Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

sostituire FAP

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
lordoftheshima

lordoftheshima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 30.04.2007
Sal'tare
Am intrat in posesia unui Ford Focus 1,6 tdci din 2005 si am observat ca rezervorul de aditiv (cerina) e gol .
Cu nea gogu am aflat ca 3 lt costa 140€ si ajunge la peste 120mii km si tot cu nea gogu am gasit asta la 200 :http://www.subito.it/accessori-auto/rimozione-filtro-antiparticolato-fap-ford-focus-salerno-95587745.htm . Cica fara FAP motorul consuma mai putin....e mai vioi....si intercoolerul are viata mai lunga...
Itnrebarea e daca se merita sa inlocuiesc filtrul.

#2
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011

View Postlordoftheshima, on 24 ianuarie 2015 - 20:51, said:

Sal'tare
Am intrat in posesia unui Ford Focus 1,6 tdci din 2005 si am observat ca rezervorul de aditiv (cerina) e gol .
Cu nea gogu am aflat ca 3 lt costa 140€ si ajunge la peste 120mii km si tot cu nea gogu am gasit asta la 200 :http://www.subito.it/accessori-auto/rimozione-filtro-antiparticolato-fap-ford-focus-salerno-95587745.htm . Cica fara FAP motorul consuma mai putin....e mai vioi....si intercoolerul are viata mai lunga...
Itnrebarea e daca se merita sa inlocuiesc filtrul.
Cati km are masina?
Nu are ce sa consume mai putin,acel motor oricum e economic....poate cu vreo 50 ml/100 km.
De ce sa inlocuiesti filtrul,ai ceva aprins in bord?...mai intai cauta sa completezi cu aditiv,fara el filtrul nu isi poate face regenerarile.

Edited by missionnad, 24 January 2015 - 22:57.


#3
lordoftheshima

lordoftheshima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 30.04.2007
Motorul are 160 mii .... rezervorul de aditiv e gol pentru ca avea o pierdere.... pe OBD da eroare de alimentare
ma gandeam sa elimin filtrul doar din motive economice :
-3lt cerina = 140€ si motorul functioneaza in parametri pentru 80mii km
- un tub de 200€ care pacaleste computerul de bord pentru intodeauna si cica consumul e mai mic si puterea mai mare pentru ca nu mai obtureaza gazele de esapament.

P.S pentru aparatorii infocati ai gramatici limbi romane.... scuzati eventualile greseli

Edited by lordoftheshima, 24 January 2015 - 23:18.


#4
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011
Daca rezervorul era gol,atunci cum s-au facut regenerarile,de cat timp pierdea lichidul?In cartea service a masinii scrie ceva de filtru,a fost schimbat vreodata?....stiu ca se recomanda inlocuirea lui la 120.000

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate