Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

distribuitor audio pc

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
neagaion

neagaion

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.01.2015
Salut. Sunt intr-o mare dilema . am pe 31 acum botezul fetei mele si imi trebuie sa stiu cum se numeste si de unde pot achizitiona un distribuitor de sunet in genul celor din hipermarket unde sunt sisteme audio pentru a conecta mai multe sisteme 5.1 . va multumesc anticipat.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001
Splitter audio.

#3
neagaion

neagaion

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.01.2015
Stiu dar am gasit doar in 2 out . ce am vazut eu in auchan era o. Cutie cu aprox 20 mufe..


Stiu dar am gasit doar in 2 out . ce am vazut eu in auchan era o. Cutie cu aprox 20 mufe..


#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001
Vrei sa conectezi 20 sisteme 5.1 la un botez?
Pune 2 boxe active si rezolvi problema.

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Explica exact ce vrei sa faci, ce sursa de semnal, ce si cate sisteme audio, sa stie lumea ce sa-ti recomande. Multe sisteme audio au 2 mufe de intrare-n paralel,  jack si RCA. Pe una intri cu semnalul, pe cealalta iesi si dai semnal la sistemul urmator.

#6
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008

View Postneagaion, on 16 ianuarie 2015 - 12:12, said:

Salut. Sunt intr-o mare dilema . am pe 31 acum botezul fetei mele si imi trebuie sa stiu cum se numeste si de unde pot achizitiona un distribuitor de sunet in genul celor din hipermarket unde sunt sisteme audio pentru a conecta mai multe sisteme 5.1 . va multumesc anticipat.
Cu mai multe sisteme audio nu se aude mai tare. In niciun caz. E fizica/acustica elementara. Singurul avantaj cu mai multe sisteme e ca le poti puine in camere diferita.
Citez un tabel:
"
Power/ Decibels
2 Watts = 93 decibels
4 Watts = 96 decibels
8 Watts = 99 decibels
16 Watts = 102 decibels
32 Watts = 105 decibels
64 Watts = 108 decibels
128 Watts = 111 decibels
256 Watts = 114 decibels
512 Watts= 117 decibels
1024 Watts = 120 decibels

"
Deci cam cate sisteme vrei sa pui ca sa se auda ,sa zicem mai tare de 1,5 ori?  "Tare" insemnand decibelii.

#7
neagaion

neagaion

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.01.2015
Va multumesc in primul rand pentru dorinta de a ma ajuta. Asadar eu am "colectat " de la prieteni urmatoarele : 3 sisteme genius 5.1 si un logitech z550 si vreau sa le pot conecta la un pc pe o placa audio hercules fortissimo 4 . mentionez ca nu dispun de multi bani pentru a realiza aceasta "tiganie" stiu ca este dpdv al randamentului dar am vazut ca acel sistem din magazine functioneaza acceptabil si nu stiu si nu reusesc sa stiu cum functioneaza si unde pot gasi. Sunt constient ca distribuirea ne amplificata a unui semnal audio se face cu pierderi dar un "splitter" cu multe iesiri banuiesc ca e mai ok decat nu stiu 5 splitt de 3.5 cu raport 1 in 2 out. Stima


#8
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Asa cum s-a scris, chestia aia se numeste splitter. O intrare cu 2 iesiri..
Nu cred ca ai nevoie de mai multe sisteme 5.1. Cat de mare e sala pe care o sonorizezi?
Iar daca e mare, invitatiii asa o sa fie atenti ca nu se aude exact tonul de18952Hz..Sau ca difuzorul de joase are ceva la 87.23Hz..I
Imi si imaginez cum, in loc sa bea, sa rada, sa bucure, exact asta o sa comenteze..
Pe de alta parte, la botezul fetitei -sa iti traiasca- dta nu trebuie sa faci nimic decat sa te bucuri.
Eu cand ma duceam la chefuri cu sculele mele, aveam mare grija sa am totul. De la primul cablul la ultimul..Lista cu melodiii.
Si nu am fost niciodata decat un amator..
De sonoriozare sa se ocupe cel care e platit pt asta. Sau prietenul cu pretentii de DJ.
Asa ca sa se descurce.. E treaba lor. Platit sau nu. Fara suparare as spune, esti amicul meu, dar ai alte calitati, nu de DJ....
Adevarul e ca nu m-as baza pe un om decat daca stiu ca a mai lucrat..

#9
neagaion

neagaion

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.01.2015
Asta este si partea rea nu vreau sa fac anti reclama dar localul nu dispune de sonorizare si mi-au spus senin sa ma descurc...:( iti multumesc pentru urari si sper sa o rezolv intr-un fel sau altul. Nu am un neam de audiofili dar nici nu vreau sa se auda umpic mai tare decat un telefon .. Salonul este pentru 100 persoane.

#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
N-ai inteles mare lucru. Dublarea puterii duce la cresterea cu 3dB. Deci cu 4 sisteme obtii in plus cam 6 dB. Deci e cu foarte putin mai tare. Mai bine inchiriezi o instalatie de sonorizare

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001
Sa intinzi cabluri pt 4 sisteme audio 5.1 intr-o singura sala de local e inutil.
Imprumuta sau inchiriaza 2 boxe si te-ai scos.

#12
neagaion

neagaion

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.01.2015
Va multumesc mult pentru sugestii voi inchiria 2 boxe active de 200w sper sa fie suficient .multumesc inca odata

#13
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
neagaion, cam ce suprafata are acea sala ?
In functie de acest lucru e posibil sa te descurci chiar si cu acel Z5500 insa nu-i deloc recomandat.

Cat priveste Geniusurile, renunta la idee, acelea au un SPL maxim (volum sonor) muuult mai mic si distorsiuni zdravene de la volum incipient, in plus, subwooferul nu-i in stare sa tina pasul deloc cu satelitii, odata cu cresterea volumului. Ca sa nu mai zic ca acel subwoofer e-o cataclisma cand vine vorba de muzica (nu ca Z5500 ar fi vreo revelatie dar e cu mult peste Genius, in plus, ca regula de baza, muzica se asculta stereo, nu multichannel).

Daca vrei ca invitatii tai sa se bucure de atmosfera, insa, ideal este sa inchiriezi, dupa cum ti-au mai sugerat si alti colegi, 2 boxe active pentru sonorizari si-ai rezolvat problema. Acele boxe ating un volum sonor mare foarte usor, avand un randament cu mult peste orice alte boxe, adica obtii acelasi volum sonor cu un consum de energie mult mai mic decat in cazul altor sisteme, mai ineficiente.
Ca de exemplu, daca in cazul unui Genius 5.1, cu un SPL initial de 85db (pentru tot sistemul), cu puterea pe care e-n stare s-o furnizeze alimentarea acestuia, undeva in jurul valorii de 100w (120 - 150w consum, in functtie de model, la care aplicam randamentul), obtinem un volum maxim de aproximativ 105db (insa pe Geniusuri nu le poti da la maxim ca nu mai pricepi deloc ceea ce iese din difuzoare si nici nu cred c-ar rezista mult in aceste conditii), pe cand in cazul unei perechi de boxe pentru sonorizari, cu un SPL initial de, sa zicem, 100db (sunt chiar si cu SPL-uri mult mai mari de-atat), obtii acelasi volum sonor ca si-n cazul Geniusului, insa doar cu "incredibila" putere de ceva peste 3w amarati (nu-i greseala), asta datorita randamentului extraordinar al sistemelor de genul acesta.
Acum, tu care varianta preferi ?!

-------------------------
Apropo, cand mergi sa cauti PA-uri pentru inchiriere, nu te uita in primul rand la putere, ci la SPL-ul initial, acela-i mai important.
De exemplu, daca un sistem are boxe cu un SPL initial de 100db si amplificatorul impinge-n boxe 100w, acel sistem se va auzi mai tare decat un sistem ale carui boxe au doar 95db, iar amplificatorul impinge-n ele 200w. Practic, la fiecare dublare a puterii, volumul sonor creste doar cu cate 3db. De-asta e mai eficient, cand doresti volum sonor mare, sa cauti boxe cu SPL initial ridicat decat amplificare mai puternica.

Edited by Protopopeus, 16 January 2015 - 18:00.


#14
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

View Postedigee, on 16 ianuarie 2015 - 15:27, said:

Cu mai multe sisteme audio nu se aude mai tare. In niciun caz. E fizica/acustica elementara. Singurul avantaj cu mai multe sisteme e ca le poti puine in camere diferita.
Citez un tabel:
"
Power/ Decibels
2 Watts = 93 decibels
4 Watts = 96 decibels
8 Watts = 99 decibels
16 Watts = 102 decibels
32 Watts = 105 decibels
64 Watts = 108 decibels
128 Watts = 111 decibels
256 Watts = 114 decibels
512 Watts= 117 decibels
1024 Watts = 120 decibels

"
Deci cam cate sisteme vrei sa pui ca sa se auda ,sa zicem mai tare de 1,5 ori?  "Tare" insemnand decibelii.

Eh,nu e chiar asa.Urechea umana are un raspuns relativ logaritmic asupra intensitatii sonore si practic o crestere a presiunii acustice cu 6-10db  este perceputa de urechea umana ca o dublare a intensitatii sonore initiale.
In functie de echivalentele care le-ai citata mai sus reiese clar ca pentru a dubla intensitatea sonora perceputa de urechea umana trebuie crescuta puterea aplicata boxelor de cel putin 4 ori deorece o simpla dublare a puterii aplicate creste intensitatea sonora cu doar 3db.

OnTopic: Daca conecteaza simultan 4 sisteme identice in loc de unul NU se va auzi de 4 ori mai tare dar de 2 ori DA.
Problema la conectarea de sisteme diferite este pe joase unde suburile nu o sa lucreze in faza si se vor anula unele pe altele.
Alta chestie este ca sistemele de camera nu au directionalitate si SPL initial mare si suna prost(in sensul ca nu acopera) spatii mari iar daca rasfiri boxele prin sala se va auzi cu un ecou groaznic datorita intarzierii in faza a sunetului cu distanta.
Recomand inchirierea unui DJ cu scule PA adecvate spatiului care este capabil sa faca si atmosfera.
Pai tu chiar sa zicem ca ai avea scule Pro,experinta DJ  si toate cele;stai sa pui muzica sau vrei sa te distrezi si tu in noaptea aia?
In alta ordine de idei daca pui tu sau un membru din familie/ruda muzica este reteta garantata de esec(chiar daca te pricepi) deoarece invitatii isi vor permite sa vina peste tine si sa-ti impuna ce sa pui si va iesi o varza totala;unii se vor supara si multe multe....Tu nu ai cum sa-ti faci programul tau.
Cand e unul strain e altceva si chiar si atunci mai sunt probleme dupa un pahar de vin cu anumite persoane.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate