Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Incepator instalare Windows

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Salut! Am un laptop Asus x54c cu 4gb Ram, procesor i3 de 2,3ghz si nu stiu daca sa trec la Windows 8. Nu am mai instalat nici o data un Windows, nu stiu care sunt pasii si nu stiu cate drivere imi trebuie. Vreau un windows stabil, nu unul care sa il reinstalez din 2 in 2 luni doar pentru ca este facut de mine. In momentul acesta am Windows 7 32bit care este instalat de 2 ani de zile de cand am cumparat laptopul si in acest moment se misca excelent, dar ma gandesc ca sunt foarte multe fisiere ce nu mai sunt de folos si as vrea sa il curat.

Astept indrumarile si sfaturile voastre!

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Ramai la ce ai. Windows e doar un sistem de operare.
Tu folosesti aplicatii.

#3
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View PostIloveHp, on 14 ianuarie 2015 - 16:39, said:

Am un laptop Asus x54c cu 4gb Ram

In momentul acesta am Windows 7 32bit

Pune-ti pe x64 (64biti).

#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postxxvirusxx, on 14 ianuarie 2015 - 16:55, said:


Pune-ti pe x64 (64biti).

Corect. Acum Win ii vede maxim 2,75GB Ram.

#5
jully1994

jully1994

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 27.02.2012
Cel mai bine treci la Windows 8.1...pentru 8 simplu deja nu se mai oferă suport. Găsești chiar AICI, pe SoftPedia ISO din care faci stick bootabil (folosind câteva comenzi în CMD) sau arzi DVD (direct din Windows Explorer sau cu un program gen PowerISO, MagicISO, Nero etc.).

Edited by _-_, 14 January 2015 - 17:50.
Fara referiri la activare ilegala!


#6
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Daca imi pun W8 pe 64biti imi citeste mai mult de 2,75? De cate drivere am nevoie dupa instalarea Windows-ului si ce antivirus imi recomandati? Daca stiti si ceva configurari dupa, spre exemplu sa dezactivez actualizarile si alte lucruri.

Edited by IloveHp, 14 January 2015 - 21:06.


#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostIloveHp, on 14 ianuarie 2015 - 21:05, said:

Daca imi pun W8 pe 64biti imi citeste mai mult de 2,75?

Da.

View PostIloveHp, on 14 ianuarie 2015 - 21:05, said:

De cate drivere am nevoie dupa instalarea Windows-ului

De toate driverele necesare. Ar trebui sa le gasesti pe site-ul producatorului. Pentru mai multe detalii poti initia un subiect in aria Hardware la Laptopuri.

View PostIloveHp, on 14 ianuarie 2015 - 21:05, said:

ce antivirus imi recomandati?

Alegerea iti apartine. Personal am optat pentru antivirusul default: http://forum.softped...lti-antivirusi/

View PostIloveHp, on 14 ianuarie 2015 - 21:05, said:

Daca stiti si ceva configurari dupa, spre exemplu sa dezactivez actualizarile si alte lucruri.

Actualizarile sunt necesare. Nu este recomandabil sa le dezactivezi. Alte lucruri? Daca nu ai SSD, atunci ai putea dezactiva mentenanta automata pentru a reduce utilizarea HDD-ului, desi nici aceasta nu este recomandabil.
Alte detalii gasesti in subiectele marcate ca importante (care apar in partea de sus): http://forum.softped.../711-windows-8/

#8
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Dupa instalare trebuie configurate anumite chestii? Imi puteti spune si mie etapele configurarii?

Edited by IloveHp, 15 January 2015 - 20:22.


#9
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Sistemul de operare este deja configurat in mod optim. In rest fiecare utilizator are propriile preferinte.
Unele repere gasesti aici: http://forum.softped...ante-windows-8/

#10
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Am vazut diverse videoclipuri pe YT in care faceau update de la W7 la W8. Este posibil asa ceva? Poate mi-ar usura munca daca este in regula procedura asta. Aveti idee cati Rami imi citeste pe 64biti?

#11
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Da. Se poate face upgrade (nu update) de la Win7 la Win8, dar este mai recomandabil clean install, deoarece in urma upgrade-ului oricum nu se pastreaza decat fisierele personale (la care poti face backup manual).
Toate aplicatiile va trebui sa le reinstalezi si reconfigurezi. Nicio setare nu este conservata.
Iti citeste tot RAM-ul.

Detalii referitoare la upgrade gasesti aici: http://windows.micro...dows-7-tutorial

#12
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
O sa incerc astazi sa instalez Windowsul. Daca o sa intampin ceva probleme o sa mai postez si sper ca o sa ma ajutati! O zi buna!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate