Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Perioada de "reciclare" a numerelor Orange PrePay

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Am cumparat un prepay pt diverse scopuri (mai mult pt net), acum la inceputul lui ianuarie, are numar cu 0757.
Azi mi-am facut cont pe Viber (cu alt numar, numarul meu principal) si cum aveam numarul prepay-ului de mai sus in agenda, apare in Viber ca are si acel numar deja cont pe Viber, si ultima data a fost online la sfarsitul lui septembrie 2014.

Asta inseamna ca probabil la numai 3 luni dupa expirare (sau poate chiar mai putin), Orange deja a refolosit numarul. N-ar trebui sa astepte putin mai mult la reciclarea numerelor expirate? N-au destule numere?

Edited by katti, 24 January 2015 - 19:57.


#2
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012
poate ca au, dar probabil le tin de rezerva. din moment ce se pot folosi de cele abandonate de ce sa nu o faca.
eu cand cumparat cartela (acum 5-6 ani) in primele 2-3 luni m-au sunat cateva numere, unele chiar repetat intrebandu-ma daca sunt Ion din Deal.

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
De unde stii ce/cind a facut Orange? Viber e online, nu mai ai nevoie de serviciile Orange dupa inregistrare.

#4
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
@f300 Corect, dar daca renunti la un numar de telefon, de ce ai mai continua sa folosesti un cont online care e identificat prin acel numar de telefon? Ai dreptate, am presupus putin, dar credca presupunerea e destul de corecta. :)

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sint prea mult necunoscute ... aproape toate ... poate nici nu stia exact ce-i cu Viber, l-a instalat si l-a lasat acolo, a mai vazut ceva notificari sau update-uri dar nu le-a luat in seama - pina a dezinstalat programul sau a resetat complet telefonul.

#6
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Poate, dar ce e sigur, respectivul a avut acest numar de telefon, care e acum la mine.

#7
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010
Se mai intampla. Mie mi s-a intamplat ca unul sa activeze un fost numar de al meu si avea si agenda in el, si toata lumea ma intreba de ce ii sun de pe numarul vechi.

#8
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
Si eu patisem o treaba asemănătoare in 2007, numarul respectiv fusese pe abonament înainte sa ajungă la mn pe prepay. Si nu trecuse decât o luna de când fusese dezactivat. Ma contactat foști proprietar mia cerut adresa, mia cumpărat un sim nou si mi la expediat prin posta împreună cu o factura de la fostu abonament plus mia mai trimis niste bani ca sai trimit cartela cu confirmare de primire. Bineînțeles ca iam trimiși si am oprit eu cartela noua care mia trimiso

#9
Fantasio

Fantasio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 15.04.2005
Si eu m-am lovit de problema asta. Un prepay cumparat de la chiosc si activat de 5-6 zile, ma trezesc ca ma suna o firma de recuperari. vrea cu domnul X. Le explic frumos ca este o greseala si nu sunt domnul X. Tipa foarte deranjata, sustine ca a vorbit cu d-l X acum 10 zile pe acest numar de tel, si ca cine sunt eu? Sa le dau datele mele. I-am cerut un nr de fax sau o adresa ca le trimit eu notificare scrisa cu datele cerute, nu dau la telefon nimic. Mi-a inchis telefonul in nas. In acest moment am depus sezizare la ANSPDCP. Sa vedem ce raspuns primesc.

Edited by Fantasio, 25 January 2015 - 14:06.


#10
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
ce sa mai zic eu
la aproape un an mai primesc apeluri si intreaba de fillip,mi-a trebuit numar schimbat

#11
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
Sotia mea si-a luat sim de vodafone si cateva luni a tot primit apeluri/sms-uri de la persoane necunoscute, intreband de x-ulescu, etc.

#12
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Foarte tare, deci eu am scăpat ușor, încă nu m-a sunat nimeni pe nr respectiv :D

#13
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Ce nu pricep eu este motivul pentru care unii schimbă lunar la numere de tel. Nu că aş avea ceva cu ei.

#14
Fantasio

Fantasio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 15.04.2005
Eu a trebuit sa "ma trec" pe Orange (dupa multi ani de Cosmote) intrucat a ramas singura retea la care am semnal, la birou si singura care are acoperire LTE la mine in oras. Altfel tineam telefonul pe post de obiect decorativ.

Edited by Fantasio, 26 January 2015 - 06:55.


#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Dar nu te obliga nimeni sa schimbi numarul.

#16
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
@benis ca sa fugă de recuperatori, de exemplu :D vezi mai sus

#17
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
asta e alegera fiecaruia,nu am nimic impotriva,sa-si schimbe numarul lunar saptamanal,eu am facut-o dupa 12 ani

#18
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
Poate unii nu au avut numere in reteaua respectiva si vor sa o incerce. Am niste rude, care isi schimba numerele des ca sa beneficieze de noua oferta sim cu numar. Eu am nr de 10 ani orange si 7 ani telekom, fiind cartela de abonament si acum la prepay. Nu mi s-a stricat niciodata cartela telekom, cum patesc cei care cumpara sim-uri acum, aia de orange am mai schimbat-o.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate