Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Nesimtirea celor cu credit in franci elvetieni

- - - - -
  • Please log in to reply
547 replies to this topic

#1
urgenta

urgenta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 25.09.2011
Cei cu credite sa inchirieze o camera, sau sa vanda si sa se mute undeva mai ieftin sau sa faca sacrificii ca si restul. Nu sa pretinda de la cei fara case bani nemunciti, ca nimeni nu i-a obligat sa faca credite.

Iar politicienii care promit ca fura de la banci ca sa dea la cei cu credite - observati ce pret va plati un naiv cu credit daca in loc sa faca sacrifcii el va sta sa asteapte pomenile politicienilor.

Edited by urgenta, 24 January 2015 - 05:44.


#2
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 10.11.2013
Bravo...Ia atitudine.

Edited by n-amname, 24 January 2015 - 06:28.


#3
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,805
  • Înscris: 15.08.2014
Problema e ca poporul are intotdeauna dreptate si parca vad ca poporul o sa le planga de mila cu lacrimi de crocodil.
Era un banc cu vulpea, vulturul in avion....

#4
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
fata de 2007 cand majoritatea au luat credite in CHF si EURO se vede ca primul  a crescut cu 50% iar al doilea cu 25%.  daca luau un credit normal (200-300 EURO/luna) diferenta de rata era in ambele cazuri cuprinsa intre 350 si 700 de RON. era acceptabil, dar nuuuuuuuuuuuuu......s-au intins ca o pomada tiganeasca si au luat cate 1000-1500 de CHF/luna!!! acum trebuie sa traga pentru prostia lor.  vreau si eu sa-mi vanda benzina, gazul si curentul la preturile din 2007.

#5
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
N-as spune nesimtire ci prostie.
Asa ar fi trebuit sa intervina statul si la Caritas, Gerald, Dacia Felix, SAFI , credite in euro etc.
Cind tu ai un amarit de salar in LEI si nu stii ce-ti rezerva ziua de miine ( nu ai intuit nici cei din armata care aveau SALARII.. ) te angajezi ca 75% din viata ta de salariat sa platesti rate ?
Imi pare rau pentru ei dar cind am mai vazut si declaratia aceluia intitulat liderul celor cu credite in CHF ( a aparut cam pe la toate televiziunile, dar nu i-am retinut numele ) ca ai fost OBLIGAT sa iei credit in franci, afirm inca odata prostie.

#6
szocske

szocske

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 22.10.2013
corect...insa degeaba vand acum pt valoarea nu acopera creditul contactat prin 07-08 (aprecierea monedei, devalorizarea imobilului, scadearea veniturilor).

cei care au contactat credit in CHF au fost dupa parerea mea manipulati de sistemul bancar.

unii si-au facut palate, am si eu un exemplu: a cumparat terenul cash, mai avea buget 20K Eu, restul credit CHF- casa de 100K Eu, 230 mp, pt ce?

#7
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Aia cu credite in franci sunt niste amarati, bancile ar trebui sa le prelungeasca creditele pentru a le mentine rata scazuta.
Cursul asta va scadea in 3-4 saptamani.

#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
unde sa le prelungeasca? cat sa le mai duca peste 30 de ani? pai sa scrie direct in contract, creditul e al lui xulescu si al urmasilor urmasilor sai.

#9
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Vorbeam acelasi lucru si aici: http://forum.softped...ta-in-instanta/

#10
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,249
  • Înscris: 31.08.2006

View Postbilti, on 24 ianuarie 2015 - 08:16, said:

vreau si eu sa-mi vanda benzina, gazul si curentul la preturile din 2007.

           Foarte interesanta ideea. E pe sistemul "pentru unii muma si pentru altii ciuma". Asa ar fi normal sa procedeze statul daCA CU gugustiucii care au facut imprumut in franci elvetieni ar proceda asa.

View PostQuantum, on 24 ianuarie 2015 - 08:23, said:

Aia cu credite in franci sunt niste amarati,

   Hai ca asta-i tare...Cum sa fie, nene, amarati ? Adica iti iei credit de viloi si ai si bani de rata si-ti mai raman din salariu destui bani sa traiesti decent (i-am vazut pe indivizi la tv si nu pareau deloc amarati) si se cheama ca-s amarati ? Sa fim seriosi. Pai inseamna ca cei cu salarii de 1200 - 1500 lei (cum sunt multi in Romania) ar trebui sa fie asistati, daca cei cu credite in franci elvetienii sunt amarati

#11
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View Postbilti, on 24 ianuarie 2015 - 08:16, said:

.... cand.. au luat credite ......1000-1500 de CHF/luna!!!
Probabil niste ,,necajiti'', care acum vor sa-i ajute statul,
in timp ce sunt in tara care nici macar nu viseaza la  un salariu cat rata lor.
Sa se publice o lista cu ei!

#12
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
E timpul sa va mutati banii in aur, actiuni, imobiliare etc.
Cine stie ce prostie va face statul ca sa-i ajute pe astia, si va scadea valoarea tuturor banilor.

Edited by don_dannielo, 24 January 2015 - 09:31.


#13
urgenta

urgenta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 25.09.2011

View PostV_i_c_t_o_r, on 24 ianuarie 2015 - 08:56, said:

Vorbeam acelasi lucru si aici: http://forum.softped...ta-in-instanta/

Gresit, acolo se sustine "ajutarea" creditatilor din bani publici, aici se sustine ca ei vor fi executati silit si astfel se va sparge bula imobiliara.
Sesizezi diferenta ?

View Postdon_dannielo, on 24 ianuarie 2015 - 09:11, said:

E timpul sa va mutati banii in aur, actiuni, imobiliare etc.
Cine stie ce prostie va face statul ca sa-i ajute pe astia, care va scadea valoarea tuturor banilor.

Tocmai ca ajutarea astora va aduce prabusirea preturilor la imobile, iar lasarea lor fara ajutor inseamna executari silite care tot prabusire de preturi va genera.

Nu mai exista iluzii pentru cei ce au cumparat sau pentru cei ce nu au vandut - toti sunt pe cale sa realizeze cati bani au pierdut.

Edited by urgenta, 24 January 2015 - 09:17.


#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
pai nu e un topic, sunt 10.
problema nu e deloc complicata, e simpla si poate fi rezumata intr-o propozitie: statul nu trebuie sa intervina

View Postserginho74, on 24 ianuarie 2015 - 09:13, said:

problema e complexa si are multe aspecte . nu putem sa  o lamurim noi pe un topic pe softpedia .


#15
urgenta

urgenta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 25.09.2011

View Postslai, on 24 ianuarie 2015 - 09:17, said:

pai nu e un topic, sunt 10.
problema nu e deloc complicata, e simpla si poate fi rezumata intr-o propozitie: statul nu trebuie sa intervina

Ironic e ca daca statul intervine preturile la imobile se vor prabusi mai repede.

Ce inseamna ca statul sa intervina ? Inflatie - leul mai ieftin si toate valutele mai scumpe = chiar si mai multe executari silite de la cei cu credit in euro.

#16
ducipalu

ducipalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 05.12.2007
unul care a imprumutat 40-50.000 de franci ca sa-si ia un amarat de apartament langa lanurile de porumb mai e de inteles.
dar am vazut pe una la tv ca vanduse doua apartamente si a mai luat parca 200.000 de franci, numai ca sa-si faca viloi cu oglinzi in tavan si cu alte brizbrizuri. aia sa taca, nu sa se vaicareasca la tv.
au semnat, atunci si-au asumat un risc.
daca francul scadea la 1,3 lei ce se intampla? umbla wolksbank-ul dupa ei sa se roage sa faca conversia in lei +20%?
fiecare trebuia sa se intinda cat il tine plapuma, chiar daca economia "duduia".
cat despre scazut, nu cred ca e vreo sansa. leul e pe gheata si se duce rau la vale.
daca statul va plati ceva pt a sprijini creditele in franci, ma ridic si eu cu pretentii, sa-mi sprijine creditul in euro

#17
bambucea76

bambucea76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 14.02.2009
Prima masura a fost luata de unele banci, altele au anuntat cresterea comisioanelor si cam toti salariatii au un cont cu un card de salarii.

#18
urgenta

urgenta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 25.09.2011

View Postbambucea76, on 24 ianuarie 2015 - 09:24, said:

Prima masura a fost luata de unele banci, altele au anuntat cresterea comisioanelor si cam toti salariatii au un cont cu un card de salarii.

Am auzit si eu de la colegi ca li s-au dublat comisionale pentru carduri, este adevarat ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate