Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

temperatura ridicata asus k52jc

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
Salut

Am desfacut laptopul ca sa il curat... l-am curatat bucata cu bucata arata ca nou acum in interior... i-am schimbat si pasta termoconductoare cu pasta arctic silver ca din cate am citit ar fi cea mai buna pasta... dupa ce am asamblat laptopul la loc l-am aprins... si in mod IDLE am temperatura destul de mare zic eu... sa zicem ca la procesor poate o fi ok ... dar la chipul video cred ca e destul de mare... nu credeti?

multumesc anticipat :)

[ http://s16.postimg.org/3wtdquu35/temp.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View Postdragosmurgescu, on 24 ianuarie 2015 - 19:42, said:

Salut
multumesc anticipat Posted Image

Ai strans bine suruburile?

#3
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
da sigur :) ... am verificat

#4
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
Inainte de curatare ce temperaturi aveai? Laptopurile sunt mai caldute, de felul lor, sistemele de racire nu sunt asa de performante din motive de spatiu. Ai verificat cu atentie reasamblarea? Vezi ca la unele chipseturi video exista un distantier intre radiator si chip, un pad termic. Se poate sa fi pierdut si lichidul din sistemul de racire.

#5
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006

View Postwasteyard, on 24 ianuarie 2015 - 20:00, said:

Inainte de curatare ce temperaturi aveai? Laptopurile sunt mai caldute, de felul lor, sistemele de racire nu sunt asa de performante din motive de spatiu. Ai verificat cu atentie reasamblarea? Vezi ca la unele chipseturi video exista un distantier intre radiator si chip, un pad termic. Se poate sa fi pierdut si lichidul din sistemul de racire.


acel pad s-a rupt si l-am inlocuit cu pasta termoconductoare... asta sa fie problema? de unde pot gasi altul?? are vreo denumire anume?

Edited by dragosmurgescu, 24 January 2015 - 20:04.


#6
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
Nu e bine, a ramas prea mult spatiu intre radiator si chip si nu se face transferul termic corect. Incearca sa suplinesti cu niste foita din tabla de cupru, distanta respectiva. Atentie la grosime sa nu fortezi chipul si sa il spargi la strangere.

#7
Claudyutom

Claudyutom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 14.01.2015
Ca sa nu faci vreo prostie,du-te si vorbeste cu cineva de la service,o sa ti-l faca ei si nu este foarte scump,cum a zis si wasteyard,se poate sparge usor.

#8
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Din cate stiu, laptopurile Asus se incalzesc, dar nu-i neaparat o problema.
     Si eu am Asus, am un cool pad sub el si merge de ani de zile fara probleme.

#9
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
o sa incerc maine sa caut un pad termic ... am pe acasa si pasta siliconata ... o pasta alba mai solida :) ... sa incerc cu ea?

#10
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
Pad termic sau, recomandat, tablita de cupru cu pasta Arctic Silver.

#11
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
am pus pad termic pe chipul video dar se pare ca nu s-a schimbat cu nimic temperatura chipului video ... doar la procesor....
am pus 2 imagini ... una cu pasta si pad-ul pus pe procesor - chip video ... si una cu temperaturile...

[ http://s16.postimg.org/fqdis7qkx/DSC_0351.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://s16.postimg.org/894bd011t/temp2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate