undercoverbrother, on 24 ianuarie 2015 - 21:12, said:

Recomand totusi sa folosesti cel mai bun amp cu cele mai bune 2 boxe si atat. Altfel o sa se auda ca manelele live.

Pai doar o noapte mi-ar trebui '' combinatia'' asta.

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca e vorba de "statii" cu doi de i, se poate. Cu un singur i, e magreu, dar nu imposibil.
Despre ce laptop vorbim, ce placa de sunet, cu ce fel de iesiri?
Daca e vorba de iesirea de casti si fara un soft audio instalat, atunci semnalul va fi de rahat, dar poti separa cele doua canale stereo si ataca fiecare amplificator cu un canal.

#7
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Daca toate boxele sunt in aceeasi incapere (spatiu),ai grija la fazare! Daca statiile nu sunt identice si boxele nu sunt legate la fel la statii,sunetele vor fi defazate (posibil in antifaza) si nu se vor auzi corect frecventele joase.

#8
unicalone

unicalone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 28.10.2011

 myshyk, on 24 ianuarie 2015 - 22:13, said:

Daca e vorba de "statii" cu doi de i, se poate. Cu un singur i, e magreu, dar nu imposibil.
Despre ce laptop vorbim, ce placa de sunet, cu ce fel de iesiri?
Daca e vorba de iesirea de casti si fara un soft audio instalat, atunci semnalul va fi de rahat, dar poti separa cele doua canale stereo si ataca fiecare amplificator cu un canal.

Da e vorba de stații ( scuză-mă) , acesta e laptopu: http://multi.gnt.lt/...cer/as5935G.pdf . Te rog poți să-mi spui cum pot separa canalele stereo , cum ai zis tu .

#9
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Spune-mi si mie un lucru,dai muzica la nunti si botezuri? Trebuie sa amplifici cumva pentru doua sali?
Daca raspunsul este DA,iti trebuie un mixer, OBLIGATORIU! NU umbla cu tot felul de improvizatii,cabluri stereo cuplate in Y, asazise adaptoare,splitere... toate astea sunt bazaconii! Orice mixer,are 2 iesiri de linie,sau una de linie - generala - master (main mix) si una "control room" sau "monitoring"... de la mixer la mixer poate sa difere dar toate fac acelasi lucru.Nu iti dau alte detalii fiindca nu stiu ce vrei sa faci cu doua amplificatoare,poate ma insel asupra aplicatiei in care le lansezi dar ideea este ca,numai cu un mixer poti sa "ataci" corect fara intarzieri in redarea muzicii,doua amplificatoare consecutiv.
...Concluzia: iti trebuie un mixer audio!
Vrei si exemplu de mixer bun si practic pentru mici sonorizari sau chiar mai mari? Ceva portabil si cu corectii? Ia de colea:
Este exact ce-ti trebuie! Poti sa cuplezi si un microfon pentru animatie si gata DJ-ala!

http://www.behringer...ucts/UB802.aspx

Edited by Tehnicianul1970, 25 January 2015 - 00:40.


#10
unicalone

unicalone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 28.10.2011

 Tehnicianul1970, on 25 ianuarie 2015 - 00:36, said:

Spune-mi si mie un lucru,dai muzica la nunti si botezuri? Trebuie sa amplifici cumva pentru doua sali?
Daca raspunsul este DA,iti trebuie un mixer, OBLIGATORIU! NU umbla cu tot felul de improvizatii,cabluri stereo cuplate in Y, asazise adaptoare,splitere... toate astea sunt bazaconii! Orice mixer,are 2 iesiri de linie,sau una de linie - generala - master (main mix) si una "control room" sau "monitoring"... de la mixer la mixer poate sa difere dar toate fac acelasi lucru.Nu iti dau alte detalii fiindca nu stiu ce vrei sa faci cu doua amplificatoare,poate ma insel asupra aplicatiei in care le lansezi dar ideea este ca,numai cu un mixer poti sa "ataci" corect fara intarzieri in redarea muzicii,doua amplificatoare consecutiv.
...Concluzia: iti trebuie un mixer audio!
Vrei si exemplu de mixer bun si practic pentru mici sonorizari sau chiar mai mari? Ceva portabil si cu corectii? Ia de colea:
Este exact ce-ti trebuie! Poti sa cuplezi si un microfon pentru animatie si gata DJ-ala!

http://www.behringer...ucts/UB802.aspx

Lucru pe care vreu sa il fac este urmatorul: Trebuie sa imi fac majoratul in cateva zile la un bar , am vreo 6 boxe care nu sunt de foarte mare putere , dar nu pot sa le leg pe toate la un singur amplificator, si de accea am intrebat daca pot sa pun doua amplificatoare la un singur laptop .(am decat 4 iesiri pe amplificator , si nu cred ca puterea doar a 4 din boxele mele este de ajuns sa se auda cat de cat bine in sala) :D

#11
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
La ceea ce ai tu nevoie, tot la un singur amplificator te vei limita,il cuplezi cu un cablu adecvat la iesirea audio din laptop (mufa ce casti) si restul lasi in seama amplificatorului.
Vino cu detalii legate de cele doua amplificatoare,ce marca/model sunt,ce boxe folosesti putere - impedanta.Fa si niste poze la amplificatoare si spatele acestora,sa se vada mufele de intrare audio si iesirile pentru difuzoare.Numai asa putem sa-ti dam solutia optima. In lipsa unui mixer audio,incercarea ta empirica de-a lega doua amplificatoare pe acelasi cablu audio,este un esec din capul locului!
Hai cu detaliile despre amplificatoare!

Auzi,daca esti din Ploiesti,te ajut eu cu sonorizarea!

#12
unicalone

unicalone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 28.10.2011

 Tehnicianul1970, on 25 ianuarie 2015 - 01:10, said:

La ceea ce ai tu nevoie, tot la un singur amplificator te vei limita,il cuplezi cu un cablu adecvat la iesirea audio din laptop (mufa ce casti) si restul lasi in seama amplificatorului.
Vino cu detalii legate de cele doua amplificatoare,ce marca/model sunt,ce boxe folosesti putere - impedanta.Fa si niste poze la amplificatoare si spatele acestora,sa se vada mufele de intrare audio si iesirile pentru difuzoare.Numai asa putem sa-ti dam solutia optima. In lipsa unui mixer audio,incercarea ta empirica de-a lega doua amplificatoare pe acelasi cablu audio,este un esec din capul locului!
Hai cu detaliile despre amplificatoare!

Amplificatoarele sun urmatoarele : http://www.power-zon..._A_X_400_B.html si http://www.hifiengin...ai/am-u01.shtml .
Despre boxe : -pe 2 dintre ele scrie asa : 50/80w , 4--8 ohm , 3 way , 40-20.000hz
                       -pe celalalte 2 scria ceva dar s-a sters , dar sunt tot in genul primelor
                       -si am si un tub de bas cu 2 difuzoare pe care de altfel nu scrie nimic , dar este destul de puternic dupa parerea mea , daca ii dau drumul in casa la jumate se cam misca chestiile prin mobila.

#13
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 myshyk, on 24 ianuarie 2015 - 22:13, said:

Daca e vorba de "statii" cu doi de i, se poate. Cu un singur i, e magreu, dar nu imposibil.
Despre ce laptop vorbim, ce placa de sunet, cu ce fel de iesiri?
Daca e vorba de iesirea de casti si fara un soft audio instalat, atunci semnalul va fi de rahat, dar poti separa cele doua canale stereo si ataca fiecare amplificator cu un canal.

se "amplifica"...si i-urile, o sa aiba cate vrea muschi lui Posted Image

#14
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Omule,ai tot ce-ti trebuie:
Leaga cele 4 boxe,repet... 4 boxe, la ampliful JVC,doua pe-o iesire,celelalte doua pe cealalta iesire,iesirile fiind stereo.Rezuma-te la acest amplificator care va face fata chiar bine in acel bar.Iti spun din experienta,pentru un simplu majorat la care NU ai un DJ profesionist, set-up-ul ce ti-l propun este mai mult decat satisfacator. Nu improviza 6 boxe ca nu castigi nici in volum,nici in cine stie ce acoperire!
Rezum:
1 - Laptop
2 - Amplificator JVC
3 - Cele 4 boxe cuplate la JVC,fiecare pe canalul ei.
4 - Se da drumul la muzica si se chefuieste, pricepusi?

Edited by Tehnicianul1970, 25 January 2015 - 01:28.


#15
unicalone

unicalone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 28.10.2011

 Tehnicianul1970, on 25 ianuarie 2015 - 01:27, said:

Omule,ai tot ce-ti trebuie:
Leaga cele 4 boxe,repet... 4 boxe, la ampliful JVC,doua pe-o iesire,celelalte doua pe cealalta iesire,iesirile fiind stereo.Rezuma-te la acest amplificator care va face fata chiar bine in acel bar.Iti spun din experienta,pentru un simplu majorat la care NU ai un DJ profesionist, set-up-ul ce ti-l propun este mai mult decat satisfacator. Nu improviza 6 boxe ca nu castigi nici in volum,nici in cine stie ce acoperire!
Rezum:
1 - Laptop
2 - Amplificator JVC
3 - Cele 4 boxe cuplate la JVC,fiecare pe canalul ei.
4 - Se da drumul la muzica si se chefuieste, pricepusi?

Pai atunci...  cam asta o sa fac , multumesc mult pentru sfaturi ;)

#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Doar cu titlu informativ, (pentru ca sfatul tehnicianului1970 e cel mai indicat de urmat,)separarea celor doua canale o poti face cu ajutorul unei perechi de casti  de 2 lei, la care tai cele doua casti, iar firele de le o casca, le legi la un amplificator., cele de la a doua casca la celalalt amplificator.
Ca varianta, ca sa nu lasi nefolosite cele doua boxe pe care nu se mai vede scrisul, le poti lega la AKAI si sa folosesti amplificatorul la microfon ca sa nu se incurce cu muzica, sau sa faceti Karaoke.

#17
unicalone

unicalone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 28.10.2011

 myshyk, on 25 ianuarie 2015 - 02:23, said:

Doar cu titlu informativ, (pentru ca sfatul tehnicianului1970 e cel mai indicat de urmat,)separarea celor doua canale o poti face cu ajutorul unei perechi de casti  de 2 lei, la care tai cele doua casti, iar firele de le o casca, le legi la un amplificator., cele de la a doua casca la celalalt amplificator.
Ca varianta, ca sa nu lasi nefolosite cele doua boxe pe care nu se mai vede scrisul, le poti lega la AKAI si sa folosesti amplificatorul la microfon ca sa nu se incurce cu muzica, sau sa faceti Karaoke.

Tocmai acum 5 minute am descoperit ca pot lega ambele statii la laptop , la 2 din cele 3 iesiri pe care lea are , setez din realtek front speaker sau side speaker si merg ambele statii .
Intrebarea mea este se poate intampla ceva cu placa audio a laptopului , daca ascult muzica pe o perioada mai lunga si la un volum mai ridicat , daca am statiile legate cum v-am descris mai sus?

#18
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
Nu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate